Linux Mint 19.2 “TINA” Cinnamon, Mate a Xfce (beta)

V polovině července nastal ten čas a tým vývojářů schválil   Linux Mint 19.2 “TINA” Cinnamon, Mate a Xfce v beta verzi a finální verzi můžeme očekávat v nedaleké budoucnosti.

Linux Mint 19.2 je třetím z rodiny LM 19 – verze s dlouhodobou podporou, která bude trvat až do roku 2023. Obsahuje aktualizovaný software a přináší řadu vylepšení a nových funkcí. Linux Mint 19.2 „TINA“ je stejně jako 19.1″Tessa“ a 19“Tara” založen na Ubuntu 18.04 LTS Bionic Beaver.

BETA VERZE

ISO obrazy Beta verzí můžete stahovat například zde.

Po stažení nezapomeňte instalační obraz ověřit podle tohoto návodu.

Požadavky na systém:

 • 1GB RAM (doporučuje se 2 GB pro pohodlné používání).
 • 15 GB volného místa na disku (doporučeno 20GB).
 • Grafická karta schopná rozlišení 1024 × 768px.
 • CD/DVD mechanika nebo USB port

Poznámky:

 • 64-bitový obraz ISO lze spustit jak z BIOSu tak z UEFI.
 • 32-bitový obraz ISO lze spustit pouze z BIOSu.
 • 64-bitový obraz ISO je doporučeno použít pro všechny moderní počítače (téměř všechny počítače prodávané od roku 2007 jsou vybaveny 64-bitovými procesory).Důrazně doporučuji přejít na 64-bitovou verzi a pokud by ji Váš hardware nezvládl, tak se již začít připravovat na jeho výměnu. Věřím, že se to netýká mnoha z nás …

Stále platí moje poznámka k jednotlivým verzím (Cinnamon, Mate, XFCE):

Jistě jste si všimli, že uváděné požadavky (minimální) jsou stejné. Že tomu tak ale ve skutečnosti úplně není jsme si vysvětlili již v našem předposledním seriálu. Stejně tak i to, že pokud je to jen trochu možné, důrazně doporučuji instalovat 64-bitovou verzi systému a nikoliv 32-bitovou.

Rovněž doporučuji provádět čistou instalaci + obnovení zálohovaných dat raději, než jen formát systémového disku / + použití neformátovaného /Home.

Je velmi důležité odesílat zpětnou vazbu vývojářům. Poprosil bych tedy některého ze zkušenějších autorů (Kamowski, Redhawk aj.) o vytvoření článku, jak se to správně dělá. Pokud nebudeme data o chybách odesílat, tak pak si nestěžujme, že jsou chyby. Dejme také vývojářům čas na to, je odstranit, je jasné, že některé jsou prioritní, některé ne.

Malá poznámka, pokud chcete BETU vyzkoušet. Z mých zkušeností (2x instalace 64-bit Cinnamon verze) se při instalaci nechytne automaticky česká klávesnice. Poté pokud zvolíte možnost „zjistit klávesnici“ se sice správně chová jakožto QWERTZ klávesnice, ale po nainstalování systému a restartu jste opět v anglické QWERTY klávesnici. Tuto malou nepříjemnost odstraníte příkazem v Terminálu: sudo setxkbmap cz. A je to. Nezapomeňte, že Beta není určena pro ostrý provoz na hlavních pc.

Záložka pro permanentní odkaz.

11 reakcí na Linux Mint 19.2 “TINA” Cinnamon, Mate a Xfce (beta)

 1. Šlauch Karel říká:

  Dobrý den,
  používal jsem dlouho Linux Mint 17.2, protože tam bylo spuštění Wine jednoduché a hodiny po přepnutí na Windows 7 ukazovaly správný čas. Teď používám Linux Mint 19.1 a Wine se dá lehce nainstalovat. Jsem jen uživatel a trochu mne mrzí, že při přepnutí na Windows ten čas musím přestavit. Používám Windows 7 hlavně večer, kvůli mé televizní kartě USB AverTV Series. Děkuji za odpověď předem

 2. shmakky říká:

  neřekl bych, že nedodržují standardy, prostě Windows nejede cas v utc, ale v te dane zone a editaci registru asi myslite to prehozeni na utc, pak je cas jak ve Windows, tak v Linuxu stejny… 🙂

 3. Tomáš říká:

  Tomáš
  July 23, 2019 at 5:37 am

  Hi Clem,
  when installing the keyboard does not work well (for my language – Czech).
  If I select the Czech keyboard (to be QWERTZ), the English QWERTY keyboard works (without national characters). If I select “detect keyboard” correctly the QWERTZ keyboard is set.
  However, this option only works until the installation is complete. After installation and restart the keyboard is again English QWERTY. On two PCs, enter the following command in the Terminal: sudo setxkbmap cz. And it’s okay. On the third pc, the English keyboard is always restarted after restart and the command must be repeated or a script created that will be run after the pc starts.

  In Czech lang:
  Ahoj Clem,
  při instalaci nefunguje dobře volba klávesnice (pro můj jazyk – čeština).
  Pokud vyberu klávesnici Czech (má být QWERTZ), funguje klávesnice anglická QWERTY (bez národních znaků). Pokud zvolím “zjistit klávesnici” správně se nastaví QWERTZ klávesnice.
  Tato volba ale funguje jen do ukončení instalace. Po ukončení instalace a restartu je opět klávesnice anglická QWERTY. Na dvou pc funguje zadat v Terminálu následující příkaz: sudo setxkbmap cz. A je to v pořádku. Na třetím pc se po restartu vždy znovu spustí anglická klávesnice a musí se příkaz zopakovat nebo vytvořit script, který se bude spouštět po startu pc.

  Clem
  July 23, 2019 at 11:12 am

  Thanks Tomas,

  We don’t know the cause of the issue yet, but to fix it post-install you should be able to edit /etc/default/keyboard.

  • hulu říká:

   Dobre ti odpovedal, ked mas problem postaci nastavit v /etc/default/keyboard takto:
   XKBMODEL=“pc105″
   XKBLAYOUT=“cz“
   XKBVARIANT=“qwertz“
   Tu problemovu zmaz.

   • Tomáš říká:

    Ahoj,
    jistě, proto jsem sem dal tu odpověď, aby to ostatním pomohlo.

    Problém je, že to špatně funguje při instalaci, což je chyba, kterou jsem chtěl nahlásit, aby ve finální verzi nebyla. Není to pro každého úplně jednoduché, aby si to opravoval, rozhodně ne pro začátečníky a navíc je to něco, co by mělo fungovat (obzvlášť, když to dosud fungovalo vždy a funguje to i v nejnovější verzi Ubuntu).

    Druhou věcí je, že jak píšu, tak na dvou pc stačilo zadat ten příkaz v Terminálu a bylo to OK, na dalším to změní toto nastavení jen do restartu. Po přepisu „/etc/default/keyboard“ to samozřejmě již funguje.

    Když jsem se koukal na ten zápis klávesnice, tak to vypadalo takto:
    XKBMODEL=“pc105″
    XKBLAYOUT=“ “
    XKBVARIANT=“ “
    XKBOPTIONS=“ “

    Já jsem nastavil, jestli si to dobře pamatuji tohle:
    XKBMODEL=“pc105″
    XKBLAYOUT=“cz“
    XKBVARIANT=“cz_qwertz“
    XKBOPTIONS=“ “

    Jinak, pokud by nějaký nováček nechápal, o jaký se jedná rozdíl, hezky to je zobrazené zde: http://www.ceskaklavesnice.cz/rozlozeni

    • hulu říká:

     na dalším to změní toto nastavení jen do restartu >>
     Mozno kontrolovat nastaveni, nieco podobne jak:

     „Automaticky ulozit sezeni pri odhlaseni“

 4. stani říká:

  …“Rovněž doporučuji provádět čistou instalaci + obnovení zálohovaných dat raději….“

  Asi by to chtělo článek (návod pro laiky). Pokud takový zde někde existuje, pak z této věty udělat link.