Vydán Linux Mint 18.3 “Sylvia” Cinnamon a MATE

Na konci listopadu tým vývojářů s potěšením oznámil vydání Linux Mintu 18.3 “Sylvia” Cinnamon a Mate.  Jelikož se k tomu nikdo neměl a na těchto stránkách by to přeci mělo být jasně řečeno, rozhodl jsem se, že o vydání „Stable“ verze Vás budu dnes informovat já.

Linux Mint 18.3  je posledním z rodiny LM 18 – verze s dlouhodobou podporou, která bude trvat až do roku 2021. Obsahuje aktualizovaný software a přináší řadu vylepšení a nových funkcí. Linux Mint 18.3 “Sylvia” je založen na Ubuntu 16.04.3 LTS a používá v základu jádro 4.10.

Samozřejmě bude možné i povýšení systému přes Správce aktualizací (nemám odzkoušeno, prováděl jsem přeinstalaci).

Postup je ZDE.

 

Download:

ISO obrazy můžete stahovat na obvyklých místech a to ve verzích Cinnamon 64 bit, Cinnamon 32 bit, Mate 64 bit a Mate 32 bit.

Samotnou verzi si můžete stáhnout z našeho webu ze stránky Ke stažení.

Po stažení nezapomeňte instalační obraz ověřit podle tohoto návodu.

 

Požadavky na systém:

 • 1GB RAM (doporučuje se 2 GB pro pohodlné používání).
 • 15 GB volného místa na disku (doporučeno 20GB).
 • Grafická karta schopná rozlišení 1024 × 768px.
 • CD/DVD mechanika nebo USB port

Všimněte si, že uváděné požadavky na systém jsou vyšší, než tomu bylo u verze 18 uváděné adminem:

Požadavky na systém:

 • 512 MB RAM (doporučuje se 1 GB pro pohodlné používání).
 • 9 GB volného místa na disku (doporučeno 20GB).
 • Grafická karta schopná rozlišení 800 × 600px (doporučeno 1024 × 768px).
 • CD/DVD mechanika nebo USB port

 

Poznámky:

 • 64-bitový obraz ISO lze spustit jak z BIOSu tak z UEFI.
 • 32-bitový obraz ISO lze spustit pouze z BIOSu.
 • 64-bitový obraz ISO je doporučeno použít pro všechny moderní počítače (téměř všechny počítače prodávané od roku 2007 jsou vybaveny 64-bitovými procesory).

 

A co nějaké praktické poznatky?

Ihned po instalaci jsem se pustil do své obvyklé rutiny a upravil si systém k obrazu svému. Tedy doinstalace pro mne důležitých programů a doplňků, nastavení systému apod.

Používám už léta, vlastně od jeho začátku, verzi s prostředím Cinnamon. Verzi Mate jsem párkrát testoval na slabším pc, ale na ty většinou instaluji XFCE verzi systému. Takže moje poznatky jsou k „Cinnamonní verzi“.

Ukáži Vám, jak postupuji, protože předpokládám, že článek čtou i začátečníci a mírně pokročilí a těm je tento článek určen přednostně:

 1. Po instalaci kontrola aktualizací
 2. Instalace nabídnutých aktualizací a pro jistotu restart
 3. Spuštění Správce balíčků „Synaptic“ – pokud někdo neví tak jej naleznete v: Nabídka(dříve Menu) – Správa – Správce balíčků Synaptic
 4. Zadání administrátorského hesla
 5. Odklepnutí prvotní hlášky (bez zaškrtávání – nepotřebuji ji vidět stále)
 6. Klepnutí na „hledat“
 7. Do nově zobrazeného okna zapíši, co chci hledat a dám Enter
 8. Vyberu si ze zobrazených výsledků, co chci a označím to k instalaci (PTM – Pravé tlačítko myši)
 9. Takto pokračuji, až si vyberu vše, co chci, pak klepnu na tlačítko „Použít“
 10. Tímto jste si nainstalovali, co jste chtěli

A co vlastně pomocí Synapticu instaluji?

No je toho dost:

Spoustu pluginů a rozšíření ke Gimpu, VLC, kodeky x264 a x265, Filezillu, Shutter, své oblíbené správce souborů, vypalovací software K3B s jazykovým balíčkem a kodeky, archivery apod. A hlavně NTFS-config a Numlockx. Dva balíčky, které budou důležité i pro spoustu z Vás. První mi umožní připojit tzv. „Windows disky“ a druhý s pomocí správného nastavení mi zapne Numerickou klávesnici pro přihlášení. Tedy dvě věci, které já nutně potřebuji.

 

Po instalaci přes Synaptic provedu restart a hned se pustím do nastavování.

Nejprve spustím z nabídky Nastavení NTFS (NTFS config), zadám heslo a pak pokračuji takto:

 1. V prvním okně si zaškrtnu všechny disky, které chci, aby mi systém automaticky připojoval
 2. Zaškrtnu obě zaškrtávací pole „Povolit …“
 3. Po provedení změn je nutné klepnout na tlačítko „Zrušit“
 4. Objeví se nové okno, kde si vyberu další možnosti (z paměti to ovšem nedám doslovně), ale zaškrtávám obě políčka

Tím jsem si připravil své disky k automatickému připojování a nastavím si ještě spouštění numerické klávesnice Numlock pro přihlašovací stránku Linuxu Mint. To provedu tak, že si najedu na panel, dám PTM, vyberu „Nastavení systému“ a v ní vyberu položku v podmenu „Správa“ nazvanou „Přihlašovací okno“.

 1. Zadám heslo
 2. Vyberu si třetí záložku „Nastavení“
 3. Vyberu si krkolomný zápis: Zapnout číslicový blok klávesnice (numlock) a přepnu tlačítko do zapnutého stavu
 4. Uzavřu nastavení
Zapnutí Numlocku

Numlock

Následuje restart, po jehož provedení mi u přihlášení funguje Numlock a po správném přihlášení mám rovnou automaticky připojeny všechny disky, které jsem chtěl připojené mít.

Tak a pak postupuji dále, při zkoušení jsem měl problém s jedním svým klíčovým appletem (Shutdown timer). Vyřešeno odinstalací a novou instalací appletu.

Po prvním spuštění také vždy obnovím seznam appletů, deskletů (dnes pojmenováno Miniaplikace plochy) a rozšíření. A samozřejmě obnovím i seznam vzhledů v menu „Motivy vzhledu“. Za povšimnutí stojí série nových vzhledů s názvem Cinnamox.

Pak nainstaluji programy, které instaluji přes Terminál nebo balíčky. Pro příklad: Palemoon, Xnview MP, Teamviewer, Viber, Flexibee (dříve Winstrom – účetní program) apod.

 

Určitě také nezapomeňte updatovat jádro na novější.

Jádro se aktualizuje z důvodů oprav bezpečnostních i funkčních chyb, nových ovladačů apod. Nejjednodušeji jej aktualizujete pomocí softwaru UKUU:

 1. Spusťte Terminál (Příkazový řádek)
 2. Zadejte sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
 3. Po potvrzení následuje další příkaz: sudo apt-get update
 4. Poslední příkaz je: sudo apt-get install ukuu
 5. Pak již jen spustit, vybrat poslední jádro a nainstalovat

UKUU je určeno pro zaktualizované aktualizace jádra, vhodné pro mírně pokročilé. Pokud se považujete za pokročilé, nebo Vám vadí anonymní data vývojářům, můžete si jádro zaktualizovat pomocí Terminálu ručně. Příklad je uveden ZDE. Já osobně využívám UKUU na všech pc a nezaznamenal jsem ani problém s instalací ani bezpečnostní. Ale nic Vám samozřejmě nevnucuji.

 

Co ještě dalšího?

Zlobí mne funkce zarovnávání ikon. Nesmyslně mi hází ikony přes sebe a to jak v při zaškrtnutém automatickém rovnání, mřížce, tak i bez tohoto zaškrtnutí. Náprava mi trvá sice cca 3 sekundy, ale s.r. mi …

 

Takže když to shrnu (problémy, které mne zlobily):

 

Applet – Odinstalace a následně nová instalace – vyřešeno

Ikony na ploše – srovnání – problém přetrvává

Na další si nevzpomínám, nebo se u mne nevyskytují. Některé chyby si Mint přebírá z Ubuntu, některé jsou jeho vlastní. Předpoklad je, že se snad podaří hodně z nich vyřešit od verze 19, ale logicky nová verze přinese některé nové – jak Ubuntí, tak Mintí. Ty se zase časem budou opravovat a některé zase ne. Je velmi důležité odesílat zpětnou vazbu vývojářům, jak se to správně dělá snad popíše zase někdo jiný v dalším článku. Pokud nebudeme data o chybách odesílat, tak pak si nestěžujme, že jsou chyby. Dejme také vývojářům čas na to, je odstranit, je jasné, že některé jsou prioritní, některé ne.

 

 

Tak a to je asi vše, co jsem chtěl napsat, snad se najde i někdo další. Své postřehy pište pod článek nebo do fóra.

 

A jak ta 18.3 vlastně vypadá? No to záleží na vkusu každého z Vás. Ta moje a stejně tak ty, které jsem již nainstaloval vypadají v základu takto:

 

Mintu zdar

 

 

 

Záložka pro permanentní odkaz.

40 reakcí na Vydán Linux Mint 18.3 “Sylvia” Cinnamon a MATE

 1. ext4 říká:

  /Určitě také nezapomeňte updatovat jádro na novější. Nejlépe to uděláte pomocí softwaru UKUU:/
  Netreba. UKUU som vyskusal, program si robil na pozadi vsetko mozne, automaticky stahuje veci, tak som ho zmazal. Po mojom je lepsie nechat jadro na pokoji. Linuxu zdar.

  • Tomáš říká:

   Tento názor znám, osobně s ním nesouhlasím. V jádru se opravují bezpečnostní problémy, objevují se nové ovladače apod. UKUU mi funguje v pohodě, nevím, co by mělo na pozadí provádět kromě toho, že nahlásí novou verzi a já pak s jeho pomocí na ni aktualizuji.

   • redhawk75 říká:

    posiela statistiky. nie je to nic horibilne ani osobne proste anonymne statistiky o systeme (sw + hw + distro + kernel) pri kazdej zmene

  • redhawk75 říká:

   s Ukuu suhlasim,
   nesuhlasim s kernelom.
   4.14 opravila mnozstvo veci, ktore bolo treba.
   Cast problemov ktore ostavaju v LM su opravene v Ubuntu a / alebo v kerneli.

 2. redhawk75 říká:

  A hlavně NTFS-config a Numlockx. Dva balíčky, které budou důležité i pro spoustu z Vás. První mi umožní připojit tzv. „Windows disky“ a druhý s pomocí správného nastavení mi zapne Numerickou klávesnici pro přihlášení. Tedy dvě věci, které já nutně potřebuji.
  ***
  Obe veci od 17.3 robi LM nativne

  • labeent říká:

   No v Cinnamon verzi Numlock určitě ne, NTFS funguje, ale až po připojení ve správci Nemo. Pokud používám jiné, tak tam ty disky nevidím. Jelikož nejsem příznivce Průzkumníka, tak mi ani Nemo samotné nevyhovuje, používám Double commander a Krusader. Tam potřebuji ty disky vidět, čili nainstaluji NTFS-config, povolím automatické připojení a mám po problému. Takže nativně a nativně jsou dvě věci. Já to potřebuji jinak nativně, než myslíš Ty.

   • Luke říká:

    Pardon za mírné OT k tomu DoubleCommanderovi: umí už při přepínání mezi „seřadit nějak“ a „seřadit podle data“ aby automaticky to datum bylo od nejmladšího (a ne naopak)?
    Já jsem hodně pracoval se souborama a tohle nepochopitelně zbytečné klikání navíc mne tak štvalo, že jsem jej opustil (ostatní prohlížeče to totiž mají většinou naopak, a já to taky tak nejčastěji používám!).

    • Tomáš říká:

     Nejsem si jistý, jestli rozumím úplně otázce.

     DC stejně jako všechny ostatní commandery, které znám umí řadit dle mnoha možností (jméno, přípona, velikost, čas). Řadí se to klepnutím na požadovanou veličinu. Pokud chceš řazení opačné, jednoduše na ni klepneš znovu a řazení se otočí – tedy místo A až Z nám vznikne Z až A nebo mohu takto přehodit cokoliv jiného včetně datumu.

     Pomohl jsem Ti?

     • Luke říká:

      Těsně vedle – to, co jsi popsal samozřejmě vím. Jenže problém je v tom dvojnásobném klikání navíc: Nastartuju Total Comander a pamatuje si, že byl seřezen od nejmladší po nejstarší datum. Překlepnu to na tip souboru, nebo velikost, pak zpět A ROVNOU JE ZAS od nejnovější po nejstarší…
      Ne tak Double Commander (když jsem jej používal) ten se seřadil vždycky znovu od nejstaršího souboru nahoře, což nepotřebuju téměř nikdy. Takže musím NAVÍC KLIKNOUT ještě znovu, aby se to datum seřadilo obráceně – je to trochu jasné?
      I ostatní manažery (většina) mají defaultně tohle pořadí podle času – nejmladší nahoře – a ne obráceně, takže je znát, že to většina lidí prostě používá takhle.
      Ale chápu, že když třeba člověk na tom nedělá hodně, může to vypadat jako prkotina; já jsem ale po půl roce to s ním vzdal, jen kvůli téhle jediné věci… Jinak byl fajn, tak nevím, jestli to tam nejde přenastavit, např.?
      Díky za trpělivost! 🙂

      • Tomáš říká:

       Aha, možná tuším, odkud vítr fouká.

       DC má takové zvláštní chování (možná jde přenastavit, nezkoumal jsem), kdy si pamatuje vše z posledního otevřeného DC. Čili pokud otevřu DC, seřadím si to podle času od nejnovějšího, do toho otevřu druhý DC, tak ten se mi otevře tak, jak se mi otevíral doteď.

       Pokud ale otevřu DC, přenastavím ho, nemám nic jiného otevřené a zavřu ho, tak při příštím otevření se mi otevře tak, jak jsem ho nově nastavil. Funguje to stejně i v případě, že mám otevřené dva DC, jeden přenastavím na novo, tak pak je ale nutné, abych ten nově přenastavený zavřel až jako poslední.

       Jinak sám využívám toho, že mám seřazeno dle datumu, nejnovější nahoře. K tomu ještě záložky na častá místa (ctrl+T).

  • broukal říká:

   Pokial viem tak cinnamon uz ma numlock v sebe ci sa mylim? NTFS-config vyzera ze je docela dobra apka, aspon podla popisu v clanku. Ja osobne som vzdy vsetko riesil rucne podla clanku tu na linux minte „Pripojeni noveho harddisku nebo diskoveho oddilu“. Je to dost narocne spociatku a nie raz som musel restartovat pocitac mnohonasobne krat lez som to spravne nastavil. Dokonca mi par krat koli tomu zatuhol system a musel som zapinat nudzovy rezim a tak upravovat co som dorobil… 😀 Dnes som uvazoval ze sa pustim do vytvorenia zalohy a upgradu z 18.1 na 18.3 cinnamon ale nejako nevysiel cas tak to skusim snad do konca tyzdna a dam vediet vysledok… 🙂

   • Tomáš říká:

    Já jsem si kdysi nainstaloval Numlockx a pak už to nebylo při updatech nutné instalovat, nastavení se přebíralo. Při nové instalaci jsem dal nainstalovat Numlockx a povolit zapínání Numlocku – https://www.linux-mint-czech.cz/2014/01/cinnamon-2-0-xx-kompletne-a-s-vami-kapitola-35-prihlasovaci-obrazovka/ Tak mi to fungovalo až do 17.3, u 18 jsem toto tlačítko nenašel a postupy ze stránek mi nefungovaly. V případě, že se jednalo o upgrade ze 17.3 mi to numlock ale stále zapínalo, v případě nové instalace ne. Až u verze 18.3 se mi objevila tato článkem popsaná možnost.

    • kamowski říká:

     cit:“…Až u verze 18.3 se mi objevila tato článkem popsaná možnost….“
     mám síce xfce ale 18.2 a tu, v nastaveniach prihlasovacieho okna, mám možnosť zapnúť NumLock
     pozeral si to tam?

 3. Tomáš říká:

  Teď už to neověřím, už jsem se 18.2 zbavil. Ale pokud jsem to nějak nepřehlédl, tak to tam prostě nebylo.

  • theseuszn říká:

   Nech to bejt Tomáši, nebylo to nic na trápení. Spíš mě mrzí, že když sem to popsal, tak mi to tady zas smazali (zbyla jen mezera, ani mazat neuměj blbci). S tím promazáváním sou už trapný. Naštěstí ještě existujou slušný linuxový weby. Tady vládne jen arogantní ego nějakýho úchyla.
   Klidně mě kreténi třeba zabanujte a nezapomeňte zas pomlouvat, to jediný vám tady de některejm (vím moc dobře kdo to je)…

 4. vodny říká:

  Ahoj, jsem tady nový, linuxový panic a nevím jak ověřit tu autenticitu ISO souboru ve W10. Integritu ověřím přes pravé tlačítko myši, CRC-SHA -> SHA-256. Ale u té autenticity si nevím rady, přes příkazový řádek to ve woknech nefunguje dle návodu, který je pro linux. Díky za radu.

 5. broukal říká:

  Mal by som jednu, dve poziadavky. Mohol by niekto kto vie ako funguje a pouziva sa flatpak napisat clanok co to je na co sa to pouziva ako to funguje, taky obsirnejsi clanok. Ked uz je to sucastou systemu tak by sa to hodilo. Dalej by som poziadal clanok na timeshift ale tiez taky obsirnesji zo vsetkymi moznostami popripade serial na moznosti tohto nastroja. Dopredu dik.

 6. broukal říká:

  Tak som sa vcera vecer vrhol do upgradu LM cinnamon 18.1 ma cinnamon 18.3. Po klasickom update a upgrade som vybral v aktulaizaciach upgrade na 18.3. Vsetko prebehlo v poriadku cca 15-20 min proces. Po nabehnuti systemu pytal aktualizaciu jadra na 4.4.0-103 „ina aktulaizacia tam nebola a stale zobrazoval ze chce aktualizaciu“ a po nej uz system bezal ako mal. Je zjavne o dost sviznejsi ako 18.1. Po prestudovani noviniek som ale po upgrade nensaiel program timeshift, tak som ho doinstaloval rucne. Co ma dnes trosku zarazilo ze mi stale svieti dioda disku co som nakoniec prisiel na na to ze sa jedna o mlocate.update ktory sa zapne vzdy po starte ale aj po jeho skonceni disk svietil ako besny, po chvili patrania som nasiel program rsync a po gogleni som sa z naznakov dopatral k spominanemu programu timeshift ktory bezal na pozadi a pocitac sa moc nedal pouzivat kedze vytazil disk na 99,7%. Skusal som ho zabit ale nepomohlo ani pomocou sudo, tak som ho odinstaloval ale ani to nepomohlo az tvrdy restart ukoncil dany proces a po naslednom starte uz vsetko bezi ako ma. Zatial som nespozoroval ziadne ine problemi ci pady cinnamonu ako pri 18.2. Vyzera ze na 18.3 zatial ostanem.

 7. beda říká:

  Mal som som Mint 18,2 a v ňom Synaptic, bol to hrôza. a docela som sa pobavil, kde ho chválili priam do nebies. Správca balíčkov bol lepšie urobený aj v Ubuntu. Teraz som si nainštaloval Mint 18,3 a Správca softvéru je tu úplne iné „kafe“ a celý soft sa mi zdá malinko svižnejší. No, teraz to testujem, uvidím na čo ešte prídem…

  • Tomáš říká:

   Synaptic je super, býval i na Ubuntu. Má tu výhodu, že jakmile si něco vybereš, zahlásí závislosti a po odsouhlasení je i stáhne. To Správce softwaru měl občas problém. Synaptic také po zadání názvu vyhledávaného softwaru zobrazuje i související. Zkus si třeba zadat ve Správci softwaru K3B a pak to zkus v Synapticu. V něm uvidíš i K3B jazykové soubory, dekodéry, témata .. To jen zaškrtneš a máš K3B hned česky a s kodeky a dekodéry. Toho ve Správci souborů jen tak nedocílíš.

   • broukal říká:

    Je pravda ze v synapticu sa horsie hlada, neni to graficky prepracovane, ale uz sa mi nie raz stalo ze som nieco instaloval z obycajneho spravcu softweru a programy nechceli ist az ked som pouzil synaptics tak doinstaloval vsetky zavislosti ktore bolo treba pre dane programy. Takze z tohto uhlu je najlepsi.

 8. BAD říká:

  SYNAPTIC je vynikajuci spravca softveru vyuzivajuci apt. Ked si nan zvyknes nepotrebujes viac Spravcu balikov. Vyskusaj LMDE 2 MATE /LMDE 2 XFCE/ mozno budes prekvapeny.
  https://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/

 9. beda říká:

  Rád skúšam alternatívy, no skúsenosti s linuxovými softami nie sú zrovna ideálne. Na môj staručký počítač som nainštaloval postupne Mandrivu, Ubuntu a teraz Mint 18.3. Graficky je to najprijateľnejšia verzia, docela vydarená. Mám proc. 1,81GHz, 2, 75 RAM a HD 30GB. Tak som tam spustil prezentáciu Power pointu o veľkosti 30MB cez LibreOffice. No, zobrazovanie nebolo úplne korektné, to sa dá pochopiť, tak som skúšal nejaké editácie. No, celé to bolo akési spomalené, samotná odozva klávesnice bola priam hrozná, no nakoniec som to vzdal. Pre normálnu prácu nepoužiteľné, pritom na tom istom počítači, kde mám XP, nezrovnateľné, úplne v pohode. Skúsil som vytvoriť novú prezentáciu, no nedalo sa to použiť. Po týchto skúsenostiach i keď mám veľké výhrady voči Windows, hlavne win10, tak podľa mňa tieto linuxové softy nie sú alternatívou…

  • skrob říká:

   No na toto železo to asi nebude ta pravá distribuce, tím, že Linux má dister desítky, určitě by se na to něco nešlo. Začal bych volbou lehkého prostředí třeba Xfce, Mint 17.3 32 bit Xfce, na tom musí jet bez problémů.

  • Tomáš říká:

   Ahoj bedo (možná Béďo), přestože ne vždy souhlasím s doporučováním starších verzí Mintu, tak tady je to skutečně téměř jediná správná volba.

   U Tebe se téměř s jistotou jedná o jeden (nebo oba) z následujících problémů:
   1) Nevhodně zvolené prostředí a typ distribuce na hw, který máš
   2)Prezentace Power point otevíraná v Libre Office nemá 100% kompatibilitu ani v Linuxu ani ve Windows. Dokonce se někdy povede ji téměř dobře otevřít, pokud ji upravíš a pak otevřeš v MS Office, tak už je pak rozhozená. Je to dáno problémy kompatibility, které jsou téměř vždy (v podstatě záměrně) způsobeny MSO. No je přeci jasné, že nechtějí, aby jejich uzavřený (ale nejrozšířenější) formát byl lehce otevírán jakýmkoliv jiným softem – pak bys si už přece nekoupil MSO.

   Pokud chceš mít 100% kompatibilitu a nechceš to upravovat, tak nejlepší je to po vytvoření v jednom nebo druhém programu převést do pdf. To funguje bez problémů všude.

   A teď trošku k tomu prostředí: Přesně jak psal Škrob, chce to vyzkoušet variantu odlehčeného desktopu (Xfce nebo Mate), dle Tvého procesoru možná dokonce 32 bit a nedoporučuji z důvodu nových (a ještě problematických) funkcí dávat verzi 18.x , ale zůstat na odladěné (a stále ještě dlouho) podporované verzi 17.3.

   Samo o sobě se to může zdát, že když to takto zkoušíš, tak jsi zkušený harcovník a poradíš si, ale tady je opravdu asi moc kombinací možných problémů, které ti pak z Tvého starého pc udělají koktavou stařenu. A to není nutné.

   A bylo by dobré dodat i více informací o Tvém pc: Procesor Intel nebo AMD, jednojádro nebo více; HDD – jaký Pata, Sata, Sata 3, SSD; paměť DDR 1 nebo DDR2 nebo DDR3 (jaká frekvence)? Apod. A určitě jakou máš grafiku, vestavěnou nebo samostatnou kartu (AMD, Nvidia)? Co ovladače? Svobodné nebo uzavřené, plně zprovozněné prostředí nebo ne?

   To je hodně otázek, na které je nutné znát odpověď. Ještě mě napadá, jestli máš Swap a jak velký?

   Hodnotit takto dopředu podle toho, co jsi popsal jiný systém a ještě k tomu kompletně, to fakt není ani objektivní, ani žádný skutečný test…

   • broukal říká:

    Podla parametrov to moze byt uplne kludne aj netbook. Mam sony vaio netbook z intel atomom 1,8 GHz, 2 GB RAM a 30GB HDD. Na tom zeleze sice Mint 17.3 xfce rozbeham ale je to zasekane a docela nepouzitelne. Este tak mozno verziu postavenu na ubuntu 12.04 tu som tam mal predtym a bola docela svizna. Najlepsie sa mi na takom starom zeleze behalo puppy linux ale zas tam nieco doinstalovavat je docel des… Este moze vyskusat ine distra urcene pre netbooky.

    • takyradějianonymně říká:

     Nedlouho a jsem vlastně týž problém řešil pro kamaráda. Navíc procesor (AMD a pro socket A) ještě neumí sadu instrukcí SSE2 a tudíž velký problém spustit prakticky jakýkoli současný webový prohlížeč: to na dokreslení, že to je železo opravdu z dávnověku.
     Ale pro dnešní funkčnost je nutné zajistit alespoň dostatek paměti, tady kamarád měl taky nakonec těch asi 2 GB, no a ono se to další a i když ne lehce a nikoli hned poddá. Směr s živostí právě ekvivalent tomu Windows XP!

     Ale zapomeňte vůbec i na Xfce nebo zapomeňte na MATE nebo i na žel to nové LXQT! Zapomeňte!

     To co stále na takové staré železo pasuje jak sedínka na hrnec a na rozdíl od už neudržovaného Windows XP je stále udržované (jak dlouho?) … LXDE!

     Vím že tady to je o Mintu. No tak alespoň z blízkého příbuzenstva a návody se přiměřeně použít dají, je nejpohodlnější tam nahodit Lubuntu, do doby než v něm to LXDE nahradí tím novějším LXQT a které už je více žravé také. A je potřeba se připravit, že nutno sem tam něco doladit: návody jsou pohodlně dostupné přes Google.

     • skrob říká:

      Ano, to Lubuntu můžu jenom podepsat, dáváme to do hospod na starý strojky pro sázkovky a jede to slušně a hlavně je to levné.

      • beda říká:

       Ďakujem všetkým za podnetné reakcie. Skusil som aj Mint 17.3, tam to bolo o dosť svižnejšie, vcelku ppt prezentácia docela šlapala. Uznávam, že to nesedí úplne na 100%, no win powerpoint je aj na editáciu viac intuitívny, no nakoniec nie je zadarmo. No skúsim ešte nejaké linux verzie, ešte raz, dík všetkým…

 10. Petr Valach říká:

  Upgrade proběhl naprosto hladce během několika minut. Jsem s novým Mintem spokojený.
  Tedy pominu-li, že se stále opakuje chyba s nemožností instalovat a odinstalovat systémová písma.

 11. katus říká:

  s dovolenim pridavam svoj (trocha dlhsi) pribeh:

  k upgradu na 18.3 (Mate) ma donutilo neustale vypadavanie internetu – problem s realtek rtl8821ae popisovany napr. tu: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=252649 az na to, ze na notebooku Asus. rok som prezivala s tym, ze pri vypadnuti spojenia pomahalo odpojit/pripojit siet, restartnut network-manager a v najhorsom cely system. a internet spolahlivo vypadol vzdy, ked som sa pokusila nahrat na net väcsi subor (obcas uz od 1 MB). stahovanie bolo bez problemov.

  nedavno som si nainstalovala LAMP a ako prve v navode radili sudo apt update upgrade. hm parada, internet siel po tejto aktualizacii este horsie, s tym sa uz nedalo pracovat

  nasla som navod na nainstalovanie ineho driveru od lwfinger https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/reserve-7#TOC-The-rtlwifi_new-driver-from-lwfinger ale nenasla som na to odvahu. nemam tucha ako by som to vratila spät keby nieco a preinstalovavat system sa mi nikdy nechce, nemam vela skusenosti

  vcera som nasla clanok, ze lwfinger tie zmeny zabudovali do noveho jadra – do 4.5.4. ja som mala 4.4 a LM 18.1. chvala im, dilema vyriesena. cez spravcu som dala aktualizovat na 18.3. potom mi docvaklo, ze jadro vtedy ostava nezmenene. no nic, ponukalo to jadro 4.10, tak som to riskla (zo zufalstva). bohuzial, na nete viaceri pisali, ze aj toto im robilo problemy pri realteku. a na lwfinger bolo popisanych kopa novych zmien az v 4.11. samozrejme, so 4.10 mi internet uz prestal ist uplne. cez spravcu sa sice dalo aktualizovat na 4.13 ale co spravis ked wifi nejde a kabel som za svet nemohla najst. nastastie ma napadlo pripojit cez usb mobil a dat zdielat pripojenie cez usb. dovcera som ani nevedela, ze taka moznost existuje, vzdy som pouzivala zdielanie pripojenia len cez wifi. a konecne, jadro 4.13 ma asi zachranilo, lebo odvcera internet ani raz nevypadol… este zbieram odvahu vyskusat upload väcsich suborov. myslim, ze mi pribudlo par sedivych vlasov, ale ak bude vsetko fungovat, tak to stalo za to

 12. Mirek říká:

  Jak na Avidemux?
  a) Stáhnout do Mintu nejde.
  b) stáhnout do Wine jde, ale havaruje při spuštění
  Proč Avidemux? V něm šel upravovat obraz, zvuk, extrahovat zvuk apod. Openshot je stabilnější, ale kromě střihání v něm nic nejde (nebo jsem to nenašel)

  Díky za radu

  • xxx říká:

   a) v terminali
   sudo add-apt-repository ppa:mc3man/avidemux1
   sudo apt-get update
   sudo apt-get install avidemux

   prida ppa a nainstaluje
   b) naco do wine?

 13. Petra říká:

  Prosím o radu.
  Mám Mint 18.1, je nějaký důvod proč přejít na 18.3 ? Aktualizace stále chodí a budou, je tedy nějaký důvod povýšit na 18.3 ? Obojí předpokládám má i stejnou délku podpory.
  Děkuji za odpovědi

  • Tomáš říká:

   Jak píše takyradějianonymně – Pokud jsi vydržela do teď, tak už nepovyšuj, postupně si vybuduj zálohy všech důležitých věcí a potom v klidu přejdi na novou 19 až vyjde. Ta bude opět LTS a měla by vycházet podobně jako 18 (19; 19.1; 19.2 …).

   Pokud nejsi zkušený uživatel, který rád testuje, tak chvilku po vydání počkej, až se vyřeší pár prvotních problémů, ale to tak max. měsíc. Čekat půl roku nemá smysl, to už bude skoro 19.1.

   Já jsem sice nikdy Mate nepoužíval, jsem Cinnamonový, ale teď již nějakou dobu jedu na novém Ubuntu 18.04 Mate a celkem OK. Není to sice Mint, ale celkem dobrý. Už se těším na nový Mint.

   Já osobně nejsem z postupu, jaký zvolil Clem (pouze LTS varianty Ubuntu) moc nadšený, protože je to před vydáním nového LTS již docela zastaralé (např. Intel již tuto verzi nepodporuje v ovladačích grafiky) a nemátš poslední verze programů, ale potom, co Ubuntu jeden čas předvádělo chápu, že asi nic jiného nezbylo. Nebylo síly, která by se věnovala vývoji a ještě řešila chyby, které Ubuntu přidávalo.

   Tak přeji hodně zdaru a nashle v 19 …

 14. takyradějianonymně říká:

  Asi sobě musíš odpovědět sama a jako každý. Také na otázku jestli máš vážný konkrétní (nikoli nějaký) důvod na povýšení nepřejít?
  Také asi záleží na tom jaký používáš desktop a vůbec, chceš-li znát a vyloučit rizika tak použij přece google a začti se do diskuzí, myslím také těch zahraničních. Pořád se to v podobnosti opakuje a tak jak jde čas a jsou nové verze.
  Obecně si myslím (pokud nemáš nějaký opravdu starý počítač nebo k tomu navíc se starou exotickou grafikou) tak jít s dobou a povyšovat, brzy bude už verze 19, ale pozor, nějaký ten týden možná měsíc raději počkat a než si to sedne.
  Co jiného na takový dotaz odpovědět? Sedět na staré verzi smysl nedává, nehledě na to že vpřed mohou pádit verze uživatelských programů které používáš … až jednoho dne dojde třeba k problémům v závislostech a když ne, tak zjistíš třeba že ten pro tebe důležitý program v repozitáři zamrzl v čase, už se neaktualizuje. Protože by problémy v závislostech právě byly a tak to správce předem stopl.