California – šikovný kalendář pro Linux Mint

calOrganizace Yorba Foundation, známá jako tvůrce programu pro nahrávání dění na obrazovce Shotwell a emailového klienta Geary, vytvořila zajímavý plánovací kalendář – California, který byl vyvinut jako náhrada za GNOME Calendar.

Z vlastností kalendáře California bych vyzvedl jeho moderní a jednoduché rozhraní, zjednodušený proces konfigurace, výstup pro podporu oznamování událostí na vašem desktopu a přístup k datům plánovače. Kalednář California obsahuje v základu sadu widgetů, podporu GTK a design z GNOME 3, včetně použití GtkHeaderBar, umožňujícímu umístění ovládacích prvků v titulku okna.

 

Funkce kalendáře

  • Moderní, jednoduché rozhraní
  • Rychlé nastavení (pokud je vůbec požadováno)
  • Používá EDS (Evolution Data Server) pro přístup ke kalendáři, případně další specializované backendy (GData)
  • Možnost rychlého přidání událostí a analyzátor jazyka
  • Oznámení událostí na desktopu

 

cal1

cal2

cal3

 

Práce s aplikací

Kalendářní aplikace California se liší od většiny ostatních podobných aplikací tím, že umožňuje vytvářet události zadáváním, více či méně relevantních informací tak, jak vám vyhovuje. California tak přetransformuje textové informace do plnohodnotných událostí a přidá je do vašeho kalendáře. Tím je umožněn rychlý zápis události, podobně, jako byste psali zprávu svým přátelům či spolupracovníkům („schůzka v pátek v 10 hodin“), aniž byste museli procházet panel možností a zaškrtávat nějaká políčka (ty jsou v Californii také).

Způsoby, jak rychle přidávat události

California v současné době nabízí tři způsoby pro Rychlé přidání události. Některé způsoby rychlého přidání události v Californii umožňují zadat i o něco více informací pro lepší analýzu vašich kontaktní údajů.
Bez ohledu na to, jak je spuštěno Rychlé přidání události a nemůže-li California odvodit dostatek informací pro generování platné události (je požadován obsah, počáteční a konečné datum nebo čas), otevře California editor událostí pro dokončení zadání detailů události.

Přidání události kdykoliv každý den

Tlačítkem „+“ v horní liště se otevřete okno Rychlé přidání události pro zadání podrobností o události (Můžete také použít horké klávesy Ctrl+N), pokud nezadáte datum, je použit aktuální den.

Přidání události na určitý den

V zobrazení Měsíc, poklepáním na konkrétní den otevřete okno Rychlé přidání události. V zobrazení Týden, poklepejte na jednu z oblastí v horní části denních sloupců, zde jsou zobrazeny všechny jednodenní akce.
Den, který jste zvolili, je považován den zahájení akce. Zadáte-li datum („25. května“), tak je považován za konečný den akce. Zadáte-li čas konání události („10 hodin“, „17:00“), tak budou považovány za časy zahájení a ukončení. Bez těchto zadání je událost považována za celodenní nebo vícedenní.

Přidání události na určitý čas

V zobrazení týden poklepáním v hodinovém sloupci na konkrétní hodinu události otevřete okno Rychlé přidání události. Případně můžete klepnout na tlačítko a přetáhnutím v hodinovém sloupci zadáte počáteční a konečný čas události.
Den a čas je považován za začátek a konec události. Veškeré termíny a časy, které zadáte v podrobnostech události jsou ignorovány.

Detail události

Jakmile je okno Rychlé přidání události otevřené (pomocí jednoho z výše uvedených způsobů), můžete začít psát podrobnosti o události.

 

Instalace v Linux Mintu

Je opět poměrně jednoduchá, stačí do systému přidat potřebný repozitář, aktualizovat databázi softwaru a instalovat balíček california. Otevřete si tedy terminál a zadejte:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:yorba/daily-builds
sudo apt-get update
sudo apt-get install california

 

Po nainstalování se vám ikona pro spuštění aplikace zobrazí v Menu > Kancelář > California.

A naopak, pokud vás kalendářní aplikace California nezaujala a chcete se jí zbavit včetně repozitáře, zadejte v terminálu následující příkazy:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository -r ppa:yorba/daily-builds
sudo apt-get update
sudo apt-get remove –purge california

 

Na závěr lze říci, že kalendářní aplikace California je povedený kousek softwaru a rozhodně stojí za vyzkoušení. Výhodou pro naše končiny je povedený český i slovenský překlad. Dalším nezanedbatelným plusem je možnost synchronizace s kalendářem Google, popř. CalDAV či .isc.

Domovské stránky najdete na https://wiki.gnome.org/Apps/California.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Jedna reakce na California – šikovný kalendář pro Linux Mint

  1. Pingback:Organizujme si čas a prácu IV. - Linux Mint CZ&SK