Začínáme s mintem

Tato stránka je určena především, novým a začínajícím uživatelům Linux Mintu. Měli by se zde seznámit s tím, co je to vlastně ten Linux, se strukturou jeho souborů, dále pak s vlastní instalací Linux Mintu, jeho pracovními prostředími a s balíčkovacím systémem deb.

LINUX

Linux je označení pro unixový operační systém (původně pouze jeho jádro). Linux je šířen v podobě distribucí, které je snadné nainstalovat nebo přímo používat (tzv. Live CD/DVD). Zároveň se díky použitým licencím jedná o volně šiřitelný software, takže je možné ho nejen volně používat, ale i dále upravovat a distribuovat (kopírovat, sdílet). Tím se odlišuje od proprietárních systémů (např. Microsoft Windows či Mac OS X), za které je nutné platit a dodržovat značně omezující licence.

Operační systém Linux používá unixové jádro, které vychází z myšlenek Unixu a respektuje příslušné standardy POSIX a Single UNIX Specification. Název je odvozen z křestního jména jeho tvůrce Linuse Torvaldse a koncovka písmenem „x“ odkazuje právě na Unix (podobně jako XENIX, Ultrix, IRIX, AIX a další UN*Xy).

Jádro Linuxu je víceúlohové, takže může najedou běžet více oddělených procesů (spuštěných programů), které se v rychlém sledu střídají na procesoru, čímž vzniká dojem jejich současného běhu (tzv. multitasking). Zároveň se jedná o víceuživatelský operační systém, na kterém může pracovat více uživatelů zároveň. Proto jsou zavedeny uživatelské účty, ke kterým je přístup chráněn nějakým autentizačním mechanismem (např. jméno + heslo). K tomu jsou též zavedena přístupová oprávnění, která umožňují omezit přístup jednotlivých uživatelů (resp. jejich procesů) k souborovému systému (tj. souborům a adresářům).

V současné době je označením Linux míněno nejen jádro operačního systému, ale zahrnuje do něj též veškeré programové vybavení (software), které uživatelé používají (tj. aplikace, utility, grafické uživatelské rozhraní apod.) i přesto, že je vyvíjeno nezávisle na samotném jádře Linuxu. Linux je šířen v podobě linuxových distribucí, které obsahují jak zmíněné jádro, tak zmíněný doplňující software v takové formě, která usnadňuje jeho instalaci a používání (instalace někdy není nutná, viz Live CD/DVD).

Linux je open source software, což znamená, že jsou k dispozici jeho zdrojové kódy, které lze za dodržení jistých podmínek upravovat a vše dále šířit. Pro ochranu před zneužitím zdrojových kódů používá open source software různé licence. Samotné jádro Linuxu je chráněno a šířeno pod licencí GPLv2 (s důležitou výjimkou). Software, který je spolu s Linuxem šířen (viz distribuce výše), je chráněn nejrůznějšími licencemi (GPL, LGPL, MPL, Licence MIT, BSD licence atd.). Většina distribucí vybírá software podle jeho licencí tak, aby vyhovoval buď volnějšímu výkladu open source nebo naopak přísnějšímu výkladu svobodného software (anglicky free software), což nemá na koncového uživatele přímý vliv, ovlivňuje to však zejména pohled na další vývoj jednotlivých součástí Linuxu.

Linux má taky značně odlišnou strukturu souborového systému oproti např. OS Windows. Více se dočtete v tomto článku.

LINUX MINT

lm_logo_maleLinux Mint je linuxová distribuce, operační systém pro osobní počítače. Její verze jsou založeny na distribuci Ubuntu (se kterou jsou zpětně kompatibilní a využívají i aplikace od Canonical Ltd.), případně na Debianu. Zatímco jádro Linux Mint je založeno z větší části na Ubuntu, grafické uspořádání plochy a uživatelské rozhraní je naprosto odlišné. Tyto odlišnosti zahrnují například zcela jiné zobrazení plochy, možnost uživatelsky nastavitelných menu a MintSoftware, kolekci systémových nástrojů vyvinutou pro snadnější správu systému a uživatelských práv.

Balíček Linux Mint obsahuje vlastní sadu MintSoftware, která je zaměřena na usnadnění ovládání systému pro koncového uživatele. Jednotlivé nástroje jsou:

MintUpdate: Aplikace pro aktualizaci, speciálně navržená pro OS Mint, obsahuje určení stability aktualizace (od 1 do 3), která vychází ze stability a míry nutnosti dané aktualizace.

MintInstall: Program pro stažení softwaru z internetového katalogu pro danou distribuci OS Mint. Katalog neobsahuje přímo aplikace, ale obsahuje všechny informace týkající se daného programu a jeho umístění.

MintDesktop: Nástroj pro snadné nastavení plochy.

MintConfig: Nástroj pro přizpůsobení ovládacího centra.

MintUpload: FTP klient, který slouží k nahrávání souborů na server, k nahrání stačí pravý klik na ikonu serveru a vybrání dat, která chceme nahrát. Po nahrání obdržíme adresu, kterou můžeme využít jako odkaz pro snadné sdílení souborů s dalšími lidmi.

MintMenu: Menu napsané v programovacím jazyce Python, je možné u něj zcela přizpůsobit text, ikony i barvy.

MintDrivers: Aplikace, která se stará o správu ovladačů pro systém, ať již svobodných, nebo i proprietárních.

Pracovní prostředí

Linux Mint je konzervativní distribuce, která spoléhá na tradiční rozvržení desktopu, proto základní prostředí tvoří MATE a Cinnamon, doplněné o KDE a Xfce. Existuje také verze Linux Mint Debian Edition (LMDE) s MATE a se Cinnamonem, která je založená Debian. Stejně tak je na Debianu postavená verze Linux Mint Xfce, vydaná v dubnu 2011, která obsahuje prostředí Xfce.

Balíčkovací systém

Linux Mint používá balíčkovací archiv deb, což je balíčkovací systém distribuce Debian. Balíčky Debianu jsou obvykle také používány v derivátech této distribuce (Ubuntu atd…). Tyto balíčky obsahují dva zagzipované nebo zabzipované tar archívy. Jeden z nich obsahuje kontrolní informace a druhý instalovaná data. Jako balíčkovací systém se obvykle užívá dpkg nebo jeho nadstavba apt. Deb balíčky mohou být zkonvertovány na ostatní formáty (např. rpm) pomocí programu Alien. Některé balíčky jádra Debianu jsou dostupné jako udeb (“mikro deb”) a jsou obvykle používány pro spouštění instalace Debianu. Ačkoli tyto balíčky používají koncovku “udeb” a mají stejnou strukturu jako běžné deb balíčky, nejsou však instalovatelné na běžném systému.

Linux Mint si můžete nainstalovat podle našeho podrobného návodu. Pokud budete mít nějaké dotazy nebo problémy s instalací či používáním Linux Mintu, obraťte se na naše fórum, kde vám rádi (pokud budeme vědět) pomůžeme.

Komentáře jsou uzavřeny.