Setkání s Ubuntu na InstallFestu 2019

O víkendu 2. a 3. března se na Karlově náměstí v budovách ČVUT v Praze koná InstallFest. Program jistě zajímavý se pokusím doplnit o zcela neformální setkání uživatelů a fanoušku Ubuntu v české kotlině.

Na Ubuntu.cz teď najdete nově předělaný web (vlastně původní iUbuntu.cz). Je to důvod k oslavě, ale i nejvyšší čas vymyslet, co a jak dál. Komunita se rozpadla, musíme dát lidi zase dohromady a nabídnout uživatelům alespoň něco, aby se taky úplně nerozutekli.

Ubuntu a Linux Mint si jsou minimálně technicky velmi blízké a zrovna v tuto chvíli je spojuji i já svou osobou. 🙂 Proč nespojit síly víc? Pokud už budete na InstallFestu a máte trochu čas nazbyt, sledujte téma na fóru Ubuntu.cz a přijďte na setkání taky.

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

33 reakcí na Setkání s Ubuntu na InstallFestu 2019

 1. takyradějianonymně říká:

  Asi by bylo třeba najít tu odvahu a říct si, co má být dnes a zítra ten Mint?
  Zamražené a dál dopentlené Ubuntu? Které ale mezi tím pádí si dál a tak s pentlením Mintu to nemusí být tak vždy pro uživatele zářné, jak se na první pohled zdá. Myslím v období probíhajících významných vývojových změn v Linuxu obecně.
  Nebo to má být desktop Mate a Cinnamon?
  *** Nechci tu vyvolat svár. Dle mne ta pentlující hejblata z Mintu mohou být součástí Ubuntu. Co se týče obou desktopů, dnes obou pod GTK3, tak důvody jejich vzdoro vzniku už vyvanuly, není důvod mít ty podstatou stejné desktopy 2 a tedy držet 2 opečovávající týmy ale postačí jeden desktop a jeden tým a ani to dle mne nakonec není ten už Mint.
  Postačí dle mne (a la Mint a případné další distra resp. klony) doplněné a dopentlené a vyladěné xBuntu a na to napasované a uživatelsky příjemné desktopy.
  Přestat si honit vlastní ego a triko. Ovšem to běžný uživatel nerozsekne, jen může napsat názor.
  Poznámka: o tom že také je Mint postavený na Debianu vím, žít a nechat žít, ale masovka (nikoli od masa ale od masového rozšíření) to není a nebude, masovkou se stalo a důvodně Ubuntu.

  • Michal říká:

   Pro mě je LM velkým přínosem především proto, že po nainstalování nemusím (téměř) nic řešit. Kromě stability je neocenitelné to, že je vyladěný vzhled – písmo – a u aplikací, které používám, nemám v tomto směru problém. Zkoušel jsem mnoho distribucí včetně Ubuntu a všude mě stálo hodně úsilí, aby se mi s aplikacemi dobře pracovalo a nebolely mě oči – za všechny Netbeans, kde se mi to na Ubuntu ani nepodařilo uspokojivě nastavit. Chápu, že to nějak jít musí (mnoho použitých návodů bez úspěchu), ale to, že to nemusím řešit, je v případě systému na práci velkým plusem.

   • takyradějianonymně říká:

    Já bych to tak dramaticky rozhodně neviděl. Vyzkoušel jsem také už dost distribucí a v mnohých jsem také nemusel v podstatě nic řešit. Po instalaci. To není výsada jen Mintu.

    V případě Ubuntu není problém aby vyladěný vzhled a písmo bylo na úrovni na co je uživatel zvyklý a třeba z Mintu.
    Tvrdit, že to stojí (mimo Mint) prý mnoho úsilí se mně jeví jako velmi velmi velmi nadsazené. Navíc to je právě to o čem jsem napsal, pokud je Mint a jako klon Ubuntu v něčem výrazně opentlenější a je to přínos nevidím proč by to nezvládlo také Ubuntu a rovnou.
    Navíc parametry jako vyladěný vzhled a písmo jsou ano velmi důležité, i pro mne, ovšem jako důvod existence zvlášť distribuce jsou dle mne dost nepostačující.
    Ještě jinak a syrově: Ubuntu v podstatě parazituje na Debianu a Mint parazituje na Ubuntu tedy parazituje jaksi nadruhou.
    Takže otázka zní stále stejně: co má být dnes a zítra Mint?

    • broukal říká:

     Co mne strasne vadi na LM cinnamon je ze sa pravidlene nejaky program zacykli a zacne naplnat ram a ta ked sa dostane na 90% tak zacne presuvanie do swapu a system ostane zaneprazdneny a uzivatelovi neostane nic ine iba bud pockat alebo tvrdy restart. Toto je asi najhorsia vec co mi na nom vadi, ale inak som s nim spokojny. Momentalne skusam na druhom disku MX linux 18.1 a neni sice taky vycackany ale je funkcny a bez spominaneho zadrhelu….

     • Pepan říká:

      Mě na Mintu vadí a kvůli tomu že hodili přes palubu KDE desktop. Proto ho nepoužívám a nechápu proč se Mint nezabývá tedy pouze Cinnamonem a Mate. Proč vydává např. Xfce verzi když existuje Xubuntu.

      • redhawk75 říká:

       existuje aj Ubuntu Mate.
       mint ma original prostredie Cinnamon, preto aj LMDE je u iba s Cinnamon
       a cinnamon ma dost chybiciek.

       • Tomáš říká:

        Já tedy musím říct, že teď zrovna ze zvědavosti jedu na Ubuntu (18.10). Mám ho rozběhlé se Cinnamonem, protože Unity ani nové nastavení Ubuntu s Gnome mi nevyhovuje, doinstaloval jsem Synaptic a pár věcí, které mám rád a znám je z Mintu. A musím říct, že to šlape, ale těším se, až vyjde nový Mint. Pořád doufám, že se vyřeší problémy, o kterých mnozí píší, ale musím sobecky uznat, že já je většinou nemám, nebo nevnímám …

       • takyradějianonymně říká:

        Tomáš: opět opakuji otázku a co má být ten Mint? Lepší prý písmena a doladěnost vzhledu? Desktop na který jsi prostě zvyklý a jsi svým způsobem k sobě konzervativní?
        Na rozdíl od „komerčnějších“ distribucí a které si nedovolí proto porušovat „licence“, tak tady máš vše na talíři pod jedním tj. už při instalaci?
        Já se považuji za trochu jen poučenějšího uživatele. Pokud bych byl opět úplný začátečník tak pochopitelně přivítám distribuci jako Mint a kde prý nehnu dál prstem. Na rozdíl prý od Ubuntu a kde je cílem také nehnout prstem, ale prý výsledkem ne tolik. Také nehnout prstem s mojí začátečnickou náročností, tj. že jak mně bude naservírováno tak to také na téměř 100% i přijmu. V prvním ohromení že mohu dělat s PC a po mém přechodu od Windows.

        Jenže běda když mně bude vadit, že v Mintu jsou starší (neopravené a dál neupravené) některé balíčky aplikací než i v tom Ubuntu. Nebo vůbec těch různých návodů v Mintu ale kde stejně nakonec připojuji nějaký ten repozitář z Ubuntu, a ono to může také udělat nepříjemnou paseku potom jinde. Ne hned ale zjeví se problémy i postupně.

        Tyto problémy a podobné a které jsem nastínil mě nakonec přivedly k tomu, že jsem postupně od Mintu odešel. Ale díky za ten začátek. Jako poděkování mateřské školce a na kterou mám dobré vzpomínky.
        Ale pokud bych se měl (nebo pro známého) do této .deb rodiny dnes vracet, tak v prvé řadě odzkouším třeba Xubuntu než Mint s Xfce. Zhovadilost že Mint opustil rodinu Qt a tedy desktopy KDE a tím i LXQt ani raději nepřipomínat: i tato zhovadilost Mintu mě nebo některé další k Ubuntu (Kubuntu a Lubuntu) přivede.
        Jakoby navozovat, že Ubuntu je prý jen to Unity nebo nyní ta ubuntí úprava GNOME, a proto volím ten Mint protože nic jiného prý nezbývá, tak přece není korektní!
        Vůbec zde nechci propagovat Ubuntu před Mintem. Jedu na jiné distribuci. Ale opravdu nevím, co dnes a zítra mě má v čem ten Mint přesvědčit? Aby byl v mém zájmu před Ubuntu. Ano vím že tady provokuji 🙂

    • redhawk75 říká:

     Mint bude to, co sa rozhodne z neho spravit Clem.
     komunita ktomu ma minimum co povedat, bohuzial.

     • Tomáš říká:

      Já nevím, co chceš slyšet. Chápu Tvůj názor a částečně máš pravdu. Ale je spousta maličkostí, kterými se Mint od Ubuntu liší. Já zrovna na Ubuntu jedu, tak to vidím ještě líp než Ty. A upravit si vše v Ubuntu na to, co mi vyhovuje docela trvá a stále ještě nemám vše jako v Mintu. Pro mě tedy není Mint jen nadstavba Ubuntu. Jasně má chyby, Ubuntu i Debian také. To, že se nechtějí zabývat qt knihovnami je chyba, ale mají na to právo. Stejně jako někdo může pokračoval na Mintu KDE a nazývat ho třeba Kmint. To je ta svoboda, o které se tady x let bavíme. Pro mě je Mint a Ubuntu něco jako čeština a slovenština. Obojí mám rád, obojí rád používám, ale není to to samé. A to ani, když si do slovenštiny přidáte „Ř“.

      • redhawk75 říká:

       vsetky distribucie maju svoje za a proti.
       .
       no tak bez ubuntu by mint nebol 85% lm je ubuntu, zvysok upraveny installer a par scriptov plus vzhlad.
       kdezto bez mintu bude ubuntu fungovat dalej
       Rovnako ako slovencina a cestia su nezavysle.
       ale ano chapem to, preto som mimo ubuntu rodiny, ak neratam chromebook

       • Tomáš říká:

        Promiň odpovídal jsem takyradějianonymně-mu, ale šlo to jen o otázku níž, což vypadá, že jsem to psal v souvislosti s Tvojí otázkou, ale tak to nebylo …

      • takyradějianonymně říká:

       Dle mého dosavadního stupně poznání si myslím, že nemáš tak úplně pravdu a alespoň v použití příměrů. Ale vím že každý příměr kulhá. I ten můj co bude následovat.
       Vlezu dopoledne do auta, ááá je to Škodovka a s interiérem a palubovkou atd. atp., už odpoledne vlezu do cenově srovnatelného třeba ááá Renaulta no a přece nebudu tak pošetilý že budu protahovat obličej nad tím, že v „maličkostech“ to auto bude jiné než na co jsem byl zvyklý dopoledne s tou Škodovkou.
       To samé a dle mne platí s těmi distribucemi a když jsou navíc ze stejného základu tak vůbec. No a v neprospěch Mintu hovoří, že je to až ta odvozenina a na druhou. Já už nehodnotím distribuce dle „maličkostí“ a co tu také a jinde čtu že jsou naopak s nejvyšší prioritou, ale chci mít odladěnou současnost a udržované a bohaté repozitáře!
       Nebudu podivně argumentovat tím, co mně dává za práci abych v Renaultu tu tam šedou palubovku přetřel štětkou na černo, protože jsem na to „černé“ tak moc zvyklý dopoledne ze Škodovky a protože to je, možná, pro mne a právě teď i prý srdeční záležitost. Sparta nebo Slavie?
       *** Téma článku je v podstatě o tom, jak spojit síly v rámci údržby webů a tím i možné a možná(?) propojování komunit (Ubuntu a Mint): já v podstatě docházím k názoru že to moc možné a od zdola nejde, to musí udělat nejdříve ti nahoře, tj. poprat se se svým egem a tím i „podnikatelským“ záměrem s kterým do projektu Ubuntu nebo Mintu oni šli a stále jdou. A především na tahu je právě Mint a měl by si nově definovat důvod své existence: v podstatě malůvky jsou pro mne slabým důvodem.

       • Tomáš říká:

        Já bych řekl, že to moc hrotíš (byť v dobrém). Já považuji Mint za systém, který je sice založený na Ubuntu, ale přináší dost svých úprav, které se někomu hodí (pokud Tobě ne, neberi Ti to). Těch úprav je rozhodně víc, než jen vzhled, o kterém tu stále píšeš. Taky jedu na Ubuntu s Cinnamonem, takže vzhled nemusím řešit, mám ho stejný jako v Mintu.
        Ale nainstalovat si Ubuntu a poladit si ho ke své spokojenosti (což pro mne znamená si to upravit a hodně věcí je z Mintu) mi netěší, protože to trvá dost dlouho a ne vše mám čas nebo chuť či znalosti řešit. Vůbec tady nejde o vzhled, byť jsem ho zmínil ve svém příspěvku výše.
        K Tvému spojení sil:
        Souhlasím, že by to bylo i částečně dobré (spíš z větší části), ale ani Mark a jeho Canonical si do toho moc nenechají mluvit. Jeden z příkladů je právě z minulosti Unity, po jehož uvedení nastala větší migrace na Mint. A když si ti, kteří zůstali na Ubuntu zvykli a někteří si Unity oblíbili, tak se zruší a zase se jde jinou cestou. Takže o těch spojeních je to takhle. Je faktem, že Unity vzniklo proto, že vývojáři odepsali Gnome 2 a to nebyla chyba Canonicalu ani Marka a Gnome Shell ze začátku byl paskvil. Je škoda, že Gnome si naběhlo stejně jako KDE kdysi, v tomhle mi to připomíná trochu svět Windows …

        Pokud vycházíš z Ubuntu, tak samozřejmě přijímáš i některé prvky, u některých máš možnost je nepoužít. Ale těch změn je tolik, že se v podstatě jedná o novou distribuci. Možná by mohl Mint fungovat jako nějaké upravené Ubuntu (xUbuntu, Ubuntu ultimate, Ubuntu Mate apod.), ale já jsem celkem rád, že je samostatný.
        Kdyby se výrazněji upravil Mint Debian nebo Devuan (přidání PPA, Snap, zjednodušení např. instalace apod.), tak bych raději používal ten. Ale Mint s Debianem jsem zkoušel a nevyhovoval mi.
        Občas si dělám různé průzkumy (na rozdíl od jiných ne ve Virtuálu, ale reálně) a zkouším si jiné distribuce. Při posledním testování jsem byl hodně zklamán a rád jsem se vrátil k .deb / buntu distribucím.

       • takyradějianonymně říká:

        Tomáš: abys se něčeho dobral tak musíš někdy hrotit. Vždyť to je známo už od starých Řeků 🙂
        Jen doplním a poznámku, já také a zvědavě to kdysi LMDE zkoušel, ale jako právě začátečník jsem zjistil že mně nefunguje velké množství návodů z obvyklého Mintu a musím řešit navíc věci, který jsem jinak nemusel. Občas mě popadá chuť si Debian odzkoušet a napřímo ale zase ji brzy ztratím. Po těchto zkušenostech.
        To „zpřístupnění“ Debianu pro nás má „na svědomí“ právě Ubuntu, i když se zase dočteš jak puristé lomí rukama a rvou si vlasy.
        Proto a také, ty další klony a jako je i Mint, tak z tohoto a základního vkladu od Ubuntu těží a vlastně si tak tím moc a moc ulehčily práci: když to asi přeženu tak na Ubuntu parazitují. No a v neprospěch těchto klonů je to, že i když jsou potom v něčem doladěnější, tak ale mezi tím je to Ubuntu zase kousek víc vpředu. Vpředu i s opravenými chybami a bez zmatků potom v závislostech.
        Není to (Ubuntu a Mint) dle mne rovnoprávnost jako vedle sebe dnes jsou čeština a slovenčina. Ten vztah je, s prominutím, jako kdyby „slovenčina“ byla závislá na té češtině (nebo naopak) a to by se Slováci (nebo Češi) jistě urazili. Ale Mint a další forky na tom Ubuntu závislé jsou a dlouhodobě a opakovaně a těží z toho, nikoli že se v nějaké době cesty rozdělí a potom si jde každý projekt sám.
        Je na každém jestli to komu vadí nebo ne, mně tak trochu už ano. Důvody a i ty právě technické jsem tu už napsal výše. A už končím 🙂

   • Míra, ok1ufc říká:

    Já se přidávám k Vašemu názoru. LM je pro mě přínosný ve snadné a rychlé instalaci, je hezký, přehledný a stabilní. Zkoušel jsem i LMDE, vadí mi, že nepodporuje tzv. PPA úložiště. pro jeden účel používám Ubuntu a důvod byl prostý – autoři oblíbené aplikace ladili a závislosti byly dodrženy pro Ubuntu 18.04, Fedoru 29, Raspbian Strech ARMv6 a Windows 32 bit. Pokud mi jde o jednoduchou instalaci, aniž bych sám řešil závislosti nebo kompiloval zdroják, pak aplikace ve verzi LM 18.03 už nešla nainstalovat, betaverze ani v LM 19 (ale někdo upravil závislosti a publikoval ve svém PPA), finální verze již byla u LM19.1 v pohodě. U LMDE nikoliv. Takže, pro mě je často rozhodující obsah repozitářů, zda tam najdu aktuální to, co potřebuju a snadná instalace z balíčků .deb

    • redhawk75 říká:

     PPA je specialita ubuntu.
     ano to su problemy ktore lm ma. stare kniznce, porusene zavylosti a podobne.
     bohuzial si autor lm neda poradit (mnou nie su tam skusenejsi, teda boli) anepocuv ludi okolo.
     mna to prestlo bavit pri lm 18,1.

     inak lmde ma s lm spolocnych par utilit a vzhlad

     • Míra, ok1ufc říká:

      OK. Já si myslím, že udržet knihovny, repozitáře a závislosti je velice, velice pracné, časově i finančně náročné. LMDE, společný je Cinnamon, jak jsem vypozoroval, ale jinak jde o Debian. Nedovedu posoudit, zda to je šťastná kombinace. Cinnamon považuju za přehledný pro desktopy a konzervativní Debian bych viděl spíš na serveru. A nebo na konzervativním desktopu „pro babičku“, jak to někdo tady nazval. Já mám s Debianem jenom jednu zkušenost, pustil jsem ho někdy v listopadu na malém SBC (Asus TinkerBoard, je to podobné Raspberry Pi, ale má to eMMC a nemusí být osazena SD karta), pustil na tom http a ftp server a udělal z toho malé úložiště. Čekám, kdy to prvně klekne, ale zatím to jede pořád stejně.

  • Zann říká:

   Možná je to napsáno gramaticky správně, ale vůbec jsem nepochopil co jste vlastně řekl. Abych to shrnul; Ubuntu je podle Vás větší „masovka“ než Mint ano? Není, buďte v klidu 🙂
   https://distrowatch.com/

   • takyradějianonymně říká:

    Zann: tvůj problém protože já přece nepsal o Mintu ale o Mintu postaveném na Debianu, tedy o LMDE.
    To že není on masovka za tím si stojím. Jinak argumentovat a la distrowatch mně připadá zcestné a pokud víš o co jde, asi nevíš? Proto se tam ani dívat už teď já nebudu ale co si pamatuji nějaký poslední komentář a co jsem četl a ke statistice: Mint nahonil (ten co parazituje na Ubuntu) a také reklamou po různých fórech (i vlezlou a to různými evangelisty Mintu) uživatele začátečníky a kteří vůbec na Mint potom přechází z Windows, ale už si je žel neudrží. To je třeba můj případ a potvrzuji. Toliko vysvětlení. Viz také příběh Satapoucha který nyní brázdí pastviny balíčkovacího systému .arch?

 2. Michal Stanke říká:

  A nechcete místo diskuzí o rozdílech obou distribucí, pokud tedy Ubuntu nebo Mint používáte, zaměřit se na jejich společné přednosti a nějak pomoci?

  • takyradějianonymně říká:

   Záměrně jsem to tady já hrotil 🙂 abych nejen já ale doufám že i ty snad už pochopil, žel, že tvá představa (výzva) je naivní, i když já bych ji považoval také z podstaty věci za žádoucí:
   1. Zbytnělé ego „kluků co se nedohodli“ a ani nechtějí se dohodnout a co sedí úplně nahoře u obou projektů se ale promítá dolů k uživatelům, no a výsledkem je plytký a až do roztrhání těla „souboj“ co je prý lepší a la souboj Sparta nebo Slavie, tj. Ubuntu nebo Mint. Přitom ale jaksi dochází oběma už viditelně dech a protože dochází peníze a protože ta filantropie, co snad byla na začátku, se jaksi tenčí. A je to žel už vidět.
   2. Technicky Mint parazituje na Ubuntu, to vede v čase k postupnému „rozjetí“ obou projektů (tam závislostí) než se zase „potkají“ na nějakém tom příštím LTS Ubuntu, výsledkem je že v Mintu dochází časem k situacím až i k uzoufání protože nefungují ani návody co dosud fungovaly z Mintu před tím a tak ani ty (z fór) Ubuntu: proč proboha když něco je prý zlepšení a životaschopné a perspektivně dlouhodobě, tak není zahrnuto v tom Ubuntu rovnou, ale zbytnělé ego si zakládá další svůj fork? 🙁
   *** Já ani ostatní tady přispívající to nerozsekneme. Mně osobně je tento stav a který pozoruji líto.
   Tak to alespoň tady otevřeně napíšu a nechci se nikoho dotknout, žádného sparťana nebo slávisty. Osobně jsem se už zařídil jinak, upřednostňuji distribuce které ví co chtějí a mají k tomu i zázemí a jsou také pokud možno (v něčem) originální.
   Asi toto pochopil a dříve přede mnou a před vámi tady i ten Satapouch, protože to tehdy jeho prásknutí dveřmi zde a jeho zdůvodnění mně připadalo a stále připadá hodně falešné: on prostě přeskočil jinam a tam, kde postupně zjistil že je méně problémů než tuná, no a já jsem potom zvědavě také zjistil že ano, že tomu tak i je. Je potřeba aby se chytili nahoře už za nos jak v Ubuntu tam v těch forcích jako je Mint.

   • Michal Stanke říká:

    Moje výzva ale vůbec není o tom, abychom dali dohromady celé Ubuntu a celý Mint. Jde mi o sjednocení české komunity. Tím spíše, že je nás málo, bychom se měli scházet nad tím, co máme společné. A ne zcela rozcházet a dlouhé dny debatovat o tom, co mají naše oblíbené distribuce jinak.

    Může být společné fórum pro dotazy uživatelům Ubuntu a Mintu? Z velké části ano. Může být společná wiki s návody? Z velké části ano. Můžou přispívat překladatelé Mintu do Ubuntího upstreamu? To by sakra měli.

    Když to vezmu kolem a kolem, největší rozdíl mezi Ubuntu a Mintem je desktopové prostředí. Alespoň pro uživatele, kteří potřebují fórum, wiki a překlady na té úrovni, na jaké se tu poskytují.

    • takyradějianonymně říká:

     Odpovědi možná hledej třeba i tady v tomhle včerejším článku plus diskuze:
     https://www.root.cz/clanky/linuxovy-desktop-neni-v-krizi-jen-klesa-vyznam-desktopu/
     tedy asi hodně syrově proč já mám pořád něco potřebovat, když dnes a především zítra jediné co potřebuji je abych o tom operačním systému ani nevěděl!? Já jako uživatel. Pokud toto a včas Ubuntu a Mint a další nepochopí tak jejich chyba. Nostalgie tady stranou, dobré vzpomínky a i na kamarády co byli kolem zůstávají ale jde se dál.

    • Míra, ok1ufc říká:

     V každém případě souhlasím s názorem, že mnoho věcí může být společných a užitečných. Přestože se považuji za pokročilejšího začátečníka (to zní blbě, takže asi roční zkušenost s některými Linuxy, jako je LM i Ubuntu, ale snažil jsem se o nějaký svůj systematický přístup), tak jsem snad neměl potíže v LM s „utajením“ a skrytím potřebných věcí, které jde dělat z grafického prostředí. Ale přiznávám, že jsem jako začátečník LM volil. Během toho roku jsem provedl z různých důvodů a příčin mnoho instalací vedle jiných operačních systémů, klidně je po vyzkoušení smazal. A tak se dívám, co kde zůstalo. Na jednom desktopu LM18.3, jede spolehlivě přes rok, nikdo s ničím nehejbe, občas přidám nějaký prográmek, zase smažu. Od srpna 2018 mám několik LM19 (později LM19.1), od listopadu na jednom oddílu Ubuntu, ale to jenom kvůli tomu, že pro SW WSJT-X odladili autoři závislosti .deb balíčků na LTS Ubuntu 18.04 a já to potřeboval rychle pustit včetně betaverzí. I když nemám to desktopové prostředí až tak rád, nebylo nutné téměř nic složitě studovat. Nejen LM a Ubuntu mají však společných spoustu věcí, např. aplikací pro vývoj programů. Píšu si samozřejmě jen vidlácké jednoduché prográmky, nejsem programátor, ale používám např. komunikaci po seriovém portu do mikropočítačů, přes TCP Sockety po LAN, do Raspberry, atd. Osobně si myslím, že na fórech, která jsou zaměřená na LM nebo Ubuntu by mohly být i diskuze o tom, jaké a jak kdo píše aplikace, jaké má zkušenosti, atd.

   • Michal Stanke říká:

    Nejvíc mě mrzí, že není ani zájem sledovat, co se děje, když už ne se nějak aktivně zapojit.

    I když nijak nepřispívám, chodívám na srazy WordPressu. I když ho nikde nepoužívám, chodívám na srazy Drupalu. I když nepřispívám, chodím na release party Fedory. Vlastně mě ani tak nezajímá, co je to za projekt, ale co můžeme spolu sdílet a jak si pomoci. Nikoho dalšího jsem ale na podobné „průzkumné“ misi zatím nepotkal.

    • Livan říká:

     Nie som si istý, či má význam navštevovať zrazy projektov, ktoré ma nezaujímajú. Podľa mňa majú význam skôr aktivity, ktoré sú zdokumentované na tejto stránke http://linuxos.sk/forum/23386/.

     • Michal Stanke říká:

      To by možná měly. Proč si hrát každý na svém písečku, když máme mnoho společného. Nejdřív je ale potřeba udělat první krok a zjistit, co to je. Komunitní open source píseček je moc malý na to, abychom si každý dělal svoji bábovičku.

    • redhawk75 říká:

     tak ono vacsina ludi je pohodlna.
     mnohi forum alebo stranky navstivia len ked maju problem

    • Tomáš říká:

     No já tedy za sebe musím říci, že nevím, kde bych na to bral čas a peníze. Nejsem z Prahy, chodím do zaměstnání, mám rodinu a ještě navíc AZ.
     Taky je někdy zapotřebí být doma a odpočinout si. Na srazy už mi fakt nezbývá čas.
     Propojit Wiki? Proč ne, propojení je v podstatě forma hypertextového odkazu. Pokud se zvolí neutrální téma (styl) ani uživatelé nezjistí, že je propojené.
     Propojit fóra? Lze, ale tady je zapotřebí být hodně opatrný.
     Navíc tím, jak se projekty odlišují se někdy odlišují i návody.

     Ale jinak za mě OK.

     Já bych uvítal, kdybys udělal pár článků o Firefoxu a Thunderbirdu + rozšíření, propojení s Google aplikacemi apod. To je Tvoje parketa. Nemusíš psát o Mintu nebo Ubuntu. Ale nepsat nic také není ideální …

     Já se také snažím psát o tom, s čím se zrovna potýkám. Jsem jen uživatel, ale podle komentářů to pár lidem pomohlo, tak proč si nepomoci znovu?

     • Michal Stanke říká:

      Mozilla.cz je mých článků plná a zrovna o propojení s Googlem je třeba tady, tady a tady. 😉

     • Michal Stanke říká:

      Jinak ano, moje „domovská“ komunita je Mozilla. U Mintu i Ubuntu jsem jenom „na návštěvě“.

      • Tomáš říká:

       To nebylo myšleno ve zlém, já to právě bral tak, že v tom jsi profík. A občas bývá právě problém, že najdeš spoustu článků a postupně zjistíš, že už nejsou aktuální. Proto jsem myslel nám tady na Mint dát nějaký článek ze Tvého denního chleba. Klidně i překopírovat něco z Mozilly.
       Na Tebou uvedené odkazy se rád podívám.
       Díky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.