Marble – atlas a globus pro malé i velké

mar1Pravda a láska musí zvítězit! I nad pravdou…

Jestliže chcete znát pravdu, musíte ji hledat:

Marble je geografický atlas a virtuální globus, který umožňuje rychlé prozkoumávání míst (nejen) na naší planetě. Právě tak jako reálný atlas nebo běžný globus, Marble nám dovolí volný pohyb po mapě a prohlížení míst. Marble dává možnost zoomovat a poskytuje mnoho různých pohledů na zemský povrch.

 

mar2

 

V základní konfiguraci Marble nabízí 11 různých pohledů: Atlas, OpenStreetMap, Satellite View, Earth at Night, Historical Map 1689, Moon, Plain Map, Precipitation (December), Precipitation (July), Temperature (December) and Temperature (July).

Marble vlastní malou databázi o více než 12 tisíc lokalit (města, hory, sopky), které si můžeme podrobněji prohlédnout prostřednictvím integrované Wikipedie.

mar3Marble je poměrně nenáročná geografická pomůcka, ve které je možné se podívat na zeměkouli i sféricky, otáčet s ní podle potřeby, přiblížit si místo svého zájmu a podívat se i na vybrané bližší údaje větších míst. V programu je jen nezbytné množství geografických dat, což umožňuje poměrně rychlé přesuny z místa na místo a dá se používat i bez internetového připojení. Použití Marble je snadné – zadáme adresu, snadno si prohlédneme svoji mapu ve které si můžeme nechat změřit vzdálenosti mezi požadovanými místy a vyhledat detailní informace o místu, které nás zajímá. Mapu si můžeme i uložit. Uživatelské prostředí je čisté, jednoduché a lehce použitelné.
Uživatel má možnost vybrat si z několika nabízených pohledů; jako základní se zobrazuje topografická mapa – klasický Atlas, který se ukáže při spuštění programu. Ještě je možné použít cestovní mapu, OpenStreetMap, kde jsou vyznačené a očíslované všechny komunikace, postupným přibližováním se dostaneme na hodně podrobné informace, včetně popisných čísel domů i v menších městech. Nechybí označení zájmových objektů, hotelů, zajímavostí a v terénu označení a ohraničení menších území včetně vyznačených kót i méně významných vrcholů. Samozřejmostí jsou vyznačené pěší i cyklistické stezky, parkoviště, lékárny, zdravotnická zařízení a i menší firmy. Pohyb po atlasu zvládá i slabší PC sestava neobyčejně rychle, bez sekání a plynule. Vzhledem na velkou databázi se všemi možnými podrobnostmi je tento program nesmírně užitečnou pomůckou pro všechny cestovatele a nejen pro ně: Zvládnout orientaci i v nevelkém městě, kdy je potřebné vyhledat nějakou adresu, včetně čísla domu, to všechno je k dispozici dílem okamžiku.

 

mar4

 

Následuje Satelitní pohled, co je zajímavé s hlediska globální orientace; na nějaké detaily v tomto pohledu můžeme zapomenout, na to ale skvěle poslouží OpenStreetMap. Zeměkoulí můžeme libovolně otáčet, zvětšovat, zmenšovat a to skutečně „kosmickou“ rychlostí. Ve všech pohledech je k dispozici i hvězdná obloha se Sluncem i Měsícem, s grafickým zakreslením jednotlivých souhvězdí a jejich pojmenováním. Podle toho, kde si zvolíme pozorovací místo, vidíme hvězdnou oblohu, která je odtud viditelná.

 

mar5

 

Jiný pohled je zeměkoule v noci, což je svým způsobem zajímavé, ale na nějaké podrobnosti (protože je noc) můžeme zapomenout.
Pro milovníky nočních pozorování tady ještě máme podrobnou mapu Měsíce, a to ze všech stran, tedy i s té, pro nás běžně neviditelné.

 

mar6

mar7

 

Jako výukový a zájmový program je Marble skvělý, a za těch skoro 7 let, co ho poznám, zaznamenal obrovské zlepšení jak kvality, tak i obsahu. Není to v žádném případě konkurence pro Google Earth; je svým pojetím odlišný a méně náročný.

 

mar8

 

V těchto několika málo odstavcích není dostatek místa k tomu, abychom si představili jen seznam všech funkcí a možností, které se nám nabízejí k použití. Několik obrázků může zájemce nalákat na vyzkoušení, což vřele doporučuji. Získat Marble nebude těžké, protože není nutné ho kompilovat ani vyhledávat v externích repozitářích. Je ve Správci programů a proto k instalaci stačí napsat do Terminálu:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install marble

a po chvíli se nám objeví v Menu v chlívečku Věda a vzdělávání.

Po spuštění budeme obtěžování nějakou podezřelou, pro mě nepochopitelnou aktivitou, kterou ovšem můžeme přeskočit. Po celou dobu používání programu musíme komunikovat v angličtině – pasivně. Překlady do jiných jazyků tam jsou, naše mezi nimi nehledejme. Tak máme možnost se naučit zase pár nových slovíček …

 

mar9

 

Rovněž se můžeme podívat na místa, kam se bez speciální neprůstřelné vesty nedoporučuje cestovat. Tak ušetříme spoustu peněz, které můžete utratit za příjemnější věci…

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.