Setkání s Ubuntu na InstallFestu 2019

O víkendu 2. a 3. března se na Karlově náměstí v budovách ČVUT v Praze koná InstallFest. Program jistě zajímavý se pokusím doplnit o zcela neformální setkání uživatelů a fanoušku Ubuntu v české kotlině.

Na Ubuntu.cz teď najdete nově předělaný web (vlastně původní iUbuntu.cz). Je to důvod k oslavě, ale i nejvyšší čas vymyslet, co a jak dál. Komunita se rozpadla, musíme dát lidi zase dohromady a nabídnout uživatelům alespoň něco, aby se taky úplně nerozutekli.

Ubuntu a Linux Mint si jsou minimálně technicky velmi blízké a zrovna v tuto chvíli je spojuji i já svou osobou. 🙂 Proč nespojit síly víc? Pokud už budete na InstallFestu a máte trochu čas nazbyt, sledujte téma na fóru Ubuntu.cz a přijďte na setkání taky.

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

83 reakcí na Setkání s Ubuntu na InstallFestu 2019

 1. takyradějianonymně říká:

  Asi by bylo třeba najít tu odvahu a říct si, co má být dnes a zítra ten Mint?
  Zamražené a dál dopentlené Ubuntu? Které ale mezi tím pádí si dál a tak s pentlením Mintu to nemusí být tak vždy pro uživatele zářné, jak se na první pohled zdá. Myslím v období probíhajících významných vývojových změn v Linuxu obecně.
  Nebo to má být desktop Mate a Cinnamon?
  *** Nechci tu vyvolat svár. Dle mne ta pentlující hejblata z Mintu mohou být součástí Ubuntu. Co se týče obou desktopů, dnes obou pod GTK3, tak důvody jejich vzdoro vzniku už vyvanuly, není důvod mít ty podstatou stejné desktopy 2 a tedy držet 2 opečovávající týmy ale postačí jeden desktop a jeden tým a ani to dle mne nakonec není ten už Mint.
  Postačí dle mne (a la Mint a případné další distra resp. klony) doplněné a dopentlené a vyladěné xBuntu a na to napasované a uživatelsky příjemné desktopy.
  Přestat si honit vlastní ego a triko. Ovšem to běžný uživatel nerozsekne, jen může napsat názor.
  Poznámka: o tom že také je Mint postavený na Debianu vím, žít a nechat žít, ale masovka (nikoli od masa ale od masového rozšíření) to není a nebude, masovkou se stalo a důvodně Ubuntu.

  • Michal říká:

   Pro mě je LM velkým přínosem především proto, že po nainstalování nemusím (téměř) nic řešit. Kromě stability je neocenitelné to, že je vyladěný vzhled – písmo – a u aplikací, které používám, nemám v tomto směru problém. Zkoušel jsem mnoho distribucí včetně Ubuntu a všude mě stálo hodně úsilí, aby se mi s aplikacemi dobře pracovalo a nebolely mě oči – za všechny Netbeans, kde se mi to na Ubuntu ani nepodařilo uspokojivě nastavit. Chápu, že to nějak jít musí (mnoho použitých návodů bez úspěchu), ale to, že to nemusím řešit, je v případě systému na práci velkým plusem.

   • takyradějianonymně říká:

    Já bych to tak dramaticky rozhodně neviděl. Vyzkoušel jsem také už dost distribucí a v mnohých jsem také nemusel v podstatě nic řešit. Po instalaci. To není výsada jen Mintu.

    V případě Ubuntu není problém aby vyladěný vzhled a písmo bylo na úrovni na co je uživatel zvyklý a třeba z Mintu.
    Tvrdit, že to stojí (mimo Mint) prý mnoho úsilí se mně jeví jako velmi velmi velmi nadsazené. Navíc to je právě to o čem jsem napsal, pokud je Mint a jako klon Ubuntu v něčem výrazně opentlenější a je to přínos nevidím proč by to nezvládlo také Ubuntu a rovnou.
    Navíc parametry jako vyladěný vzhled a písmo jsou ano velmi důležité, i pro mne, ovšem jako důvod existence zvlášť distribuce jsou dle mne dost nepostačující.
    Ještě jinak a syrově: Ubuntu v podstatě parazituje na Debianu a Mint parazituje na Ubuntu tedy parazituje jaksi nadruhou.
    Takže otázka zní stále stejně: co má být dnes a zítra Mint?

    • broukal říká:

     Co mne strasne vadi na LM cinnamon je ze sa pravidlene nejaky program zacykli a zacne naplnat ram a ta ked sa dostane na 90% tak zacne presuvanie do swapu a system ostane zaneprazdneny a uzivatelovi neostane nic ine iba bud pockat alebo tvrdy restart. Toto je asi najhorsia vec co mi na nom vadi, ale inak som s nim spokojny. Momentalne skusam na druhom disku MX linux 18.1 a neni sice taky vycackany ale je funkcny a bez spominaneho zadrhelu….

     • Pepan říká:

      Mě na Mintu vadí a kvůli tomu že hodili přes palubu KDE desktop. Proto ho nepoužívám a nechápu proč se Mint nezabývá tedy pouze Cinnamonem a Mate. Proč vydává např. Xfce verzi když existuje Xubuntu.

      • redhawk75 říká:

       existuje aj Ubuntu Mate.
       mint ma original prostredie Cinnamon, preto aj LMDE je u iba s Cinnamon
       a cinnamon ma dost chybiciek.

       • Tomáš říká:

        Já tedy musím říct, že teď zrovna ze zvědavosti jedu na Ubuntu (18.10). Mám ho rozběhlé se Cinnamonem, protože Unity ani nové nastavení Ubuntu s Gnome mi nevyhovuje, doinstaloval jsem Synaptic a pár věcí, které mám rád a znám je z Mintu. A musím říct, že to šlape, ale těším se, až vyjde nový Mint. Pořád doufám, že se vyřeší problémy, o kterých mnozí píší, ale musím sobecky uznat, že já je většinou nemám, nebo nevnímám …

       • takyradějianonymně říká:

        Tomáš: opět opakuji otázku a co má být ten Mint? Lepší prý písmena a doladěnost vzhledu? Desktop na který jsi prostě zvyklý a jsi svým způsobem k sobě konzervativní?
        Na rozdíl od „komerčnějších“ distribucí a které si nedovolí proto porušovat „licence“, tak tady máš vše na talíři pod jedním tj. už při instalaci?
        Já se považuji za trochu jen poučenějšího uživatele. Pokud bych byl opět úplný začátečník tak pochopitelně přivítám distribuci jako Mint a kde prý nehnu dál prstem. Na rozdíl prý od Ubuntu a kde je cílem také nehnout prstem, ale prý výsledkem ne tolik. Také nehnout prstem s mojí začátečnickou náročností, tj. že jak mně bude naservírováno tak to také na téměř 100% i přijmu. V prvním ohromení že mohu dělat s PC a po mém přechodu od Windows.

        Jenže běda když mně bude vadit, že v Mintu jsou starší (neopravené a dál neupravené) některé balíčky aplikací než i v tom Ubuntu. Nebo vůbec těch různých návodů v Mintu ale kde stejně nakonec připojuji nějaký ten repozitář z Ubuntu, a ono to může také udělat nepříjemnou paseku potom jinde. Ne hned ale zjeví se problémy i postupně.

        Tyto problémy a podobné a které jsem nastínil mě nakonec přivedly k tomu, že jsem postupně od Mintu odešel. Ale díky za ten začátek. Jako poděkování mateřské školce a na kterou mám dobré vzpomínky.
        Ale pokud bych se měl (nebo pro známého) do této .deb rodiny dnes vracet, tak v prvé řadě odzkouším třeba Xubuntu než Mint s Xfce. Zhovadilost že Mint opustil rodinu Qt a tedy desktopy KDE a tím i LXQt ani raději nepřipomínat: i tato zhovadilost Mintu mě nebo některé další k Ubuntu (Kubuntu a Lubuntu) přivede.
        Jakoby navozovat, že Ubuntu je prý jen to Unity nebo nyní ta ubuntí úprava GNOME, a proto volím ten Mint protože nic jiného prý nezbývá, tak přece není korektní!
        Vůbec zde nechci propagovat Ubuntu před Mintem. Jedu na jiné distribuci. Ale opravdu nevím, co dnes a zítra mě má v čem ten Mint přesvědčit? Aby byl v mém zájmu před Ubuntu. Ano vím že tady provokuji 🙂

    • redhawk75 říká:

     Mint bude to, co sa rozhodne z neho spravit Clem.
     komunita ktomu ma minimum co povedat, bohuzial.

     • Tomáš říká:

      Já nevím, co chceš slyšet. Chápu Tvůj názor a částečně máš pravdu. Ale je spousta maličkostí, kterými se Mint od Ubuntu liší. Já zrovna na Ubuntu jedu, tak to vidím ještě líp než Ty. A upravit si vše v Ubuntu na to, co mi vyhovuje docela trvá a stále ještě nemám vše jako v Mintu. Pro mě tedy není Mint jen nadstavba Ubuntu. Jasně má chyby, Ubuntu i Debian také. To, že se nechtějí zabývat qt knihovnami je chyba, ale mají na to právo. Stejně jako někdo může pokračoval na Mintu KDE a nazývat ho třeba Kmint. To je ta svoboda, o které se tady x let bavíme. Pro mě je Mint a Ubuntu něco jako čeština a slovenština. Obojí mám rád, obojí rád používám, ale není to to samé. A to ani, když si do slovenštiny přidáte „Ř“.

      • redhawk75 říká:

       vsetky distribucie maju svoje za a proti.
       .
       no tak bez ubuntu by mint nebol 85% lm je ubuntu, zvysok upraveny installer a par scriptov plus vzhlad.
       kdezto bez mintu bude ubuntu fungovat dalej
       Rovnako ako slovencina a cestia su nezavysle.
       ale ano chapem to, preto som mimo ubuntu rodiny, ak neratam chromebook

       • Tomáš říká:

        Promiň odpovídal jsem takyradějianonymně-mu, ale šlo to jen o otázku níž, což vypadá, že jsem to psal v souvislosti s Tvojí otázkou, ale tak to nebylo …

      • takyradějianonymně říká:

       Dle mého dosavadního stupně poznání si myslím, že nemáš tak úplně pravdu a alespoň v použití příměrů. Ale vím že každý příměr kulhá. I ten můj co bude následovat.
       Vlezu dopoledne do auta, ááá je to Škodovka a s interiérem a palubovkou atd. atp., už odpoledne vlezu do cenově srovnatelného třeba ááá Renaulta no a přece nebudu tak pošetilý že budu protahovat obličej nad tím, že v „maličkostech“ to auto bude jiné než na co jsem byl zvyklý dopoledne s tou Škodovkou.
       To samé a dle mne platí s těmi distribucemi a když jsou navíc ze stejného základu tak vůbec. No a v neprospěch Mintu hovoří, že je to až ta odvozenina a na druhou. Já už nehodnotím distribuce dle „maličkostí“ a co tu také a jinde čtu že jsou naopak s nejvyšší prioritou, ale chci mít odladěnou současnost a udržované a bohaté repozitáře!
       Nebudu podivně argumentovat tím, co mně dává za práci abych v Renaultu tu tam šedou palubovku přetřel štětkou na černo, protože jsem na to „černé“ tak moc zvyklý dopoledne ze Škodovky a protože to je, možná, pro mne a právě teď i prý srdeční záležitost. Sparta nebo Slavie?
       *** Téma článku je v podstatě o tom, jak spojit síly v rámci údržby webů a tím i možné a možná(?) propojování komunit (Ubuntu a Mint): já v podstatě docházím k názoru že to moc možné a od zdola nejde, to musí udělat nejdříve ti nahoře, tj. poprat se se svým egem a tím i „podnikatelským“ záměrem s kterým do projektu Ubuntu nebo Mintu oni šli a stále jdou. A především na tahu je právě Mint a měl by si nově definovat důvod své existence: v podstatě malůvky jsou pro mne slabým důvodem.

       • Tomáš říká:

        Já bych řekl, že to moc hrotíš (byť v dobrém). Já považuji Mint za systém, který je sice založený na Ubuntu, ale přináší dost svých úprav, které se někomu hodí (pokud Tobě ne, neberi Ti to). Těch úprav je rozhodně víc, než jen vzhled, o kterém tu stále píšeš. Taky jedu na Ubuntu s Cinnamonem, takže vzhled nemusím řešit, mám ho stejný jako v Mintu.
        Ale nainstalovat si Ubuntu a poladit si ho ke své spokojenosti (což pro mne znamená si to upravit a hodně věcí je z Mintu) mi netěší, protože to trvá dost dlouho a ne vše mám čas nebo chuť či znalosti řešit. Vůbec tady nejde o vzhled, byť jsem ho zmínil ve svém příspěvku výše.
        K Tvému spojení sil:
        Souhlasím, že by to bylo i částečně dobré (spíš z větší části), ale ani Mark a jeho Canonical si do toho moc nenechají mluvit. Jeden z příkladů je právě z minulosti Unity, po jehož uvedení nastala větší migrace na Mint. A když si ti, kteří zůstali na Ubuntu zvykli a někteří si Unity oblíbili, tak se zruší a zase se jde jinou cestou. Takže o těch spojeních je to takhle. Je faktem, že Unity vzniklo proto, že vývojáři odepsali Gnome 2 a to nebyla chyba Canonicalu ani Marka a Gnome Shell ze začátku byl paskvil. Je škoda, že Gnome si naběhlo stejně jako KDE kdysi, v tomhle mi to připomíná trochu svět Windows …

        Pokud vycházíš z Ubuntu, tak samozřejmě přijímáš i některé prvky, u některých máš možnost je nepoužít. Ale těch změn je tolik, že se v podstatě jedná o novou distribuci. Možná by mohl Mint fungovat jako nějaké upravené Ubuntu (xUbuntu, Ubuntu ultimate, Ubuntu Mate apod.), ale já jsem celkem rád, že je samostatný.
        Kdyby se výrazněji upravil Mint Debian nebo Devuan (přidání PPA, Snap, zjednodušení např. instalace apod.), tak bych raději používal ten. Ale Mint s Debianem jsem zkoušel a nevyhovoval mi.
        Občas si dělám různé průzkumy (na rozdíl od jiných ne ve Virtuálu, ale reálně) a zkouším si jiné distribuce. Při posledním testování jsem byl hodně zklamán a rád jsem se vrátil k .deb / buntu distribucím.

       • takyradějianonymně říká:

        Tomáš: abys se něčeho dobral tak musíš někdy hrotit. Vždyť to je známo už od starých Řeků 🙂
        Jen doplním a poznámku, já také a zvědavě to kdysi LMDE zkoušel, ale jako právě začátečník jsem zjistil že mně nefunguje velké množství návodů z obvyklého Mintu a musím řešit navíc věci, který jsem jinak nemusel. Občas mě popadá chuť si Debian odzkoušet a napřímo ale zase ji brzy ztratím. Po těchto zkušenostech.
        To „zpřístupnění“ Debianu pro nás má „na svědomí“ právě Ubuntu, i když se zase dočteš jak puristé lomí rukama a rvou si vlasy.
        Proto a také, ty další klony a jako je i Mint, tak z tohoto a základního vkladu od Ubuntu těží a vlastně si tak tím moc a moc ulehčily práci: když to asi přeženu tak na Ubuntu parazitují. No a v neprospěch těchto klonů je to, že i když jsou potom v něčem doladěnější, tak ale mezi tím je to Ubuntu zase kousek víc vpředu. Vpředu i s opravenými chybami a bez zmatků potom v závislostech.
        Není to (Ubuntu a Mint) dle mne rovnoprávnost jako vedle sebe dnes jsou čeština a slovenčina. Ten vztah je, s prominutím, jako kdyby „slovenčina“ byla závislá na té češtině (nebo naopak) a to by se Slováci (nebo Češi) jistě urazili. Ale Mint a další forky na tom Ubuntu závislé jsou a dlouhodobě a opakovaně a těží z toho, nikoli že se v nějaké době cesty rozdělí a potom si jde každý projekt sám.
        Je na každém jestli to komu vadí nebo ne, mně tak trochu už ano. Důvody a i ty právě technické jsem tu už napsal výše. A už končím 🙂

   • Míra, ok1ufc říká:

    Já se přidávám k Vašemu názoru. LM je pro mě přínosný ve snadné a rychlé instalaci, je hezký, přehledný a stabilní. Zkoušel jsem i LMDE, vadí mi, že nepodporuje tzv. PPA úložiště. pro jeden účel používám Ubuntu a důvod byl prostý – autoři oblíbené aplikace ladili a závislosti byly dodrženy pro Ubuntu 18.04, Fedoru 29, Raspbian Strech ARMv6 a Windows 32 bit. Pokud mi jde o jednoduchou instalaci, aniž bych sám řešil závislosti nebo kompiloval zdroják, pak aplikace ve verzi LM 18.03 už nešla nainstalovat, betaverze ani v LM 19 (ale někdo upravil závislosti a publikoval ve svém PPA), finální verze již byla u LM19.1 v pohodě. U LMDE nikoliv. Takže, pro mě je často rozhodující obsah repozitářů, zda tam najdu aktuální to, co potřebuju a snadná instalace z balíčků .deb

    • redhawk75 říká:

     PPA je specialita ubuntu.
     ano to su problemy ktore lm ma. stare kniznce, porusene zavylosti a podobne.
     bohuzial si autor lm neda poradit (mnou nie su tam skusenejsi, teda boli) anepocuv ludi okolo.
     mna to prestlo bavit pri lm 18,1.

     inak lmde ma s lm spolocnych par utilit a vzhlad

     • Míra, ok1ufc říká:

      OK. Já si myslím, že udržet knihovny, repozitáře a závislosti je velice, velice pracné, časově i finančně náročné. LMDE, společný je Cinnamon, jak jsem vypozoroval, ale jinak jde o Debian. Nedovedu posoudit, zda to je šťastná kombinace. Cinnamon považuju za přehledný pro desktopy a konzervativní Debian bych viděl spíš na serveru. A nebo na konzervativním desktopu „pro babičku“, jak to někdo tady nazval. Já mám s Debianem jenom jednu zkušenost, pustil jsem ho někdy v listopadu na malém SBC (Asus TinkerBoard, je to podobné Raspberry Pi, ale má to eMMC a nemusí být osazena SD karta), pustil na tom http a ftp server a udělal z toho malé úložiště. Čekám, kdy to prvně klekne, ale zatím to jede pořád stejně.

  • Zann říká:

   Možná je to napsáno gramaticky správně, ale vůbec jsem nepochopil co jste vlastně řekl. Abych to shrnul; Ubuntu je podle Vás větší „masovka“ než Mint ano? Není, buďte v klidu 🙂
   https://distrowatch.com/

   • takyradějianonymně říká:

    Zann: tvůj problém protože já přece nepsal o Mintu ale o Mintu postaveném na Debianu, tedy o LMDE.
    To že není on masovka za tím si stojím. Jinak argumentovat a la distrowatch mně připadá zcestné a pokud víš o co jde, asi nevíš? Proto se tam ani dívat už teď já nebudu ale co si pamatuji nějaký poslední komentář a co jsem četl a ke statistice: Mint nahonil (ten co parazituje na Ubuntu) a také reklamou po různých fórech (i vlezlou a to různými evangelisty Mintu) uživatele začátečníky a kteří vůbec na Mint potom přechází z Windows, ale už si je žel neudrží. To je třeba můj případ a potvrzuji. Toliko vysvětlení. Viz také příběh Satapoucha který nyní brázdí pastviny balíčkovacího systému .arch?

 2. Michal Stanke říká:

  A nechcete místo diskuzí o rozdílech obou distribucí, pokud tedy Ubuntu nebo Mint používáte, zaměřit se na jejich společné přednosti a nějak pomoci?

  • takyradějianonymně říká:

   Záměrně jsem to tady já hrotil 🙂 abych nejen já ale doufám že i ty snad už pochopil, žel, že tvá představa (výzva) je naivní, i když já bych ji považoval také z podstaty věci za žádoucí:
   1. Zbytnělé ego „kluků co se nedohodli“ a ani nechtějí se dohodnout a co sedí úplně nahoře u obou projektů se ale promítá dolů k uživatelům, no a výsledkem je plytký a až do roztrhání těla „souboj“ co je prý lepší a la souboj Sparta nebo Slavie, tj. Ubuntu nebo Mint. Přitom ale jaksi dochází oběma už viditelně dech a protože dochází peníze a protože ta filantropie, co snad byla na začátku, se jaksi tenčí. A je to žel už vidět.
   2. Technicky Mint parazituje na Ubuntu, to vede v čase k postupnému „rozjetí“ obou projektů (tam závislostí) než se zase „potkají“ na nějakém tom příštím LTS Ubuntu, výsledkem je že v Mintu dochází časem k situacím až i k uzoufání protože nefungují ani návody co dosud fungovaly z Mintu před tím a tak ani ty (z fór) Ubuntu: proč proboha když něco je prý zlepšení a životaschopné a perspektivně dlouhodobě, tak není zahrnuto v tom Ubuntu rovnou, ale zbytnělé ego si zakládá další svůj fork? 🙁
   *** Já ani ostatní tady přispívající to nerozsekneme. Mně osobně je tento stav a který pozoruji líto.
   Tak to alespoň tady otevřeně napíšu a nechci se nikoho dotknout, žádného sparťana nebo slávisty. Osobně jsem se už zařídil jinak, upřednostňuji distribuce které ví co chtějí a mají k tomu i zázemí a jsou také pokud možno (v něčem) originální.
   Asi toto pochopil a dříve přede mnou a před vámi tady i ten Satapouch, protože to tehdy jeho prásknutí dveřmi zde a jeho zdůvodnění mně připadalo a stále připadá hodně falešné: on prostě přeskočil jinam a tam, kde postupně zjistil že je méně problémů než tuná, no a já jsem potom zvědavě také zjistil že ano, že tomu tak i je. Je potřeba aby se chytili nahoře už za nos jak v Ubuntu tam v těch forcích jako je Mint.

   • Michal Stanke říká:

    Moje výzva ale vůbec není o tom, abychom dali dohromady celé Ubuntu a celý Mint. Jde mi o sjednocení české komunity. Tím spíše, že je nás málo, bychom se měli scházet nad tím, co máme společné. A ne zcela rozcházet a dlouhé dny debatovat o tom, co mají naše oblíbené distribuce jinak.

    Může být společné fórum pro dotazy uživatelům Ubuntu a Mintu? Z velké části ano. Může být společná wiki s návody? Z velké části ano. Můžou přispívat překladatelé Mintu do Ubuntího upstreamu? To by sakra měli.

    Když to vezmu kolem a kolem, největší rozdíl mezi Ubuntu a Mintem je desktopové prostředí. Alespoň pro uživatele, kteří potřebují fórum, wiki a překlady na té úrovni, na jaké se tu poskytují.

    • takyradějianonymně říká:

     Odpovědi možná hledej třeba i tady v tomhle včerejším článku plus diskuze:
     https://www.root.cz/clanky/linuxovy-desktop-neni-v-krizi-jen-klesa-vyznam-desktopu/
     tedy asi hodně syrově proč já mám pořád něco potřebovat, když dnes a především zítra jediné co potřebuji je abych o tom operačním systému ani nevěděl!? Já jako uživatel. Pokud toto a včas Ubuntu a Mint a další nepochopí tak jejich chyba. Nostalgie tady stranou, dobré vzpomínky a i na kamarády co byli kolem zůstávají ale jde se dál.

    • Míra, ok1ufc říká:

     V každém případě souhlasím s názorem, že mnoho věcí může být společných a užitečných. Přestože se považuji za pokročilejšího začátečníka (to zní blbě, takže asi roční zkušenost s některými Linuxy, jako je LM i Ubuntu, ale snažil jsem se o nějaký svůj systematický přístup), tak jsem snad neměl potíže v LM s „utajením“ a skrytím potřebných věcí, které jde dělat z grafického prostředí. Ale přiznávám, že jsem jako začátečník LM volil. Během toho roku jsem provedl z různých důvodů a příčin mnoho instalací vedle jiných operačních systémů, klidně je po vyzkoušení smazal. A tak se dívám, co kde zůstalo. Na jednom desktopu LM18.3, jede spolehlivě přes rok, nikdo s ničím nehejbe, občas přidám nějaký prográmek, zase smažu. Od srpna 2018 mám několik LM19 (později LM19.1), od listopadu na jednom oddílu Ubuntu, ale to jenom kvůli tomu, že pro SW WSJT-X odladili autoři závislosti .deb balíčků na LTS Ubuntu 18.04 a já to potřeboval rychle pustit včetně betaverzí. I když nemám to desktopové prostředí až tak rád, nebylo nutné téměř nic složitě studovat. Nejen LM a Ubuntu mají však společných spoustu věcí, např. aplikací pro vývoj programů. Píšu si samozřejmě jen vidlácké jednoduché prográmky, nejsem programátor, ale používám např. komunikaci po seriovém portu do mikropočítačů, přes TCP Sockety po LAN, do Raspberry, atd. Osobně si myslím, že na fórech, která jsou zaměřená na LM nebo Ubuntu by mohly být i diskuze o tom, jaké a jak kdo píše aplikace, jaké má zkušenosti, atd.

   • Michal Stanke říká:

    Nejvíc mě mrzí, že není ani zájem sledovat, co se děje, když už ne se nějak aktivně zapojit.

    I když nijak nepřispívám, chodívám na srazy WordPressu. I když ho nikde nepoužívám, chodívám na srazy Drupalu. I když nepřispívám, chodím na release party Fedory. Vlastně mě ani tak nezajímá, co je to za projekt, ale co můžeme spolu sdílet a jak si pomoci. Nikoho dalšího jsem ale na podobné „průzkumné“ misi zatím nepotkal.

    • Livan říká:

     Nie som si istý, či má význam navštevovať zrazy projektov, ktoré ma nezaujímajú. Podľa mňa majú význam skôr aktivity, ktoré sú zdokumentované na tejto stránke http://linuxos.sk/forum/23386/.

     • Michal Stanke říká:

      To by možná měly. Proč si hrát každý na svém písečku, když máme mnoho společného. Nejdřív je ale potřeba udělat první krok a zjistit, co to je. Komunitní open source píseček je moc malý na to, abychom si každý dělal svoji bábovičku.

      • Petr Jan Nowak říká:

       Tak nám ty naše stranky umřely. Nejdřív nám odešli broučci do ústraní, teď už ani nové články nepřichází na svět a nakonec vyprší i registrace stránek a nikdo si toho možná ani nevšimne.
       Tak abych si ještě jednou prošel archív dobrých nápadů na tomhle serveru, koupil nějakou kvalitní knihu o linuxu, a doufal, že se ji naučím.

    • redhawk75 říká:

     tak ono vacsina ludi je pohodlna.
     mnohi forum alebo stranky navstivia len ked maju problem

    • Tomáš říká:

     No já tedy za sebe musím říci, že nevím, kde bych na to bral čas a peníze. Nejsem z Prahy, chodím do zaměstnání, mám rodinu a ještě navíc AZ.
     Taky je někdy zapotřebí být doma a odpočinout si. Na srazy už mi fakt nezbývá čas.
     Propojit Wiki? Proč ne, propojení je v podstatě forma hypertextového odkazu. Pokud se zvolí neutrální téma (styl) ani uživatelé nezjistí, že je propojené.
     Propojit fóra? Lze, ale tady je zapotřebí být hodně opatrný.
     Navíc tím, jak se projekty odlišují se někdy odlišují i návody.

     Ale jinak za mě OK.

     Já bych uvítal, kdybys udělal pár článků o Firefoxu a Thunderbirdu + rozšíření, propojení s Google aplikacemi apod. To je Tvoje parketa. Nemusíš psát o Mintu nebo Ubuntu. Ale nepsat nic také není ideální …

     Já se také snažím psát o tom, s čím se zrovna potýkám. Jsem jen uživatel, ale podle komentářů to pár lidem pomohlo, tak proč si nepomoci znovu?

     • Michal Stanke říká:

      Mozilla.cz je mých článků plná a zrovna o propojení s Googlem je třeba tady, tady a tady. 😉

     • Michal Stanke říká:

      Jinak ano, moje „domovská“ komunita je Mozilla. U Mintu i Ubuntu jsem jenom „na návštěvě“.

      • Tomáš říká:

       To nebylo myšleno ve zlém, já to právě bral tak, že v tom jsi profík. A občas bývá právě problém, že najdeš spoustu článků a postupně zjistíš, že už nejsou aktuální. Proto jsem myslel nám tady na Mint dát nějaký článek ze Tvého denního chleba. Klidně i překopírovat něco z Mozilly.
       Na Tebou uvedené odkazy se rád podívám.
       Díky

 3. Anonym říká:

  Říct, že bez Ubuntu by Mint nebyl je dost zcestné. Mint existoval dávno před tím, než přešel na Ubuntu, čili Debian. Pokud si pamatuju, původně jel na Red Hatu. To bylo ovšem v dobách, kdy sehnat živé distro nebylo úplně lehké, už vůbec ne v češtině, Mandrake se chystalo překulit do Mandrivy….

 4. Petr Jan Nowak říká:

  Dnes nam skonči Mint 17 (Ubuntu 14.04). Nikde ani tečka. Hodil by se jednoduchy navod na upgrade systemu na novější LTS verzi pro zebedněný. Díky

  • Tomáš říká:

   No je otázka, jestli na tom jede ještě hodně uživatelů a tak se najde někdo, kdo ten návod napíše.

   Osobně doporučuji udělat zálohu (ať už softwarem k tomu určeným nebo vykopírováním) a udělat pak kompletní novou instalaci systému (Mint 19.1 nebo Ubuntu 19.04 či 18.04 LTS) a pak nakopírovat jen to ze zálohy, co je nutné.

   Pokud chcete jen upgradovat, tak hrozí, že si přinesete do nového systému spoustu problémů s nekompatibilitou. Př takovém „velkém“ upgradu vždy doporučuji novou kompletní instalaci.

  • broukal říká:

   Aj tu na tychto strankach sa najdu navody na prechod na vyssie verzie, len treba hladat, lebo vysli v dobe ked bol novsi system aktualny… Osobne som to vyuzil v dobee ked vysiel Mint 18.1, vtedy som prechadzal a opustil mint 17.3….

   • Petr Jan Nowak říká:

    Už jsem hledal a učinil změnu. Zajimavé je, že povýšení systému, byť trvalo skoro 2 1/2 hodiny skončilo bez chyb a je funkční. Kdežto při čisté instalci po prvním spuštění vykazovalo přes 20 chybových hlášek a pracovní plocha se ukázala až po 5 minutách. Po povýšení systému ze 17.3 LTS na 18 chyby nikde a plocha do 1 1/2 minuty. Svádím to na jádro, které s 12let starým notebookem si nevý rady. Kdežto po povýšení se využilo kompilace s předchozí verze. Kdyžtak mě někdo vyveďte z omylu. Díky

    • Tomáš říká:

     Používám Mint 19.1 a Ubuntu 19.04 na starším stroji (nebo spíše několika) a jádro mám origo z distribuce i jsem měl úplně nejnovější. Vše běželo. Je možné, že problém nastane u nějakého hw (u NTB obzvlášť), jestli je to Tvůj případ je otázkou …

     • ilja říká:

      Svádím to na jádro, které s 12let starým notebookem si nevý rady.
      Ano.

      Start 5 minut, to vypada na toto:
      https://www.linux-mint-czech.cz/2018/09/27705/

      • Petr Jan Nowak říká:

       Díky za hledání a odkaz. Je to taky FujitsuSiemrns (jiný model), ale s chipsetem i915 o kerém se taky piše. Těch podivných ERRORů tam bylo okolo 20 a pokaždé měli před sebou jiné číslo. S toho jsem usoudil na ten procesor.

 5. Petr Jan Nowak říká:

  Díky za hledání a odkaz. Je to taky FujitsuSiemrns (jiný model), ale s chipsetem i915 o kerém se taky piše. Těch podivných ERRORů tam bylo okolo 20 a pokaždé měli před sebou jiné číslo. S toho jsem usoudil na ten procesor.

  • redhawk75 říká:

   teraz staci pridat cez grub customizer parameter
   quiet splash video=SVIDEO-1:d

   plati pre kernel 4.xx v kernel 5 su nejake problemy a FS Esprimo mi nenabehne ani s 5.2 cize pouzit LTS kernel 4.19

 6. broukal říká:

  Je tu niketo kto vie prelozit z hlavnej stranky Linux Mint mesacne novinky a pridat to sem? Aj to by vcelku potesilo, dik…

  • redhawk75 říká:

   🙂 a aby to tu hned niekto zjazdil ze ci nemame nic vlastne 😀
   ale ano, nic sa tu nedeje, aspon ten preklad by to ozivil.

  • kamowski říká:

   hm, a nikto sa nehlási
   prísť, zobrať, čo potrebujem, poprípade ohundrať, že modrá nie je dosť modrá, to áno, ale niečo priložiť do spoločného …, ee, zadarmo ani zrnko nedám
   nikto nemá čas, nikto nemá školy, nikto nemá …,
   výhovoriek, koľko len chceš
   smutné, konzumná spoločnosť v praxi

   • redhawk75 říká:

    prísť, zobrať, čo potrebujem, poprípade ohundrať, že modrá nie je dosť modrá, to áno, ale niečo priložiť do spoločného

    presne preto som sem prestal prispievat

   • takyradějianonymně říká:

    Tady si dovolím nesouhlasit: se zvědavostí a když se tu žádost o překlad objevila poprvé tak jsem se podíval o co jde, autorovi příspěvku (s žádostí) jde zřejmě především o poslední dubnový a možná i březnový tam příspěvek a který, pravda, cosi více napovídá o situaci a nejbližších věcech kolem Mintu.
    Myslím že chápu to že někoho, kdo Mint bere jaksi i navíc citově s fandovstvím, to zajímá ale nechápu že už on není ochoten, u poměrně jednoduchého textu v angličtině, použít nabízející se alespoň překladač a třeba v Chromiu/Chrome: tak jsem to nakonec a k plné spokojenosti udělal (raději) i já.
    Jsou na starosti jiné důležitější a urgentnější věci a já bych se s textem do češtiny určitě nepřekládal, naopak je to o pohodlnosti žadatelů a navíc už asi přestalo platit to, že linuxový fanda byl k té angličtině a naučit se alespoň základy byl prostě a v dobrém donucen?

    • Tomáš říká:

     Chápu, že jsou lidé, kteří mají s překladačem problém. Jedná se samozřejmě hlavně o starší generaci.
     Rozumím i žádosti o nějaký komentář, protože to, co se dá najít o vývoji v linuxu Mint je, mírně řečeno, velmi smutné. Začíná to blogem se vzkazem od hlavního vývojáře a pokračuje články na internetu, které z toho vychází.
     Také mi přijde, že vývojáři nabírají trochu špatný směr. Řešit nové logo, když staré je super a lidem se líbí a jsou jiné věci k řešení, je prostě blbost. Bohužel to někoho napadlo.
     Oceňuji obrovskou práci vývojářů, mám vyzkoušeno, že Mint není jen lehká úprava Ubuntu, ale pořádně upravený systém.
     Ale chtělo by to, aby se zabývali tím, co lidi trápí, co nefunguje a ne kraviny typu logo.
     Dalším problémem je, že se Mint rozhodl už před lety stavět jen na LTS základu Ubuntu. Mnoho lidí to uvítalo, ale já jsem přesvědčen, že tím vývoj začal částečně stagnovat. Úpravy např. 1 rok starého systému, když mezitím už vyšly dvě verze nástupce není žádná sranda. Pokud Ubuntu implementuje nějaké věci z non LTS verze do LTS, tak to použije i Mint, ale pokud ne, je vývoj v podstatě v háji. Čeká až bude implementováno Ubuntem a nic nerozvíjí. A to je dost škoda. Vydávat LTS verzi a k tomu každý půlrok běžnou verzi by bylo mnohem přínosnější, než je tomu dnes. Přesně podle toho, jak to bývalo.
     Dalším problémem je zrušení KDE verze. Prostě spousta lidí už nebude mít svůj Mint KDE a raději přejdou pryč. Ten odliv Mintu pochopitelně také uškodí.
     No a tak se dá pokračovat.
     Je vidět, že jak je krize zde na webu, tak podobná krize je i u vývojářů Mintu. Bohužel na to nejvíce doplatí uživatelé a doufejme, že jako se snad v budoucnu najde někdo, kdo vydá pár článků zde, tak, že i vývojáři naberou druhý dech a Mint nezanikne …

     • redhawk75 říká:

      vcelku vystizne.
      ja len dodam, ze kriza zacala cca pri verzii 17.2, ked zacali odchadzat vyvojari, kvoli osobnym prestrelkam medzi Clemom a niektorymi ludmi.
      on LM by bol lepsi, keby siel cestou LMDE, popripade cestou pepermintu. Vziat to dobre s Ubuntu, a dopracovat si vlastne veci, ale nie len mint install a par utilit a k tomu upravit prostredie.

      Popripade sa sustredit na Mint Cinnamon a s moznostou jednoducheho doinstalovania prostredi a prepinania cez lightdm. Tak ako to ma MX linux. by default je xfce a na zakliknutie je mozne doinstalovat 5 plnohodnotnych prostredi.

      co sa tyka KDE, no je to Clemove rozhodnutie, rovnako ako pouzivat Ubuntu. podla mna nie je to dobre ale…
      Co sa tyka chyb, v Ubuntu je aj viac ovladacov, ktore LM neimplementuje a potom je problem. Ale opat, niekto rozhodol.

      • ilja říká:

       Co sa tyka chyb, v Ubuntu je aj viac ovladacov, ktore LM neimplementuje a potom je problem. Ale opat, niekto rozhodol.

       To zacalo davno, uz ked mint vystrelil v popularite, zacala nevrazivost a male naschvaly.

       Suhlas s tym LMDE (debian zaklad) lebo neni v poradku aby taka vec ako doinstalovat linux-firmware mohla rozdrbat LM.

       To predsa v linuxoch bezne funguje.
       A podobne ……

     • redhawk75 říká:

      zanik mintu nehrozi, otazne je ci neklesne rapidne pocet uzivatelov.

      Inak vzhladom k tomu ze som trochu videl do vyvoja, nie je mozne pripravovat verziu kazdych 6 mesiacov. Totiz vyjde ubuntu 18.10 a na jeho upravu potrebuju 2-4 mesiace podla noviniek a to uz je vonku 19.04. GalliumOS (upravene xubuntu pre SoC) vysla nova verzia po 2,5 roku a este stale je beta 2 nie release. ono to nie je jednoduche robit, preto je horsie ze vyvojari sa presunuli inde

      • Tomáš říká:

       No, já bych to úplně nevyloučil. Protože když nastane odliv (například KDE uživatelé), tak se to projeví. Pokud budou mít problémy i uživatelé dalších verzí, tak pochopitelně přejdou jinam. A to se pak projeví klidně i tím, že to tvůrci odpískají.

       Když se člověk podívá, tak pochopitelně je tam celkem pěkná podpora od fanoušků (finanční dary) apod, a oni se samozřejmě budou snažit o ni nepřijít. Budou ale muset pochopit zásadní věc: Mint není už jen jejich, ale je uživatelů. Mělo by se trošku si sáhnout do svědomí (nejvíc asi Clem) a nehádat se zbytečně. A snažit se řešit problémy, které lidé opravdu potřebují vyřešit. To by mělo vzejít z hlášení chyb (buď automaticky nebo přes jednotlivé národní komunity), přes požadavky uživatelů. Přesným opakem je zmiňovaný návrh nového loga …

       A dokud tohle nepochopí, budou problémy. Tím už si prošlo spoustu firem (Canonical – Ubuntu, Microsoft – Windows 8 apod.) a ještě spousta si jich tím projde. Mint je v tom právě teď. Buď z toho vyjde jako vítěz a silnější, nebo bude poražený a začne upadat až zanikne (zaniknutím nemyslím úplně nic, ale nějaká nepodstatná distribuce pro 1000 lidí …)

       • Petr Jan Nowak říká:

        Ančto jen konzument Mintu, jsou poslední komentáře k vývoji docela trefné. Posledních několik měsíců, při problémech s novějšími verzemi Mintu na starém FS, jsem také pošilhával po jiné distribuci založené na Debianu. Teď co jsem rozběhl 18.1 (jádro 4.04 ploha naběhne do minuty) mám tak 2 roky na pořízení nového stroje. Je ale otázkou co do něho dám. Z novým Mintem problém nebude. Mint určitě bude i za 2 roky. Stejně tak se, ale posunou i jiné disribuce. Třeba výše jmenovaný MX Linux nebo Manjaro, které sesadilo Mint z pomyslného trůnu.

       • redhawk75 říká:

        @Tomas ano, ten vyvoj je mozny, a povedal by som aj dost pravdepodobny.
        Ubuntu ma momentalne vsetko co by uzivatel mintu potreboval, KDE, xfce, Mate a aj Cinnamon ide doinstalovat.
        Cize Mint cim bol „specialny“ tou privetivostou k uzivatelovi si to pokazil pristupom „otce vlasti“.

       • redhawk75 říká:

        @Petr Jan Nowak skor ako MX alebo Manjaro uzivatelia LM utekaju k Ubuntu alebo k PeppermintOS.
        Pre mna je to pochopitelne a aj bezne. som zacinal na RedHat 6.1 Gnome, nasledne KDE potom Windows 98, Slax, DSL, Knoppix, Mandrake. Ubuntu/WinXP/Vista, Mint/Win7 a teraz na MX linuxe/Antix a Devuan a sa obcas divim kolko problemov bolo s LM a zdalo sa mi to OK.

 7. Sante říká:

  Nenechte upadnout tento Web. Vyzývám redhawka75 a ostatní, aby se nenechal odradit a opět přispívali. Toto je jeden z mála Webů, kde se dá dozvědě něco o Linuxu. Pro popularizaci Linuxu již udělal hodně. Škoda, že v poslední době upadá. Já sám bohužel nemám vědomosti, kterými bych mohl přispět. To málo, co jsem se naučil, mám odtud.

  • redhawk75 říká:

   to nie je jednoduche. ked mam chut pisem si radsej u seba

   1.) nemam mint, a ani sa k nemu vracat nemienim. z lepsieho sa na horsie zle prechadza
   2.) nemam chut sem prispievat.
   3.) som na fore, to staci

 8. Petr Jan Nowak říká:

  To je smutné rozhodnutí. Argumenty jsou ale jasné. Fakt je, že na tomto serveru jsem se toho dozvěděl nejvice. Jinde asi počítají s tím, že uživatel je znalý Linuxu a poradí si sám. Kdyžtak má přeci forum… Byl by alespoň nějaký tip na dobrou knihu o linuxu (debian a forky)? Najdu tak akorát navody k instalacim a i ty v češtině nebývají aktualizovány. S instalací si poradím i s dělením disku. Mint se mi opouštět nechce.

  • redhawk75 říká:

   hm no asi linux dokumentacny projekt je najvhodnejsi co sa tyk obsiahlosti, k stiahnutiu https://www.root.cz/knihy/linux-dokumentacni-projekt-4-vydani/.

   popripade napovedy a manualy k distribuciam. totiz knihy su vacsinou dost stare, kym sa prelozi ubuntu ma 3-4 verziu
   dalsi problem je ze okrem fedory to v cz sk nik nerobi profesionalne. vsetko su to projekty vo volnom case.

  • Tomáš říká:

   No je to těžké, ale zase máš alespoň výhodu, že poslední seriál tady je stále aktuální …

  • takyradějianonymně říká:

   Kniha o Linuxu, kniha o Mintu apod., nebo potom i kniha o Windows? Nebo o DOS a pro pamětníky?
   Kde jsi byl těch posledních asi 20 let? Přece byl nějaký vývoj. I já jsem si totiž před těmi 20 lety a příležitostně takové knihy kupoval. Příležitostně protože už tehdy byly relativně dost drahé. Drahé také proto, že už za ¼ nebo ½ roku ta kniha na papíře nebo „kniha“ formou třeba některých článků (zde na webu) začne zastarávat: to už jednou vytištěné na papíře a někomu prodané a nevím komu se aktualizuje potom přetěžko, že, to vypuštěné a jako ten někdy Kraken a ve virtuálním světě a viz na příkladě i zdejších článků tak zastarává také. To není ode mne vůbec výčitka autorům, je to prostě fakt.
   A vůbec, abych viděl kolem sebe známé a co používají tablet nebo chytrý telefon (na podobně totéž co já mám PC nebo notebook) a aby si kvůli tomu oni kupovali nějaké navíc knihy po kterých ty voláš – tak takovou potřebu já vůbec kolem sebe nevidím!
   To co je potřeba a obecně je nějaký návod (v podstatě také učebnice) udržovaná od výrobce, na nejlépe jednom místě. Výrobce aby vyřešil své další potíže s aktualizací a s potenciálně bobtnavým rozsahem takového návodu tak se snaží, aby jeho produkt byl ovladatelný co nejvíc intuitivně! Včetně návodných komentářů. Na případné tj. už ty aktuální problémy a i s nejlépe podporou výrobce máš právě k využití ano to fórum.
   Pokud máš jaksi nutkavě společenskou potřebu nezávazně plkat o dalších věcech, které s produktem více nebo méně souvisí nebo nesouvisí vůbec, třeba chceš na fóru o Linuxu plkat o dnešní politice a o včerejší migraci, tak správci takového webu/fóra obvykle nabízí (a někdy i proto nemoderovanou) ve fóru příslušnou sekci také.
   Suma sumárum: pokud si a přiměřeně dnešku zhodnotím funkci zdejšího webu, tak nevím co zde řešíš/řešíte za problém, to hlavní tj. fórum tedy ochota znalých odpovídat přece a sláva funguje.
   To co někteří stále kritizujete je současná nízká četnost článků: tyto články a zhusta však jakoby měly dnes konkurovat těm obecným webům o (především) Linuxu a jako je třeba Root nebo AbcLinuxu, kam ano také chodím nahlížet: no a také tam pozoruji že i zde začínají být zjevné problémy … takže těmito problémy vy chcete a v současné situaci zatěžovat tedy duplikovat i tento web, tedy myšleno tím zatěžovat osoby a které se ještě nějak ochotně angažují, tj. alespoň a především na fóru?
   A opět výtky formou opakovaných nářků že něco ještě není a okamžitě v češtině. No tak není. Není už vám některým trapné, že jste alespoň základy angličtiny dosud nezvládli a pohodlně čekáte až to někdo s překladem udělá pro vás za vás? A o možnosti použít překladač a v takovém třeba návodu (co právě vy potřebujete) pořád ještě nevíte? 🙁

   • Petr Jan Nowak říká:

    Komentář to je ostrý v mezích slušnosti. Skvělé, to každý neumí.
    Mobil, tablet a koneckonců i Linux jsou opravdu už jen věci k užívání. Po knize jsem se ptal proto, že se rád vrtám ve věcech co fungují, abych zjistil jak fungují. A jako bývalý Woknař se divím jak jsem mohl fungovat bez Linuxu. Některé věci tu vůbec nemusím řešit a fungují okamžitě. Angličtina není moje parketa, zato matika mi jde skvěle. Každý máme jiný mozek. Tak občas ocením práci těch co mi to přeložením do mateřštiny usnadní. AbcLinuxu i Root navštěvuji také a oba s postupem let se taky proměňují. A politiku nechám do hospody a pochybným alternativním webům. Mainstream taky nežeru, bolí s něho hlava.

    • takyradějianonymně říká:

     P. J. Nowak: tak moc osobně a vůči právě tobě jsem to já nemyslel a aby to vyznělo ostře tak také ne 🙂
     Pokud se chceš v „něčem“ vrtat tak se dostáváš už mimo kategorii běžného uživatele a tady potom je třeba začít umět číst „technickou dokumentaci“ no a ta je tady v oboru zhusta právě v angličtině.
     Tudíž je třeba se i na to vrtání/koumání předem připravovat a dál zdokonalovat. I jazykově. A ta dokumentace se z papíru už před mnoha lety přesunula do virtuálu. Informace je třeba se naučit tam vyhledávat nějakým vyhledávačem a dívat se při tom, aby informace k téma byly ty opravdu poslední čerstvé a nejlépe od zdroje, ne ty už několikrát „přemleté“ třeba a právě přes ty překlady a různé kvality. To je jen poznámka 🙂

    • Míra, ok1ufc říká:

     P.J.Nowak i takyradějianonymně: U vašich komentářů jsem se zasmál 🙂 Dávno si kladu otázku, do jaké míry mám považovat počítačové vědy za technickou disciplínu nebo spíš za společenské vědy. Všiml jsem si detailu, že slova „technická dokumentace“ byla v uvozovkách. Ale vrátím se k operačním systémům a k vyšším programovacím jazykům obecně. Tam si svůj názor o společenské vědě nenechám vyvrátit. Stejně tak, jako teorii, proč se v těchto hračkách drží tak velké množství chyb. Jde o složité systémy. Člověk se snaží o objektovou orientaci, zapouzdření algoritmů a popis metod. I když může být angličtina bariérou v pochopení, jak to ten druhý myslel, domnívám se, že ta bariéra, jak to v SW konání ten druhý myslel, existuje při té složitosti sama o sobě. Ledacos nás nepříjemně zaskočí v okamžiku, kdy to nečekáme. Zrovna včera jsem si napsal jednoduchou aplikaci, která mi bude posílat do USB sériového portu povely pro mikropočítač. Vše jsem si vyzkoušel na desktopu s LM19.1, USB konvertor byl s FTDI čipem. Pak přišla ledová sprcha. FTDI konvertory jsem měl nakoupené, ale zkouším na LMDE (tedy Debian). Nic nefungovalo a po příkazu ls /dev/tty* nikde nevidím očekávané seriové ttyUSB0, ttyUSB1, atd. Naštěstí jsem vyzkoušel převodník s čipem CH340. Ten fungoval. Ani jsem nepátral na fórech a v dokumentacích. Udělal jsem si závěr, že někdo s novou verzí operačního systému buď ovladač pro tak rozšířenou periferii prostě nenapsal (nebo ho pošahal) a moc se s tím nechlubil. Možná to někdy někdo opraví, ale já jsem z časových důvodů raději volil nákup nových převodníků a z původních jsem udělal šuplíkové zásoby. Kdyby operačním systémem nemusel být Debian (šlo o ARM), asi bych vyměnil operační systém než ty čipy. LM však pro architekturu ARM není, Ubuntu už mělo vyšší požadavky na RAM a rychlostí mě neoslňovalo. A tak jste mě, pánové, donutili přemýšlet, co je v které situaci důležitější, zda experimentovat nebo studovat nějakou účinnou formou dostupné informace. Vnitřně bych velice rád preferoval to studium, ale v popsaném případě jsem se raději pošťoural v prototypu, předělal desku a koupil nové čipy CH340.

     • Petr Jan Nowak říká:

      To je fajn, že jsem někomu prodloužil život . Když jsem ještě Woknařil, očesal jsem je tak, že start na plotnovém HDD byl do 18s. A dalo se to používat. Hrabal jsem se v registrech až k úplnému zničenění Woken (první pokusy se tvářit chytře). Další rejpání už bylo s rozvahou.
      LM mi vyhovuje, i když je taky po instalaci plný věcí, které mi jen zaberou místo. Topím se v závislostech programů. Mini distro nějakého derivátu nevidí wifi a první instalaci s pripojením na síť bych tak musel dělat na půdě.
      Takže si pořídím kolos, který funguje a budu ho učit anorexií. Přitom se i něco naučím.

      • Míra, ok1ufc říká:

       Díky za reakci. Tohle znám. Já ještě stále woknařím, přestože mě donutil MS někdy ke konci roku 2017 používat Linux. Jsem radioamatér, PC potřebuji mít pohotové, když jsou správné podmínky šíření vln. S takovým požadavkem nebyly moje W10 kompatibilní kvůli metodám aktualizací. V roce 2018 jsem kompletně přešel s pro mě důležitými aplikacemi na různé Linuxy a snažil jsem se naučit základním věcem (jak si opravit bootování, apod.). U Linuxů se rovněž potýkám se závislostmi programů. Např. oblíbený komunikační program WSJT-X byl k 1.1.2019 změněn tak, že není možné používat pro některé druhy provozu staré verze. Nové verze mají splněné závislosti jen u nejnovějších OS (Ubuntu 18.04, LM19.1) a nejdou např. u LM 18.3, ale ani na Debian Stretch nebo MX Linux. Takže na mých strojích bývá často více operačních systémů. Občas si některé postupy, které fungovaly, zadokumentuji na svých www stránkách: ok1ufc.nagano.cz, ale v oblasti operačních systému se cítím jako BFU. Není to moje hobby, ani povolání a tak bych rád tím BFU zůstal. Ale spokojeným. Proto aplikuji uživatelskou cestu nejmenšího odporu. A musím konstatovat, že LM mi pro moje účely vyhovuje díky své přehlednosti a možnosti PPA repozitářů. I když ho rovněž trápím anorexií a občas vyzkouším i jiná distra.

       • Petr Jan Nowak říká:

        Kouknul jsem se na Tvoji sbírku zajímavostí. Asi pro různé napady a možné postupy Ti tam občas vlezu. Je fakt, že stojí zato si něco takového psát, byť specifického. Nemusí pak člověk vše držet v hlavě.
        Díky

       • Livan říká:

        Musím uznat, že tvá webová stránka je zajímavá. Rád si ji projdu. Zdá se, že jsme stejná krevní skupina. Taky mám rád taková udělátka i když spíš přes elektroniku než radioamatérský sport – arduino, raspberry PI, zesilovače, zdroje a tak.

       • redhawk75 říká:

        Zdá se, že jsme stejná krevní skupina. Taky mám rád taková udělátka i když spíš přes elektroniku než radioamatérský sport – arduino, raspberry PI, zesilovače, zdroje a tak.


        sup nejake clanky 😉
        napr mne nejde ani za svet natrvalo nastavit komunikaciu Rpi + arduino nano s cidlami prepojene cez radio (433MHZ)

       • Livan říká:

        „sup nejake clanky
        napr mne nejde ani za svet natrvalo nastavit komunikaciu Rpi + arduino nano s cidlami prepojene cez radio (433MHZ)“

        Moje články, ak by som nejaké publikoval, by boli skôr z oblasti elektroniky a iného distra Linuxu, než LM. Aktívne totiž používam Manjaro alebo poslednou dobou testujem aj Arch Linux. Zopár som ich publikoval na linuxos.sk. Sem chodím len preto, že sa tu dajú niektoré články pojať všeobecne (napr. článok o swappinnes), slúžia mi na rozšírenie obzorov alebo oboznámenie sa s nejakým programom. Raspberry PI používam len s KODI a s Arduinom sa zatiaľ iba oboznamujem.

       • redhawk75 říká:

        mne to nevadi, a kedze bastlim, rad mam clanky o elektronike.

 9. Petr Jan Nowak říká:

  Na Manjaro.cz najdete i Satapoucha, který sem na server aktivně přispíval.

  • Livan říká:

   Satapouch se na Manjaro.cz vyskytoval v minulosti, nyní pod změneným nickem archman publikuje na arch-linux.cz.

 10. broukal říká:

  Zaujmavy clanok pre tych co by chceli fireewall z rucnymi moznostami…
  https://www.linuxexpres.cz/software/nahlaste-to-firewallu

 11. broukal říká:

  Dalsi zaujimavy clanok, snad si niekto v nom najde nieco zaujimave….

  https://www.root.cz/clanky/softwarova-sklizen-22-5-2019/