Easyimagesizer

easyimagesizer-logoKaždý fotograf potřebuje nějaké nástroje. Dříve se vše odehrávalo v temné komoře. S nostalgií vzpomínám na dobu, kdy jsem vařil vývojky a vyvolával černobílé fotografie. Nyní se fotograf neobejde bez počítače, a co by byl počítač bez softwaru? Jen hromádka součástek.

Nemusím jistě připomínat, že základem softwaru je nějaký operační systém, v našem případě Mint. V něm se již po instalaci nabízí všestranný nástroj pro zpracování fotografií GIMP.

Stává se, že potřebujeme změnit vlastnosti fotografií v celé složce naráz, poohlédneme se tudíž po aplikaci, která nám takovou práci umožní. Nechci tím říct, že by dnes představovaný EasyImageSizer byl nástrojem pro všechnu práci s fotografiemi.

 

Vlastnosti programu EasyImageSizer:

 • Dávková i jednotlivá komprese obrázkových souborů
 • Dávkové i jednotlivé přejmenování obrázků
 • Změna velikosti obrázků
 • Převod formátů: bmp, ico, jpeg,jpg, png, ppm, tif, tiff, xbm, xpm
 • Vložení autorských práv nebo čehokoliv jiného do obrázku – jako obrázek i jako text
 • Převod obrázků do velikosti dle norem HD, PAL, NTSC, VGA, PSP a dalších
 • Přejmenování podle EXIF dat
 • Otáčení obrázků

 

easyimagesizer

 

Uznávám, že zde jsem mohl naše miminko překrýt nápisem Made huskyviking, ale to by byla asi ještě větší surovost.

Při prvním spuštění jsme upozorněni, že je potřebné označit pluginy, které budeme používat, toto nastavení můžeme kdykoliv změnit. Pokud neuvedeme jinak, jsou obrázky uloženy do adresáře eis.

Skuteční linuxoví borci zvládají tyto operace několika úhozy v otevřeném Terminálu, ale já stále potřebuji pro svou práci nějaké GUI – grafické prostředí.

 

EasyImageSizer-1

 

EasyImageSizer-2

 

Například potřebujeme do jednoho emailu vložit větší počet fotografií, provedeme tedy dávkovou kompresi všech vybraných fotografií. Chceme-li uveřejnit obrázky s textem zabraňujícím jejich dalšímu použití, pak je tu nástroj Overlay. Po nastavení všech požadovaných vlastností stiskneme Convert. Program je v angličtině.

Instalace proběhne po přidání příslušného PPA:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install easyimagesizer

 

Domovská stránka projektu: http://sourceforge.net/projects/easyimagesizer/.

Na Youtube jsem našel několik krátkých ukázek v jednom majoritním OS, ale nic co by poskytlo ucelený obraz všech možností tohoto programu, který je svým způsobem unikátní a za instalaci pouze jednoho malého balíčku vás dokáže odměnit za tu trochu píle, kterou si dáte s jeho ovládáním. Je možné, že spousta možností využití čeká snad právě na vás a EasyImageSizer zaujme své místo mezi nezbytnými aplikacemi.

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

3 reakce na Easyimagesizer

 1. kamowski říká:

  už je v pc a asi tam aj ostane 🙂
  šikovný sw

 2. tomkom18 říká:

  softík na jedničku. Díky moc.

 3. Pingback:Fotíme len do šuflíka? – Linux Mint CZ&SK