Scribus – na přání – tabelátory

Tentokrát lehce vybočíme z našeho seriálu a krátce odpovím na dotaz, jak udělat ve Scribusu jídelní lístek, respektive jak zarovnat dva sloupce textu zvlášť. Jeden doprava, druhý doleva.

Řešení bude jistě spousta, ale nejjednodušší bude použít tabelátory. Kupodivu se dají ve Scribusu použít také, jen musíme vědět, kam kliknout.

Označíme si textové pole, které chceme upravit a rozklikneme nabídku textu. (Ve stabilní verzi ji najdeme v okně Vlastnosti, nová verze má nabídku textu zvlášť.) Zvolíme záložku Columns and Distances:

Klikneme na Tabelátory, kde zvolíme požadovaný rozestup na ose:

Zde si můžeme také vybrat zarovnání textu a případně znak, kterým se má mezera vyplnit. Nyní už můžeme tvořit samotný text. Stačí po slově polévka zmáčknout TAB a dopsat cenu. Mezera se nám vyplní tečkami a cena bude zarovnána doleva.

Příště budeme pokračovat, kde jsme skončili minule. Tentokrát to byl jen malý skok stranou. Ke všemu se postupně dostaneme.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: František Lachman

programátor, student FI MU, fotograf amatér, skaut a lezec || https://gitlab.com/lachmanfrantisek || python | docker | linux  

5 reakcí na Scribus – na přání – tabelátory

 1. beer říká:

  Nebylo by jednodušš pro jídelní lístek použít Writter? Třeba by nabídl opravu těch typografických chyb. 100kč asi nee. Ake jinak dobrý. Více typů na scribus prosím. Třeba jak si vytvořit hezký banner, atd. Bohužel se mi zdá, že Scribus je o dost složitější a neohrabanější než třeba Canva (webová aplikace). Ta tedy nepodporuje svg, ale takové věci tam jdou celkem snadno, a děllá se s tím intuitivně.

  • František Lachman říká:

   Na něco jednoduššího bych asi raději použil Writter, to je pravda. S větším množstvím grafiky, nebo s vektory bych už ale raději sáhl ke Scribusu/Inkscapu.

   Webové aplikace osobně nemám úplně v lásce, ale to je dáno tím, že ne vždy mám po ruce připojení..

   Po neděli slibuji další díl, bylo toho bohužel v posledním týdnu až nad hlavu. Pokud by byl zájem o něco konkrétního, rád to přidám.

   (Nápad s bannerem začlením. Díky za typ. Případně si můžeme srovnat možnosti s Inkscapem..)

   • Tomáš říká:

    To by bylo fajn. Kdysi jsem ještě pod Windows řešil bannery a nakonec nejlepší z „ne profi“ aplikací byla webová služba, která ale zase neuměla písmena s háčky, takže jsem musel upravit slogan.
    Takže jak na bannery (i měnitelné) ve Scribusu a Inkscapu bych docela uvítal …

 2. Tom říká:

  Super. Je to vlastně docela jednoduché. Jen vědět jak na to 🙂

  • František Lachman říká:

   Přesně tak, to je u Scribusu typické. Jednoduché, ale „jen vědět jak na to“..