Začínáme s Mintem

Co je to Linux

Linux nebo také GNU/Linux je svobodný operační systém založený na linuxovém jádru a tvořený svobodnými programy s otevřeným zdrojovým kódem.

Linux jako operační systém získáte v podobě tzv. distribuce. To je soubor programů vybraných tak, aby spolu tvořily funkční celek – tedy samotné linuxové jádro a k němu přidané grafické prostředí a nejrůznější aplikace a nástroje.

Co je Linux Mint

lm_logo_male

Linux Mint je linuxová distribuce (viz výše) pro notebooky a osobní počítače. Po technické stránce je podobný distribucím Ubuntu a Debian, nabízí ale jiné aplikace a jiné uživatelské rozhraní.

Mint je konzervativní distribuce s tradičním rozvržením desktopu. Uživatelé Windows si na něj snadno zvyknou. V základu jsou na výběr prostřední Cinnamon, MATE nebo Xfce.

Jak Linux Mint získat

Linux Mint můžete stáhnout z našich stránek v podobě ISO souboru, který lze vypálit na DVD nebo nahrát na USB flash disk.

Jakmile máte médium připraveno, vložte ho do počítače a ten restartujte. Při zapínání vyberte požadované médium se na něm nahraný Mint se spustí k vyzkoušení v “živém” (live) režimu s možností následné instalace. Pokud se vám zalíbí a rozhodnete se pro instalaci, nezapomeňte si předem zazálohovat svá data a nainstalované programy.

Pokud budete mít nějaké dotazy nebo problémy s instalací či používáním Linux Mintu, obraťte se na naše fórum, kde vám rádi (pokud budeme vědět) pomůžeme.

Další informace

Komentáře jsou uzavřeny.