Seriál Inkscape – 00 Inkscape 1.0x

Tento týden se grafický editor Inkscape dočkal své verze 1.0. Po verzích 0.xx je to zřejmě velký krok pro tento výborný software.

Pokud někdo nevíte, co to Inkscape je, jednoduše by se dalo říci, že cituji z netu: „Inkscape je software pro úpravu a tvorbu objektů pomocí vektorové grafiky. Pracuje s vektorovým formátem SVG. Umožňuje také importovat bitmapové obrázky (JPG, PNG, TIFF, BMP, GIF a další) a vektorové formáty (např. EPS). Zahrnuje různé funkce, jako např.: práci s vrstvami, transformaci objektů, vytváření textů, nástroje na kreslení, tvorbu barevných přechodů a výplní atd.“.

Velká jeho výhoda je, že na rozdíl od jiných „profesionálních“ aplikací je nejen multiplatformní (Linux, Windows, macOS), ale je také zdarma.

Kromě běžné práce s vektorovou grafikou je možné Inkscape použít například k editaci .pdf souborů. Vždy se zeptá jakou chcete editovat stranu souboru (umí to jen po jednotlivých stranách) a pak Vám tu stranu umožní editovat. Tak můžete například vyplnit přihlášku, kterou Vám někdo v PDFku poslal a nebyla interaktivní pro vyplnění. Protože máte Inkscape, není pro Vás žádný problém si tam své údaje dodat. Velmi dobré je to v dnešní době, pokud komunikujete s úřady na dálku. Z výsledného .svg souboru pak vytvoříte nový pdf soubor a je to. Pokud máte více stránek, tak je pak jednoduše spojíte některým programem k tomu určeným (např. Master pdf editor) a nebo online nástrojem.

Inkscape nainstalujete jednoduše pomocí Synapticu zadáním příkazu Inkscape a vybráním příslušných položek. Stejně tak to můžete udělat pomocí Centra softwaru nebo příkazem v Terminálu.

Tímto způsobem se Vám však nainstaluje Inkscape z Vaší distribuce, tedy nejspíše starší. Pokud chcete nainstalovat nejnovější Inkscape, otevřete Terminál a do něj zadejte následující:

$ sudo add-apt-repository universe

$ sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/trunk

$ sudo apt-get update

$ sudo apt-get install inkscape-trunk

A tím se Vám nainstaluje nejnovější verze programu. Pokud byste se chtěli vrátit ke starším stable verzím zadáte v Terminálu toto:

$ sudo add-apt-repository –remove ppa:inkscape.dev/trunk

Kromě toho, že Inkscape přišel s další verzí, je tam velmi pěkná nová funkce a tou je možnost použití tmavého motivu. Není nic horšího, než když pracujete delší dobu na nějakém návrhu a máte úplně vysvícený monitor v očích, až se Vám začnou dělat mžitky před očima. Dnes už to konečně začínají programátoři chápat, což je vidět na první vlaštovce ve Windows 10 (tmavé téma – no konečně), Photoshop a Gimp již také mají tmavé téma a Linux? Ten už to má samozřejmě dlouho. Už i v Microsoft Office lze zvolit tmavé téma a zbývá zapracovat na Libre Office, kde sice jde použít nějaké vzhledy pro Firefox, ale to ještě není ono. V čem je ale nový Inkscape napřed je možnost i dovybarvení ikon dle Vašeho požadavku, nebo použití ikonových sad, klidně i v barvě.

V Linuxu Mint
Ve Windows 10
Záložka pro permanentní odkaz.

6 reakcí na Seriál Inkscape – 00 Inkscape 1.0x

 1. snl říká:

  Co je Inkscape? Inkscape je návyková látka 😀

 2. Anonym říká:

  Tak jsem zběžně vyzkoušel a je to myslím supr (ne že by předchozí verze nebyla taky…)

  Holt jeden z nejlepších kousků opensource

 3. Anonym říká:

  Podle zde uvedeného postupu se mi nainstaluje jen verze 0.92
  zkoušel jsem to 2x ale pořád nic (LM 18.3)

  • labeent říká:

   V LM 19.3 je to už třetí aktualizace, momentálně 1.1-dev (1:0.92.0+devel+202005090039+a1a64ec)

 4. Ventero říká:

  LibreOffice mi ctí tmavé téma systému, takže s tím nemám problém.