Vydán Linux Mint 18.3 “Sylvia” Cinnamon a MATE

Na konci listopadu tým vývojářů s potěšením oznámil vydání Linux Mintu 18.3 “Sylvia” Cinnamon a Mate.  Jelikož se k tomu nikdo neměl a na těchto stránkách by to přeci mělo být jasně řečeno, rozhodl jsem se, že o vydání „Stable“ verze Vás budu dnes informovat já.

Linux Mint 18.3  je posledním z rodiny LM 18 – verze s dlouhodobou podporou, která bude trvat až do roku 2021. Obsahuje aktualizovaný software a přináší řadu vylepšení a nových funkcí. Linux Mint 18.3 “Sylvia” je založen na Ubuntu 16.04.3 LTS a používá v základu jádro 4.10.

Samozřejmě bude možné i povýšení systému přes Správce aktualizací (nemám odzkoušeno, prováděl jsem přeinstalaci).

Postup je ZDE.

 

Download:

ISO obrazy můžete stahovat na obvyklých místech a to ve verzích Cinnamon 64 bit, Cinnamon 32 bit, Mate 64 bit a Mate 32 bit.

Samotnou verzi si můžete stáhnout z našeho webu ze stránky Ke stažení.

Po stažení nezapomeňte instalační obraz ověřit podle tohoto návodu.

 

Požadavky na systém:

 • 1GB RAM (doporučuje se 2 GB pro pohodlné používání).
 • 15 GB volného místa na disku (doporučeno 20GB).
 • Grafická karta schopná rozlišení 1024 × 768px.
 • CD/DVD mechanika nebo USB port

Všimněte si, že uváděné požadavky na systém jsou vyšší, než tomu bylo u verze 18 uváděné adminem:

Požadavky na systém:

 • 512 MB RAM (doporučuje se 1 GB pro pohodlné používání).
 • 9 GB volného místa na disku (doporučeno 20GB).
 • Grafická karta schopná rozlišení 800 × 600px (doporučeno 1024 × 768px).
 • CD/DVD mechanika nebo USB port

 

Poznámky:

 • 64-bitový obraz ISO lze spustit jak z BIOSu tak z UEFI.
 • 32-bitový obraz ISO lze spustit pouze z BIOSu.
 • 64-bitový obraz ISO je doporučeno použít pro všechny moderní počítače (téměř všechny počítače prodávané od roku 2007 jsou vybaveny 64-bitovými procesory).

 

A co nějaké praktické poznatky?

Ihned po instalaci jsem se pustil do své obvyklé rutiny a upravil si systém k obrazu svému. Tedy doinstalace pro mne důležitých programů a doplňků, nastavení systému apod.

Používám už léta, vlastně od jeho začátku, verzi s prostředím Cinnamon. Verzi Mate jsem párkrát testoval na slabším pc, ale na ty většinou instaluji XFCE verzi systému. Takže moje poznatky jsou k „Cinnamonní verzi“.

Ukáži Vám, jak postupuji, protože předpokládám, že článek čtou i začátečníci a mírně pokročilí a těm je tento článek určen přednostně:

 1. Po instalaci kontrola aktualizací
 2. Instalace nabídnutých aktualizací a pro jistotu restart
 3. Spuštění Správce balíčků „Synaptic“ – pokud někdo neví tak jej naleznete v: Nabídka(dříve Menu) – Správa – Správce balíčků Synaptic
 4. Zadání administrátorského hesla
 5. Odklepnutí prvotní hlášky (bez zaškrtávání – nepotřebuji ji vidět stále)
 6. Klepnutí na „hledat“
 7. Do nově zobrazeného okna zapíši, co chci hledat a dám Enter
 8. Vyberu si ze zobrazených výsledků, co chci a označím to k instalaci (PTM – Pravé tlačítko myši)
 9. Takto pokračuji, až si vyberu vše, co chci, pak klepnu na tlačítko „Použít“
 10. Tímto jste si nainstalovali, co jste chtěli

A co vlastně pomocí Synapticu instaluji?

No je toho dost:

Spoustu pluginů a rozšíření ke Gimpu, VLC, kodeky x264 a x265, Filezillu, Shutter, své oblíbené správce souborů, vypalovací software K3B s jazykovým balíčkem a kodeky, archivery apod. A hlavně NTFS-config a Numlockx. Dva balíčky, které budou důležité i pro spoustu z Vás. První mi umožní připojit tzv. „Windows disky“ a druhý s pomocí správného nastavení mi zapne Numerickou klávesnici pro přihlášení. Tedy dvě věci, které já nutně potřebuji.

 

Po instalaci přes Synaptic provedu restart a hned se pustím do nastavování.

Nejprve spustím z nabídky Nastavení NTFS (NTFS config), zadám heslo a pak pokračuji takto:

 1. V prvním okně si zaškrtnu všechny disky, které chci, aby mi systém automaticky připojoval
 2. Zaškrtnu obě zaškrtávací pole „Povolit …“
 3. Po provedení změn je nutné klepnout na tlačítko „Zrušit“
 4. Objeví se nové okno, kde si vyberu další možnosti (z paměti to ovšem nedám doslovně), ale zaškrtávám obě políčka

Tím jsem si připravil své disky k automatickému připojování a nastavím si ještě spouštění numerické klávesnice Numlock pro přihlašovací stránku Linuxu Mint. To provedu tak, že si najedu na panel, dám PTM, vyberu „Nastavení systému“ a v ní vyberu položku v podmenu „Správa“ nazvanou „Přihlašovací okno“.

 1. Zadám heslo
 2. Vyberu si třetí záložku „Nastavení“
 3. Vyberu si krkolomný zápis: Zapnout číslicový blok klávesnice (numlock) a přepnu tlačítko do zapnutého stavu
 4. Uzavřu nastavení
Zapnutí Numlocku

Numlock

Následuje restart, po jehož provedení mi u přihlášení funguje Numlock a po správném přihlášení mám rovnou automaticky připojeny všechny disky, které jsem chtěl připojené mít.

Tak a pak postupuji dále, při zkoušení jsem měl problém s jedním svým klíčovým appletem (Shutdown timer). Vyřešeno odinstalací a novou instalací appletu.

Po prvním spuštění také vždy obnovím seznam appletů, deskletů (dnes pojmenováno Miniaplikace plochy) a rozšíření. A samozřejmě obnovím i seznam vzhledů v menu „Motivy vzhledu“. Za povšimnutí stojí série nových vzhledů s názvem Cinnamox.

Pak nainstaluji programy, které instaluji přes Terminál nebo balíčky. Pro příklad: Palemoon, Xnview MP, Teamviewer, Viber, Flexibee (dříve Winstrom – účetní program) apod.

 

Určitě také nezapomeňte updatovat jádro na novější.

Jádro se aktualizuje z důvodů oprav bezpečnostních i funkčních chyb, nových ovladačů apod. Nejjednodušeji jej aktualizujete pomocí softwaru UKUU:

 1. Spusťte Terminál (Příkazový řádek)
 2. Zadejte sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
 3. Po potvrzení následuje další příkaz: sudo apt-get update
 4. Poslední příkaz je: sudo apt-get install ukuu
 5. Pak již jen spustit, vybrat poslední jádro a nainstalovat

UKUU je určeno pro zaktualizované aktualizace jádra, vhodné pro mírně pokročilé. Pokud se považujete za pokročilé, nebo Vám vadí anonymní data vývojářům, můžete si jádro zaktualizovat pomocí Terminálu ručně. Příklad je uveden ZDE. Já osobně využívám UKUU na všech pc a nezaznamenal jsem ani problém s instalací ani bezpečnostní. Ale nic Vám samozřejmě nevnucuji.

 

Co ještě dalšího?

Zlobí mne funkce zarovnávání ikon. Nesmyslně mi hází ikony přes sebe a to jak v při zaškrtnutém automatickém rovnání, mřížce, tak i bez tohoto zaškrtnutí. Náprava mi trvá sice cca 3 sekundy, ale s.r. mi …

 

Takže když to shrnu (problémy, které mne zlobily):

 

Applet – Odinstalace a následně nová instalace – vyřešeno

Ikony na ploše – srovnání – problém přetrvává

Na další si nevzpomínám, nebo se u mne nevyskytují. Některé chyby si Mint přebírá z Ubuntu, některé jsou jeho vlastní. Předpoklad je, že se snad podaří hodně z nich vyřešit od verze 19, ale logicky nová verze přinese některé nové – jak Ubuntí, tak Mintí. Ty se zase časem budou opravovat a některé zase ne. Je velmi důležité odesílat zpětnou vazbu vývojářům, jak se to správně dělá snad popíše zase někdo jiný v dalším článku. Pokud nebudeme data o chybách odesílat, tak pak si nestěžujme, že jsou chyby. Dejme také vývojářům čas na to, je odstranit, je jasné, že některé jsou prioritní, některé ne.

 

 

Tak a to je asi vše, co jsem chtěl napsat, snad se najde i někdo další. Své postřehy pište pod článek nebo do fóra.

 

A jak ta 18.3 vlastně vypadá? No to záleží na vkusu každého z Vás. Ta moje a stejně tak ty, které jsem již nainstaloval vypadají v základu takto:

 

Mintu zdar

 

 

 

Záložka pro permanentní odkaz.

24 reakcí na Vydán Linux Mint 18.3 “Sylvia” Cinnamon a MATE

 1. ext4 říká:

  /Určitě také nezapomeňte updatovat jádro na novější. Nejlépe to uděláte pomocí softwaru UKUU:/
  Netreba. UKUU som vyskusal, program si robil na pozadi vsetko mozne, automaticky stahuje veci, tak som ho zmazal. Po mojom je lepsie nechat jadro na pokoji. Linuxu zdar.

  • Tomáš říká:

   Tento názor znám, osobně s ním nesouhlasím. V jádru se opravují bezpečnostní problémy, objevují se nové ovladače apod. UKUU mi funguje v pohodě, nevím, co by mělo na pozadí provádět kromě toho, že nahlásí novou verzi a já pak s jeho pomocí na ni aktualizuji.

  • redhawk75 říká:

   s Ukuu suhlasim,
   nesuhlasim s kernelom.
   4.14 opravila mnozstvo veci, ktore bolo treba.
   Cast problemov ktore ostavaju v LM su opravene v Ubuntu a / alebo v kerneli.

 2. redhawk75 říká:

  A hlavně NTFS-config a Numlockx. Dva balíčky, které budou důležité i pro spoustu z Vás. První mi umožní připojit tzv. „Windows disky“ a druhý s pomocí správného nastavení mi zapne Numerickou klávesnici pro přihlášení. Tedy dvě věci, které já nutně potřebuji.
  ***
  Obe veci od 17.3 robi LM nativne

  • labeent říká:

   No v Cinnamon verzi Numlock určitě ne, NTFS funguje, ale až po připojení ve správci Nemo. Pokud používám jiné, tak tam ty disky nevidím. Jelikož nejsem příznivce Průzkumníka, tak mi ani Nemo samotné nevyhovuje, používám Double commander a Krusader. Tam potřebuji ty disky vidět, čili nainstaluji NTFS-config, povolím automatické připojení a mám po problému. Takže nativně a nativně jsou dvě věci. Já to potřebuji jinak nativně, než myslíš Ty.

   • Luke říká:

    Pardon za mírné OT k tomu DoubleCommanderovi: umí už při přepínání mezi „seřadit nějak“ a „seřadit podle data“ aby automaticky to datum bylo od nejmladšího (a ne naopak)?
    Já jsem hodně pracoval se souborama a tohle nepochopitelně zbytečné klikání navíc mne tak štvalo, že jsem jej opustil (ostatní prohlížeče to totiž mají většinou naopak, a já to taky tak nejčastěji používám!).

    • Tomáš říká:

     Nejsem si jistý, jestli rozumím úplně otázce.

     DC stejně jako všechny ostatní commandery, které znám umí řadit dle mnoha možností (jméno, přípona, velikost, čas). Řadí se to klepnutím na požadovanou veličinu. Pokud chceš řazení opačné, jednoduše na ni klepneš znovu a řazení se otočí – tedy místo A až Z nám vznikne Z až A nebo mohu takto přehodit cokoliv jiného včetně datumu.

     Pomohl jsem Ti?

     • Luke říká:

      Těsně vedle – to, co jsi popsal samozřejmě vím. Jenže problém je v tom dvojnásobném klikání navíc: Nastartuju Total Comander a pamatuje si, že byl seřezen od nejmladší po nejstarší datum. Překlepnu to na tip souboru, nebo velikost, pak zpět A ROVNOU JE ZAS od nejnovější po nejstarší…
      Ne tak Double Commander (když jsem jej používal) ten se seřadil vždycky znovu od nejstaršího souboru nahoře, což nepotřebuju téměř nikdy. Takže musím NAVÍC KLIKNOUT ještě znovu, aby se to datum seřadilo obráceně – je to trochu jasné?
      I ostatní manažery (většina) mají defaultně tohle pořadí podle času – nejmladší nahoře – a ne obráceně, takže je znát, že to většina lidí prostě používá takhle.
      Ale chápu, že když třeba člověk na tom nedělá hodně, může to vypadat jako prkotina; já jsem ale po půl roce to s ním vzdal, jen kvůli téhle jediné věci… Jinak byl fajn, tak nevím, jestli to tam nejde přenastavit, např.?
      Díky za trpělivost! 🙂

      • Tomáš říká:

       Aha, možná tuším, odkud vítr fouká.

       DC má takové zvláštní chování (možná jde přenastavit, nezkoumal jsem), kdy si pamatuje vše z posledního otevřeného DC. Čili pokud otevřu DC, seřadím si to podle času od nejnovějšího, do toho otevřu druhý DC, tak ten se mi otevře tak, jak se mi otevíral doteď.

       Pokud ale otevřu DC, přenastavím ho, nemám nic jiného otevřené a zavřu ho, tak při příštím otevření se mi otevře tak, jak jsem ho nově nastavil. Funguje to stejně i v případě, že mám otevřené dva DC, jeden přenastavím na novo, tak pak je ale nutné, abych ten nově přenastavený zavřel až jako poslední.

       Jinak sám využívám toho, že mám seřazeno dle datumu, nejnovější nahoře. K tomu ještě záložky na častá místa (ctrl+T).

  • broukal říká:

   Pokial viem tak cinnamon uz ma numlock v sebe ci sa mylim? NTFS-config vyzera ze je docela dobra apka, aspon podla popisu v clanku. Ja osobne som vzdy vsetko riesil rucne podla clanku tu na linux minte „Pripojeni noveho harddisku nebo diskoveho oddilu“. Je to dost narocne spociatku a nie raz som musel restartovat pocitac mnohonasobne krat lez som to spravne nastavil. Dokonca mi par krat koli tomu zatuhol system a musel som zapinat nudzovy rezim a tak upravovat co som dorobil… 😀 Dnes som uvazoval ze sa pustim do vytvorenia zalohy a upgradu z 18.1 na 18.3 cinnamon ale nejako nevysiel cas tak to skusim snad do konca tyzdna a dam vediet vysledok… 🙂

   • Tomáš říká:

    Já jsem si kdysi nainstaloval Numlockx a pak už to nebylo při updatech nutné instalovat, nastavení se přebíralo. Při nové instalaci jsem dal nainstalovat Numlockx a povolit zapínání Numlocku – https://www.linux-mint-czech.cz/2014/01/cinnamon-2-0-xx-kompletne-a-s-vami-kapitola-35-prihlasovaci-obrazovka/ Tak mi to fungovalo až do 17.3, u 18 jsem toto tlačítko nenašel a postupy ze stránek mi nefungovaly. V případě, že se jednalo o upgrade ze 17.3 mi to numlock ale stále zapínalo, v případě nové instalace ne. Až u verze 18.3 se mi objevila tato článkem popsaná možnost.

    • kamowski říká:

     cit:“…Až u verze 18.3 se mi objevila tato článkem popsaná možnost….“
     mám síce xfce ale 18.2 a tu, v nastaveniach prihlasovacieho okna, mám možnosť zapnúť NumLock
     pozeral si to tam?

 3. Tomáš říká:

  Teď už to neověřím, už jsem se 18.2 zbavil. Ale pokud jsem to nějak nepřehlédl, tak to tam prostě nebylo.

  • theseuszn říká:

   Nech to bejt Tomáši, nebylo to nic na trápení. Spíš mě mrzí, že když sem to popsal, tak mi to tady zas smazali (zbyla jen mezera, ani mazat neuměj blbci). S tím promazáváním sou už trapný. Naštěstí ještě existujou slušný linuxový weby. Tady vládne jen arogantní ego nějakýho úchyla.
   Klidně mě kreténi třeba zabanujte a nezapomeňte zas pomlouvat, to jediný vám tady de některejm (vím moc dobře kdo to je)…

 4. vodny říká:

  Ahoj, jsem tady nový, linuxový panic a nevím jak ověřit tu autenticitu ISO souboru ve W10. Integritu ověřím přes pravé tlačítko myši, CRC-SHA -> SHA-256. Ale u té autenticity si nevím rady, přes příkazový řádek to ve woknech nefunguje dle návodu, který je pro linux. Díky za radu.

 5. broukal říká:

  Mal by som jednu, dve poziadavky. Mohol by niekto kto vie ako funguje a pouziva sa flatpak napisat clanok co to je na co sa to pouziva ako to funguje, taky obsirnejsi clanok. Ked uz je to sucastou systemu tak by sa to hodilo. Dalej by som poziadal clanok na timeshift ale tiez taky obsirnesji zo vsetkymi moznostami popripade serial na moznosti tohto nastroja. Dopredu dik.

 6. broukal říká:

  Tak som sa vcera vecer vrhol do upgradu LM cinnamon 18.1 ma cinnamon 18.3. Po klasickom update a upgrade som vybral v aktulaizaciach upgrade na 18.3. Vsetko prebehlo v poriadku cca 15-20 min proces. Po nabehnuti systemu pytal aktualizaciu jadra na 4.4.0-103 „ina aktulaizacia tam nebola a stale zobrazoval ze chce aktualizaciu“ a po nej uz system bezal ako mal. Je zjavne o dost sviznejsi ako 18.1. Po prestudovani noviniek som ale po upgrade nensaiel program timeshift, tak som ho doinstaloval rucne. Co ma dnes trosku zarazilo ze mi stale svieti dioda disku co som nakoniec prisiel na na to ze sa jedna o mlocate.update ktory sa zapne vzdy po starte ale aj po jeho skonceni disk svietil ako besny, po chvili patrania som nasiel program rsync a po gogleni som sa z naznakov dopatral k spominanemu programu timeshift ktory bezal na pozadi a pocitac sa moc nedal pouzivat kedze vytazil disk na 99,7%. Skusal som ho zabit ale nepomohlo ani pomocou sudo, tak som ho odinstaloval ale ani to nepomohlo az tvrdy restart ukoncil dany proces a po naslednom starte uz vsetko bezi ako ma. Zatial som nespozoroval ziadne ine problemi ci pady cinnamonu ako pri 18.2. Vyzera ze na 18.3 zatial ostanem.

 7. beda říká:

  Mal som som Mint 18,2 a v ňom Synaptic, bol to hrôza. a docela som sa pobavil, kde ho chválili priam do nebies. Správca balíčkov bol lepšie urobený aj v Ubuntu. Teraz som si nainštaloval Mint 18,3 a Správca softvéru je tu úplne iné „kafe“ a celý soft sa mi zdá malinko svižnejší. No, teraz to testujem, uvidím na čo ešte prídem…

  • Tomáš říká:

   Synaptic je super, býval i na Ubuntu. Má tu výhodu, že jakmile si něco vybereš, zahlásí závislosti a po odsouhlasení je i stáhne. To Správce softwaru měl občas problém. Synaptic také po zadání názvu vyhledávaného softwaru zobrazuje i související. Zkus si třeba zadat ve Správci softwaru K3B a pak to zkus v Synapticu. V něm uvidíš i K3B jazykové soubory, dekodéry, témata .. To jen zaškrtneš a máš K3B hned česky a s kodeky a dekodéry. Toho ve Správci souborů jen tak nedocílíš.

   • broukal říká:

    Je pravda ze v synapticu sa horsie hlada, neni to graficky prepracovane, ale uz sa mi nie raz stalo ze som nieco instaloval z obycajneho spravcu softweru a programy nechceli ist az ked som pouzil synaptics tak doinstaloval vsetky zavislosti ktore bolo treba pre dane programy. Takze z tohto uhlu je najlepsi.

 8. BAD říká:

  SYNAPTIC je vynikajuci spravca softveru vyuzivajuci apt. Ked si nan zvyknes nepotrebujes viac Spravcu balikov. Vyskusaj LMDE 2 MATE /LMDE 2 XFCE/ mozno budes prekvapeny.
  https://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.