Seriál Inkscape – 04 Jak funguje Inkscape?

Posledně jsem psal o tom, co by nás mohlo zajímat na vektorovém kreslení. Dnes bych se již pomalu přiblížil k samotnému programu Inkscape, napsal bych něco o tom, na jakém principu se v něm kreslí, k čemu je určený a co naopak v něm nelze očekávat.

Na internetu můžete najít spoustu návodů jak začít a pokračovat v tvorbě vektorové grafiky od úplných základů až k poloprofesionálním kresbám.
Minule jsem doporučil jako základ výborný tutorial, který je k dispozici přímo v nápovědě programu Inkscape. Nebudu tedy nosit dříví do lesa popisem každého jednotlivého detailu základní práce s programem. Podívám se na věc poněkdu více ze široka, tak jak to zřejmě nikde aspoň na českém internetu nenajdete.

V čem tedy spočívá princip kreslení grafiky v Inkscape?
Možná bych začal tím, co program Inkscape není. Tak především to není program na 3D modelování. Nemůžete vzít nějakou kresbu a podívat se, jak vypadá z boku. Inkscape pracuje čistě jen ve dvou osách.
(Abych byl úplný – když si odmyslím nástroj 3D box, který je tam spíš jako takové demo, resp. můžete trochu málo něco přiohnout do perspektivy pomocí příslušného rozšíření, nebo pomocí LPE – ale toho si teď nevšímejte :D)

Pokud Vás tato problematika zajímá, můžete si zbytek článku přečíst na blogu autora ZDE.

Autorem článku je Snl.

Záložka pro permanentní odkaz.

12 reakcí na Seriál Inkscape – 04 Jak funguje Inkscape?

 1. Smysl tohoto článku??? říká:

  K čemu je takový článek dobrý? V podsattě jediná informace, která tam je, je to, že se jedná o program na 2D grafiku. Takže věta:

  „Podívám se na věc poněkdu více ze široka, tak jak to zřejmě nikde aspoň na českém internetu nenajdete.“

  je naprostá blbost.

  Pro ty co mají o Inkscape zájem, doporučuju třeba tento kanál:

  https://www.youtube.com/channel/UCEQXp_fcqwPcqrzNtWJ1w9w

  • labeent říká:

   Já nemohu mluvit za autora článku na webu a jeho sloh, ale na rozdíl od jiných vidím i další články.

   Takže pro mě to smysl má. Pokud máš dobrý zdroj informací i pro začátečníky a HLAVNĚ V NAŠEM JAZYCE, tak je to super. Samozřejmě je fajn upozornit i na anglické mutace, ale s tím si spousta z nás neporadí.

   • Anonym říká:

    Jako mě jde v podstatě o celý tento „seriál“ o Inkscape. Nepřináší žádnou novou informaci a je to v podstatě kopírka seriálu na http://mxlinux.blog.cz/. Originální seriál nezpochybňuju – je super, že se někdo snaží tvořit pro české uživatele a přináší nějaký obsah.

    Takže si kladu otázku jaký to má význam to tu vůbec dávat? Jen proto, že tento web má možná větší dosah než ten, kde je publikován originální seriál?

    • labeent říká:

     Ano, to je jeden z důvodů. Pomůže to jak Blogu, tak i našemu webu. Prostě to tu teď alespoň není mrtvý web. Tedy pokud jsi si všiml. Udělali jsme o tom debatu zde: https://www.linux-mint-czech.cz/2020/05/na-linux-spolecne/ a v následujících dvou článcích.
     Pak vyšel nový původní seriál a teď se vydávají články tohoto typu.
     A web není mrtvý a uživatel získá přehled o novinkách a může se rozhodnout, zda si ten článek chce celý přečíst.

     Anebo se na to můžeme vy…t a nechat tenhle web chcípnout, protože pohodlní uživatelé prostě sami nový článek nenapíšou. Rozhodli jsme se zde raději se pokusit tenhle web zachránit i touto cestou.

     • hhh říká:

      web neni mrtvy.
      Je.
      Nic sa tu neda rozumne najst, riesenie vo fore daj si wine a pouzi program xyz nie je navod.

      Mna by osobne zaujimalo kde su hviezdy co od M. Stankeho prevzali web?
      kde su clanky?

      • labeent říká:

       Z nových tady v podstatě nikdo nikdy nový článek nevydal.

       Mrtvé to není, byl tu nový seriál, ale to se taky nezavděčíš všem.

       Zprávičky s odkazem dle mě nejsou špatné, ne každý prostě zvládne napsat článek. Ale na druhou stranu se každý může pokusit, včetně Tebe. Není to ani nic těžkého, ani to není úplně triviální. Prostě někde mezi. Ale jak už jsem psal uživatelé jsou líní, když jim něco nepodstrčíš pod nos, tak nic. A když to uděláš, tak tě ještě kritizují a tím tě ještě odrazují, že jsi takový blbec a věnuješ něčemu čas.

       Možná si, chlapci, nejprve zameťte před vlastním prahem, než zase budete kritizovat mrtvý web a snahu někoho s tím alespoň nějakým způsobem něco udělat. Jinak pokud považujete web za mrtvý, tak za to můžete VY. Nikdo z Vás nevyvíjí žádnou aktivitu.
       A od 25.5. tu máte každý den nový článek. Místo poděkování blbý kecy. Tak fajn, takhle to tady opravdu pozvednete.

    • hhh říká:

     plne suhlasim.
     celkovo to tu ide len aby slo.
     Najrozumnejsie bolo zlucit to s Ubuntu cz a len mat sekciu pre LM.

     • Petr říká:

      Ubuntu.cz nemá žádné články. Je to jen info o vydání další verze a fórum s Wiki. Proto byl tenhle web vždycky lepší. Protože ty článečky jsou dobré a jsou zapotřebí. Ve fóru jsi taky dostal dobrou radu. Spíš bych řekl, že Ubuntu.cz byl mrtvý web. Kdyby ho M.Stanke nepředělal, tak už by bylo aktuální jen ve fóru téma k novému vydání.
      To jsi tedy pěkně přestřelil.

  • Anonym říká:

   nebo mrkněte na inkscapers.cz

 2. snl říká:

  Tak já to teda smažu. Omluvám se všem pravověrným linuxákům a inkscaperům, vrátím se na windows a koupím si adobe kokotšok

  • labeent říká:

   Naštěstí to nebude nutné. Myslím, že už to bylo pochopeno. Co, kde, jak, nač a proč. A hlavně Tebe se týkalo tohle: „Originální seriál nezpochybňuju – je super, že se někdo snaží tvořit pro české uživatele a přináší nějaký obsah.“ Takže pohoda …

  • Michal říká:

   snl: přesně jak píše labeent, originálního článku se to netýkalo, ten chválím