Grafické programy a Mint

Při pročítání nových příspěvků jsem zaregistroval dotaz jednoho uživatele, jaký by byl vhodný grafický program pro úpravu fotek. Uživatel si přál provádět úpravu online na webovém úložišti, což nemám vyzkoušené, ale myslím si, že nebude od věci si něco říci o grafických programech celkově.

XnView MP

Vynikající multiplatformní (funguje pod Linuxem, Windows i Macem (tedy Apple)) program pro běžnou práci s grafikou. Jedná se o prohlížeč i editor fotografií, který je velmi jednoduché ovládat. Jednou z jeho výhod je multiplatformnost, lokalizace do češtiny a slovenčiny a jednoduchá práce.

Program XnView MP si stáhnete z domovských stránek jako .deb balíček a lehce nainstalujete pomocí Správce balíčků. Tento program obsahuje i vše na hromadné úpravy jako program XnConvert.

XnConvert

XnConvert je program určený k hromadným úpravám fotografií. Například ořez, vodoznak apod. Je stejně jako XnView MP multiplatformní a velmi dobře lokalizovaný. Stáhnete si jej z domovských stránek jako .deb balíček a lehce nainstalujete pomocí Správce balíčků.

Darktable

Jedna z nejlepších aplikací pro práci s fotografiemi v surovém formátu RAW (má různé přípony podle výrobců fotopřístrojů). Je rovněž multiplatformní a lokalizovaný.

Darktable

Program Darktable je sice dostupný i z oficiálních repozitářů, ale pokud jej chcete mít aktuální je vhodné si přidat repozitář vlastní. To uděláte následovně:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntuhandbook1/darktable
sudo apt update
sudo apt install darktable

GIMP

Program GIMP (GNU IMAGE MANIPULATION PROGRAM) je rovněž multiplatformní a lokalizovaný program na úpravu grafiky. Blíží se placenému programu Adobe Photoshop. Jeho princip je podobný, ale rozsah samozřejmě není stejný. Jeho obrovskou výhodou je, že umí spoustu věcí, za které se musí u jiných programů platit. Daň za tyto funkce zaplatíte tím, že si musíte zvyknout na odlišné ovládání oproti programu, který je brán jako takový standard (Photoshop).

Je rovněž nutné si nastavit prostředí programu. Standardně vám spustí tři samostatná okna. Většina lidí si raději přepne program na zobrazení jednoho okna …

Program GIMP samozřejmě můžete použít i k běžným úpravám fotografií, ale jednalo by se o něco takového jako použití kanónu na vrabce. I to ale samozřejmě jde. GIMP byl ještě při minulém vydání Mintu předinstalován v systému, od verze 19.3 již předinstalován není. Zůstává ale samozřejmě v repozitářích, takže jej můžete pomocí Synapticu nebo Správce softwaru stále lehce nainstalovat stejně, jako spoustu pluginů.

Domovské stránky programu jsou ZDE.

Libre Office DRAW

Přestože se to může zdát až jako kacířská myšlenka, skutečně na některé úpravy grafiky můžete použít i Libre Office a jejich aplikaci Draw. Umožňuje jednoduché vytváření grafických produktů (například letáčky, plakátky, cedule apod.)

Draw

Inkscape

Inkscape je svobodný a otevřený editor vektorové grafiky. Tento editor lze použít k vytváření nebo úpravě vektorové grafiky, jakou jsou ilustrace, diagramy, perokresby, grafy, loga, ale i složité obrazy. Výchozím vektorovým grafickým formátem Inkscape je SVG; lze však importovat a exportovat z a do mnoha dalších formátů …

Inkscape je rovněž lokalizovaný a multiplatformní program. Je k dispozici v repozitářích Mintu, takže jej můžete instalovat pomocí Synapticu nebo Správce softwaru. Inkscape můžete již skutečně použít na profesionální práci s grafikou, například plakáty, letáky, vizitky apod. Rovněž lze pomocí něho upravit .pdf soubory.

Inkscape

Gthumb

Na jeden program, který jsem příliš nepoužíval, ale který patří také mezi „silné“ pracovníky s grafikou jsem zapomněl a upozornil mě až komentář pod článkem.

Jelikož mě už znáte a víte, že své články upravuji i po vydání v případě, že jsem upozorněn na nějaký nedostatek nebo na něco, co je vhodné upozornit, tak neudělám vyjímku ani teď.

Programem, na který jsem zapomněl je Gthumb. Nainstalujete jej lehce pomocí Synapticu nebo Správce softwaru, neboť je součástí repozitářů Mintu.

Pokud byste ovšem chtěli mít nejnovější verzi, otevřete si Terminál (ctrl+alt+T) a do něj zadejte:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt update && sudo apt install gthumb

Za postrčení děkuji uživateli alojz.

Prostředí programu Gthumb

Pinta

Určitě se vyplatí také připomenout program Pinta, který zde již zmiňoval Old Bobby. Jedná se také o multiplatformní program, můžete jej tedy nainstalovat v mnoha operačních systémech (Linux, Windows, Mac OS X, BSD a další). Tento program nainstalujete pomocí Synapticu, Správce softwaru nebo Terminálu:

sudo apt-get install pinta

Pinta

Pozor repozitář na stránkách projektu uváděný nepodporuje aktuální verze Ubuntu / Mintu. Domovské stránky naleznete ZDE.

Za připomenutí děkuji Old Bobbymu …

Krita

Dalším grafickým editorem, podobným Gimpu nebo Photoshopu, je multiplatformní program Krita.

Prostředí Krity v o.s. Windows 10

Kritu můžete nainstalovat příkazem

sudo apt-get install Krita

neboť je součástí repozitářů Mintu. Domovské stránky programu naleznete ZDE.

Tímto jsem samozřejmě zmínil jen některé programy, které jdou nativně použít v Linux Mintu. Pokud by vám nevyhovovala ani nabídka dalších programů dostupných pro Linux (například Scribus), máte ještě možnost použití online programů nebo instalaci programu přes Wine. Tak by měl fungovat například oblíbený Zoner PS.

Záložka pro permanentní odkaz.

12 reakcí na Grafické programy a Mint

 1. alojz říká:

  …moj oblubeny je gthumb,link na aktualizaciu gthumb-https://www.omgubuntu.co.uk/2019/12/install-gthumb-on-ubuntu
  najnovsia verzia 3.8.2……

  zoner nefunguje korektne…

  • skrob říká:

   Výborná a jednoduchá věc. To co udělám v Gimpu, rychle doladím v gThumb.

 2. kamowski říká:

  áno, gthumb je šikovný,
  v LM 19x je to PIX, gthumb prezlečený do „X“ kabáta ale čo sa funkcií týka, malo by to byť to isté

 3. Anonym říká:

  Červenám se – neměl jsem gthumb mezi graf. programy. Už jsem to napravil, takže soubory typu CR2 (Canon rawy) vidím a můžu je editovat. Sice procák jede na 100%, ale pracovat se s tím dá. Ovšem Darktable je jiná váhová kategorie, s rawem si lépe rozumí. Co se týká pixu, v prostředí LM 19.2 xfce běhá dobře, zatěžuje CPU méně než gthumb.

 4. Old Bobby říká:

  Dík Tomáši,
  o grafice se skutečně musí občas psát, už kvůli novým Minťákům; nicméně dovolil bych si připomenout grafický program Pinta, o kterém jsem poprve psal v roce 2013 a ještě jednou spolu s Broučky v roce 2016. Je k tomu i několik komentářů, které rozšiřují náš obzor.
  Já sám nové verze Mintu ještě nepoužívám, jedu na 17.3, a tam mi Pinta věrně slouží.
  Tak jsem chtěl ten pěkný článek o tuto informaci doplnit…

 5. alojz říká:

  …este stoji za zmienku polarr photo editor,vyvijané aj pre linux…aj online verzia je dostupné…je free,a pro…bolo aj v repo,alee verzia 5.xx chyba…mam instalovany 4.4.5…

 6. alojz říká:

  …5.xx polarr pre linux offline neni dostupné,len online…

 7. Krita říká:

  Tak já jsem se před časem někde dočetl o Krita, taková „konkurence“ GIMPu a nevypadá vůbec zle.

 8. Anonym říká:

  Možná by stál za zmínku i Rawtherapee