Linux Mint 18.3 „Sylvia“ – Xfce

Včera, v piatok 15.12.2017 vývojári Linux Mintu uvoľnili „ostrú“ verziu Linux Mint 18.3 „Sylvia“ s prostredím Xfce a KDE.

Linux Mint 18.3 „Sylvia“ je verzia s dlhodobou podporou (LTS – long term support) až do roku 2021.
Dodáva sa s aktualizovaným softvérom a prináša zdokonalenia a množstvo nových funkcií, ktoré vám umožnia pohodlnejšie používanie vašeho pracovného prostredia.

***

Linux Mint 18.3 “Sylvia” Xfce

Nové funkcie:

O vylepšeniach a novinkách si môžete prečítať v časti: „Čo je nové v Linux Mint 18.3 Xfce“

Dôležité informácie:

Poznámky k vydaniu poskytujú dôležité informácie o známych problémoch, ako aj vysvetlenia, postupy a riešenia. Viac sa o nich dočítate tu: “Poznámky k vydaniu Linux Mintu 18.3 Xfce”

Systémové požiadavky:

 • 1 GB RAM (pre komfortné používanie sa odporúča aspoň 2 GB RAM)
 • 15 GB (Xfce)  voľného miesta na disku (odporúčaných 20 GB)
 • odporúčané rozlíšenie je 1024×768
  pri nižšom rozlíšení sa môže stať, že okno programu sa vám na monitore nezobrazí celé, stlačte a podržte klávesu ALT a myšou si ho presuňte do požadovanej polohy

Poznámky k vydaniu:

 • 64-bitový obraz ISO je možné spúšťať s BIOS-om aj s UEFI
 • 32-bitový obraz ISO je možné spúšťať iba s BIOS-om
 • 64-bitový obraz ISO je doporučený pre všetky moderné počítače
  (takmer všetky počítače predané od roku 2007 sú vybavené 64-bitovými procesormi).

Pokyny k aktualizácii:

 • Ak používate Linux Mint 18.3 BETA, spustite Správcu aktualizácií a nainštalujte všetky dostupné aktualizácie.
 • Ak používate Linux Mint 18, 18.1 alebo 18.2, postupujte podľa návodu TU
 • Z verzie Linux Mint 17.3 ani staršej, nie je možné povýšiť na verziu 18.3 cez Správcu aktualizácií. Vykonajte prosím kompletnú inštaláciu.

Stiahnuť ISO obraz:

Stiahnuť torrent:

Zdroj:

Užitočné odkazy:

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

30 reakcí na Linux Mint 18.3 „Sylvia“ – Xfce

 1. kamowski říká:

  Upgrade z LM 18.2
  Včera vyšla oficiálne nová verzia. Doteraz som si ju testoval (https://www.linux-mint-czech.cz/2015/06/jak-nainstalovat-linux-mint-primo-z-pevneho-disku/) a nakoľko som nezistil žiadne chyby (subjektívne), tak mohla ísť „na ostro“.
  Ako prvé som si pomocou Zálohovacieho nástroja zálohoval nainštalovaný softvér a tak isto použil aplikáciu Aptik (https://www.linux-mint-czech.cz/2015/07/aptik-cas-na-zalohu/)
  Potom som otvoril Menu – Nastavenia – Šetrič obrazovky – Mode – tu zvolil „Disable screen saver“ – a hneď zatvoril tieto okná.
  Ďalšie príkazy som robil už v Správcovi aktualizácií:
  – Upraviť – Zdroje softvéru – Obnoviť predvolené nastavenia – Aktualizovať cache – chvíľu som počkal a zatvoril toto okno
  – zadal som „Obnoviť“ a nainštaloval „mint-upgrade-info“
  – Upraviť – Aktualizovať na „Linux Mint 18.3 Sylvia“, sprievodca ma previedol aktualizáciou
  – prepol som späť na lokálne zrkadlá – Aktualizovať cache – a zatvoril som Správcu aktualizácií.
  Reštart systému.
  Po reštarte som vykonal ešte niekoľko málo úprav:
  Menu – Nastavenia
  – Oznámenia – zvolil som tému „Smoke“
  – Plocha – vybral som si nové pozadie
  – Šetrič obrazovky – obnovil som funkčnosť (https://www.linux-mint-czech.cz/2016/02/xfce-setric-obrazovky-z-mojich-obrazkov/).
  Ako sa píše v popise a návode, upgrade nemení nainštalované jadro. Ak ho chcete zmeniť, urobte tak cez Správcu aktualizácií – Zobraziť – Linuxové jadrá alebo cez aplikáciu Ukuu alebo ručne cez terminál.
  Celý „apgrejd“ (upgrade – povýšenie na vyššiu verziu) aj s písaním tohoto komentára mi trval od 07:10 do 07:39, z toho samotný upgrade cca 6 min. Všetky nastavenia (plocha, panely, …) ostali nedotknuté (teda ak ich nemenil samotný upgrade, ako napr. „oznámenia“), moje súbory ostali nedotknuté, ideme ďalej „ako by sa nechumelilo“ 🙂

  • Neoka říká:

   Díky moc, dnes jsem podle tebe přešel na 18.3 s mým stařičkým HP Compaq 6710b. Paráda, díky!

   • kamowski říká:

    za málo 🙂
    mohol by si na fóre založiť nové vlákno (napr. LM 18.3 na HP Compaq 6710b na https://forum.linux-mint-czech.cz/viewforum.php?f=34) a tam popísať, ako ti to beží na tom „pamätníkovi“ 🙂
    wifi, zvuk, video, rýchlosť načítania web stránok, …
    ja viem, že to bude subjektívne, ale nevadí
    ak pridáš niečo z výpisu z inxi -F, bude to len vítané 🙂

    • Ram Čunža říká:

     Právě píšu z prastarého NTB Lenovo R60, kde mám LM 18.3 XFCE:
     CPU~Single core Intel Celeron M 410 (-UP-) speed~1463 MHz (max) Kernel~4.10.0-37-generic i686 Up~3 min Mem~231.5/2003.9MB HDD~60.0GB

     Na prohlížení internetu to při hrstce trpělivosti postačuje…

     • takyradějianonymně říká:

      Pro mne není žádné velké překvapení. Pozornost je třeba tady tj. v podobných případech věnovat nastavení, to aby webový prohlížeč opravdu akceleroval skrze grafiku (pokud to je možné) a aby tím odlehčil procesoru. To není s tím nastavením samozřejmé!
      Neměl jsem notebooka ale kamarádovo staré PC s výkonnostně srovnatelným procesorem (AMD Sempron 2500+ a ještě navíc bez SSE2) a tady, při dostupném rychlejším internetovém připojení, tak další výrazné zlepšení nastalo po výměně staré síťové karty – nová je bazarová s 1 Gb/s.
      A co se týče té trpělivosti: ano, jako první jsem mu tam odzkoušel Xfce, ovšem když jsem tam nahodil ještě výrazně lehčí LXDE, tak už jsem ani tu trpělivost nepotřeboval. Pochopitelně koukat na ČT24 nebo na youtube v celoobrazovkovém režimu šlo jen při tom opravdu nízkém rozlišení a připomínám, podmínkou byla funkční akcelerace té grafiky v prohlížeči. To mne stálo několik hodin experimentů a s googlením kolem toho.

      • Tomáš říká:

       Teď jsem kamarádovi (v podstatě na Tvá doporučení) nainstaloval na starý stroj Rosu LXDE 32 bit. Zatím na to koukám a zjišťuji co kde a jak, u toho se stahují aktualizace. Zajímalo by mne to počeštění. Kdybys mi mohl nějak poradit jak?

       Je třeba zmínit, že to s takto starým HW docela šlape, až jsem to snad ani nečekal …

       Předem díky za info.

 2. Radek říká:

  Půjde nainstalovat do GIGABYTE BRIX BACE-3000 ??? Má totiž pouze USB3.

  • menom říká:

   Pouzi usb 3.0 flesku, alebo v pripade usb 2.0 flesky zapni legacy support alebo enable CSM v BIOS/(UEFI) podla toho ake volby tam su …

 3. Radek říká:

  Díky, ve středu bude na stole, tak dám vědět, jak jsem uspěl.

 4. takyradějianonymně říká:

  Tomáš: rád bych ti odpověděl. Obávám se jestli nedošlo kdesi k šumu?
  Já jsem tady v posledních týdnech a měsících do diskuze (na webu) občas vstoupil s tím, že zkouším „poloprofesionální“ .rpm ruský ROSA Linux R9 a nyní je R10 (a s různými desktopy) a jako nástupce Linux Mandriva. Ta ruská firma pro profi verzi má mít, zajímavost, certifikát ruského ministerstva obrany.
  Kupodivu a protože také zapomínám tak jsem před několika málo dny onen z léta článek, kam jsem dával poznámky, tady na webu už nenašel a právě tam byly průběžné informace k dodatečnému počeštění těch desktopů. Rusové totiž neumožní (zatím?) instalaci systému v češtině, která by to řešila už na začátku a pohodlně.

  Jak jsem ovšem zjistil, tak .deb Linux Mint 17.3 má také název „Rosa“ a což může mást?
  Ovšem jak ROSA Linux tak Mint 17.3 „Rosa“ v té běžné nabídce verzi desktop LXDE nenabízí: to LXDE se tedy musí doinstalovat dodatečně skrze třeba v Mintu už existující Xfce a potom do LXDE se přepnout: to ale někdy může být zdrojem potíží, protože takový dodatečný desktop bývá v totál syrové podobě a mohou tam být zrady v závislostech ve vztahu k systému resp. se to může třeba s tím i Xfce někde tlouct.
  Proto jsem tu a asi jinde napsal podobnou zmínku o LXDE a důvodně jsem proto psal, s omluvou že tady je web k Mintu, o Lubuntu! O Lubuntu! Tady by to mělo být bez problémů na co se ptáš, a pokud cosi bude se zvukem tak lze dohledat ale snad to je opravené.

  • Tomáš říká:

   Ahoj, jasně, dal jsem tam ruskou Rosu R9, ta se updatla na R10. Vím, že jsi používal Kde, já zvolil LXDE edici, na základě jiných Tvých doporučení ohledně nevýkonného hw. Chtěl jsem to najít na tom článku Astra a diskuzi, jenže nejen, že zmizela diskuze, ale někdo smazal i ten článek, což osobně jakožto jedne z autorů zde umístěných článků, považuji za velikou chybu, byť se nejednalo přímo o Linux Mint.

   Takže, pokud bys mi mohl poradit k té češtině pro Rosu R10 edici, tak by mi to dost pomohlo. Jinak budu muset dát Lubuntu, Tebou také zmíněné, protože kamarád systém v angličtině nezvládne.

   Děkuji

   • takyradějianonymně říká:

    Mě to stálo s ruskou Rosou pokaždé docela dost zvídavých hodin. Experimentů. Téměř každý desktop ale i webový prohlížeč má počeštění nikoli zcela jednotně a může se to potom tlouct mezi sebou a třeba i ve vztahu k LibreOffice. Za sebe hodnotím, že viditelně nejméně problémů jsem měl s KDE5 (to doporučuji a LXQT zatím nikoli ) a i když i tam je možná zrada: je třeba doinstalovat nejdříve češtinu co se jeví že je pro KDE4 a teprve potom to, co se zdá že je pro KDE5.
    Nejschůdnější a i časově(!) je pro tebe LXDE už doladěné v Lubuntu, pokud to vezme hardware, je to stejná „rodina“ co je Mint a tudíž využiješ dosavadních znalostí z Mintu!
    Akorát dát pozor, kdy do Lubuntu dají nově LXQT místo LXDE: LXQT je pořád dost syrové a navíc efekt vylehčení není viditelně už takový.
    Roubovat LXDE přímo do Mintu by teoreticky šlo, já to nezkoušel, v podobných případech jsem ale býval hodně zklamán nebo odrazen, doinstaluješ to v syrové podobě a opět začneš ztrácet čas bádáním jak to dál opentlit.

    • Tomáš říká:

     Ahoj, ok, vyzkouším ještě LM 17.3 LXDE, co jsem objevil na netu a jinak tam půjde Lubuntu. Díky za info.

 5. ext4 říká:

  Kamarat do tej zmazanej diskusie /ASTRA Linux – ruský národný OS,12 06 2017/ som sa tiez pridal. Je fakt, ze sa tu mazu nepohodlne prispevky, nejako to musis stravit. Ceska aj Slovenska politika je proamericka, propaganda je zamerana protirusky, kto to nevidi tak je asi slepy. Ja pouzivam ROSA.FRESH.KDE.R8.i586/ 32bit uz 1rok a nemam s nim problem ani s cestinou. Problem je dat tam slovencinu. Rosa ma vraj najvecsiu databazu podporovaneho hardwaru na svete a nikoho to v cesko-slovensku nezaujima???
  Predstav si ten biznis predavat /revolucny/ operacny system na ktorom pobezi bez problemov skoro vsetko stare aj nove!!!…
  Este mam otazku? testuje tu niekto dlhodobo ASTRA Linux? ak ano napiste o nom nieco.

  • kamowski říká:

   netuším kam sa to podelo ani kto to zmazal, snáď sa ozve zodpovedný aj s vysvetlením
   tie politické pindy si odpusť prosím

   • Anonym říká:

    Sám jsi „politický pinda“ Kowalski; psal jen pravdu, nevím co se seres

  • xxx říká:

   tentokrat som to zmazal ja vratane dalsich svojich clankov.
   Astra linux mam vo virtualke a priebezne ju aj aktualizujem. ale tu o tom pisat nebudeim.

 6. redhawk říká:

  prispevok som zmazal ja sam.
  odstranil som niekolko clankov, ktore sa netykali Linux Mint.

 7. kamowski říká:

  @ zmiznutý článok:
  zmazal ho autor, tak ako aj všetky svoje články, ktoré nie sú vyslovene o LM, tých pár ostalo ako od xxx

 8. broukal říká:

  http://www.filehosting.org/file/details/715405/astra-linux-rusky-narodny-os.zip

  Tu si mozete stiahnut cely clanok aj z pokecom… 🙂

 9. Old Bobby říká:

  Zkusím i já se svojí troškou do mlýna: Po shlédnutí komentářů k tomu zajímavému a „ztracenému“ článku, jsem si vyhradil pár dnů na testování ROSY.
  Je pravdou, že verze s LXQT je dost syrová, a pro vyspělejšího uživatele i sparťanská; naopak verze s KDE mě mile překvapila. Pokud jde o web, tak živější je New Moon (Palemoon), který by místo původního Firefoxu byl vhodnější, Firefox mi dost „drhnul“. Pro ty, kteří jsou zvyklí na „eleganci“ Mintu, je ROSA dalším kandidátem na multiboot.
  Že se zatím nedá počeštit, to nebude klíčový problém, s angličtinou jsme se potýkali už v letech dřevních a šlo nám to. Ruské ovládání si instalovat nemíním, i když s jazykem nemám problémy. Spíš s tou ruskou klávesnicí…
  K tomu mazání článků a komentářů: Každý článek, který tu vyšel, byl vydán s dobrým úmyslem a snahou dát čtenářům informaci. S těmi komentáři je to horší – tam často dobrý úmysl chyběl. Tak se z toho poučme, a pokud si autor článek smazal, mohl ho nahradit novou, aktuální verzí. To by se nám mohlo líbit, ale snad k tomu jednou dojde.
  Přeji příjemný zbytek Vánočních svátků !
  (Счастливого Рождества и веселого Нового годa !)

  • xxx říká:

   k zmazaniu clanku:
   je to portal o minte, a tak som vymazal clanky, ktorych som autorom a neboli o minte, resp. o vseobecnych veciach ako siet a pod.
   Zaroven so smazanim som zmenil nick a ukoncil publikovanie tu, kedze uz linux mint nepouzivam. svoju grafomaniu si budem riesit dalej u seba na blogu.
   ciz ziadna aktualna verzia clanku urcite nebude. povodne som uvazoval o zmazani vsetkych clankov mimo lm, ale niektore su vseobecne pouzitelne.

   • Razor říká:

    Odkaz na tvůj blog, prosím

   • takyradějianonymně říká:

    Ono to je fakt složitá věc. A citlivá. V létě se ještě nevědělo, že Mint se odřízne od KDE zcela a což ale znamená, že se jinak potřebnou údržbou odřízne od knihoven Qt a čímž dojde k omezení uživatelů: pokud přece jen budou chtít nějakou aplikaci založenou na knihovnách Qt, tak ona a pokud v repozitáři bude tak dřevního tj. starého data … a i to je ono omezení tj. aplikace bez nových funkcí a neopravená.
    Takže a téměř tím prorocky, na základě tvého „ruského“ letního článku jsem se a pro KDE dobral příkladem i ruského ROSA Linux, který deklarovaně má za cíl být stabilitou a vůbec na úrovni Open SUSE a třešinkou na dortu navíc právě je, že v tom ruském případě (na rozdíl do SUSE nebo Fedory) už při instalaci jsou ošetřeny všechny obvyklé kodeky atd. atp. … tedy kdyby nebyly problémy s počeštěním tak nebojím se napsat a pro KDE5, že výslednou přívětivostí se to tomu začátečníkovi a jakoby u Mintu blíží. A aplikace se snaží být aktuální.
    Dál nemá smysl kolem Mintu spekulovat, nezbývá než čekat. A doufat, že se to k lepšímu obrátí.
    Jinak, dovedeno až kacířsky dál, nevidím smysl v Mintu dál pokračovat a racionálně by bylo potom lepší, aby programátorsko projektové kapacity byly tím uvolněny pro xUbuntu a případně pro jeden z vybraných desktopů, Mate nebo Cinnamon. To, aby se Mint přeorientoval z Ubuntu na rovnou Debian a jak někteří volají, tak mohl přece na samém počátku: výsledkem by ale bylo zase nějaké to „Ubuntu“ a jen by se tím vyplácaly, podstatou vniveč a duplicitně, další programátorské kapacity. O kterých víme že nejsou na ně peníze a chybí. Tak snad mě za to tady neukamenujete. K Mintu mám stále pozitivně nostalgický vztah a když řeším co kamarádovi a začátečníkovi dát na jeho počítadlo, tak o Mintu uvažuji jako o první nebo o druhé variantě.

    • xxx říká:

     plne suhlasim.
     ja si myslim ze tych par rokov, od LM 12, mi sluzil viac nez dobre.
     ale proste mi nevyhovuje ani smerovanie, ani sposob vyvoja.
     a kedze som nasiel nieco lepsie, nemam dovod ostavat na horsom.
     polovicka stale funguje na LM 18.3 Mate, ale stroj odladeny, instalacia upravena a ona potrebuje len 3 veci, browser, MS Office 2k7 a darktable.

     • Tomáš říká:

      Na jednu stranu máte pravdu. Na druhou stranu je nutné tyto věci ventilovat směrem k vývoji a ne zde do komentářů.Není úplně pozitivní, když si tady nový čtenář čte samé stesky. Přiznám se, že jue také mám a také doufám, že se to zlepší. Ale, že by byl Mint pro mě nějak horší nemohu říct. Na mých strojích funguje vesměs bez problémů. Horší to bývá s některým exotickým hw, co mají mí známí, ale také tam se podařilo vždy Mint rozjet. Jen na některých to znamenalo 17.3 maximum. 18.x už se tam nainstalovat nedalo. Ale to se stává běžně. Například Nvidia končí úplně se 32 bitovými ovladači…

      Mě osobně chybí nějaká jednoduchá možnost v češtině, jak hlásit problémy a přání vývojářům. To je myslím to, co by Mint potřeboval.
      Konec konců tímto si prošlo Ubuntu a už konečně obrátilo směrem k uživatelům (ale zase naštvalo ty, kteří si zvykli na Unity) a stane se to ještě mnohokrát. Na rozdíl od Windows, ale my máme vždy možnost nějaké alternativy, nebo si ji v případě znalostí můžeme sami vytvořit a to je ta krása Linuxu …

      • takyradějianonymně říká:

       Na problémy a které jsou asi všude (nejen v Mintu) a vždy nějaké budou máš přece tady slušně obsáhlé a obhospodařované fórum a v češtině. Navíc silně upotřebitelné je i podobné fórum pro Ubuntu a vůbec když dáš problém do google, tak obvykle není pro ubuntí rodinu a odvozeniny co řešit, jen třeba dát pozor na dataci aby návody nebyly staré. Mezitím totiž třeba ujel vlak.
       Já osobně, při zvídavém koumání distribucí, také právě se nejdříve dívám do případných fór tj. jaké problémy se tam řeší a což mnohé napoví: obávám se, že při tvém přístupu bys brzy zakazoval se na takových fórech i jen ptát. Aby to prý příchozí zájemce neodradilo?
       Komentáře jsou myslím navíc od toho, aby komentovaly. Nikoli aby vytvářely pocukrovaný obraz něčeho, co ale v reálu už takové není. Ještě lépe, komentář není přece reklama a která jak víš, tak může být i zavádějící. Mintu by slušel návrat ke kořenům, tedy oživit si nějak rekapitulací účelovou funkci a kvůli které vznikl a jako odnož už existujícího Ubuntu. Proč třeba potom upřednostnit, viz téma článku, Mint s Xfce před Xubuntu. A to prostě nějak komentovat musíš v dobrém i v tom případně zlém.

       • Tomáš říká:

        Ahoj, zjevně jsi nepochopil můj komentář. Od čeho jsou fóra je mi jasní a sám je také používám. Jde mi o to, poslat zpětnou vazbu vývojářům, co dělá největší problémy, co lidé chtějí a naopak nechtějí. To Mintu (a nejen Mintu) chybí. Začít se dá od triviálních věcí a přejít až po složitější.

        Ke komentářům se nějak moc vyjadřovat nechci, už jsem zde kdysi svůj názor projevil – článek= odkaz na fórum (bez komentářů u článku) by byla nejlepší varianta.
        Vůbec mi nejde o nějaké cukříkování nebo něco podobného. Jen prostě mi nepřijde dobré, jak někteří často i velmi významní členové této komunity (nebo bývalí) dosti nepříjemně komentují často i mimo určení původního článku nějaký svůj subjektivní pocit z vývoje Mintu …
        Pokud nalezli lepší distribuci tak fajn, ať to dají vědět inteligentně (jako jsi to uděla ty s Rosou, Redhawk s MX) a klidně ať se tady objeví článek, který obě distribuce porovná, označí klady a zápory té či oné. To mi přijde fajn. Nemělo by to tu být jen o Mintu, ale o Mintu, programech a alternativách obecně. Ale nepřijde mi fér ani vůči Mintu, ani vůči komunitě a vůbec ne vůči nově příchozím nářky typu “ Jestli se 19-ka nezlepší, tak Mint mažu a už ho nechci ani vidět apod.“. Je třeba také říci, že co frustruje jednoho na 18-ce, tak třeba 90% lidí vůbec neřešilo, neřeší a řešit nebude.
        Já už dlouho jedu na Linuxu, začal jsem kdysi před lety na Ubuntu a Ubuntu Ultimate, a když se objevilo Unity, které mi ani v nejmenším nevyhovovalo, tak jsem v klidu přešel na Mint. Postupně na něj přemigrovalo i hodně lidí v mém okolí a jsem od té doby spokojený. Občas se řeší nějaký problém, ale to by bylo i u jiných distribucí. Nikdy jsem na Ubuntu nenadával, upozornil jsem na chyby ve směru jakým se vydalo a v klidu jsem jel na Mintu. I tak jsem si ho občal vyzkoušel, ale pochopitelně maximálně rychle tam šel Cinnamon popř. Mate. A jak se ukázalo, tak masivní úbytek nakonec řešili otočením kormidla zpátky a teď budou nahánět lidi zpátky. Doufám, že se tohle Mintu nestane, ale samozřejmě i to je možné.
        A to je právě ten důvod, proč to chce mít zpětnou vazbu od uživatelů a v jejich jazyce. Fórum je k řešení problémů, ale zpětná vazba je k hlášení problémů a naznačení, co si lidé přejí a co ne.
        Takhle jsem to myslel. Nikoliv jako reklamu, nikoliv jako cenzuru.