Na Linux společně

Tento název toho může evokovat spoustu. Je to však naše společná myšlenka na tomto webu a fóru nějak se spojit s ostatními a společně poskytnout současným i budoucím uživatelům Linuxu maximum informací, abychom usnadnili používání tohoto systému všem, kteří o to stojí.

Po mnoha debatách, soukromých i veřejných se jeden náš člen rozhodl, že nám zpřístupní některé své znalosti a zkušenosti. Jelikož v tom hraje spoustu osobních pohnutek, rozhodl se, že zprovozní samostatný blog. Protože sám teď, z důvodů z fóra známých, provozuje MX Linux, nechtěl zde „plevelit“ nějakým způsobem web. Jelikož se ale bude jednat i o návody, které se můžou hodit i nám, tak jsem se s ním dohodl, že bych na některé nové články upozornil i zde na webu, tím nám rozšířil obzor a zároveň by to pomohlo i jemu v tom, aby mohl v klidu pokračovat v práci.

Doufám, že jako linuxová komunita oceníme nový zdroj informací a vše bude pokračovat k naší oboustranné spokojenosti. Bohužel hned jako jedna z prvních reakcí přišla jedna otázka od našeho bývalého člena, který si možná špatně vyložil důvod, proč blog vznikl, možná jen špatně jeho dotaz vyzněl. Každopádně zbytečně podkopl židli člověku, který se snaží nám nějakým způsobem zase pomoci zlepšit aktuálnost tohoto webu, i když zprostředkovaným způsobem. Po našem ujištění, že to jistě nebylo myšleno nějak zle, a že se vše snad v další fázi projektu srovná, bude, doufám, pokračovat v nastolené práci.

Já mu za sebe i naši komunitu děkuji a za sebe jsem se rozhodl udělat to tak, že vždy vydám článek, který v určité chvíli odkážu na pokračování na onom blogu. Autor článku zde budu sice já, ale skutečným autorem bude Snl, který se o blog stará, nebo pokud se společenstvo autorů rozšíří, tak možná i jiní.

Pokud by to někomu nevyhovovalo, tak to jasně napiště zde do komentářů a já, ani ostatní zainteresovaní autoři, se zde nebudeme snažit Vám tyto informace zprostředkovávat. Doufám, ale, že zdravý rozum zvítězí.

Děkuji

Labeent (děkuji i za Sni)

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

14 reakcí na Na Linux společně

 1. duch říká:

  kazda snaha sa ceni, no mozno mas hrube okuliare ale sni je snl

  • Pro ducha říká:

   Ahoj, díky za názor. Mohl bys mi to nějak přiblížit? Co v tomhle případě znamená „hrubé okuliare“? Jako, že mám „růžové brýle“ a neodhadnul jsem situaci? To se samozřejmě mohlo lehce stát, ale pokud se to bude směrovat někam, kam nechceme, tak jednoduše nevydáme další článek. Nebo pokud myslíš, že Sni nevydrží, tak to bude samozřejmě škoda, ale pak na tom nebudeme hůř, než jsme teď. Takže díky za případné dovysvětlení …

   • duch říká:

    Trochu som ta chcel podpichnut ale mne sa zda, ze ten nick sa pise snl. Posledne je pismeno el nie i .

    • labeent říká:

     No jo, ono to nebylo úplně dobře vidět. Tímto se samozřejmě omlouvám, nebylo to schválně …

     • Hinting říká:

      To bude nastavením hintingu u fontů 😀
      Taky o tom možná něco napíšu

      • labeent říká:

       Asi, plus velikost písmenek a úhel, pod kterým jsem koukal na monitor. A jak si jednou něco přečteš a zapamatuješ, tak už to tak vidíš pořád. Každopádně promiň :o)

 2. Livan říká:

  Promiň ale tebou navrhovaný zpúsob zveřejňování cizích článkú je dost divný. Korektnější by to bylo formou zpráviček, tak, jak se to dělá např. na linuxos.sk. Prostě si zaveďte zprávičky, kde se bude upozorňovat na zajímavosti ze světa Linuxu a tam zveřejníte odkaz na ten článek na mxlinux.blog.cz.

  • labeent říká:

   No, já nevím, jestli bych to nazval divný, ale je to samozřejmě o diskuzi. Možná je to dobrá myšlenka, ale například mě osobně se vzhled Tebou zmiňovaného webu vůbec nelíbí, je to takové ne moc graficky povedené. Takovou nástěnku bych úplně nechtěl. Ale označit to jako bleskovka s odkazem na ten blog by asi nebyl problém. Ale já jsem jen jeden z autorů na tomto webu a už vůbec nejsem vlastník, takže mě zajímá právě názor této komunity.
   Na tom, jak jsem to navrhl já nevidím nic špatného, fungovalo by to v podstatě podobně, jako ty bleskovky na jiných webech, bylo by to v grafickém režimu našich stránek, zároveň by to pomohlo oběma webům. Ale je to samozřejmě jen návrh. Třeba tu bude tolik negativních reakcí, že to nebudeme vůbec řešit a necháme to být. Za mě by to byla škoda, když to může přinést přidanou hodnotu, ale to je na Vás, na komunitě.

   Pokud máte nějaký názor nebojte se ho zveřejnit a hlavně ty nápady rozviňte, ať je hned jasné, co myslíte. Díky

   • Livan říká:

    Tak ono základní myšlenka není vúbec špatná, problém je v realizaci. Není dobré vydat článek na tomto webu a dát odkaz na pokračování na druhém webu. Buď dát celý článek sem, nebo sem dát jenom odkaz na ten článek na jiném webu. V období Satapoucha zde vznikaly články jak na běžícím pásu. Některé byly svázané s LM a jiné byly všeobecné, ty se daly využít i v jiných distribucích. Tuto formu bych přivítal, teda publikování všeobecných článkú o linuxových programech, avšak trošku to komplikuje fakt, že se zde nachází web věnovaný LM. Takovýto počin by bylo lepší zrealizovat na webu, který není svázaný s konkrétní distribucí. Ja sám jsem vydal několik článkú právě na takovém webu (tebou kritizovaný linuxos.sk). Mimochodem názor na vzhled je věc čistě subjektivní, mě se naopak vzhled linuxos.sk líbí více než tento ale to je čistě múj názor. I tak si myslím si, že dúležitější je kvalita obsahu než samotný vzhled.

    • labeent říká:

     Nekritizoval jsem web, jen jeho vzhled. Jinak částečně souhlasím, ale o tom, že nebudeme jen o Mintu jsme se již dávno dohodli. O čemž svědčí články a diskuze, které zde máme. Na druhou stranu zase nechceme vše jinak, tak proto si budeme ty články vybírat. Jinak bychom museli založit jiné stránky a zase to nějak roztříštit nebo nasměrovat, což by asi možná mohlo být i kontraproduktivní.

    • labeent říká:

     Jinak dát celý článek sem, to je nutné probrat se Snl, ne se mnou, pokud by s tím souhlasil. Pokud dát jenom odkaz na článek jinde, tak stejně si myslím, že je dobré něco k tomu napsat, aby člověk věděl, jestli tam vůbec chce přejít (zda ho to konkrétní zajímá). Já jsem chtěl tady hlavně použít to, co je společné i pro Mint. A to třeba vznikající serál o Inkscape, třeba tvorbu vzhledu (což se hodí i nám) apod. Naopak na články o Mx Linuxu jen upozornit. Ale jak říkám, musí tady proběhnout diskuze, zda to tak chceme… A hlavně je nutné rozšiřovat web a získávat nové autory. Ne každý je zkušený uživatel a mé články a zkušenosti pro BFU také nejsou nekonečné. Za chvilku dojdu na limit svých zkušeností a nebude o čem psát. Přibyl nám jeden nový autor a teď druhý, který to ale řeší přes svůj blog. Chtělo by to, aby se zapojilo mnohem víc autorů.

 3. A to je právě ta otázka, jestli je vůbec reálné v tomto světě v dnešní době, aby lidi něco podnikli společně. Lidi jsou dnes schopní se rozhádat kvůli všemu, každý se snaží vystoupit do popředí a zašlapat ty ostatní.

  Ve výsledku je pak možná lepší takováto „one man show“, kde je člověk svým pánem, nikdo mu do ničeho nekecá, nikdo si nepřisvojuje záluhy, nebo nevymýšlí různé…

  Ale pokud by se našlo pár statečných a spravedlivých, tak proč ne – ale zdá se, že tohle se dnes už děje tak leda v nějakém filmu.

  • Jak to vidím já ... říká:

   No, ono to samozřejmě má své plusy i mínusy. Já si nemohu pomoci, ale v době Satapoucha, na kterého někteří stále nadávají, zde byl v podstatě každý den článek, bylo více autorů, byla tam tažná síla komunity. Já osobně jsem s ním nikdy neměl žádný konflikt, vše mi přišlo v pohodě. Jestliže někdo komentoval mimo téma článku, tak dostal „za uši“, což vůbec nepovažuji za špatné. Pokud chceš komentovat něco jiného, komentuj to ve fóru, proti tomu není moc co říct.
   No a je dodnes vidět, vlastně dnes víc, než dřív, jak těmto stránkám Satapouchův odchod uškodil. Jestli na tom je komunita kolem Mintu líp nebo ne, to si musíte posoudit sami. Možná se objevilo více odpovídajících, otázkou je, zda je tomu tak, část staré gardy postupně přesídlila na jiné distribuce a přišli někteří noví …
   Ale osobně sio myslím, že One man show má smysl, protože je dobré, když ten projekt prostě někdo řídí.

 4. labeent říká:

  Abych Vám usnadnil rozhodování a diskuzi, pokusil jsem se Vám nabídnout dvě možnosti, jak by mohl takový sdílený obsah vypadat. Asi by samozřejmě také vždy záleželo na webu, z jakého by se to případně sdílelo nebo na dohodě s konkrétním autorem. Protože vybrat si můžeme buď jen z našich webů, nebo můžeme převzít i nějaké články z ostatních webů …
  Takže si prohlédněte varianty a rozhodněte se. Já zatím budu pokračovat samostatným článkem na jiné téma.
  Labeent