Gimp 2.10.x

Je to již nějakou dobu, co se grafický editor Gimp dočkal verze 2.10.x. Po předchozích verzích je to větší krok pro tento výborný software.

Pokud někdo nevíte, co to GIMP je, jednoduše by se dalo říci, že se jedná o grafický editor, který je podobný známému Photoshopu od firmy Adobe. Má trochu jiný styl, mírně jiné rozhraní a neumí úplně vše, co Photoshop. Běžnému uživateli a spoustě grafiků, ale bohatě stačí. Na rozdíl od Inkscape zmíněného v předchozím článku se nejedná o editor vektorové, ale rastrové grafiky.

Velká jeho výhoda je, že na rozdíl od jiných „profesionálních“ aplikací je nejen multiplatformní (Linux, Windows, macOS), ale je také zdarma. Například plná verze Photoshopu stojí desítky tisíc …

Gimp nainstalujete jednoduše pomocí Synapticu zadáním příkazu Gimp a vybráním příslušných položek (má rovněž spoustu doplňků, které instalujete stejným způsobem). Stejně tak to můžete udělat pomocí Centra softwaru nebo příkazem v Terminálu.

Tímto způsobem se Vám však nainstaluje GIMP z Vaší distribuce, tedy nejspíše starší. Pokud chcete nainstalovat nejnovější , otevřete Terminál a do něj zadejte následující:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp

Kromě toho, že Gimp přišel s další verzí, je to první verze, která používá tmavý motiv. Není nic horšího, než když pracujete delší dobu na nějakém návrhu a máte úplně vysvícený monitor v očích, až se Vám začnou dělat mžitky před očima. Dnes už to konečně začínají programátoři chápat, což je vidět na první vlaštovce ve Windows 10 (tmavé téma – no konečně), Photoshop a Gimp již také mají tmavé téma a Linux? Ten už to má samozřejmě dlouho. Už i v Microsoft Office lze zvolit tmavé téma a zbývá zapracovat na Libre Office, kde sice jde použít nějaké vzhledy pro Firefox, ale to ještě není ono. Takže tohle je určitě krok správným směrem.

Co je ale horší je, že ikony ve světle šedé barvě jsou dost málo viditelné, navíc pokud jste se nenaučili různé klávesové zkratky, protože v editiru nepracujete tak často, tak jak už to tak bývá (zmíním za chvilku), tak ikony nového GIMPu mají jiné téma a vy je nemusíte na první dobrou poznat. Navíc je zde funkce slučování podobných funkcí, takže můžete svoji oblíbenou funkci hledat a nenajdete ji tak lehce. Stačí ale klepnout na ikonu podobné funkce PTM (pravým tlačítkem myši) a rozbalí se nabídka podobných funkcí a tam již svou oblíbenou funkci nejspíše najdete. Na jednu stranu vypadá ovládání přehledněji, na druhou stranu to po Vás vyžaduje trochu jiný způsob práce, než jste byli zvyklí.

Výchozí motiv a ikony

Naštěstí máte možnost si stejně jako v Inkscape změnit výchozí sadu ikon a tím si své ikony přizpůsobit tak, jak jste zvyklí. Sice zatím Gimp nemá možnost přebarvení ikon vlastní barvou, s čímž přišel nový Inkscape a je to fakt bomba, ale můžete si tímto GIMP přizpůsobit k jednodušší práci.

Aplikování barevných ikon

Takže vidíte, že nová verze editoru GIMP přináší nové dobré funkce, ale vždy je něco za něco. Novou verzi Vám mohu doporučit, ale také Vám doporučím si ji přenastavit k obrazu svému. Získáte tak do ruky mocný grafický nástroj nejen Linuxové komunity.

No a závěrem bych chtěl jen takové malé konstatování. Nechápu současnou snahu vývojářů mnoha programů neustále přetvářet ikonové sady i přesto, že máte pěkný a zažitý styl. Naprosto šílená je změna v Libre Office, kde pěkné ikony Tango (naštěstí jdou nastavit zpět) nahradily ikony nové, které ale jsou dost nepřehledné – Breeze či Colibre.

Breeze

Naštěstí teď, když zkouším alfu Libre Office 7, kde Tango ikony již nejsou, tak instalace obsahuje velmi pěkné ikony Sukupura (i v SVG verzi).

Sukupura SVG

Stejnou nemocí trpěl i Gimp a Linux Mint se svými MintX a MintY, které také mění původní ikony aplikací na nesmyslné (například VLC apod.) si také moc obliby nezískal.

To samé Windows od Microsoftu, kde z pěkného vzhledu Windows 7 (vzhled, ikony, logo i Start nabídka) postupně přes Win8 až po Win 10 vznikl plochý hnus, který naštěstí už má tmavý vzhled, ale jehož možnosti jsou zatím velmi omezené. Pokud chcete mít vzhled kompaktnější a nechcete být v tmavém tématu najednou oslněni nějakým oknem, které vyletí ve své původní světlé variantě, musíte použít externí nástroje (placené) nebo speciální postup s právy administrátora (bez nich by nebyla změna kompletní).

Degradace grafiky v praxi
Degradace grafiky 2

Musím za sebe říci, že takovou snahu vývojářů prostě nechápu.

Záložka pro permanentní odkaz.

15 reakcí na Gimp 2.10.x

 1. broukal říká:

  Nejedna sa len o ikony, ale vseobecne prekopavanie menu premenovavanie funkcii a kopa nezmyslov len aby sa chvalili ze vydali novsiu verziu, toto je vidiet vsade ci v linuxe, windowse androide….
  Skor mi to pripada ako zamer aby si uzivatrelia museli kupit nejaku prirucku na ktorej zarobia dalsie peniaze alebo aby si zaplatili kurz, kde im ukazu novinky a naucia vas ich pouzivat…

 2. ppa repo říká:

  S tím ppa repo to už asi nebude pravda. Od loňského listopadu otto mlčí a pořád tam visí 2.10.14, když např. v ubu 20.04 a debian testingu je už nativně 18.
  V současnosti je asi nejčerstvější verze ve flatpaku. Pracuje bez problému.

  Co se týká ikon v LOF. Nejméně rušivý je sifr, má i tmavou verzi.

  • labeent říká:

   Ano, není tam 2.10.18, je tam 2.10.14 ale to je pořád obrovský skok dopředu proti Gimpu, který je zatím obsažen v Mintu.

  • labeent říká:

   Jinak potvrzuji, Ubuntu 20.04 a jeho deriváty (tedy i budoucí Mint 20) obsahují Gimp ve verzi 2.10.18-1

   • Old Bobby říká:

    K tomu GIMPu v novém hávu – mám ho v novém Xubuntu 20.04 LTS, kam jsem teď přesídlil, protože Mint 17.3 XFCE už na novější „fičúry“ nemá.
    Potvrzuji vše, co je v článku, kromě jiného se mi zdá, že je i svižnější.
    Překlad do češtiny je sice jen v první úrovni, anglické názvosloví mi ale nepřekáží, protože s angličtinou zápasím už 30 let – od čas DOSu; nicméně i Photoshop byl english…
    Práci s grafikou mám rozdělenou na „rychlé“ editory (Pinta a p.) a GIMP; tam je možné grafiku „dodělat“ do finální podoby. Tvorba v GIMPu je skutečně, pokud jde o ovládání, zvláštní. Vážný zájemce se to fakt musí naučit ;°) – i Photoshop jsem se učil >2 roky. Teď ho už rychle zapomínám, aby se mi to nepletlo…
    Není co řešit: Hadr na ksicht a hurá na GIMP !

 3. Gimp... říká:

  Nevím jak je na tom Gimp po technické stránce (práce s grafikou), nikdy jsem mu nepřišel na chuť – to rozhraní je příšerný, co si budem nalhávat. Pod Windosama jsem měl rád paint.net – luxusní program co má vše (skoro) co potřebujete na úpravu bitmap.
  Pod Linuxem jsem si nainstaloval Pintu, což je kopie paint.netu (z hlediska funkcí, rozhraní..) ale není tam všechno, chybí tam některé „dynamicé“ funkce – jako dynamická on d flaj, nebo jak se tomu nadává změna trešholdů – třeba při výběru „kouzelnou hůlkou“ v p.netu prostě posouváte posuvník a ono se to samo rozšiřuje nebo zmenšuje ten výběr – stejně tak třeba při nalívání plechovky. Dál třeba si zobrazíte paletu a klikáte kapátkem a hned vidíte, jak se mění barva, zatímco v PIntě to nevidíte, protože je to vidět až po rozkliknutí.
  Ale zas třeba je Pintě možnost vybrat třeba barvu průměru 3×3 pixelů, což v p.net není.

  • labeent říká:

   Sice to asi není úplně komentář k článku, ale myslím si, že nevadí, když tu bude. Je v pořádku, že má někdo jiný názor. Ono pokud znáte práci s jiným editorem, je někdy obtížné potom začít s Gimpem. Je prostě jiný. Ale, že je to silný bojovník, to mu žádný upřít nemůže. O ostatních programech se také můžete dočíst ZDE

  • Anonym říká:

   Pravda, ovládání není úplně standardní, ale dá se na něj zvyknout (hlavně co už je jen jedno okno) a dá se dost přispůsobit. Samozřejmě, nejste-li zahýčkán Adoby. Stejně je to jen na opravdovou editaci – tvorbu. Používání Adobu jen na otáčení fotografií a srovnání barev, popř. ořez je úsměvné… Na takové to šmik-fik stačí např. Shotwell nebo Imagemagick.
   Dobré je si ke Gimpu nainstalovat Darktable, ve kterém lze editovat i jpegy, ale zpětně lze v Gimpu editovat rawy. Darktable už je hodně použitelný hlavně od doby, co v něm je modul klonovací razítko.

   • labeent říká:

    Hlavně Adobe stojí desítky tisíc. Opravdu není zadarmo. A to, že si ho někdo crackne neznamená, že ve finále za něj ty desetitisíce + úroky nezaplatí. Proto si ve skutečnosti Adobe kupuje jen ten, co jeho úroveň opravdu využije. Někdo kupuje Corel, někdo Zoner. A někdo se naučí dělat v Gimpu. Na netu je návodů dost. Pár by se jich určitě dalo dát i sem …

 4. Editory říká:

  Ano, je to jistě do zněčné míry o zvyku.
  Který tedy editor pod Linuxem je č. 2 po Gimpu?
  Ono i ta Pinta je zatím jenom beta verze a občas to zaskřípe…

  Stačí něco, co umí základní věci jako práce s výběrem ala kouzelná hůlka + samozřejmě práci s vrstvami, úpravu barev, klonovací „razítko“, nějaký ten gausian blur a to je tak zhruba všechno…

  • Pinta říká:

   Jinak ta Pinta jak jsem teď v tom víc pracoval, tak zaskřípe spíš než občas, tak vždy když se dělá něco typicky s průhleností, navíc nemá pořádné gradieny s ditheringem apod.

   Takže sečteno podtrženo – ten Gimp je tak jako tak asi jediná možnost na Linuxech… nevím jak třeba piant.net přes Wine to jsem nezkoušel

 5. K tomu konci ohledně Windows říká:

  A ještě k tomu závěru – nejlepší dizajn Windows byl stejně ten „klasický“ – tedy 3D rámečky, modrý gradient nahoře 😀

  Naštěstí v Linuxech se toto dá velmi dobře napodobit, resp. překonat 😀
  Akorát jsem zatím nenašel téma, kde by to nevypadalo spíš jako parodie – ale moc nejásejte – já to vytvořím 😀

  • labeent říká:

   Já jsem si v XP dával tu olivově zelenou verzi a spokojenost. Co se týče Win 7 tak tam jsem si navolil zelenou v zobrazení Aero a vše mi naprosto vyhovovalo. Takže Tvoji snahu vítám, jen prosím, aby byla možnost i do zeleného odstínu. Jinak za mě by Mint měl být zelený nebo zelená + šedá. Ale samozřejmě i tmavý motiv. Samo také se zelenou. Ale problém u tmavých témat je ten, že pak někdy nejsou dobře vidět například písmena nebo menu. Standardně sice ano, ale pak se ukáže nějaká část špatně. Například na jednom oblíbeném tématu nebylo v prohlížeči vidět, co je zadáno v adresních řádkách nebo mail + heslo při přihlášení apod.

   • Ještě k tomu Gimpu říká:

    Jsem se ještě díval na tu novou verzi Gimpu a koukám že jsem se tady v těch komentářích trochu unáhlil… Myslím že ten program šel hodně nahoru i co se týká toho rozhraní. Funkčně a kvalitou se to třeba s tou Pintou nedá vůbec srovnávat.

 6. Pingback:Ideální téma (vzhled) – 02 – Linux Mint CZ&SK