Poštovní klient Trojitá

tro1Bez e-mailové komunikace si dnes asi málokdo dokáže představit počítačový (někdo i běžný) život. Řadě uživatelů bohatě postačuje k psaní i přijímání mailů webové rozhraní, avšak je tu i poměrně velká skupina uživatelů (i já k ní patřím), která si „mailování“ nedokáže představit jinak, než přes emailového klienta.

Aplikací, které se touto problematikou zaobírají, je i v Linuxu celá řada (Evolution, Claws Mail, Thunderbird atd.), nezaškodí si však tu a tam připomenout i ty méně známé a méně populární. Stane se, že se někomu mohou natolik zalíbit, že u nich už zůstane. Proto si dnes představíme právě jednu takovou, poměrně málo známou aplikaci pro správu elektronické pošty, s názvem Trojitá.

 

Něco z historie

Projekt zahájil v roce 2006 jako soukromé cvičení v programování český vývojář Jan Kundrát. Trojitá se v rámci studia stala tématem autorovy bakalářské a magisterské práce a měla svůj debut v roce 2009. V roce 2010 Jan Kundrát krátce smluvně pracoval na Trojité jako systémový integrátor, ale projekt byl z vnějších důvodů zrušen. Po Janově promoci byl projekt oživen a Trojitá „zaparkovala“ pod KDE deštníkem. Následně už jako součást komunity KDE, získala Trojitá nové přispěvatele a byla také přeložena do 25 jazyků.

V roce 2012 se Trojitá zúčastnila dvou kol soutěží Google Code-In a Google Summer of Code. V současné době již Trojitá obsahuje příspěvky více než čtyřiceti vývojářů.

 

O aplikaci

Trojitá je lehký e-mailový klient, šířený jako open-source, který je určen jak pro Linux, tak i pro Windows. Pracuje na základě Qt knihoven a má všechny klasické vlastnosti moderního poštovního klienta.

Hlavním cílem vývojářů je poskytnout aplikaci, která:

 • Umožňuje přístup k vaší poště kdykoliv a kdekoliv.
 • Není pomalá. Vývojáři chtějí zvýšit produktivitu uživatele e-mailů.
 • Respektuje otevřené standardy a podporuje moderní technologie. Cení si neutrality, kterou poskytuje protokol IMAP a chce být maximálně interoperabilní.
 • Je efektivní – ať už je to při zachování šířky pásma sítě, udržování využití paměti na rozumné úrovni nebo nezatěžování systémového procesoru.
 • Může být použita na mnoha platformách. Má dost rozhraní pro každého, IMAP jádro funguje na čemkoliv – od stolních počítačů přes mobilní telefony až po velké ERP systémy.
 • Dobře ladí se zbytkem systému. Vývojáři nemají rádi objevování již objeveného.

 

tro2

 

tro3

 

tro4

 

 

Rychlost

Jiné e-mailové programy jsou příliš mohutné a mají v sobě nabaleno příliš mnoho funkcí. Unikátním rysem Trojité je, že je od základu navržena tak, aby byla rychlá – otevření schránky s tisíci zpráv je něco, na co je Trojitá velmi dobrá. Není třeba čekat na stažení všech zpráv nebo je nemusíte stáhnout vůbec.

 

Respektování standardů

Vývoj Trojité je prováděn ve shodě se všemi moderními standardy. Může se stát, že dojde k nějaké odchylce od osvědčených postupů, toto však bude rychle opraveno. Vývojáři se zajímají o budoucnost IMAP a dalších souvisejících protokolů, zúčastňují se diskuzí IETF a také již navrhli docela dost vylepšení. Cílem je podpořit všechna užitečná rozšíření IMAP tak, aby vše sloužilo hlavně uživatelům.

 

Účinnost

Zachování zdrojů je něco, co vývojáři berou velmi vážně, ať už se jedná o šířku pásma sítě, využití paměti nebo zatížení CPU (úspora energie, výdrž baterií). Mimo jiné, Trojitá implementuje protokol IMAP, QRESYNC, CONDSTORE, ESEARCH, CATENATE, BURL, rozšíření COMPRESS=DEFLATE, CONTEXT=SORT a mnoho dalších.

 

Multiplatformní podpora

Trojitá funguje na jakémkoli přiměřeném stolním počítači díky podpoře knihoven Qt – ať už je to Linux, Windows nebo Mac. Vývojáře nezajímá, v jakém pracovním prostředí bude aplikace spouštěna, avšak snaží se „vejít“ do KDE a Gnome. Trojitá je k dispozici také pro mobilní telefony.

 

Co Trojitá není

 • Není souhrnný klient jako např. Evolution, takže v ní rozhodně nenajdete např. kalendář.
 • Nemá POP3 klienta. Trojitá funguje tak, že přístup ke vzdálenému úložišti pošty je jen přes protokol IMAP. Z technických důvodů proto POP3 Trojitá nepodporuje.
 • Není dokončená. Pozorný uživatel si všimne, že některé „zjevné“ funkce chybí. Vývojáři na jejich zapracování pracují.

 

Trojitá je

 • Čistá aplikace Qt4 (a Qt5) bez dalších závislostí
 • Robustní IMAP jádro, implementované pomocí rozhraní Qt Model-View
 • Standardy dodržující projekt
 • Podpora offline IMAP
 • Podpora režimu úspory šířky pásma, zaměřené na mobilní uživatele s drahým připojením
 • IMAP přes SSH – kromě obvyklých připojení SSL/TLS, může být přistupováno přes SSH
 • Bezpečná a robustní práce s HTML poštou

 

Instalace v Linux Mintu

Pro Linux Mint 16 otevřete terminál a zadejte:

Příkazy terminálu:
sudo sh -c „echo ‚deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/jkt-gentoo:/trojita/xUbuntu_13.10/ /‘ >> /etc/apt/sources.list.d/trojita.list“
wget http://download.opensuse.org/repositories/home:jkt-gentoo:trojita/xUbuntu_13.10/Release.key
sudo apt-key add – < Release.key
sudo apt-get update
sudo apt-get install trojita

 

Pro Linux Mint 14 otevřete terminál a zadejte:

Příkazy terminálu:
sudo sh -c „echo ‚deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/jkt-gentoo:/trojita/xUbuntu_12.10/ /‘ >> /etc/apt/sources.list.d/trojita.list“
wget http://download.opensuse.org/repositories/home:jkt-gentoo:trojita/xUbuntu_12.10/Release.key
sudo apt-key add – < Release.key
sudo apt-get update
sudo apt-get install trojita

 

Pro Linux Mint 13 otevřete terminál a zadejte:

Příkazy terminálu:
sudo sh -c „echo ‚deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/jkt-gentoo:/trojita/xUbuntu_12.04/ /‘ >> /etc/apt/sources.list.d/trojita.list“
wget http://download.opensuse.org/repositories/home:jkt-gentoo:trojita/xUbuntu_12.04/Release.key
sudo apt-key add – < Release.key
sudo apt-get update
sudo apt-get install trojita

 

Ikona pro spuštění aplikace se vám objeví v Menu > Internet > Trojitá.

Osobně testuji tuto aplikaci zatím s jedním účtem a vše funguje tak, jak jsem popsal výše a jak slibují její autoři. Vše je spartánsky jednoduché, rychlé, zaměřené na funkčnost. Za vyzkoušení to rozhodně stojí.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

9 reakcí na Poštovní klient Trojitá

 1. Daniel Čermák říká:

  v těch kódech je drobná chyba. 🙂

  Všechny uvozovky a apostrofy jsou jakoby kurzívou (zešikmeny) takže ten první příkaz sudo sh -c nefunguje 🙂 po přepsání na klasické formáty těchto znaků to už fungovalo bez problémů

  • Daniel Čermák říká:

   Ale jinak dodám, že mi hodně chybí ( a v článku o tom není zmínka),

   Možnost více účtů (To je důvod, proč používám Thunderbird protože mám na jednom místě všechny e-mailové účty, jenže tady jde jen jeden.

   Mazání zpráv – Nezjistil jsem, jak smažu zprávu. Stisknu klávesu Delete a pošta se označí ke smazání ale nesmaže.

   Takže pro mě zatím nepoužitelné, ale snad na tom vývojáři zapracují a doladí 🙂

   • Satapouch říká:

    V článku o tom zmínka je – „Osobně testuji tuto aplikaci zatím s jedním účtem….“ stačí pozorněji číst.
    Smazání je rovněž jednoduché… klávesou Delete se zprávy označí za smazané a pro úplné smazání stačí kliknout na ikonku koše (Expunge) v navigačním panelu….
    Nesouhlasím s názorem, že je to nepoužitelné, stačí trochu více bádat a snažit se a najednou zjistíš, že to použitelné je, a to dokonce velmi obstojně.

 2. Satapouch říká:

  V kódech žádná chyba není a není to jakoby kurzíva, ale je to pravá kurzíva. Pokud to otrocky kopíruješ Ctrl+C a Ctrl+V, tak to samozřejmě fungovat nemůže. Pokud to však děláš správně linuxově (t.j. označit si daný text a vložit jej pak kolečkem nebo prostředním tlačítkem myši), tak se to zkopíruje správně. Druhou možností je vkládat prostý text bez formátování.
  V textu článku je tímto formátováním rozlišeno od ostatního textu, aby bylo každému jasné, že se jedná o příkazy terminálu.

  • Daniel Čermák říká:

   já to dělám tak, že mám doplněk AutoCopy ve Chromu a pokud označím text tak se automaticky zkopíruje bez formátování (pokud stisknu CTRL+C zkopíruje se s formátováním textu).

   Ale napadá mě že to možná bude tím, že se zkopírují kulaté uvozovky a apostrofy tak jako to automaticky nahrazuje třeba Word 🙂 a proto to vypisuje i chybu –
   chyba bash: /etc/apt/sources.list.d/trojita.list”: Operace zamítnuta

 3. tomkom18 říká:

  E: Typ „‘deb“ je neznámy na riadku 1 v zozname zdrojov /etc/apt/sources.list.d/trojita.list
  E: Nedá sa načítať zoznam zdrojov
  …takže hneď na začiatku to zastalo. Inak, inštalácia mohla byť ešte komplikovanejšia, katastrofa. Jednoduchý mailový klient…

  • Satapouch říká:

   No… za nepořádek ve Tvých zdrojích ten program opravdu nemůže…. a jinak, jak je popsáno v komentářích výše – nelze příkazy zadávat metodou copy-paste, musí být zadány bez formátování, neboť v článcích je u příkazů použita kurzíva.
   Žádná katastrofa, je to opravdu jednoduché, pokud si to neuděláš složité sám…..

 4. tomkom18 říká:

  …opisoval som to aj ručne a ten výpis je už po ručnom zadaní. A nerozumiem prečo to nemôžu poslať do PPA. Čo im v tom bráni?

 5. kamowski říká:

  tento projekt stále žije 🙂
  na stiahnutie je v.0.7
  https://software.opensuse.org/download.html?project=home:jkt-gentoo:trojita&package=trojita
  .deb si stiahnete po rozkliknutí odkazu „Grab binary packages directly“ celkom na konci 🙂