Ideální téma (vzhled) – 01

O tom, že tento článek bude zase velmi subjektivní je rozhodnuto již jeho nadpisem. Jsou lidé, kteří na vzhled vůbec nehledí. Také jsou lidé, kteří by na něj hleděli, ale nemají dostatečně silný hw na nějaké hrátky a snaží se systému co nejvíce odlehčit i tím, že instalují lehký systém (LXDE, LXQT, XFCE). A jsou uživatelé, kteří mají dostatek výkonu a rádi si vzhled svého pc upraví tak, aby jim vyhovoval. Samozřejmě, že není vše striktně ohraničené a tyto tři základní skupiny se mohou různě prolínat.

Já sám nejsem grafik a tak mohu do této problematiky zasahovat jako člověk, který je běžný uživatel s trošku mírným náhledem pod pokličku. A to proto, že mě tato tématika vždy zajímala a nějaké téma jsem již kdysi vytvořil (upravil).

Od doby, kdy byl Linux většinou ovládán přes příkazovou řádku skutečnými nadšenci, jsme se přesunuli do doby plnohodnotného desktopu. Nedá se dnes říci, že by na Linuxu něco nešlo udělat. Lze jej použít v podstatě na cokoliv. To ovšem neznamená, že na něm cokoliv spustíte (například některé Windows hry a programy). Jak šel vývoj s linuxovým desktopem dál, bylo jasné, že bude nutné umožnit uživatelům, aby si mohli upravit vzhled svého systému. Od prvních někdy velmi amatérských krůčků jsme se dostali až po některá opravdu pěkná a kvalitní řešení.

Zatímco profesionální „konkurence“ od Microsoftu zvládla maximálně vlastní barvu v „Prostorových objektech“, tak na Linuxu se dalo upravit v podstatě vše. Pak ovšem přišla velmi dobrá Windows XP. To již bylo něco jiného a byl zde první oficiální náznak používání skutečných témat. A byla tak dobrá a přehledná, že byla (a je) možnost použít témata vytvořená v podobném duchu i na Linuxu. Zatímco defaultně bylo použito modré téma, já jsem si osobně oblíbil spíše téma olivově zelené.

60XP olivová – zde v Linuxu Mint

Tmavé téma, o tom se tehdy ve Windows nikomu ani nesnilo. Linux již měl možnost instalace tmavých témat. Ne vše bylo ale vydařené. Ale o tom až později.

Pak přišla obrovská změna. Graficky nejpovedenější Windows všech dob, svého času velmi populární Windows 7. A to byla bomba. Průhledná okna, možnost použití témat a kolorizování systémového vzhledu. Pěkná a vybarvená tlačítka, 3D efekty, prostě opravdu povedený počin.

Aero ve Windows 7 zelené a průhledné

Není divu, že na to zareagovala i Linuxová komunita a vzala si z toho ponaučení. A již se začaly objevovat opravdu povedená témata a to jak čistě nativní, tak i inspirovaná Win 7 a macOS. Bylo zkrátka vidět, že směr, jaký ukázali profesionální grafici ve Win udělal skutečnou designovou revoluci v ovládání všech operačních systémů.

Windows si však stále mohl nechat zdát o tmavém tématu (teď opravdu nemyslím použití „vysokého kontrastu“. Tedy vlastně ne, bylo možné si zvolit i například černý vzhled, ale museli jste si nainstalovat placené programy třetích stran. Co se také někdy stalo byl takový zásah do registrů systému, že ten se buď zpomalil nebo úplně zhroutil. Protože často uživatel nesáhl pouze do vzhledu, ale i tam, kam neměl.

Win 7 v černé

V této době se také odehrála v linuxovém světě postupně taková menší nebo větší revoluce. Dvě největší desktopová prostředí postupně přešla na nové verze a opustila předchozí řešení. Nejdříve KDE přešlo na KDE Plasma a pak Gnome 2 přešlo na Gnome Shell (někdy uváděno jako Gnome3). Jedna z nejpopulárnějších distribucí světa, UBUNTU, nesouhlasila s tím, jak bylo Gnome 3 naprogramováno a vytvořila svůj desktop zvaný Unity. To však bylo mnoha uživateli vnímáno rozporuplně, protože přesunutí lišty na bok, sdružení otevřených oken apod. by nemělo být vnucováno, ale umožněno.

KDE plasma
Gnome shell
Unity

S novým Gnome shellem měli problém i vývojáři našeho Mintu a tak byla světu představena a komunitě darována dvě nová úžasná prostředí z dílny Mintu a to Cinnamon, který byl kompletně novým prostředím s novým, ale rozumným pojetím a prostředí Mate, které stavělo na původním Gnome 2. Dnes jsou tato prostředí dostupná k instalaci ve všech dobrých Gnome distribucích a lidé dnes kolikrát ani neví, že za to mohou prozíraví vývojáři Mintu, a že Mint byl prvním, kdo tato prostředí nasadil. Použila je i část uživatelů Ubuntu a tak vzniklo Ubuntu Mate a loni i Ubuntu Cinnamon.

Cinnamon
Mate

I díky tomu se stal Mint tehdy nejpopulárnější distribucí na světě.

S přechodem na tato nová prostředí ale přestalo fungovat používání „starých“ témat, navíc z nastavení zmizela možnost přebarvení systémových barev. Velmi rychle se ale objevila nová témata, která bylo možno použít. V tom vedl zejména Cinnamon a Gnome shell. Naštěstí, Ale než se situace vyvinula k lepšímu, byla to ještě dlouhá cesta.

Nakonec i Ubuntu pochopilo, že jeho Unity mu stáhlo hodně uživatelů a po pár letech přešlo na upravené Gnome shell. Sice má stále lištu na bok, ale dá se upravit. I to je jedním z důvodů, proč Mint již není nejpopulárnější, ale přesto se stále drží na špičce. Často se na špici objeví distribuce, která je nová a má tzv, zátah na branku a zároveň buď přináší něco nového, nebo se drží ověřeného. Tak se stal populárním i nový MX linux, který nepodlehl a neintegroval ono nešťastné systemD, které zase rozštěpilo vývojáře i uživatele Linuxu.

Ubuntu na Gnome shell
MX linux

Celou tu dobu nicméně byla v Linuxu možnost volby tmavého prostředí. To je něco, co mají až Windows 10 a to ještě ne ideální, ale jen na některé části. Linux je na tom podstatně lépe už mnoho let, i když …

Win 10

Záložka pro permanentní odkaz.

23 reakcí na Ideální téma (vzhled) – 01

 1. snl říká:

  Osobně jsem dlouho lpěl na klasickém šedém tématu Windows, které jsem měl nastavené i na XP a pak na 7. Přišlo mně vždy nejpřehlednější a nejpraktičtější. V Linuxech byla nějaká napodobenina tuším „Rdmond“ nebo tak nějak, ale to byla spíš nevkusná parodie.

  Pak s Win10 již nebylo možné použít klasické téma (a ten systém obecně neumožňuje uživateli moc měnit různá nastavení). Ale trochu jsem změnil názor, kdy v kombinaci se stínováním lze rozeznat snadno okraje oken i bez „starického“ stínování rámečků jak jsme ho znali ze starých Windows.

  Osobně spíš dávám přednost jednoduchosti a rychlé odezvě, takže volím odlehčenější desktopy – aktuálně Xfce, kde jsem si také vytvořil vlastní okenní téma, které je trcohu inspirováno klasickým tématem Windows, ale není to „otrocká kopie“, jak je často k vidění v napodobeninách klasického windowsového vzhledu.

 2. Anonym říká:

  Líbí se mi ten modrozelený vzhled z prvního obrázku – je možné ho získat?

 3. Ventero říká:

  Líbí se mi ten modrozelený vzhled z prvního obrázku – je možno ho získat?

 4. Petr Fiedler říká:

  Já používám tmavý motiv už od Windows XP, ale člověk si to musel umět nastavit. Co se týká Windows 10, tam to lze nastavit zcela dokonale a v Linuxu se mi této dokonalosti docílit nedaří už řadu let. Míním tím Mint + Cinnamon.

  • labeent říká:

   Ahoj, to tedy klidně napiš postup. Já to také na 10 zprovoznil. Jenže jsem musel být admin. Dokážeš to jako obyčejný uživatel?

   • Petr Fiedler říká:

    Nazdar,
    já jsem vždycky admin. Windows už mám jen ve virtuálu a jsem jediný uživatel. V minulosti jsem ještě vytvářel účet pro hosta, ale pak jsem od toho upustil. Po čisté instalaci s tím bylo relativně dost práce a pro návštěvu jsem to využil ~ 2x. Nechci být ve Windows přihlášený účtem MS, takže se mi v současné době motiv a všechna nastavení kolem (např. ukazatel myši) nesyncuje do MS. Abych to nemusel pořád nastavovat, tak jsem to vyřešil tak, že jsem si udělal 2 motivy, tmavý a světlý a uložil si je do souborů .*.deskthemepack. Světlý je potřeba taky, protože některé programy při použití tmavého motivu zobrazují bílý text na bílém pozadí. Toto je vynuceno a nejde s tím hnout. Jedině tak, že se na krátko přepneš na ten světlý motiv a po přečtení to zase vrátíš zpět. Po instalaci oba motivy uložím do C:/users/petr/diff/themes/ a na ploše vytvořím zastupce. Motivy pak přepínám jedním kliknutím. Od určitého buildu to lehce zlobí. Problém je v tom, že si OS nepamatuje poslední nastavení motivu, takže po přihlášení je tam motiv „Vysoký kontrast“, který nepoužívám a který pouštím při instalaci. Po naběhnutí OS pak musím vždy kliknout na zástupce pro tmavý motiv. Není to velký problém, ale obtěžuje to. Kdysi to fungovalo OK. Možná, kdybych u instalace nedával ten vysoký kontrast, tak by to bylo v pořádku. Někdy to zkusím. Ty soubory bych mohl na zkoušku poskytnout. Jde ale o má specifická nastavení, která souvisí s mými vadami zraku. Vytvořit si vlastní soubor *.deskthemepack s vlastními nastaveními ale není problém.

   • Petr Fiedler říká:

    Ještě jsem myslím zapomněl napsat, že změna motivu, typu a velikosti kurzoru atp by měla jít každému. Jsou to specifická nastavení každého jednoho uživatele a na chod systému pod jiným účtem nemají vliv. Alespoň mě to vždy šlo. Je možné, že v posledních buildech něco zmršili, ale moc tomu nedávám. Nevidím k tomu důvod.

    • labeent říká:

     Tak to je zajímavé řešení, které by možná šlo někomu, kdo není admin. Jinak Tě mohu upozornit, že pokud se dostaneš k firemnímu pc, tak se lehce stane, že nedokážeš změnit ani barvu plochy. Už jsem to psal i do fóra. Win 10 obsahují, naštěstí, nějakou chybku, že dokážeš přestavět na něco, co se zablokuje, a v okamžiku, kdy se to zablokuje, tak je plocha černá. Jinak by byla světle modrá, což je na oči fakt strašné. Světlý / Tmavý motiv bez admina měnit jde, téma od MS nenastavíte, to je zabloklé. Takže firemní politika nemusí být vždy výhra.
     Jinak pokud nastavíš tmavé téma, tak některé aplikace vystartují světlé, pokud to nečekáš, tak oči dostanou těžkou palbu. Dokážu to pochopit u Linuxu, protože prostě použiješ něco, co jede na jiných knihovnách (například máš Gnome systém a máš tam vypalovací software pod KDE knihovnami. A pokud Tvůj zvolený vzhled nemá obsaženo něco, co to nadiktuje i tomuto programu, tak nastartuje v základním (světlém většinou) vzhledu.
     Ale, že se něco takového děje ve Windows, kde si vše řídí MS, je prostě chyba, kterou je nutno opravit.
     Protože externí témata přes admina (nebo admina + program) fungují dobře … Ale upravují se zápisy do registru + do C:/Windows/Themes musíš mít právo zápisu.

  • labeent říká:

   Jinak od XP to šlo po přepnutí do klasického vzhledu a změna prostorových objektů na tmavou barvu + poladění písem. Ale pak už nebyl ten klasický XP vzhled. A nebo externí aplikace a tam byl i tmavý vzhled.

   • Petr Fiedler říká:

    Přesně. Musel jsi přepnout na klasický vzhled a přišel jsi o ten XP vzhled. Šlo si s tím docela dobře vyhrát, takže sis mohl nastavit i dvoubarevné pozadí titulku okna a ta první barva se postupně měnila v tu druhou atd…

 5. Anonym říká:

  Tak mně jednoznačně nejvíc vyhovuje tmavé téma. Oči mám jen jedny 🙂 ale rád bych dokázal jedno – a to odlišení okrajů oken od tmavého pozadí pomocí světlé linky. Jeden čas jsem používal motiv zorin os, který byl fakt pěkný. Ale tuším od LM 19 už mi ho nejde nainstalovat, a ani nevím jestli stále vypadá tak jak předtím. Podotýkám, že jsem BFU a prostě zkouším. Když to jde, jde to, když to nejde, nic nenadělám 🙂

  • labeent říká:

   Tak to pak vyřešíme …

   • kocour říká:

    Zkoušel jsem, dal jsem složku tématu do příslušných složek, ale při pokusu to nastavit z nastavení systému tam to téma není vidět a tedy ho nemůžu vybrat. Asi nekompatibilní.

    • labeent říká:

     Ano, to je možné. Je nutné si zjistit, pro která prostředí je téma určeno. Většinou má téma podsložky, které jsou podle prostředí pojmenovány (Cinnamon, GTK2, GTK3 apod.). Samozřejmě také musíte vědět, na čem máte desktop vy. Jo a ta témata se do složek vkládají rozbalená, ne v archivu.

     • kocour říká:

      Já mám Cinnamon, a ve složce ZorinBlue-Dark jsou podsložky gnome-shell, gtk-2.0, gtk-3.0, xfwm4. Takže smolík. Budu se asi muset naučit si to téma nějak přizpůsobit. Koukal jsme na ten soubor .css v Cinnamon theme a je dlouhý jak román od Dostojevského. A taky se v tom samozřejmě nevyznám. Šlo by o tom něco málo napsat?

    • Petr Fiedler říká:

     Zkontroluj práva.

  • Petr Fiedler říká:

   Jaké používáš grafické prostředí? Já používám Cinnamon. V něm mám tmavý motiv nastaven takto:

   „Nastavení“ > „Motiv vzhledu“ > „Přidat/Odstranit“ > „Eleganse Dark“ > „Nainstalovat“. Pak se přepnout na „Motivy vzhledu“ > „Pracovní plocha“ > „Eleganse-dark“. Tím ztmavne panel a start menu.

   Co se zbytku týká, tak tohle je super: https://www.xfce-look.org/p/1308890/ Rozbalený adresář vlož do /usr/share/themes. Pak v nastavení motivu vybrat „Ovládání“ > „Dark-unification“.

   Pak mám v nastavení motivu pro „Ohraničení oken“ nastaveno „Albatross“. To jsem si vyseparoval z grafického prostředí MATE, nebo Xfce. Teď si nejsem jistý. Můžu poskytnout.

   Pokud nepoužíváš Cinnamon, tak si alespoň stáhni to téma „Dark Unification“, ulož ho (rozbalit) do /usr/share/themes a pak vyber v nastavení motivu tvého prostředí. Pokud bys chtěl to „moje“ ohraničení oken „Albatross“ a neuměl sis ho vyseparovat např. ve virtuálu, tak dej vědět