Pár dobrých důvodů, proč přejít z Windows 10 na Linux

lin1Windows 10 byla vydána před necelým půlrokem. Většině uživatelů se tento operační systém opravdu líbí. A navíc je to pravděpodobně nejjednodušší verze operačního systému od Microsoftu. Přesto někteří jeho uživatelé nejsou spokojeni s upgradem a hledají vhodné alternativy.

Jednou z nich je Linux: zdarma a open source platforma, na níž jsou postaveny mnohé operační systémy. Pokud tedy hledáte alternativu pro přechod z Windows, tak bych rád v dnešním článku uvedl několik přesvědčivých důvodů, proč byste měli opustit OS od Microsoftu a objevit mnohem svobodnější, open source operační systém.

 

1. Operační systém zdarma

Všechny operační systémy na bázi Linuxu (z větší části) jsou zcela zdarma. Ani v sebelepším obchodě nekoupíte kopii Linux Mintu. Vše, co k instalaci potřebujete, je USB flash disk (CD/DVD), připojení k internetu a znalosti.

Neexistují téměř žádné operační systémy, založené na linuxovém jádře, které stojí nějaké peníze. Jistě, za některé se platí poplatek, ale to jsou tzv. Enterprise Linux distribuce. Když dojde na desktopy, je cena Linuxu závratných 0 Kč. To je ideální pro ty, kteří chtějí ušetřit náklady (cca 4000 Kč) za plně funkční kopii systému Windows.

 

2. Programy zdarma

Všechny programy zdarma. To zní dobře, ne? Pokud si nainstalujete Linux Mint na svůj počítač, budete mít přístup k tisícům aplikací zcela zdarma. Vidíte, Linux pracuje s představou, že software by měl být zdarma. Ano, podíváte-li se dostatečně podrobně, pravděpodobně najdete programy, které stojí peníze, ale placený software je nepatrná část linuxové platformy.

Ano, ve Windows jsou také programy zdarma, ale většina z nich není až tak prvotřídní. Například: Adobe nebude pravděpodobně nikdy portovat Photoshop na Linux. My ale máme Gimp. Gimp je obrovský softwarový projekt podporovaný spoustou přispěvatelů, kteří se snaží, aby to byl životaschopný foto editor pro platformu Linux (navíc je také ve verzi pro systém Windows).

 

3. Lepší zabezpečení

lin4Jednou z obrovských předností Linuxu je, jak vážně bere bezpečnost. Při instalaci softwaru je nemožné vědomě nezadat heslo. Ještě lepší ale je, že při instalaci linuxové distribuce je veškerý software, který kdy budete potřebovat, umístěn na serverech, spravovaných vývojáři samotného operačního systému. Ti procházejí každý balíček a ověřují, zda není nebezpečný a dokonce jeho bezpečnost stvrzují svým podpisem. To zabraňuje možnosti nainstalovat si škodlivý software sám (jako ve Windows).

 

4. Poběží na čemkoliv, včetně staršího hardwaru

lin5Těžko byste hledali kopii nejnovějšího operačního systému od Microsoftu, který poběží na něčem co má jen 128 MB RAM. Pokud jde o Linux, je to klidně možné. Pokud máte stárnoucí počítač, který není kompatibilní se systémem Windows 10, nezoufejte! Existují linuxové projekty, které se specificky zaměřují na starší hardware. Například distribuce Lubuntu může běžet s velmi malou pamětí RAM a přesto umožňuje svým uživatelům vychutnat si moderní, čistý operační systém.

 

 

5. Žádné hranice

lin6Použijete-li jakoukoliv linuxovou distribuci jako hlavní operační systém, neočekává se od vás, že budete muset mít účet Microsoft, kopii Office 365, Xbox Live, účet Skype a účet na One Drive. Nejste nuceni k účasti v žádné „sektě“, se kterou nesouhlasíte. Linux nepatří zcela jedné společnosti a nepodléhá tak její „vizi“. Místo toho si můžete vybrat svou vlastní. Kdo jiný může takto argumentovat?

 

6. Vaše soukromí je bráno vážně

lin7V systému Windows 10 není vaše soukromí bráno vážně. Řada aspektů v systému Windows 10 je vůči vašemu soukromí nepříjemných. Budete-li tento operační systém od Microsoftu používat, v podstatě souhlasíte s tím, aby o vás shromažďovali údaje. Sbírají totiž informace o poloze vašeho zařízení, údaje z kalendáře, emaily a texty, kontaktní údaje a seznam by mohl pokračovat ještě dál. O této problematice už také byla publikována řada článků. Kdo chce, tak si je najde, kdo nechce, tomu už není pomoci.

 

7. Open source

lin2Většina, ne-li všechny linuxové distribuce jsou vytvořeny pomocí open source technologií. Váš oblíbený linuxový operační systém tedy nebude obsahovat žádné programy s uzavřeným kódem. To usnadňuje používání operačního systému zdarma, ale také to znamená, že modifikace operačního systému je právně přípustná. To znamená, že pokud chcete, můžete libovolně a bez postihu měnit svůj operační systém k obrazu svému.

Pokud jste opravdu dobří v programování, můžete se dokonce připojit k vaší oblíbené linuxové distribuci a přispívat k jejímu zvelebování. Veškerý použitý kód je otevřený a veřejně dostupný pro všechny.

 

8. Přizpůsobení

lin3Už jste někdy chtěli změnit ikony nebo cestu ke složce ve Windows? Co si myslíte o způsobu, jakým lze tento úkol splnit? Možná byste si chtěli vyzkoušet úplně nové pracovní prostředí. V operačním systému od Microsoftu je to téměř nemožné. Jakmile jednou uvíznete na vzhledu Windows 10, tak na něm zůstanete, ať se vám to líbí nebo ne.

V linuxových distribucích to vůbec není tento případ. Můžete nadobro „rozebrat“ svůj operační systém, nahradit ikony, motiv plochy a téměř vše na co jen pomyslíte. Tím se váš Linux stane skutečně unikátním. To samé rozhodně nelze říci o Windows 10 – vše stejně uniformní a jednotné (nepřipomíná vám to něco).

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Každoročně přibývá důvodů k přechodu na Linux. Není pochyb o tom, že platforma Linux vyzrála od stavu v minulosti, kdy byla „operačním systémem pro hackery“, k dnešnímu stavu, kdy je potěchou pro svého uživatele. Doufejme, že výše uvedené argumenty pomohou těm, kteří ještě váhají opustit Windows 10 a přejít na lepší platformu, která respektuje svobodu volby, soukromí a svobodu softwaru.

Linuxáci, kdy a proč jste přešli na Linux? Podělte se s námi v komentářích.

Pokud si ceníte své soukromí, odejděte z platformy Windows 10. Většina, ne-li všechny linuxové distribuce berou vaše soukromí velmi vážně. Rozhodně o vás nebudou shromažďovat údaje ani informace kvůli finančnímu zisku. Co je však ještě důležitější, zjistí-li se, že linuxová distribuce ignoruje vaše soukromí, dojde velice rychle k nápravě ze strany velké komunity vývojářů Linuxu.

 

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

149 reakcí na Pár dobrých důvodů, proč přejít z Windows 10 na Linux

 1. Ak dovolíte, trošku pozmením Vašu otázku a uvediem zopár dôvodov, prečo som napriek opakovaným pokusom na Linux nakoniec neprešiel.
  Ak si myslíte, že odpoveď je lebo som hlúpy lenivý BFU, ktorý píše klinovým písmom na hlinené tabuľky tak samozrejme máte pravdu a ani nemusíte ďalej čítať. Ale ak Vás zaujíma aj pohľad z druhej strany, nie len pohľad presvedčenej komunity tak si skúste prečítať pár poznámok článku. Nerobím si nárok na všeobecnú platnosť, dokonca ani na 100% objektivitu. Sú to len moje postrehy.
  Možno ale stojí za zamyslenie, prečo napriek opakovaným dobrým príležitostiam ( koniec XP , „špiónsky“ W10 ) na Linux rovnako ako ja neprešlo viac ľudí.

  Ad 1. Prechod na W10 je taktiež zdarma. Dokonca nie sú potrebné ani žiadne znalosti. Aktualizácia prebehne viac-menej automaticky a bez starosti. Bežný človek nerieši, či je niečo zdarma ale to, či to funguje. Predpokladám, že to neriešite ani Vy pri kúpe veľkej väčšiny výrobkov – televízor, mobil, prehrávač… Nejaký operačný systém je proste v cene výrobku. Bodka. Každý to akceptuje. Dokonca aj Vy. Istá nezanedbateľná skupina to akceptuje aj pri počítačoch.
  Ad 2. Väčšina programov pre Windows je tiež zdarma. Ktoré nie sú , v Linuxe chýbajú vôbec. Dokonca bez alternatívy. Kde je výhoda?
  Ad 3. Linux je rovnako deravý ako všetky ostatné systémy, dokonca ešte viac. Zodpovednosť opravovať alebo udržovať projekt tu nemá vlastne nikto. V repozitároch je plno pochybných aplikácii .
  Ad 4. Pravdupovediac, ešte som nenašiel počítač, na ktorom Linux fungoval. Presnejšie NTB, na ktorom by fungoval. Je pritom jedno, aký bol procesor, alebo grafická karta. Vyskúšal som to na HP, Lenovo, Toshiba. Skúšal som Ubuntu aj Mint. LTS aj nie. 32-bit aj 64-bit. Uzatvorené ovládače aj otvorené. Jednu inštaláciu dokonca urobil linuxový „profesionál“, ak to smiem takto povedať. Strávil som stovky hodín prehliadaním všemožných fór. Výsledok – že Linux nefunguje nie je vlastne problém Linuxu ale problém výrobcov. A samozrejme BFU. Nie, BFU určite neznamená Bežný Franta užívateľ. Aspoň nie v prípade, že si niekto dovolí povedať, že kráľ je nahý a toto a toto zariadenie proste nie je možné pod Linuxom rozbehať. Pritom vo Win to v pohode funguje. Nuž, možno som naozaj BUF ( a je jedno, v ktorom význame ) ale…. Ale. Zvládol som XP, W7, W8, W10, aktualizácie aj čisté inštalácie. Nezvládol som Ubuntu ani Mint. Napriek tomu, že som tomu venoval 10x viac úsilia ako Windowsu. Asi to s tou užívateľskou prívetivosťou Linuxu nebude také ružové .
  Ad 5. Windows 10 funguje aj bez účtu MS. V pohode sa dá prihlásiť aj s lokálnym kontom. Do Skype môžete byť prihlásený s ľubovoľným kontom alebo aj nebyť prihlásený. Takisto je možné používať ľubovoľný prehliadač a nebyť špehovaný MS ale Googlom . Každý si môže slobodne vybrať, kým chce byť špehovaný. Problém je, že bez špehovania to nejde. To nemá nič spoločné s operačným systémom. Ak raz pošlem svoje dáta do siete, tak nad nimi strácam kontrolu. Je jedno do akého obláčiku ich pošlem.
  Ad 6 Všetky telemetrické údaje sa vo Windows dajú vypnúť. Niektoré jednoduchšie, niektoré treba hľadať, ale v tom nie je problém. Problém je v tom, že bez toho sa stávajú zariadenia menej použiteľné až nepoužiteľné. Opäť to ale nie je problém operačného systému ale filozofie. Chcem používať navigáciu musím zapnúť používanie polohy. Chcem sa automaticky prihlasovať k wi-fi, musím zapnúť polohu. Alebo si kúpim mapy a k wifi sa budem prihlasovať ručne. Otázka voľby.
  Ad 7 a 8. Že má niečo otvorený zdroj väčšinu ľudí nezaujíma. Prečo aj? Pre používateľa to má minimálny praktický význam. Dokonca si myslím že žiadny. Možnosť prispôsobenia väčšinou znamená, že je to nedorobené a užívateľ si to má urobiť sám. Platí bod 3. Repozitár je plný pochybných aplikácii.

  Ešte jedna poznámka všeobecne. Opakovane hovoríte o slobode Linuxu. Ako o najväčšej výhode . Možno je to otázka filozofie, možno otázka pohľadu, možno nepochopenie. Ale pre mňa osobne je Linux ( rovnako Android ) neslobodný a naopak, Windows slobodný. Vo Windows si môžem nainštalovať čo len chcem, všetko čo nájdem na webe po celom svete. Úplne slobodne. Áno, aj vírus. To je daň za slobodu. To je pre mňa otvorený systém.
  Naopak, v Linuxe ( a Androide ) môžem inštalovať len to, čo je v repozitári/obchode. Podľa mňa toto je neslobodný a uzatvorený systém. Daňou za neslobodu dokonca nie je ani ochrana pred ničím. Naopak. Repozitár/obchod je ešte nebezpečnejšie miesto ako samotný internet. Svojou „oficialitou“ vzbudzuje falošnú bezpečnosť. Problémy s aplikáciami v obchode majú všetci. Windows, Apple, Google. „Obchod“ určite nie je cesta k slobode alebo bezpečnosti.

  Neberte to ako kritiku Linuxu a už vôbec nie ako kritiku autora. Skôr námet na zamyslenie, prečo sa Váš systém napriek zanieteniu komunity nedokáže rozšíriť.

  • Satapouch říká:

   Bohužel, s ani jedním z Tvých argumentů nesouhlasím a můžeš hádat proč.
   Vůbec jsi nepochopil co je to ta svoboda a v čem spočívá otevřenost kódu.
   To, že v Linuxu mohu používat jen aplikace z repozitářů, je také nepravda, celá řada softwaru funguje v tzv. portable verzích.
   Navíc – svoboda a nesvoboda rozhodně nespočívá v možnosti či nemožnosti instalovat programy odkudkoliv.
   Děravý Linux – dobrý vtip, co jsou potom Widle…. ano vidle je to správné přirovnání, více vzduchu než pevného materiálu.
   Nic ve zlém, ale zkus se zamyslet trošku víc. Hezký den.

   • Netvrdím, že som pochopil, čo je sloboda linuxu pre Vás. Len hovorím, ako na slobodu pozerám ja.
    Nesúhlasiť s tým, že aj pod Windows bežia programy zadarmo, alebo že na chod Windowsu nie je potrebné používať Skype a Onedrive je trochu fanatické, ale dobre. Je to Váš pohľad.
    Len nechápem, ako môžte nesúhlasiť s tým, či mi funguje alebo nefunguje počítač s tým alebo oným operačným systémom. Nefunkčnosť môjho počítača predsa nie je a nemôže byť otázkou Vášho súhlasu/nesúhlasu. To je proste fakt.

    • Satapouch říká:

     Opět trochu nesprávně – to, že něco jednomu funguje nesprávně ještě přeci neznamená, že je tomu tak u všech.
     Věř, že se na Linuxu pohybuji hezkých pár let a ještě se mi nestalo, že bych něco nedokázal pod ním zprovoznit, ergo že by běžné součásti systému nefungovaly okamžitě po instalaci, což se rozhodně o Win říci nedá (hledání potřebných ovladačů je pěkný vopruz). A ta pohádka, že jsou Win 10 zadarmo je také hezká, mám-li nový stroj tak asi těžko, že?
     A ještě – někde snad tvrdím, že u Win nejsou programy zdarma? Nějak to nenacházím…
     Nechci zde vést flame, takže to je má poslední reakce na tento komentář.

     • Filip 608 říká:

      Je jasné, koho propaganda je tu podplacená,

      • jirka říká:

       Proboha a můžete uvést kdo by měl koho podplácet a proč? linux jako systém má tolik výrobců,že z komunity linuxu to ale opravdu nikdo nebude..i vy pokud budete aspon trochu umět základy programování si můžete díky otevřenému zdrojovemu kodu linuxu vytvořit vlastní verzi linuxu,nebo jakekoli linuxové aplikace..a také můžete svobodně cokoliv dopsat..a pak to dáte do komunity linux zadarmo k použití ostatním uživatelům, stejně jako to dělají jiní vývojáři..můžete mi teda říci, co byste získal uplácením, když z toho nebudete mít finanční prospěch?? jistě,existují i varianty linuxu kde za některé věci platíte, například redhat linux, ale tam platíte za službu a podporu vývojářů,kteří pro vás udělaji na míru určitá řešení, ale poté jejich práci zase může kdokoliv další využívat a diky otevřenému kodu zkontrolovat, odhalit chyby.. je vidět filip608 že o linuxu jste neslyšel ani z rychlíku, a píšete (na rozdíl ode mne) o něčem o čem nemáte ani tušení.. no ale hlavně,že soudíte a pomlouváte..

   • Tomáš TOMAN říká:

    Pán (Milan Sebechlebský) bude asi příznivec ne-li zaměstnanec české pobočky Microsoft… 😀 😀 Tak krásně se tu rozepsal až je mi z toho do pláče… 😀 😀 😀

    Abych pravdu řekl, také, i když z odstupem času (2018) přemýšlím, zda do toho jít a risknout to a přejít z Windows 10 na Linux? Co myslíte, přátelé? Stojí ten risk za to?

    A důležitá otázka, která nikde ještě nebyla publikována, když přejdu z W10 na Linux, tak tou přeměnou operačních systémů, přijdu tím pádem o veškerá data a složky, které mám nainstalované a uložené v notebooku? Toť otázka, jako žiletka. 🙂 Děkuji za případné i pozdější odpovědi. 🙂

    S pozdravem, Tomáš TOMAN, 45, Česko

    • Míra říká:

     Já jsem po dlouhém rozhodování opustil Windows 10 a na Linux přešel. Důvod a podrobnosti: http://ok1ufc.nagano.cz/UHF_Small/win10/w10.htm
     A další: http://ok1ufc.nagano.cz/UHF_Small/linux_apl/lin_1.htm
     http://ok1ufc.nagano.cz/UHF_Small/lin_win/lin_2.htm
     Nepřišel jsem o žádná data a dokonce i SW, který jsem pod Windows rád, mi jde spouštět. Během pár večerů jsem se naučil psát vlastní aplikace, které mi komunikují s různým zařízením. A to jsem „mladší pán“ kategorie University 3 věku 🙂

    • Zbyněk Vonka říká:

     Tak zdravím, odpověď 🙂 pokud jsi hráč tak Windows pokud hry nehraješ Linux. Doma kde nehraju mám linux a maximální spokojenost v počítači kde hraju letecký simulátory WoT, WT mám Win10.

    • Alexandr Pečený říká:

     Bohužel je mi do pláče právě z vás.
     Čistá fakta může popřít jen fanatik a vaše reakce je očividně v tomto duchu.
     Smutné, smutné, smutné …

     • Livan říká:

      Keď už si to načal, aké konkrétne fakta máš na mysli? Ja som dlhoročný užívateľ Windowsu a v práci používam windows doteraz. Doma som si však nainštaloval Linux zo začiatku iba na jeden počítač do dualbootu, neskôr do ďalších troch. Teraz som v štádiu, kedy rotinne používam notebooky s Linuxom a windows doma spustím tak raz za 3 mesiace aj to len preto, aby mi nainštalovalo aktualizácie. Aj keď v práci až tak veľké problémy s windows nemávam (občas sa reštartne v nevhodnú dobu), doma je to kríž. Nie a nie sa prepracovať cez aktualizáciu. Z určitých dôvodov nemôžem urobiť novú inštaláciu (dôležitý program, ku ktorému sa už neviem druhý raz dostať) a aktualizácia vždy dobehne iba do 98% a vracia aktualizáciu naspäť. A toto mi robí dookola už cca dva roky. Bežím stále na verzii 16.07. Keby som kvôli práci a tomu jedinému programu nepotreboval windows, už dávno by som všade mal iba Linux.

    • jirka říká:

     nepřijdete o data a ani o složky.. pokud nainstalujete linux jako druhý system..z linuxu se velmi snadno dostanete ke svým souborům, (pokud jste předtím nepoužil šifrování složek a disku windows) ale i tehdy pokud jste použil šifrování disku má linux řešeni..(a zdovna tak u virtualizovaneho uložistě atd) to jediné co vám někdy nepůjde,je spustit svoje stávajici aplikace a hry tím způsobem jak jste na to z windows zvykly..(emulace windows prostredi pod linuxem neni všemocná) a taky budete muset změnit některé dostavadní zvyky když budete v linux prostredi..(není potreba defragmentace, místo office budete mít openoffice apod.) taky způsob instalace programů bude jiný.. linux má víc možností jak udelat co chcete..je to jako lego..můžete z nej postavit cokoliv pokud se držíte návodu.. ale na druhou stranu, linux má jiné principy fungování,které se od windows liší jako řízení motorky od řízení auta.. s linuxem pracuji nekolik let,vedle windows.. pro přechod z win7 doporučuji lubuntu, nebo jinou ubuntu variantu linuxu, pro začátečníky jsou bezproblémově fungující, dávám je starším lidem na vysloužilá pc.. live cd, spustit, a nainstalovat vedle systemu windows..

  • Nie, neviem ako fungujú repozitáre. Pokiaľ dobre vidím, nepovedal som o ich fungovaní ani slovo. Hovorím len o aplikáciach, ktoré sa v repozitároch/obchodoch nachádzajú. Android je najnebezpečnejší obchod na svete. ( Windows skôr najzbytočnejší. ) Problém je, že keď sa to komunite hodí, berie android ako súčasť linuxu a keď nie, tak je to samostatný systém. Na tom nezáleží. neverím, že keď sa problémy s bezpečnosťou nevyhli Applu, tak linux svoj repozitár dokáže ustrážiť. Používal som ho dostatočne dlho, aby som vedel, že repozitáre sú plné zbytočného balastu. Sám som narazil na desiatku programov v oficiálnych repozitároch ktoré prinajlepšom nefungovali, v horšom prípade spôsobili pád systému. Neverím, že ich niekto kontroloval, nedajbože odlaďoval. Jednoducho to tam kopírovali z distribúcie do distribúcie. To je asi celé spravovanie.
   Nijako nerozporujem, že Vám dva počítače fungujú. Mne naopak tri nefungujú, respektíve s dvomi som sa musel vrátiť na Windows a v treťom sú dva OS.
   Prečo Vy máte snahu rozporovať moje problémy? Strávil som veľa času s ich odstránením a tvrdím, že je to nemožné. Problémov, ako mám ja sú plné fóra. Na konci väčšiny z nich je používateľ s problémom označený za hlupáka a tým je „problém vyriešený“.
   Ale naozaj je vyriešený?

   • Prosím Vás, a kde vidíte v mojom tvrdení rozpor?
    Rovnako neviem, ako funguje satelitná televízia ale viem, ktorý kanál je kvalitný a ktorý sa rozpadne pri prvom dáždi. Má to niečo s dátovým tokom, , šírkou pásma….. a to mi hádam aj stačí vedieť. Presne viem, ktoré kanály začnú odpadávať ako prvé. Potrebujem k tomu kvantovú fyziku? Asi nie. Stačí mi opakovaná skúsenosť.
    Takže ešte jedno zopakovanie. Z oficiálnych repozitárov Mintu som si stiahol vyše diesiatky pochybných aplikácii, ktoré v lepšom prípade len nefungovali, v horšom dokonca spôsobili konflikt alebo kolaps. Obdobnú skúsenosť mám z androidu aj windowsu, aby som nekrivdil. Proste tie tisíce aplikácii nie je možné ustrážiť. Môžte to rozporovať, môžte s tým nesúhlasiť, ale to je asi tak všetko, čo s tým môžete robiť. Stále je to len strkanie hlavy do piesku.
    Kopírovanie myslím vážne. Neverím, že niekto každý pol rok vyvinie tisíce nových aplikácii pre novú verziu systému. Dokonca neverím, že ich niekto vyvinie raz za dva roky pre LTS verziu. Alebo že niekto vyvíja aplikácie pre všetky odnože Ubuntu.
    Prečo ma potom Mint pri probléme odkazuje na wiki Ubuntu?

    • Už je to tu. Každý, kto si dovolí poukázať na nedostatky Linuxu je troll. Klasika. Ale ako hovoríte Nevadí.
     Tvrdím snáď niekde, že o Linuxe niečo viem? Nie neviem. je to problém? Veď tvrdíte, že linux je uživateľsky prívetiví a jeho používanie zvládne každý. Prečo treba niečo viac?
     Píšem o svojich cca ročných skúsenostiach s Linuxom. Z toho polovica Mint a druhá polovica Ubuntu. Linux som si namiesto i XP nevybral preto, aby som mohol trollovať, ale aby som ho mohol používať. Žiaľ, ukázalo sa, že Linux proste na mojich konkretnych PC nefunguje. Ani na jednom z nich. Je to tak ťažké pochopiť?
     Rovnako neviem nič o Windowse alebo androide. Jednoducho si vyhľadám návod, prečítam skúsenosti ostatných, prípadné problémy a pokúsim sa inštalovať. V prípade windows postup funguje, v prípade linuxu nie. Napriek oveľa väčšiemu úsiliu.

     Ešte posledná poznámka. Aký je podľa Vás rozdiel v tom, že Mint je postavený na Ubuntu a v tom, že repozitáre medzi jednotlivými distribúciami sa kopírujú? Žiaden. Mint preberie, čiže okopíruje základy Ubuntu, urobi si svoju grafickú nadstavbu. Rovnako postupuje Kubuntu s spol. Aspoň tak to píšu na všetkých fórach o linuxe.
     Vychádza z…., je postavený na….., fork….. Kópia….. Ja som použil slovo kopírovanie. To je podľa Vás trolling? A v čom?
     Ovládač grafickej karty som inštaloval presne podľa wiki ubuntu, lne som príslušné slová prepísal na mint.
     Nechcete ma hádam presviedčať, že tie distribúcie medzi sebou nie sú okopírované, to hádam nie? Aj spolu s repozitármi.
     Je to len slovíčkarenie ktoré s podstatou veci nemá nič spoločné. Repozitáre linux trpia rovnako, ako obchod androidu, applu a windowsu. Nie sú zárukou ničoho. Ani funkčnosti, ani bezpečnosti.

   • dee jay říká:

    Zdarec trochu čtu co tady píšeš,Milane nevěřím ti,že si nerozjel linux na notebooku ne ne ne a jěště jednou NE.Ja nejsem odborník IT,ale jenom obyč užívatel sem tam někomu pomůžu s instalací widlí anebo Linuxu,mnohokrát to jsou historické kousky napr.256mb ram,1Ghz processor,64mb grafika intel,hdd max.40gb a v pohodě sem na tom provozoval napr.Linux Lubuntu a taky pc linux os bootování v luxusu,zvolíš jazyk a parametry pak jedeš dle instalace jsou dvě možnosti pro úplně neznalé lidi instalovat na celý disk anebo vedle systemu který už běží v pc pak už je to jenom navedení instalačním procesem a zdůrazňuju jestli je to ,HP,DELL,LENOVO,FUJITSU,vše najde a když ne spustíš utilitku z nastavení a doinstaluješ ovladače a dokonce si můžeš vybrat svobodné a nesvobodné,musím jěště zmínit tiskárny,že nejdou,že chybí ovladače ne nechybí ja mam starou pixmu a ono ten LINUX ty ovladače už v sobě má,tiskne a skenuje mi to 1000krát líp jako pod widlema,Milánku a k té tiskárně pod windows 10 nejsou ovladače,vím začneš s tím že jdou použít v režimu kompatibility i starší pro win7.Neměl jsem jedinej problém z ubuntu,linux mintem,kubuntu,atd.repozitáře jsou ultra bezpečné a bez balastu a virů,a k té svobodě instalací jiných programů můžeš si stahnout programy ne jenom z centra softwaru,ale i od jinud z internetu a kdyby si koukal pořádně na jakekoliv stránce máš stahnout soft pro widle,mac os,linux a taky x32 anebo x64bit tak nevím o čem to tu mluvíš,jěště můžeš spomenout ms office anebo ,že nejdou hry pod linuxem.Ano je pravda pokud by měl Linux přimou nahradu za ms office a zadarmo plus hry pod linuxem byla by to zajímavost.Koupil bych si levnej notebook nainstaloval zadara linux a nazdar nepotřeboval bych widle.

    • redhawk75 říká:

     lenze linuxu chyba zakladna vec, nutny Photoshop, hry, a vsetko to bez platenia.

     Problem je, nech si kazdy pouziva co chce, ale je vela takych ludi, co robia „osvetu“ a neurobia tym dobre ani Windows ani Linuxu.

     • Anonym říká:

      Photoshop sice v linuxu chybí, ale linux za to nemůže, že adobe dosud neportoval na linux, ale i na to existuje alternativa „gimp“. Dále již zmíněné hry.. Hry pro linux existují a ty windowské nefungují převážně kvůli licencím atp. s tím bohužel jsou i vývojáři, protože windows nabízí directx, který je pro ně prý jednodušší než opengl. A proč nepřejdou widlaci? Protože.. Spousta vývojářů= spousta programů+ v linuxu hledají „chyby“ (věci, na které jsou zvyknutí jinak)

      • jirka říká:

       ono je to ještě trochu jinak..nejčastějším důvodem proč nejedou v linuxu konkrétní hry je toto.. spousta vývojářů obzvlast her neumí napsat kvalitní bezchybny a odladený kod, nekdy za ně museji chyby opravovat výrobci grafických karet v aktualizacich driveru..a je logické,že ne každá firma,( obzvlaste ty nizkonakladove) co vyrábí graficke karty, si nemuze dovolit programátory kteri opravují práci vyrobce nejakeho popularniho titulu,(kvuli kterym se nejcasteji nova grafika kupuje) drivery graficke karty maji většinou proprietárni (uzavřený) zdrojový kod, nelze je tedy snadno portovat do linux prostředí, nehledě na právní stránku věci..(když nemáš kod, nemáš co portovat,a pokud bys jej měl, tak to je nelegální) a kromě toho,vývojáři her používaji k vyvoji her velmi často prostředí životně zavislé na ekosystému windows, místo aby používali opevřenou platformu..důvodů proč se tak děje je mnoho.. od dotací mikrosoftem, po fakt,že vývojář si zvykl na visual studio c++ od mikrosoftu a v ničem jiném (například v eclipse,netbeans apod..) by neuměl hru ani napsat.. jenže pokud se vývojář odkazuje na win32 knihovny, a jiné zdroje dostupné pouze ve windows, zároven tím brání použití kodu v jiném prostředí..ale nejen to.. jakákoliv chyba zabezpečení knihoven, může zpětně za chyby v jeho práci, i když je prvotním viníkem vyrobce windows.. (odborníci vědi ze je to celé jeste o neco slozitejsi,)ale zde pišeme také pro laiky.. zjednodušeně řečeno: s nekvalitním nástrojem (neustale předělávaným windowsem) se dělá velmi těžko hra, která by bez problému fungovala na různých konfiguracích a zároven pod různými systémy, a to přesto, že původní kod by to uměl, kdyby jeho časti odkazovaly na svobodné knihovny místo na chybný a uzavřený kod, který je těžké opravit.. a kvůli tomu zase uplne jiní vývojáři musejí psat patche na konkretní hru a konkretni system, prestože v otevřeném kodu by stacilo jednoduse opravit chybu..

       • Livan říká:

        Promiň ale takovou snúšku nesmyslú a polopravd jsem už dávno nečetl. Např.: „nekdy za ně museji chyby opravovat výrobci grafických karet v aktualizacich driveru.“. Toto je naprostý nesmysl. Jak by to asi opravovali, když nemají přístup ke zdrojovým kódúm a nevějí jak je to implementované. Pokud jsou opravy driverú, tak potom jenom vlastní chyby v driverech. Další perla: „uzavřený kod, který je těžké opravit..“ Ubezpečuju tě, že uzavřený kód lze opravit úplně stejně jako ten otevřený. Rozdíl je jenom v tom, kdo k němu má přístup. Navíc orientovat se v cizím kódu a pochopit ho je náročnější, než opravovat kód, který jsem sám vytvořil a orientuju se v něm. „zjednodušeně řečeno: s nekvalitním nástrojem (neustale předělávaným windowsem) se dělá velmi těžko“ tady se dá říci jenom nasledovné – a co problémy v otevřeném kódu? Kolikrát se po atkualizaci něco rozbije, co fungovalo už nefunguje a další aktualizace rozbije zase něco jiné, jak ukazuje praxe. Takže chyby se najdou všude.

      • DžyM říká:

       Gimp je alternativou Photoshopu? Ale no taaaaaaak…..

    • mar.sky říká:

     Súhlasím s tebou dee jay. Mám podobné skúsenosti ako ty. Tiež mi nosia moji známy staré PC, Notbooky s Windows XP veľakrát a ked im navrhnem, že im tam dám Linux Mint, každý odpovie urob tak aby bolo dobre, tak ho tam nahodím bez problému a zakaždým to bežalo bez problémov. Nik sa zatiaľ nesťažoval, že by mal problémy s tým.

  • Broukal říká:

   Milan Sebechleba trosku ti treba opravyt tvoje trolovske nazory:

   Add 1: Linux si netreba kupovat aby bol prechod na vyssiu verziu zadarmo. Kdezto windows 10 neni zadarmo, uzivatel musi mat legalne kupenu predchadzajucu verziu systemu. Presne ako pisete prechod je viac menej automaticky bez starosti t.z. ze starosti a problemy tam su to iste plati pre linux mozu sa vyskutnut a nemusia. Zbytok vasho prispevku je uz odveci… Takze zhodnotenie linux ma plus zato ze je zadarmo voci windovsu.
   Add 2: V linuxe je 99% programov zadarmo nie iba vacsina. Zatial som vzdy nasiel alternativu neakeho programu alebo som rozchodil program z windowsu pod linuxom. Ano najdu sa aj programy ktore nejdu a su robene priamo pre windows neake specificke ale od toho mam dual boot ktory som uz vyse roka a pol nemusel pouzit.
   Add 3: No to snad nemyslis vazne, bezim na linuxe bez antiviru uz dva roky a ziadny virus ani nic podobne som nezazil vyskusaj nieco take na windows a za par dni je tam virus… Tu s aukazuje tvoja zaujatost voci linuxu takze winodws zas len pohorel. Zjavne moc nesledujes vivoj na linuxe inak by si vedel ze akonahle je objavena diera alebo zavazna chyba v priebehu par dni je na svete aktualizacia ktora to odstranuje kdezto vo windowse sa caka aj pol roka na zaplatu, zas len tovja zaujatost voci linuxu sa ukazala… V repozitaroch niesu pochybne aplikacie su tam len aplikacie ktore fungovali na starych kerneloch a zrovna pod novym nemusia, staci nahlasit nefunkcnost autorovi a pokial je projekt zivy tak pride rychlo naprava…
   Add 4: Ano v tomto bode mozem suhlasit ani mne sa nepodarylo rozbehat linux na 90% notebookov ktore som mal. Az som sa dostal k ubuntu ktore ma tzv wubi a instaluje sa priamo pod windows, takto som obisiel problemy sposobene vyrobcami biosov ktore su primarne nastavene na windows a zamedzuju bootovanie a instalaciu inych systemov ale to sa tomu treba venovat aby clovek nieco take zistil. Co sa tyka instalacie win asi si etse neistaloval win bez original ovladacov inak by si vedel ze je to nocna mora hladat neaky ovladac pod windows a umenie nieco najst, uz som tak par krat prisiel k sedinam, za to na linuxe stacia novueau ovladace na grafiku aby fungovali a nahrady ci rozchodenie neakeho haardweru je otazka par dni pre zaciatocnika lez si to nastuduje na fore, kdezto vo windowse bez original ovladacov nic nefunguje.
   Add 5:No linux funguje sustavne bez uctu nie aj bez, zas len vyhoda linuxu. No stym spehovanim presne iba niekto zatazeny na windows to tak bere pod linuxom mam nastavene veci tak ze sa mazu vsetky coockies po zavreti prehliadaca takze ked ho zpanem druhy krat tak sa neda spajat moja predosla aktivita s touto je to len na uzivatelovi aky je vyspeli a ako si dokaze nastavyt prehliadace a system kdezto pod windows to nejde tak ani tak.
   Add 6: Ano daju sa vypnut ale v zaklade su zapnute coje dost nevyhoda nehovoriac o tom ako pises dalej po ic vypnuti je windows menej pouzitelny az nefunkcny, to hovory same za seba ze jednoznacne linux je vyhoda. To prirovnanie k navigacii je set sakra scestne pretoze navigacia neodosiela ziadne udaje prec. A co k automatickemu prihlasovaniu k wifi treba zapnut polohu?, to kde odkedy?, trosku prestrelenie mimo.
   Add 7 a 8: Presne to ludi ktory o ochrane sukromia a osobnych dat nezaujima to je nazorna ukazka windows trollov. Moznost prisposobenia ja najlepsia ukazka dokonale zladnutej aplikacie takze si ju moze kazdy prisposobyt sebe a svojim potrebam.

   Co sa tyka tej slobody ako nechapem ten postoj skusk si pod win10 vypnut aktualizacie aha zadrheltu sloboda konci, skus zistit ktory proces ti sustavne cita z disku bez tvojho vedomia aha zadrhel zas to nejde max zistis ze je to schvost systemove volanie ale coho smola, skus sledovat ktore aplikacie kam posielaju data kedy a preco zas smola na linuxe toto vsetko ide uplne bezne a slobodne mozem toto vsetko kontrolovat a zakazat ak budem chceit kdezto pod windowsom to nejde. Ano aj pod linuxom mozes naistalovat vsetko co na webe najdes pod tento operacny system c neni v repozitaroch a este navrch mozes instalovat aj vacsinu programov co niesu urcene pod linux takze zas len vyhoda linuxu. „Repozitár/obchod je ešte nebezpečnejšie miesto ako samotný internet.“ toto snad pisal imbecil ktory nic o linuxe nevie, nato aby sa nieco do repozitarov dostalo musi byt preverene a otestovane to ze to pod novym jadrom systemu nemusi fungovat spravne je len otazkou casu lez to tvorcovia vyladia.
   No dost tento prispevok mi stacil takychto trollov rastie ako hub po dazdi v poslednej dobe neurekom…

  • Anonym říká:

   Zdravím pana Milana Sebechlebského. Do bodu č. tři vašeho příspěvku jsem váš příspěvek četl pomalu pečlivě a kroutil hlavou.Po první větě v bodě č.4 jsem si řekl že to co píšete se nezakládá prostě na pravdě,možná z nevědomosti.Těžko říct , ale bude v tom soudím něco jiného.Sám používám Ubuntu,Mint a W7.Ubuntu bylo první které jsem si okusil je fajn ale Mint je ještě lepší.Pro mě tedy.Ubuntu a Mint je mnohem stabilnější než Windows a určitě se například časem nezpomaluje.Více lidem kterým jsem nainstaloval Ubuntu a nebo Mint jsou plně spokojení a nikdo nechce přechod zpět k W protože jelikož to jsou normální uživatelé tak ví,že čas od času mě museli „otravovat“ ať jim s tím něco udělám že to zase skoro nejede , případně ať si donesu bitovou kopii a udělám krátký proces.Myslím si,že dva roky (minimálně) linuxu u uživatele úplného laika je dost dlouhá doba na to že ten systém jede pořád stejně,tedy je stejně svižný a bez problémů.Osobně jsem se nesetkal s počítačem kde by tou nejjednodušší cestou,tedy s CD/DVD nešel nainstalovat výše zmiňovaný Mint a nebo Ubuntu.Vše probíhá stejně jako u Windows pouze s tím rozdílem, že je to rychlejší a po nainstalování se nestává že další velmi dlouhý čas trávíte čekáním na doinstalování bůhvíjakých aktualizací o jejich přínosu se můžete jen domnívat.Co se týče prostředí tak v tom nepřekonatelně vede linux o tom se snad nemusíme dohadovat.Jednoduchost,přizpůsobitelnost,skvělé ovládání.Když jsem byl před léty např.v Polsku tak jsem si všiml že tam není prakticky firma která by používala Microsoft Office, všichni jeli na LO nebo OO a měli tehdy ještě windows.Dnes je situace taková že většina těchto firem jede na linuxu a s LO nebo OO.Co se týče práce v kanceláři je to lepší řešení.Já sám mám disk s W ze setrvačnosti a hlavně kvůli práce s videem.Když se tak zamýšlím, možná nastal čas abych se zase podíval na videoeditory pro linux a možná už ani ta setrvačnost nebude taková jaká je.Tak nějak to vidím tedy já a to jsem se záměrně vyhnul dalším důvodům proč si myslím že je lépe preferovat linux.Snad ještě na konec něco.Pokud není konkurenční prostředí v čemkoli tak je to velmi špatně.

  • Razor říká:

   Milaner, vetsi bludy jsem dlouho necetl, bez urazky …

  • Filip 608 říká:

   Je jasné koho propaganda je tu podplacená.

  • freespace říká:

   Naprostý souhlas

  • Daniel Mareček říká:

   Pozdravujem, včera som si stiahol L-MINT. Skúšal som to dva roky dozadu ale nepodarilo sa mi to rozchodiť do stavu mojej spokojnosti. Včerajšok prekvapil. Linux som chcel z čistej zvedavosti a aj z dôvodu, že konči podpora W-7. Nerozumiem politike WINDOWS. XP bolo asi to najlepšie čo som držal v ruke. W-10 je pre mňa moc rušivý, to množstvo rotujúcich okienok sťažuje orientáciu, nie je intuitívny, musím ho dosť prehrabávať aby som sa k niečomu dopracoval, atď. Je to len môj názor.
   MINT skúšam druhý deň a zatiaľ funguje to čo potrebujem. takže som sa rozhodol dať mu šancu, aký bude výsledok uvidíme po čase.
   Čo sa týka argumentu o súkromí tak sa musím len pousmiať naivite ľudí. Drvivá väčšina nosí pri sebe telefóny na úrovni počítačov a prevádzkovaním sociálnych sietí stratili súkromie na 100%. „Veľký BRAT“ má všetky informácie o používateľovi. Ak by chcel jednotlivec chrániť súkromie musel by sa vrátiť k tlačítkovej alternatíve mobilného telefónu, doma vypnúť WIFI a kúpiť starý CRT televízor. Tak to je asi všetko.

   MINTU ZDAR

  • T říká:

   Používám linux na ntb, s ovladači nejsou problémy jak píšeš, ntb je svižný, mnohem svižnější než windows. Zajímavé je, s linuxem je výdrž baterie přes 5h, respektive něco mezi 5-6, ale s windows jen něco okolo 3h, proč? Těžko říct. Dokonce když si sem tam zahraji nějakou hru na steamu tak jede líp než po win, o virtualiza os pro práci ani nemluvím, kde windows končí, linux u mě začíná. Vyzkoušel jsem toho víc než dost, od win98 až po 10, od tehdejšího mandrake linuxu 9.1 po fedoru 30…ano, dřív se win a linux nedal moc srovnat, teď mi přijde linux o něco málo lepší, ale…co bude za 5let?

 2. Myluna říká:

  Vážení, já jsem obyčejný BFU. Proto používám oba systémy. Řídím se heslem vše legálně. Výhodu v Linuxu vidím především v tom že je převážně zdarma.☺ bohužel jako běžnému BFU, se nepodařilo ani přes Wine nainstalovat exe soubor na aktualizaci navigace. Tudíž používám i windows. Takže využívám výhod obou systému.a jestli je lepši ten či onen je tady irelevantní.

  • Míra, ok1ufc říká:

   Myslím, že nejsi sám. Já standardně používám více operačních systémů na jednom disku. Linux má tu výhodu, že se opravdu licence neplatí a tak opravdu nevidím důvod nemít operační systém přizpůsobený konkrétnímu charakteru práce. Jako radioamatér mám jednu instalaci Linuxu jen pro řízení stanice, pro provoz komunikačních programů apod. Jinou instalaci mám jako kancelářskou, mám tam hlavně CAD programy a vše pro design. Jinou pro vývojové prostředky, pro programování mikropočítačů, atd. Mám i Windows 10, upřímně, už je spouštím jen, když se chci podívat, co MS po aktualizacích pošahal, co jim nefunguje … Podotýkám – nehraji hry, takže nespouštím SW, který je psaný hlavně tak, aby fungoval jen pod Windows. Chápu, že autoři programů chtějí nějak dělat byznys.

 3. Kohák říká:

  Ahoj všichni. Také bych rád přispěl svými zkušenostmi s oběma systémy. Dlouhá léta jsem používal Windows a krátká léta Linux.
  Problémy s instalací Windows byly vždy. Po nainstalování systému (z dodaného CD/DVD) bylo třeba dodělat ovladače zařízení a upravit prostředí. Okamžitě bylo nutno instalovat antivir a pak mohl člověk na internet. Následovaly úmorné aktualizace systému, restarty a čekání a restarty….. Další práce nastala s instalací potřebného software (placený/zdarma). S holým systémem Windows se pořádně dělat nedalo. Poslední fází byla optimalizace – vyčištění, srovnání, defragmentace disků. Dostat počítač do použitelného stavu trvalo tak dva dny pro firemní a jeden den pro osobní PC. Situace se zlepšila s předinstalovanými Windows. Odpadla práce s ovladači PC. Všechno nakonec fungovalo, ale za přispění dlouholetých zkušeností a fíglů.
  Linux mě po této stránce mile překvapil. Stáhnu ISO soubor vybrané distribuce (výběr je veliký) a vypálím DVD nebo dám na USB. Instalace probíhá svižně a pro nováčka Linuxu začnou problémy. Trochu jinak značené disky, trochu jiná adresářová struktura, uživatelé, práva atd. Je třeba si něco málo přečíst. Windows taky nenainstaluje úplná trubka. Počáteční neznalostní problémy překonány a po restartu systém najede a je plně k použití. Aktualizace proběhne dvěma příkazy z terminálu (je třeba oživit praktiky s DOSu) či dvěma kliky ze správce software a je to. Žádné opakované restarty a dlouhé čekání. Celý proces se vejde do hodiny. Pro všechny běžné činnosti domácího PC jsou zde již nainstalované programy.
  Instaloval jsem stovky PC s Windows a desítky PC s Linuxem takže mohu srovnávat. Jednoznačně vede Linux co do pracnosti, rychlosti i problémovosti. Linux mi dokonce běží i na starém šrotu, kde nešly ani XPčka.
  Pro domácí PC jednoznačně vede Linux. I můj 80-letý tchán s ním bez problémů pracuje. Zatím jsem našel pro domácí práci ekvivalenty programů z Windows, některé výrazně lepší.
  Pro pracovní nasazení jsem však narazil. SW není pro Linux upraven a ani nelze zprovoznit pod emulátory. Prostě vývojáři Linux ignorují.
  Bezpečnost systémů z hlediska uživatele je lepší v Linuxu. Není třeba antivir a firewall se jednoduše nastaví v systému. Kolik ztraceného času jsem strávil odvirováním PC s Windows si ani nedovedete představit.
  Instalace software v Linuxu je díky repozitářům velice jednoduchá. Programy jsou kontrolované a hlavně klasifikované z hlediska spolehlivosti. Nikde nehledám po internetu nové verze, aktualizace se připomenou samy.
  Další stránkou je podpora systému. Zkusili jste někdy volat o pomoc Microsoftu. Pokud nemáte krabicovou verzi (dražší), odkáže vás na výrobce PC. U Linuxu existují fóra, kde vám vždy někdo ochotně poradí. Speciálně u Mintu je tento web, kde jsem zatím našel skoro vše, co jsem potřeboval.

  Pro mne jasně vítězí Linux a na domácích PC nemá konkurenci. Bohužel ví o něm zoufale málo běžných lidí. Pro pracovní PC bohužel musím mít Windows 7. Vyšší verze zatím za moc nestojí po přechodu Microsoftu k Metro omalovánkám.

  Pro hlubší srovnání nemám dostatečné znalosti Linuxu. Myslím si, že Milan S. to se znalostmi Linuxu také nepřehnal. Moje zkušenosti s problémy na Linuxu: v 90% jsou zapříčiněny mojí neznalostí.

  • takyradějianonymně říká:

   Jen bych doplnil na straně Linuxu a ve prospěch Linuxu:
   ano, je to ale podmíněno a jak jsem i sám na sobě zjistil právě distribucí a zde také především její správou, aby byly opravdu odpovědně doladěné aktualizace a také přechod na vyšší verze … a to není samozřejmost.
   Také jsem se setkal s nejednou distribucí, která se po instalaci tvářila nanejvýše příjemně a byl jsem nadšen (možná silné slovo?) ovšem tak do 1/4 nebo do 1/2 roku jsem ji opustil právě kvůli zmatkům v závislostech a různým hláškám, s kterými by si třeba moje 78 letá teta už těžko sama poradila 🙂
   Mint dle mne patří (začínal jsem na něm) k těm které bych právě proto do začátku doporučil … a třeba tam i u něho skončit. Já chtěl některé speciálnosti v aplikacích aktuálnější (než jsou v repozitářích) a tak jsem po čase se zvědavě rozhlížel i jinde. Ovšem pro prohlížení webu, korespondenci e-mailem, kancelářské programy a pro základní práci s obrázky (stažení z foťáku a úprava) Mint na úrovni toho, co třeba a la strejda znal z WXP, tak vyhoví.

 4. Aké hlboké znalosti Linuxu podľa Vás potrebujem, aby som rozpoznal, že nefunguje grafická karta? Ani pod ovládačom AMD a už vôbec nie pod takzvaným slobodným ovládačom.
  Je to dlhoročný problém Linuxu preberaný na všetkých fórach. Žiadne riešenie nemá.
  A podľa všetkého sa to príchodom nového Ubuntu ešte zhoršilo. Prvé reakcie tomu nasvedčujú. Slobodný ovládač nedokáže nahradiť ďalej nepodporovaný ovládač AMD. Počkám, ako sa s tým vysporiada Mint, ale predpokladám, že tak, ako doteraz. Nijako.
  Čo viac podľa Vás musím vedieť?
  Grafické karty sú Achillovou pätou Linuxu. Niekto šťastie má, niekto nie.
  Ja som ho nemal. Opakovane.
  Stačí Vám taká vedomosť?
  Mimochodom rovnakú vedomosť alebo skôr nevedomosť mám aj o windowse. navštívim stránku AMD, vyberiem si grafickú kartu, zvolím OS, stiehnem a nainštalujem ovládač. Záležitosť na pár klikov.
  Koľko doktorátov z jadrovej fyziky potrebujem, aby som rozoznal, že vo windowse to funguje a v linuxe nie? Napriek tomu, že v linuxe je postup nekonečne zložitejší, najprv treba odinštalovať, potom nainštalovať nejaké knižnice a až potom ovládač. pri všetkom navyše nestačí jednoducho kliknúť ale treba zložito kopírovať celé bloky príkazov do príkazového riadku. Výsledok nakoniec nestojí zato. Grafická karta nefunguje.
  Stále si myslíte, že je to mojou neznalosťou? Akú znalosť potrebujem, aby som kopíroval krok po kroku wiki ubuntu?

  • Keď som si kupoval NTB tak som si na stránke Canonical overoval, či je kompatibilný s Ubuntu. Podľa nich bol. Netvrdím, že presne moja špecifikácia, ale s AMD a ATI. Čiže informácie som si zisťoval. Žiaľ, boli nesprávne.

   Mimochodom, ďalšie dva počítače sú s Intelom a Nvidiou. Zaujímavé, že majú rovnaké problémy. Pritom jeden z nich inštaloval „profesional“, nie ja.

   • Kohák říká:

    Po svých dlouholetých zkušenostech s instalacemi různých zařízení na windows mám za sebou také několik hrobečků (neuchozený HW). Stejně tak jsem nepokořil několik zařízení na Linuxu. Takový je život. Není však třeba kvůli pár kamenům zatracovat celou horu.

  • fifo říká:

   AMD ovladac nainstalujes na Linux uplne jednoducho.

   takze je riesenie a je uplne jednoduche.

   stiahni si Synaptic – spravcu balikov.

   v nadstaveniach. v zdrojoch softveru pridaj do oblasti – main contrib non-free

   daj ok.

   po aktualizacii zdrojov daj do vyhladavania v Synaptic – FGLRX / AMD Catalyst a nainstaluj.

   to je vsetko.

 5. re lombardo1981

  Z neznámeho dôvodu sa neviem pripojiť do vlákna, tak Vám odpoviem tu. Viem, že existujú nepreberné množstvo distribúcii. Dokonca priznám, že je to pre mňa španielska dedina.
  Ale všetky, doslova všetky fóra, čo som prečítal nováčikom doporučujú začať s Ubuntu alebo Mintom. Nikde som nenašiel iné doporučenie. Áno, niekto pridá aj nejakú tretiu, podľa svojich preferencii, ale Ubuntu a Mint sú všade. Líšia sa len podľa toho, aký má dotyčný recenzent pohľad na Unity.
  Tieto dve distribúcie majú najlepšiu wiki, najrozžírenejšie fóra, asi najväčšie komunity. Problémy sú identické, riešenia a doporučenia kompatibilné.
  Čím som mal podľa Vás začať?

  • Satapouch říká:

   Vážený, už toho prosím nechej. Dost dobře nechápu proč se zde neustále sálodlouhými výlevy Linuxem vůbec zaobýváš, když je tak špatný. Prostě ho nepoužívej a je to. Nikdo, ale vůbec nikdo ti ho nevnucuje.
   Hlavně už přestaň spamovat, myslím, že už všichni pochopili, co jsi zač.
   Hezký zbytek dne.

   • dee jay říká:

    Milánku,distribuci si musíš zvolit sám např.Mint,Ubuntu,Edubuntu,Lubuntu,Xubuntu,Open Suse,Manjaro,Fedora,u každé je dostatek informací taky na youtube zadáš distribuci a je tam toho do bezvědomí.Hlavně je důležité co děláš na pc,začni u sebe uvědom si co chceš udělej službu lidstvu,Linux je svoboda kapito presto,to není next next finish widle,ber to tak investuješ čas naučíš se něco novýho např.příkazovej řádek a zadávání příkazu a nejenom to a postupně pochopíš,že věci jsou jinak.

 6. Old Bobby říká:

  Je to všechno o způsobu myšlení a ochotě se něco jiné naučit. Pokud nemám ochotu něco měnit a jsem spokojen s tím, co už umím, tak si to nebudu škrábat. Pokud je pro nás lepší máchat prádlo v potoku, než prát v pračce, tak není co řešit.

  Protože i v Prodané nevěstě se zpívá, že „každý jen tu svou, má za jedinou“, budu respektovat i názor člověka, který není promiskuitní. I já jsem se snažil s každou partnerkou vydržet co nejdéle; nicméně u věrnosti k operačnímu systému nejsme zatíženi „vedlejšími produkty lásky“, jak se někdy říkalo dětem.

  Když mi bylo 65 let a jeden den, tak jsem po 13 letech nerovného boje s produkty M$ začal flirtovat s Linuxem. Nejsem ten typ, co v tomto věku bude vysedávat na zápraží s fajfkou v hubě nebo být jen denním návštěvníkem hospod IV. cenové skupiny. Teď, po téměř 13 letech praxe s Linuxem, a asi 40 tvrdých a podařených instalacích, se nějak myšlenkově nedovedu vrátit do těch dřívějších let s M$. Tam bylo alfou a omegou – buď odrbat M$ nebo být odrbán… Byla to hrozně dobrá škola, něco jako pro vojáka cizinecká legie.

  Nesetkal jsem se s mnoha lidmi, kteří by do nebe chválili produkty od M$, ale pracují s nimi, drží hubu a krok. Nicméně pokud takového nadšence (i na webu) najdu, klobouk dolů – jsou to zásadoví drsňáci a pokud se do věci rozumí, zaslouží si můj obdiv.

  K těm noťasům a grafárnám z AMD, tam je to fakt na levačku, není nad pořádnou bednu s Intelem nebo NVidia. Nemá ale význam přenášet problémy výrobce na BFU, ten je až na konci řady…

  Z tohoto pohledu mohu i starším lidem doporučit pouze Linux, především Mint. Pokud je člověk schopen naučit se používat turniket, bankomat a smartfón, tak je po kognitivní stránce vybaven i pro rychlé naučení Mintu. Snad jen lidé s IQ mezi 70-85 by mohli mít problém. Ale pro ty je tu Android a další OS, teď si narychlo nemohu vzpomenout na ten anglický název…

 7. golf33 říká:

  Pro mě osobně je Linux lepší než Win. Proč? Protože jednoduše funguje, oproti Win. Nejsem zarytý Linuxák, ani Windowsák, ale dovolím si postřeh. Pracuji s oběma systémy, dá se říci tak 50:50. V práci noťas s Win, doma s Mintem. Hned na začátek…nehraju hry. V práci využívám zejména Excel pro analýzu a vyhodnocení dat a export dat z Excelu do SQL. Okrajově využívám DMS Alfresco.
  1. Pracovní notebook : Lenovo ThinkPad E460, Win 7, MS Office 2013, DMS Alfresco, MariaDB. Notebook jde cca. na IT oddělení, seká se, vypadává Citrix, stálé problémy s připojováním do zabezpečených sítí, připojování k dokovací stanici Lenovo s dvěma monitory…věčně nefunkční. Rozhozené ikony po odpojení, rozlišení obrazovky, nutný restart ntb po každém odpojení.
  2. Soukromý notebook : Lenovo ThinkPad E540, Linux Mint, MS Office 2013 (placená licence) přes PlayOnLinux. Za rok a půl používání nebyl jediný problém. Dokovačka v pohodě, Excel jede bez problémů, Citrix…prostě vše.
  Dokonce i mí rodiče (65let) mají na svých noťasích Mint. Na net super, bankovnictví a soc. sítě v pohodě, Skype jede. Jednou za měsíc aktualizuju, za 5min. není co dělat.
  A co mi pije krev na Win nejvíce? Aktualizace…zapnu počítač…hláška – nevypínejte počítač, probíhá aktualizace. Vypínám počítač – nevypínejte počítač, probíhá aktualizace. 20-30min není problém.
  Já prostě potřebuji notebook, který zapnu a za 5sec dělám, vypnu a za 3sec. zaklapnu.
  V poslední době zkouším OS OpenIndiana (Solaris). Zatím se jeví také lépe než Win.
  Nikomu nic nevnucuji. Kdo chce Win, ať má, kdo chce Linux, ať má…v tom je pro mě hlavní svoboda…MŮŽU SI SVOBODNĚ VYBRAT!!!!

 8. rosstikal říká:

  Utrpěl jsem vzdělání v oblasti IT a IT je i mou obživou. Nejsem BFU a linux používám již 20 let, jak profesionálně, tak i doma. Jak už to tak bývá zbytek rozvětvěné rodiny mě bere jako někoho, kdo jim může pomoci s počítačem a tak se starám o cca 10 počítáčům přibuzným a vzdáleným příbuzným. Všichni běžní Frantové, co nehraji hry, potřebují jen internet, email, skype a nějaký textový procesor.

  Všichni tam měli windows a jednou za čas se u všech zpomalily na tolik, že jsem je musel přeinstalovat, žadné defragmentovaní, CCleanery apod nepomohli. Přeinstalovaní pomohlo vždy, a muselo se opakovat, každých 6 až 12 měsíců. Problém byl v tom, že toto zabralo spoustu času: zálohovat data na jinou partiotion nebo flashku, přeinstalovat všechny aplikace, nastavit vše: icony, tiskárny, preferované rozložení klávesnice, scanner, kamery, pozadí na ploše, spořiče, záložky, antiviry jak bylo. Když to šlo, tak práce na 2 až 3 hodiny. Když jsem se někde zasek, tak i déle.

  Před dvěma lety jsem jedné ze svých oveček nainstaloval Linux Mint Xfce, protože udržovaní widnows v kondici kvůli horšímu hardwaru mě stálo hodně času. Říkal, jsem si když budou problémy, tak tam ty widle dám zpět. Problémy nebyly, postupně jsem všechny počítače znamých předělal na Linux Mint. Linux se opravdu za těch 20 let (trvalo to dlouho) dostal do stavu, kdy je použitelný i pro BFU. Pořád se jim o počítače starám, ale jsou to prkotiny na pár minut, např. přidat nový emailový učet do Thunderbirdu apod. Rozhodně se nejedná o maintenance jako to bylo o windowsů, které se zavirovávali, antiviry vše zpomalovaly atd.

  Jinak tihle BFU (babičky, tchýně apod.) zvládají sami aktualizace a nic se jim nezpomaluje. Počitače po stistu vypínače jsou na seznam.cz do minuty, což u windows po x měsích od instalace bylo i 10 minut a ikonka antiviru se vrtěla jak vzteklá kuna.

  Když někdy přijde na řeč o hledně Windows či Linux, tak ty mé ovečky říkají, že si ani nevšimly, že je to nějaká změna. Oni už totiž dávno zapomněli, že se jim to zpomalovalo, že na ně houkal antivirus, že mě uháněli, abych si udělal čas na jejich počítač a dal jim ho do pořádku. Nemůžu se na ně za to zlobit, mozek je dělaný na vytěsňovaní zlých vzpomínek.

  Měl jsem nějaké problému:
  – Jeden počítač v patronaci, jsem nechal na windows, protože užívatel se přihlašuje ke cloudové aplikaci fungující pouze v Internet Exploreru (nechtěl jsem tam cpát dualboot či virtual|Box)
  – Docela mi trvalo než jsem rozchodil nahrávání kešek geocachingu do dědova letitého Garminu
  – Tchýnina stařičká HP tiskárna odmítala pracovat s HPLIP co je v repozitaři. Musel jsem to zbuildovat ze zdrojáků sám.

  Předpokládám, že ani jeden z výše uvedených problému BFU nezvládne. Ve windowsech s IE ani s Garminem a ani s tiskárnou problémy nebyly a pro BFU fungujou hned. Milan Sebechlebský má pravdu, že tady je to jednodušší. Na druhou stranu, pokud tyto problémy vyřeším a s pomocí googlu se to vyřešit v rozumném čase dá, tak Linux poskytne bezproblémový provoz uživatelům i jejich „helplajně“.

 9. Tomáš říká:

  Dovolil bych si také zareagovat.
  Je pravda, že Linux může být pro velkou část uživatelů plnohodnotná náhrada Windows.
  Druhá pravda je, že uživatelé na Linux nepřejdou, dokud nejsou něčím donuceni. Třeba nesmyslem zvaným Windows 10.
  Vždy také záleží na tom, jak a k čemu počítač používáš.
  Pro lidi, kteří používají běžné věci (internet, úprava fotek, kancelář, multimédia) je Linux Mint perfektní náhradou a vlastně i něčím navíc.
  Po instalaci Linuxu těmto lidem se ze začátku mohou objevit problémy s odlišnou strukturou Linuxu, ale časem tyto problémy úplně zmizí.
  Velmi často napadají Linux hráči her. Ano, řekněme si na rovinu, že zde ještě Linux plnohodnotná náhrada Windows není. Je to chyba Linuxu? Ne, je to chyba výrobců her a uživatelů (malé rozšíření Linuxu mezi nimi). Pokud by bylo např. 30% uživatelů pc na Linuxu, bylo by i her, které jdou spustit pod Linuxem mnohem víc. Naštěstí se ale i v této části využití pc blýská na lepší časy (Valve, Play on Linux apod.)
  Je pravda, že v Linuxu je občas problém rozchodit některý specifický HW. Je to chyba Linuxu? Ne, je to chyba výrobců HW, nedostupnosti ovladačů a problém, že výrobce není tlačen uživateli k podpoře Linuxu. Vždy je ale možné, že ovladač dá do kupy někdo z Linuxové komunity. A co jsou problematické HW? Různé multifunkční speciality ( multifunkční tiskárny, televizní karty s hw enkodérem apod.)
  A že to ve Windows není problém? Ale je. Podpora HW může velmi lehce skončit s novým sysémem (a také často končí).
  Jako příklad mohu uvést například HW firmy Microsoft – Joystick Sidewinder FF2 měl plnou podporu Win XP, ale Win 7 jej již vůbec nepodporovaly – Microsoft nevydal ovladače. Co bylo platné, že byl HW nově koupen, ovladače pro Win 7 nebyly.
  Stejné je to i s grafikou (klidně zmiňované AMD). Někdo se rozhodne, že už se jedná o dost starý model a zruší zpětnou podporu v ovladačích. A stojíte před problémem – buď si necháte poslední funkční ovladač (což může být třeba Catalist z roku 2011) nebo třeba přejdete na Win 10 a tam tato karta nemá možnost nainstalování Catalistu vůbec – buď Vám poběží ovladač Windows nebo máte smůlu – donutí Vás koupit si novější model HW. V Linuxu jste na tom většinou lépe – ovladače jsou dostupné delší dobu, ale nakonec dopadnete stejně. Pro výrobce příliš starý HW nebude mít podporu v nových ovladačích, staré ovladače nenainstalujete na nový systém, takže se můžete spolehnout jen na systémový ovladač. Ale zase ten bude v Linuxu fungovat ještě dlouho.
  Často také zní od uživatelů Windows, že není plnohodnotná náhrada SW. Může to být i pravda, ale někdy je to i o tom, že prostě o ní ani nevíme. Příkladem může být třeba Photoshop a Gimp. Ano Gimp není plnohodnotná náhrada Photoshopu pro všechny uživatele. Ale pro obyčejného běžného uživatele, dokáže Photoshop perfektně nahradit. Problém je, že se musíte naučit, že ten a ten příkaz se jmenuje jinak a najdete ho v jiném menu. A ruku na srdce. Kolik z těch zapálených kritiků Gimpu má Photoshop opravdu zakoupený (on není zdarma? :o))) )? Stejně tak se můžete na přechod na Linux připravit. Používejte multiplatformní programy (Gimp, Libre office, XnView MP, Vlc apod.) naučte se s nimi pracovat a přechod na linux bude o to jednodušší.
  A hlavní plus: Linux nemusíte hned používat na 100%. Udělejte si Dualboot a používejte oba systémy. Časem zjistíte, že trávíte stále více a více času v Linuxu a do Windows chodíte jen na „návštěvu“.
  A to, že si můžete vybrat, že Vás nikdo nenutí, žr se nemusíte nikam přihlašovat apod. to je ta svoboda – Svoboda volby. Klidně si i Linux můžete zaneřádit Skypem, Facebookem apod. Ale nikdo Vás k tomu nenutí a operační systém bude pořád plně funkční. Windows 10, ale již nejsou klasický operační systém, ale spíše Terminál. Povypínejte si všchny tyto „hlášení, aktualizace, vzdálené připojení“ apod. a systém časem bude mít velké problémy.

 10. Joe Rossu říká:

  Windows som používal od roku 1995 do roku 2015… vtedy nastal zlom a začal som používať Linux… Odkedy začala mať moja obľúbená hra plnú linuxovú podporu (vďaka Steamu), na Windowse ma už nič nedržalo…

 11. Lukáš Bahounek říká:

  Klasika, pokud se někomu lunux nezdá být úplně perfektní tak huš, pryč běž ty zlobivý a zlý člověče, trolle a jánevímcoještě. Prostě, ty máš svůj názor a já mám pravdu.
  Hezké.
  A abych nebyl úplně mimo, přešel jsem někdy loni, přesně nevím, a proč? obyčejná zvědavost a znechucení Win10.
  A musím poděkovat za všechny rady a návody které jsem tu našel, moc mi to pomohlo.

  • Anička T říká:

   @ Lukáš Bahounek:
   Klasika, pokud se někomu lunux nezdá být úplně perfektní tak huš, pryč běž ty zlobivý a zlý člověče, trolle a jánevímcoještě. Prostě, ty máš svůj názor a já mám pravdu.
   Hezké.

   Tady křivdíte lidem, kteří Linux používají a ve svých příspěvcích výše uvedených se snažili panu M.S. vysvětlit v čem se mýlí a proč.

 12. korto říká:

  Mňa k LM priviedla agresívna politika MS spojená s prechodom na W10. Od vtedy som spokojný a slobodný uživaťeľ Linuxu. Som veľmi vďačný za to , že vôbec existuje aj nejaká iná alternatíva OS.V mojom okolí som objavil viacero takýchto znechutených uživateľov a pomohol som im z inštaláciou a prechodom na Linux. Ide to je nás už 8 a verím, že to bude rásť. Touto cestou vás chcem vyzvať, aby ste nestrácali čas komentármi, ale aby ste pomáhali menej zdatným uživateľom z inštaláciu tohto slobodného SW.

 13. Smrkiki říká:

  Viete mi prosím poradiť, akú verziu Linux nainštalovať na NTB Lenovo G560, procesor i3, grafika Nvidia asi 512MB, RAM 3GB, už „staré železá“ z roku 2/2010

  Teraz bežím na LM 17.1 (predtym tiez LM, myslim ze od verzie 15, nasledne 16) ale mám pocit, že to nie je ono.
  Sem tam nechce tlačiť, k sieti sa pripája nie na prvý raz, teda musím vyp/zap, teraz napr mi uplne spomalí pri vypínaní na spiaci režim, dlho svieti sivá obrazovka, ktoré reaguje extra pomaly-dá sa to počítať aj na minúty, až ho proste musím vypnúť a nanovo naštartovať.
  Vtedy vydrží pár krát dobre, ale následne zase dlho prázdna obrazovka.

  Potrebujem aby NTB stale fachal bez nejakych zadrhovaciek a problemov. Moja hlavna praca je cez internet, tlac, LibreOffice, gimp, uplne bez hier

  ďakujem

 14. Allconius říká:

  Ahoj, podle mě používání linuxu vyplývá i z určitého životního postoje. A prostě to více odpovídá mé utopické představě, že operační systém, telefonní hovory, sms a internet by měly být zdarma. Proč? Protože každý by měl mít právo získávat informace a komunikovat. Pravda, provider musí taky z něčeho žít, ale už se vyhodilo zbytečně tolik peněz, že by to vystačilo pro internet zdarma na X generací. Alespoň by z toho lidé něco měli. Taky by mě zajímalo proč Microsoft, když je to tak drahý systém, používá web servery s linuxem: http://toolbar.netcraft.com/netblock?q=AIBV,173.222.128.0,173.222.131.255
  😀
  Podle mě se jede v celým světě hlavně na povrchnost. Obalamutit lidi nějakými barvičkami a hejblátky aby nepoznali co je to za šmejd a vytřískat z toho co nejvíc peněz. Ať už se to týká věcí nebo lidí. A linux je jedna ze světlých výjimek.

 15. Abby říká:

  Linux je prima, mám ho hodně ráda, ale když se narazí na problém, je těžké, ne-li nemožné ho vyřešit. Asi před rokem jsem nainstalovala distribuci Elementary OS (a od té doby mám Linux na notebooku jako primární a jediný a na PC v dual boot jako primární, i když hlavní systém pro mě je a bude vždycky jen OS X). Byla jsem spokojená, ale bylo tam spousta chyb, tak jsem přešla na Mint KDE, který jsem používala do února t.r., kdy mi přestalo fungovat bluetooth, systém ho vůbec neviděl (ve Windows 10 bez problémů) a někdy v té době mě zklamal program pro synchronizaci Google Drive Grive, když mi všechno smazal. Zkusila jsem nainstaloval Fedoru a tam bluetooth normálně funguje a je tam i relativně slušný přístup na Google Drive, i když ne synchronizace, ale pouze on-line. Jenže pro změnu mi ve Fedoře nefunguje tiskárna, normálně ji systém najde, ale tisk selže na autentifikaci (v Mintu absolutně bez problémů). Tiskárna je připojena k WHS11. A také když otevřu odkaz z Evolution, spadne mi Chrome. Takže i když jsem spokojená, tak rozhodně ne dokonale, protože na každé distribuci něco nefunguje. Jenže OS X na PC nainstalovat nejde a vyhazovat počítač jen kvůli OS se mi taky moc nechce a Mac stačí jen jeden, jako hlavní pracovní počítač.
  Ovšem jestli se většina lidí potýká s nějakými problémy, chápu, že vyzkouší a vrátí se k nudnému, šmírovacímu, ale funkčnímu Windows…

  • Allconius říká:

   „Ovšem jestli se většina lidí potýká s nějakými problémy, chápu, že vyzkouší a vrátí se k nudnému, šmírovacímu, ale funkčnímu Windows…“
   Ahoj, no a o tom to právě je. To je právě ten záměr výrobců proč nedělají ovladače pro linux, aby drželi lidi na Wydlích a mohli z nich tahat peníze, ale mají smůlu. Pokud si něco kupuji tak si ověřuji podporu pro linux. Co se týká wifi nebo bluetooth v mintu, tak pokud ovladač nerozchodím tak koupím usb wifi např: http://www.softcom.cz/eshop/edimax-nlite-nano-n150-wireless-usb-2-0-adapter-150mbps-sw-wps_d96199.html nebo usb bluetooth např: http://www.softcom.cz/eshop/asus-usb-bt400-mini-bluetooth-dongle_d137224.html tyto 2 mi zatím fungovaly na každým PC, net-notebooku s Linux Mintem

   • Ivan říká:

    máš integrovanú wifi/bluetooth nevieš to rozchodiť až tak že si musíš kúpiť externé moduly a stále tvrdíš že je stále linux top 😀
    To ma celkom pobavilo. Bez urážky ale nevrazíš prachy do OS ale radšej do toho aby ti tam tebou preferovaný OS fungoval aj keď musíš nainštalovať niekoľko externých modulov. Bez urážky ale vážne mi to príde strašne vtipné. Osobne si myslím že každý s týchto Os má svoje výhody a nevýhody. Uvažujem nad nainštalovaním Ubuntu alebo Mint a nie preto že by mi Win 10 vadil štval ma alebo podobne (aj keď uznávam že občas tomu tak je), ale kôli využitiu jeho výhody ktorá je pre mna práve zaujímavá.
    Vediete tu boj o tom ktorý je lepší a ktorý horší, môj názor je ža ani jeden jedn je na prd v tom druhý zase v hentom.
    Dôležité je iba to čo tebe práve momentálne vyhovuje a čo od svojho OS očakávaš.

    • xxx říká:

     s poslednym odsekom suhlasim.
     co sa tyka ovladacov, maslo na hlave je u vyrobcoch hw.

     • Livan říká:

      „co sa tyka ovladacov, maslo na hlave je u vyrobcoch hw.“
      Tak ono je to potenciálnemu užívateľovi jedno, kto je navine, ak mu hw nefunguje. V konečnom dôsledku je dôležité, aby ten hw mohol používať a pokiaľ to OS nedovoľuje, pretože na to nie je ovladač, tak užívateľ bude nespokojný. Darmo má OS iné skvelé vlastnosti, keď to najpodstatnejšie, čo má OS robiť, teda ovládať svoje periférie, nefunguje. Ak výrobca nedováva ovládače pre linux, znamená to, že preň Linux nie je atraktívny. Keby linux bol pre výrobcu zaujímavejší, sám by sa snažil ovladače vydať.

      • xxx říká:

       suhlasim, preto nemam windows, lebo mi nepodporuje od Win8 mixpult, od Win 8.1 wacom tablet.

       nuz lenze vyvojari os nemaju pristup ku kazdemu hw a pokial to neurobi vyrobca, tak smola.

 16. Anička T říká:

  „News Broadcast Interrupted By Windows 10 Updater“ aneb předpověď počasí přerušena Windows 10 updaterem 🙂 viz YouTube

 17. Mvek říká:

  Jen mini dodatek (na Linux Mint se tedy zrovna chystám po problémech s Windows Update na čisté instalaci W7 a problémech po upgradu na W10, a už dlouho jsem chtěl dual boot), podpora Microsoftu už neřeší licence. Řešil jsem problém s Windows update (nikoliv s přechodem na W10, naopak s vnucováním jsem měl též problém) a nikdo se mě na licenci neptal. Nikdo ji neověřoval.
  A dokonce se mi vzdáleným přístupem připojili k počítači a problém vyřešili (no, instalací sw třetí strany, což s mou mírnou paranoiou nebylo příjemné). Tím jen chci říct, že MS se v něčem rozhodně změnil.

  Ale neobhajuji ani jeden OS směr, jen jsem chtěl napravit jednu nepřesnost v diskusi.

 18. Aleš Matýsek říká:

  Rád bych Linux používal, ale dosud mi bránily tyto skutečnosti:
  Na PC Zotac ZBOX-AD06 mi samovolně a permanentně vytěžoval procesor okolo 30-50 %, veškeré snahy o řešení marné, včetně osobních konzultací s linuxovými specialisty.
  Ovladače na domácí síťovou tiskárnu ani skener vůbec neexistují.
  Nenašel jsem adekvátní náhradu za bit-perfect audio přehrávač Foobar 2000. Většina podobných měla problémy se zobrazováními české diakritiky, dále pak chybějící dokumentace k parametrizaci přehrávačů.
  Zotac jsem časem prodal a nahradil za báječný Intel NUC 5I5RYH. Tehdejší Mint verze 17.3 nebylo možné ani nainstalovat z důvodu nepodporované grafické karty.
  Jinak vývoj Linuxu po očku dál sleduji, Linux dělá pokroky a fandím mu, pokud by byl schopen překonat uvedené potíže, rád bych na něj časem přešel.

 19. Linuxy všeobecně nejde plošně zavirovat, kdežto Windows ano! U Linuxu spíše jeden profil v jednom osobním počítači a ostatní zůstanou nedotčené 🙂 Vidíte ten diametrální rozdíl?! doporučuji přečíst http://na0.eu/meGP6w U Windows se velmi často celý počítač odporoučí do věčných lovišť. A u Linuxu se de facto mnohdy nejedná ani tak o zavirování, jako spíš o nezodpovědný přístup onoho konkrétního uživatele, který si stáhne a nainstaluje „kde co“, aniž by přemýšlel, nad tím, co vlastně dělá. Svoboda ve Windows je úplně něco jiného, než svoboda v Linuxu. Zde platí přísloví: „Když dva dělají totéž, není to totéž.“

 20. palo říká:

  ahojte, chcel som sa opytat stretli ste sa tymto problemom uz – patricie? (http://www.windowscentrum.sk/anniversary-update-linux-pozor-particie/)

 21. Seth říká:

  Ahoj lidi :o). Já si dovolím plně souhlasit se Satapouchem. Trošku se pousmívám nad věčnou válkou Widlousáků proti Tučňákům. Já se o Linux zajímám už přibližně od roku 1995 (sakra to jsem starej). Začal jsem se serverovými distribucemi o jejichž výhodách se nedá snad ani diskutovat a lidi co spravují a hlavně umí Linux spravovat se mnou jistě souhlasí. Linuxové desktopy to je trošku jiná kapitola. Trvalo mi hodně dlouho než se mi podařilo kompletně opustit Windows. Před lety byl problém přejít především z důvodu problematického užití úzkoprofilového hardware jako TV tunery, scannery, fotoaparáty atd. Dnes však drtivá většina hardware pracuje ihned po instalaci Linuxu. Já opustil Windows definitivně asi před čtyřmi lety po té, co jsem potřeboval něco rychle udělat, ale aktualizace mě odmítali pustit do systému. Nainstaloval jsem si OpenSuSE a největší problém pro mě byl, najít si alternativy k aplikacím na které jsem byl zvyklý. Nejdříve jsem se snažil zprovoznit některé Win aplikace přes Wine a také jsem si nainstaloval XP do Virtualboxu abych mohl spouštět Widlousácké programy. Po čase jsem si však našel na každou Winapku náhradu v Linuxu. Momentálně používám doma Linux Mint KDE a v práci Linux Mint MATE – jsem celkem spokojený. Například nabídka 83444 aplikací ve správci softwaru je víc než působivá. Další věcí je, že mě systém nijak neobtěžuje debilníma hláškama a mohu se plně soustředit na práci. Závěrem mého příspěvku bych se ještě rád podělil o zážitku z přechodu z OpenSuSE na Mint celá instalace vč. aktualizací a přenesení nastavení mých oblíbených aplikací zabrala něco málo přes dvě hodiny. Připouštím, že jsem zkušený uživatel, ale zrovna tak jsem zkušený i s Windows a tam se kompletní instalace vč. aktualizací, driverů a nastavení pohybuje spíš kolem dvou dní ;o).

 22. Onfr říká:

  Ale nespusti windiwsiwe programy

  • redhawk75 říká:

   a naco by mi boli? Su podstatne lepsie niektore OSS programy nativne pod linux.
   A Photoshop a AutoCAD ako argument neberiem.
   hry na linux su (aspon tie co hravam ako Wastedland, Pilars of Eternity) alebo idu vo WINE.

 23. ZBYNĚK říká:

  já hraji na steamu Dotu a kvůli podpoře OpenGL teka new Vulcan to stojí za zvážení zkusit hmm asi koupím druhý ssd a nainstaluji svou oblíbenou fedoru
  a jeden takovej dotaz prosím vás Nevíte někdo Pokud se o to zajímáte kam vlastně přesně instalujete programy?? mám na mysli konkrétně eclipse neon jestli je to přímo z repo příkazem dnf install eclipse popřípadě co? nebo z ofiko stránek a pak instalovat do složky /opt/eclipse/eclipse-neon nebo tak nějak dík za radu

 24. Duri říká:

  Prepacte, ale nik zatial nespomenul pri problemoch so specificky Windowsackymi programami ktore su licencovane a nejdu na Linuxe, ci su naozaj znackove a vysoko sofistikovane ( audio , video programy) – skratka nik neriesi ich pouzivanie na VirtualBoxe. Nemusite mat nervy s wine ktore tak ci tak byva problem. Staci W7 na virtual boxe a ste za vodou. WMvare napodobne le to zerie viac pamate.

  • ZBYNĚK říká:

   já bych virtual box nepoužíval.. už nikdy nikdy víc
   přešel jsem na vmware je rychlejší spolehlivější virtualbox se šeredně seká

 25. Patrik říká:

  LM18.1 MATE +NVIDIA ovladače+ Playonlinux + wine2.4 64bit + DX instalace a není nic co bych nepustil v rámci her mimo Fallout 4. V pohodě pustím Steam a z něho Skyrim na plnou kvalitu obrazu a dalších +-200 her co mám koupených. A Ano kdo si nepřečte alespoň základ o systému který používá tak nemá šanci z něho vytěžit dostatek. I když s Linuxem dělám několik let tak se stále učím a musím učit.

 26. Marián říká:

  Důvodem proč jsem začal používat Linux, byla, věřte, nevěřte, pouze zvědavost. A u Linuxu už jsem zůstal. Byl jsem zarytým „widlákem“ Vždy jsem všude tvrdil, že widle jsou nejlepší, mýlil jsem se. Toť vše, ostatní důvody proč přejít na Linux jsou už zde popsány. Hezký den přeji.

  • Ondra říká:

   Já to mám naopak. Win 10 mě nijak neoslnily, ale pár problémů se specifickým HW jsem touto cestou vyřešil. Jinak doporučuji a v okolí instaluji Mint, tedy pokud to HW umožňuje. Pro běžnou práci Linux nejenže stačí, ale je mnohdy i lepší volbou.

 27. Ondřej Cibulka říká:

  Dětem jsem chtěl ze starých komponent udělat počítač a dát jim tam Linux, abych vychovával novou generaci. Na Linux držím už od studií, byť ho nepoužívám z pracovních důvodů. Chtěl jsem k němu připojit své multifunkční zařízení, protože ho mám vysoko na polici, tak aby bylo přístupnější. Nejde to. Pomocí různých wiki a instalačních návodů od výrobce jsem se dozvěděl, že musím nainstalovat nějaké knihovny, dám je vyhledávat, ale na stránce s tou knihovnou jsou nějaké úplně jiné názvy, nějaké verze, balíčky, odkazy, seznamy a vůbec není jasné, co vlastně mám udělat, na co kliknout – je to neprůchodné. Linux se nerozšíří, dokud tohle nezmizí. Instalace ovladače pro zařízení musí být na jeden klik, jako ve Windows, jinak to nebude přitažlivá alternativa. Ubuntu tam dětem nechám, chci přece vychovat novou generaci. Ale současně jim vysvětlím, co musí v Linuxu změnit, abych ho používal i já.

 28. takyradějianonymně říká:

  To Ondřej Cibulka:
  měřítkem obecného hodnocení Linuxu, to že jsi dal dohromady staré harampádí (tedy relativně zdarma a jináč to kvalifikovaný adept pro sběrný dvůr) a (jak jinak protože je také zdarma) začal jsi se a to zjevně potýkat s Linuxem, je poněkud zarážející no spíše od tebe hodně bláznivé.
  Jestli máš opravdu staré harampádí tak a obecně je známo, že vhodnější by byla starší verze linuxové distribuce (z té doby) ale ta zase už nebude dnes aktualizovaná protože bude nepodporovaná a případně si proto nemusí rozumět i s některými současnými aplikačními programy. Třeba z důvodu potom konfliktu závislostí.
  A prát na staré harampádí současné nové uživatelsky přívětivé a proto nenažrané linuxové distribuce je rovněž nerozum.
  Ostatně to samé přece platí i pro ta Windows a jejich vývojové verze: u nás v příbuzenstvu senior má a také na už harampádí v podstatě nepodporovaná Windows XP a problémy začínají houstnout. Takže, harampádí jednou doslouží a výmluva na děti neobstojí.
  Ale jak tak čtu, hm, tak ty přece jsi i na to harampádí (je uvedeno ve tvém závěru) Ubuntu úspěšně nainstaloval, třeba takový webový prohlížeč ti funguje perfektně to když jsi hledal odpovědi na problémy s ovladačem, no a ano vlastně jediný tvůj problém je ten ovladač pro ono jedno multifunkční zařízení a také asi už harampádí: je to trapné, je to už otravné připomínat a tím vysvětlovat, ale případný problém s ovladači není v základě problémem Linuxu, ale je to ostudný problém výrobce zařízení tedy ve tvém případě onoho multifunkčního zařízení a že výrobce na Linux kašle.
  Protože ano někteří nezdární výrobci na Linux kašlou, je třeba vybírat a předem takové komponenty počítače a taková připojitelná zařízení od těch výrobců a značek, kteří na Linux s verzemi ovladačů pamatují.
  A dnešní situace je dle mne taková, že pokud použiji takový řečeno běžný standard, tak s Linuxem a ve slušné nové uživatelsky přívětivé distribuci problém není. To mám odzkoušeno a vím proto z vlastní zkušenosti.
  Tudíž spletl jsi si web a diskuzní téma: stížnost na neexistenci použitelného ovladače pro Linux směřuj k výrobci onoho zařízení.

  • Ondřej Cibulka říká:

   Nemyslel jsem si, že tam dávám harampádí, zatím na tom Ubuntu docela jde:
   Gigabyte GA-MA770-UD3
   AMD Dual-Core Athlon A64 X2 4850e, 2,5 GHz
   4 GB RAM
   Sapphire HD 3650 (11129-02-20R) 512MB, 128b sběrnice

   Všude čtu, jak je komunita Linuxu otevřená a každý problém pomůže ochotně vyřešit. Zatím jsem se setkal jen s výsměchem, pohrdáním a nadávkami. A o problém s multifunkcí se nikdo nezajímá. Ještě se prodává, tak bych ji taky nenazýval harampádí, ale každý máme jiná měřítka:
   Brother DCP-L2500D
   stránka s ovladači pro Linux, na který výrobce kašle:
   http://support.brother.com/g/b/downloadlist.aspx?c=cz&lang=cs&prod=dcpl2500d_eu&os=128&flang=English

   Kdyby jsi místo trollingu poradil, jak ty ovladače dostat do Ubuntu, možná by jsi měl lepší celý den.

   • takyradějianonymně říká:

    Když už jsi u toho trollování tak si přečti to po sobě a na samém začátku: o starých komponentách jsi psal přece ty sám. A když jsem je já nazval jen jedním slovem harampádí, tak se to dotklo tvého ega. Protože jsi to okamžitě vztáhl sám na sebe tj. výsledkem jako vítanou příležitost k dalším nářkům, které a nezlob se jsou už tak obehrané, že zní jako téměř provokace. Platí co jsem ti už napsal.
    Co se týče právě fy Brother tak mám černobílou laserovou tiskárnu HL-1430 a (záleží na distribuci Linuxu) zde je situace obvykle velmi (co se týče ovladačů) příznivá a neměl jsem s připojením (a provozem) dosud komplikací. Až na drobnosti které vyřešil experiment pokus omyl.
    Sám používám a nejraději zpohodlněle různá právě v distribucích (a tam možné varianty také dle desktopu!) nabízená ke zprovoznění (instalacím) tiskáren klikátka (a ta mohou být právě různá a s různým seznamem už předem nabídnutých ovladačů).
    Pokud v takovém seznamu ovladač není, lze zkusmo použít některý „příbuzný“ existující z nabídky nebo je v klikátku obvykle nabídnuta možnost hledání ovladače po webu nebo určit ho ze své složky (adresáře) a co ho mám tam už pro další tj. příští případy jednou uložený. Tuším, že pro tiskovou aplikaci má koncovku .ppd?
    Já bych postupoval tak, že nejdříve zprovozním funkci tiskárny a to by dle mne mělo být právě u zařízení Brother bez komplikací.
    Teprve až potom bych řešil to skanování a tady bych se nejdříve také podíval, jak to je s nějakým klikátkem pro instalaci skanerů, třeba budou pamatovat i na tento tvůj případ. S tím nemám zatím osobní zkušenost protože „skanuji“ digitálním fotoaparátem 🙂
    Ostatně v tebou uvedeném odkazu a pro to tvé zařízení sám Brother přece nabízí zvlášť ovladače pro ten tisk a zvlášť pro ono skanování.
    Jak jsem poznal tak (nějak zobecněno) Linux předpokládá u uživatele přece jen větší ochotu se učit. Hledat a tedy nacházet. A protože informace a návody jsou často v angličtině, tak nějaká základní jazyková vybavenost je také potřebná plus potom, tj. když je nejhůře, vypomoci si s překladačem (také můj někdy případ).
    Tady v komentářích myslím není určený prostor k řešení konkrétních tvých problémů a třeba s tím tvým zařízením. To se pokus nejdřív hledat a potom se ptát na fórech, ve tvém případě nejdříve na fóru Ubuntu. A jsou další fóra tj. ne jen ta česká. S českým fórem Ubuntu jsem měl já a až dosud velmi dobré zkušenosti.
    Pokud použiješ a jako právě nyní české slovo „jen“ ve vztahu k výsměchu, pohrdání a nadávkám a kterých se ti prý jen dostalo, tak sám sobě vlastně tady přiznáváš že něco ve tvém přístupu není v pořádku a jako takový troll se ostatním ty jevíš. Také je možné, že Linux pro tebe opravdu není. Myslím, že takové ambice nemůže splnit tj. aby vyhovoval zcela všem žádný OS. Nebo jsi ten opravdu troll? 🙂

    • Ondřej Cibulka říká:

     Já napsal starší komponenty, což věci 6 let staré jsou, harampádí jsi z toho udělal ty.

   • Kukulo2011 říká:

    @Ondřej Cibulka,

    Ovládače na DCP-L2500D sú pre Ubuntu 9.01. Problém môže nastať pri inštalácii deb balíčkov na novšie Ubuntu, nakoľko závislosti balíčkov už v novšej verzii systému nemusia byť splnené.
    Stiahnuť treba CUPSwrapper printer driver (deb package) a nainštalovať pomocou sudo dpkg -i dcpl2500dcupswrapper-3.2.0-1.i386.deb

    V prípade chýbajúcich závislostí príkazom: sudo apt -f install doinštalovať chýbajúce závislosti.

    Mám takisto 16.04 Ubuntu a mne sa uvedený balíček podarilo bez problémov nainštalovať.

 29. Razor říká:

  Nehadejte se tady vy hovada

 30. Petr říká:

  Opravdu, dával bych si velký pozor na svoje emoce, pokud mi už někdo sáhne na můj milovaný Linuxový OS. Lidi běžně používají zobecnění, která nejsou fakticky pravdivá (jak často vyplyne z pozdější diskuse), protože chtějí nějak zdůraznit svoje rozhořčení. To je ten styl „NIKDY se mi nepodařilo nainstalovat Linuxy na NIC“ a „nejde připojit ŽÁDNÁ tiskárna“. A potom se dozvíme, že vlastně na jednom ze tří notebooků to šlo, atd.
  Chce to chladnou hlavu a neposílat hned takové začátečníky do horoucích pekel.
  Jinak, nedávno jsem si uvědomil, že jsem instaloval Mint několika kamarádům na jejich notebooky už před pár lety, a …nic. Žádné (faktické) stížnosti, ten systém jede, BFU ho používají (zdůraznil jsem důležitost aktualizací) a není problém (sám jsem vlastně jen mírně poučený BFU). Nedávno jsem instaloval Mint tátovi (70) a …není problém. Kromě toho, že tam nejde ten klasický Solitaire co jsou na něho zvyklí 🙂

  • takyradějianonymně říká:

   Milovaný/nemilovaný OS a případné emoce tak to nemá s podstatou věci co dělat!?
   Dával bych si raději velký pozor, jestli jakoby diskutuješ s trollem nebo diskutuješ opravdu s tím začátečníkem. Ano, je také začátečník který se nechce v podstatě nic dál učit a proti tomu na co je už zvyklý.
   Jenže ani ono bezhlavě pohodlné odklikávání pod Windows a platí i pro ovladače někdy nestačí a může vytrestat.
   Jak vypadá ono prý jen(!) pohrdání, výsměch a nadávky (tj. od komunity Linuxu) jsem tedy teď právě (a tebou popostrčen) dohledal na fóru Ubuntu a vypadá to takto, jaká hrůůůza že?, a doporučuji se podívat také na to datování:
   http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=77172.0
   kupodivu slova pohrdání, výsměchu a nadávek jsem tam já ale nenalezl, ale už za 2 dny doporučení co si nejdříve sám přečíst to aby porozuměl dotyčný alespoň základům (a potom se ptal už poučeněji dál),
   ani nemusím dodávat že další lež zde nahoře v „jeho“ textu je o tom, že prý multifunkční zařízení v Linuxu prý nikoho(!) nezajímají,
   trvalo mně ale asi 3 vteřiny nalézt příklad rychlé a úspěšné instalace ovladačů pro multifunkční zařízení tady a příkladem a už z roku 2009 v Ubuntu:
   https://www.linuxexpres.cz/blog/hp-deskjet-f370-a-ubuntu

   no a dalších asi 10 vteřin trvalo najít odkaz jak v Ubuntu (a Mintu) zprovoznit ovladače také a právě pro „jeho“ multifunkční zařízení Brother, no je to v angličtině (upozorňoval jsem v předtuše na tuto možnost už dříve) tedy ano možný problém který ale i s překladačem, tj. podstata zádrhele pro scan a s knihovnami, je tam vysvětlen:
   https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/15
   … no a když už stále nic, že, tak potom už zbývá poprosit někoho z blízkého okolí tj. kdo se Linuxem zabývá aby to nainstaloval a nastavil, pokusil se nainstalovat, tady potom bude naděje že už to bude na hodně dlouho 🙂

 31. exxp říká:

  Taky bych chtěl vyzkoušet Linux, ale můj Wifi adaptér zatím není podporovaný – není ovladač – snad by měl být od jádra 4.12 …

 32. Alexaner říká:

  linux je na prd, problémy s grafikou, režim spánku nefunguje, programy pod linuxom nestoja za nič, ako by ich programovali deti. Windows je super, je na úrovni, preto nie je zadarmo, taktiež vymakané programy sa robia pre windows, pre linux len lacné atrapy. Keď porovnám linux a softvér pre linux, tak v porovnaní s windows a aplikáciami pre windows pôsobí linux family ako lacná atrapa.

  • Old Bobby říká:

   Co tím chtěl básník říci?

  • Livan říká:

   Pokiaľ máš pocit, že je linux na prd, tak ho nepoužívaj. Radšej si uži si super aktualizačné procesy windowsu, ktoré ma vedia nekonečne strať, najmä ak sa spustia v absolutne nevhodný čas a trvajú nekonečne dlho. A to nehovorím o tom, že pravideľne tak raz cca za 3 až 6 mesiacov musím preinštalovávať z dôvodu zavírenia.

  • DoG říká:

   obcas si predstavim o co by jsem prisel, kdybych presel na linux.. a je to nekonecna mnozina aplikaci, ovladacu, toolu.. nebylo by mozne to dat do podobneho stavu. prepinat systemy fakt nechci.
   linux mam v praci a nadavam den co den nad jeho neproduktivitou. windows je daleko hackerstejsi system, vic se na na nem tweakovat, skriptovat, tunit a hlavne ma supersilne UI pro produktivitu. miluju moznost ovladat kazdy graficky objekt, mit lepsi combo boxy, lepsi klavesove zkratky, Alt+pismeno klidne u i text boxu.. oproti primitivnimu linuxu to je raj. jo a ty tooly linuxu jsou smesne, 20 az 30 let pozadu.. neni tam dodnes ani file manager! ty odporne graficke editory co tam maji, fuj. jak chcete srovnavat beyondcompare s tema odpadama z linuxu. tool za toolem je lepsi ve windows. klidne zdarma! a ta pomalost linuxu po nejakem case, to je neskutecne.
   windows proste umi to co zadny jiny OS – funguje na nem VSE. je vhodny pro lamu, hrace, programatora, hackera, pro kazdeho je lepsi. a o tom to je..

 33. pairo říká:

  vazeni abych to tak nejak popsal z meho hlediska otroci vyuzivaji win a svobodu ti nabizi linux … presel jsem na linux uz asi pred 5 lety a od te doby vse lepsi nez ve win.. no proste linux je uzivatelsky privetivejsi,jednodussi a rychlejsi,, ale tak kazdy ma pravo na rozhodnuti ci se chce nechat nadale sledovat od spolecenskych velmoci nebo nikoliv avsak s prichodem black boxu na modemy uz si moc o tom svem bezpeci nemyslim :: takze za mne Lin = #1 a win = 5.

  • Livan říká:

   Ono situácia vo veci windows – linux nie je taká černobiela ako to popisuješ. Nesúhlasím s tvojim názorom. Určite sa nedá povedať, že 98% ľudí, čo používa windows sú otroci a ty patríš medzi tie osvietené 2% ľudí, čo používajú linux. Ja tiež rád používam linux cca 4roky avšak aj na linuxe je spústa vecí, ktoré ma štvú a občas si zanadávam. Ako jeden z mnoha príkladov uvediem tearing, ktorý ma neskutočne štve. Potom problémy s klávesnicou, zapnutá je slovenská ale začne písať ako anglická, až opätovné kliknutie na ikonu ju naozaj prepne. Alebo zvuk po spustení prostredia sa zvuk javí vypnutý, musím kliknúť na ikonu hlasitosti aby sa zapol a podobné veci, s ktorými sa na linuxe stretávam a vo windows sa neobjavujú. Takže mi tu nehovor o otrokoch, uživateľsky prívetivejšom, jednoduchšom a rýchlejšom linuxe.

 34. BFU říká:

  Dobří lidé, dovolím si napsat také pár dobrých důvodů. Asi před 3, nebo 4 lety, nám Ježíšek nadělili 2 nb, jeden s Linuxem, jeden s W8. Ten se zlými W8 jsem já BFU vlastnoručně zprovoznil bez problémů ihned a ten s dobrým uživatelsky přívětivějším Linuxem po asi 2 dnech marných pokusů skončil u profesionálů. Ti ho zprovoznili za o něco méně Kč, než tehdy byla cena W8. Nb s W stále funguje. Nb s Linuxem také stále funguje. Stále bez Wi-Fi (nevadí, máme šňůru :)), ale přece jen už to chce nějaký upgrade. Nakonec i z těch W8 už dávno je, tak nějak, v podstatě ani moc nevím jak, W10. Nuže, rozhlížím se, jak bych do toho nb s Linuxem dostal třeba aktuální Mint 18.3. A kdo ví, třeba už to umí Wi-Fi. A objevil jsem i tuto stránku. A po přečtení všech dobře míněných komentářů jsem dospěl k rozhodnutí, že bude patrně jednodušší (a kdybych to udělal hned před lety, tak to bylo určitě i levnější) zaplatit za W10 a zkusit tam dostat je. Protože strávit další dva dny života marnou snahou se mi nechce. A nést to k profesionálům se mi nechce. Je to pár dobrých důvodů? Mějte se tu krásně. 🙂

  • ext4 říká:

   /BFU/
   -klikni sem– https://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/. –alebo sem– https://distrowatch.com/
   -vyber si tebe vyhovujucu distribuciu. –vyber si pre teba uzivatelsky vhodne prostredie. –najlepsie xfce, lxde alebo mate.
   -napal si to na dvd, nainstaluj si to do stroja a uzivaj si pohodu linuxu.
   -hluposti, somariny, triky z microsoftu a opravy stroja v profi firmach neries.
   -LINUX JE ZADARMO, TROCHU UCENIA A TRPEZLIOSTI TI NEUBLIZI. ZA 30 MINUT PRACE DOSTANES ODMENU –SPOLAHLIVY FUNKCNY LINUX.

   • BFU říká:

    Díky za radu, pokusím se o to někdy teď o dovolené, pak dám vědět, jak to dopadlo.

 35. takyradějianonymně říká:

  Pár dobrých důvodů proč tvé a podobné výlevy raději vždy už přecházet. Je to opakovaně to samé a jen v jiných podobách.
  Jejich informační obsah totiž není ani o Linuxu a ani o těch noteboocích, ale je tady dost nezajímavě o tobě a s logickým vyústěním příčina následek:
  nebyl jsi už na začátku ochotný ani toho základního naštudýrování a které je potřeba vždy, i pro to první zapnutí automatické pračky příkladem, a tak co jsi nebyl ochoten udělat sám tak jsi logicky musel zaplatit jinému. Včetně, pochopitelně, dál trvající závislosti na onom potom tzv. profesionálovi a i do budoucna.
  Bylo to tvé svobodné rozhodnutí, oba notebooky ti jak píšeš stále dobře slouží, tak na co si jakoby tady stěžuješ a proč sem vůbec proto toto píšeš?
  Nenapsal jsi totiž, případnému zvědavému čtenáři, i ten vůbec základ tj. o jaký notebook šlo a jde a především o jakou distribuci Linuxu a v jaké verzi a, také, jak jsi byl oním prý profesionálem a jako jeho prý platící zákazník potom vůbec poučen o provádění aktualizací případně o upgrade systému? A jaký je výsledek a zda-li vůbec aktualizace a upgrade systému provádíš?
  Také jsi se neobtěžoval zmínit, s jakými výsledky a zda-li z tvé strany vůbec jsi se s případnými problémy (kolem Wi-Fi) obrátil na příslušné fórum, opět té které linuxové distribuce.
  No nenapsal jsi to záměrně, že, podívej se na sebe do zrcadla a tam najdeš odpovědi na tvé případné otázky.

 36. Osky říká:

  Nie som Linuxák, a rád by som prešiel na niečo, čo mi nahradí Windows. No neviem si to dobre predstaviť. Mám deti, čo chodia do školy. Občas nejaké zadanie v powerpointe, excely. Ja pracovne AutoCad, ArchiCAD inak bežné používanie …Zieľanie videí medzi TV a PC (Samsung), aktívne počúvanie hudby (screamer a podobne), ale hlavne skenovanie foto filmov na zariadení Nicon Cool scan 4000ED s úpravami v programoch Adobe. Používanie PC (notebook) pri živom mixovaní hudby -(Virtual DJ Pro) … Proste jednoduché bežné veci. Vedel by mi to Linux nahradiť bez toho, aby som nemal sebemenšie problémi …

  • ext4 říká:

   Osky asi budes klasicky uzivatel produktov od microsoftu a jeho spriatelenych firiem. Urcite si „dobry ovcan“ a platis vsetky licencie za programy ktore si popisal /tie programy ktore pouzivas naozaj nie su „Proste jednoduché bežné veci“/. Ak mas dostatok financii a casu na tvoj windows a musis pouzivat popisane programy, pouzivaj ho dalej. Alebo sa uz konecne „odstrihni“ od windows a uzivaj si slobodu Linuxu. Zacal si dobre si tu na „spravnej adrese“.

   Linux nebo GNU/Linux je v informatice označení pro svobodný a otevřený počítačový operační systém, který je založený na linuxovém jádru.
   Používané licence umožňují systém zdarma a velmi volně používat, distribuovat (kopírovat, sdílet) i upravovat. Tím se odlišuje od proprietárních systémů (např. Microsoft Windows či Mac OS X), za které je nutné platit a dodržovat omezující licence.

 37. kamowski říká:

  Pôjdem na to od konca:
  – ak používaš win dlhšie, predpokladám, že si už absolvoval upgrade na vyššiu verziu a tak isto si zrejme absolvoval prechod napr. od symbianu na android, takže očakávať prechod na úplne iný OS bez toho aby si mal „sebemenšie problémy“, hm, ….,
  ale to si vedel, že?
  – programy od adobe, ach, …
  ako platiaceho zákazníka ti na ich podpore určite radi vysvetlia, či a ako je možné ich produkty, za ktoré si zaplatil nemalú sumu, prevádzkovať na iných operačných systémoch, konkrétne na linuxe,
  ale odpoveď vieš alebo tušíš, že?
  – to isté platí pre ovládací sw k nicon, výrobca ti určite rád zodpovie tvoje otázky ohľadom podpory v linuxe,
  tu ti je to tiež jasné, že?
  – autocad, *cad, …, nooo, predpokladám, že opäť to má byť vlastne ten istý sw, ktorý vlastníš, použitý na linuxe, žiadne alternatívy, keď už to máš zakúpené, …, platí to, čo vyššie, obráť sa na podporu u výrobcu …,
  aj keď odpoveď už tiež vieš, že?
  – produkty ms office, …, tu svitá na lepšie časy a možno toto bude cesta: https://www.linuxexpres.cz/novinky/microsoft-office-2016-v-linuxu
  Snáď s výnimkou týchto mso produktov si nevymenoval nič, čo by spĺňalo kritériá pre „Proste jednoduché bežné veci“, to fakticky nie,
  ale ty si to tak vlastne ani nemyslel, že?
  Hľadáš niečo, čo ti nahradí windows, ono to tak ale nefunguje. GNU/Linux nie je náhrada za Windows. Je to iný operačný systém, iná filozofia, iný prístup k ….
  **
  Tento článok som pochopil ako ďalšiu kvapku motivácie pre tých, ktorí majú záujem o „práve ten iný, nový“ OS, majú ochotu, snahu, naučiť sa niečo nové. Neboja sa nových výziev a je im jasné, že to bude vyžadovať aj čas. Komentáre tvojeho typu žiaľ nie sú o otázke „ako to zvládnem?“ ale o tom, „prečo sa do toho nepustím“.
  Ak by si skutočne používal vyššie vymenovaný sw, tak by si sa ho tiež bol musel učiť ovládať a nebolo by to trvalo dni ale mesiace a roky. Myslím, že takýto komentár, by si nenapísal.
  A možno áno, možno som to a ťa zle pochopil a ty máš ozaj záujem. V tom prípade, a ak si vyčerpal všetky možnosti vyhľadávača na internete, smelo založ nové vlákno vo fóre. Je na to určené.

 38. Laci říká:

  Milujem tieto pridrbane clanky odtrhnute od reality. Este lepsie su vsak komenty dementy pod clankom.

  K jadru veci, desat dovodov preco prejst na Linux? tak napisem desat preco NIE pre mna:

  1, MS Office – original je len jeden
  2, Photoshop – gimp nieje nahrada
  3, Specializovane firemne programy, kt. nie su portovane skladove evidencie, praca s databazami apod.
  4, Profesionalny editor pre strih videa
  5, Hry – bohuzial
  6, Nemoznost pouzit ako firemne riesenie – itckara je tazsie zohnat. Potreba ho volat aj pri blbostiach, kt. by ste si pod Win odstranili sami
  7, net. Framework, directX, C Sharp
  8, Drivers pre novy HW – so starym zelezom je casto mensi problem ako s novym
  9, File system nekompatibilny s Win
  10, Tazkopadnost niektorych ukonov v terminali, zmetocne zapisovanie prikazov…

  • xxx říká:

   1 – ms office idu pod wine v pohode.
   2- predpokladam, ze ide o plateny Photoshop 🙂 a samozrejme aj vsetky pluginy zakupene. tak v tom pripade sa daju vsetky pluginy importovat do gimpu a az na trochu ine ovladanie to ma rovnake funkcie.
   3- tak ano, ale to je problem vyrobcu daneho programu, moderne databazy su bez problemov pouzitelne vsade, vynimkou je ms access
   4 – je ale treba zakupit, rovnako ako vo windows. napriklad Lightworks, ktorym boli robene filmy ako Pulp Fiction, Batman, The King’s Speech a podobne.
   5 – 😀 no a co steam, gog alebo humble bundle, ano s tym rozdielom ze treba zakupit, nedaju sa cracknut.
   6 – preto sa pouziva v Enterprise rieseniach (na desktopoch bez problemov aj Windows ale ak treba server alebo zabezpeceny system vacsina velkych firiem ide prave na posix systemoch (AIX, Unix, BSD, GNU/Linux (Debian, RHEL, CentOS)
   7 – https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/core/linux-prerequisites. dalej C# je mono, direct x sa pouziva len pre hry na windows, na linuxe je openGL/vulcan
   8 – to je distribucia od distribucie.
   9 – samozrejme, rovnako ako MacOSX nie je kompatibilny s windows
   10 – bezny uzivatel terminal nemusi vobec otvorit.

   • Adam Ostrožlík říká:

    1. Pokud se omezite na Office 2007, tak proč ne. Novější verze nejdou, to mám odzkoušené osobně, protože Office mi prostě chybí, ale díky bohu za libre, který je ok.
    2. Nejde jen o Photoshop. Konkrétně Gimp neni náhradou, protože pro editaci používá neefektivní algoritmy, které ve srovnání s photoshopem trvají až 10x déle. Photoshop má navíc takové funkce, které GIMP nikdy ani mít nebude a je více user friendly. Jde ale o celkovou sw výbavu, která je na majoritní systém Windows obrovská a pro jakoukoli operaci existuje GUI program, zatímco v Linuxu musíte sáhnout po terminalu. Mne konkrétně tíží opensource drivery, které prostě nedokáží nahradit proprietary drivery pod Windows typu duální přepínatelná grafika u AMD a Intel a tiskárny, kde vidím největší průšvih, neboť to, co dokážu ve Windows nastavit při tisku v Linuxu vůbec není a to jsem ten šťastlivec, kteremu zrovna tiskárna funguje.
    5. Hry vidím jako problémy OpenGL není tak výkonná knihovna jako DirectX. Možná přijde brzo na scénu vulkán, ale kdo ví. Rovněž nelze srovnávat hry, protože ačkoli se situace s hrami velmi v Linuxu zlepšila, tak stále je to pěkné chudý výběr a pro majoritní systém Windows budou stále lepší hry, protože logicky by vývojáři neměli takový zisk, kdyby vyvijeli pro Linux a multiplatformní hra nemá cenu a nese vyšší náklady.
    10. Možná jsem měl smůlu na distribuce, anebo HW, ale terminál jsem musel jako běžný uživatel otevřít vždy. Chápu ale, že pro konzum informací není třeba, i když vždy se může stát chyba se zavislostmi, anebo porucha balíčkovacího systému, která zásah do terminálu většinou vyžaduje.

    Linuxem jsem prošel dlouhou cestu. Jeho sílu vidím ve vývoji SW pro developers, anebo jako servery anebo jako oživení staršího stroje, i když ještě menší nároky na WinXP, který mi běžel daleko lépe než lubuntu. Toť otázka jestli do XP jít, ale při embeded režimu aktualizace máte. Jiné využití nevidím. Vždy mě nějaký problém donutil vrátit se k Windows, ať už to byl nefunkční mikrofon, kde mi nedokázala poradit ani komunita, anebo chybejici možnosti, na které jsem se namlsal ve Windows. Ačkoli je většina distribuci funkčních outofthebox, tak stále nenabízejí tak user friendly přístup jako Windows. Jak Linus Torvalds řekl, vyvinul jsem. Linux jako desktop OS a je to jedine odvětví, kteremu nevládne. Bohužel Windows ač má architektonické nedostatky jakobregistry apod., tak stále je pro uživatele mnohem privetivejsi.

    • takyradějianonymně říká:

     Takže další varianta na téma že kdo chce Linux bít hůl si vždy najde a jistě to bude platit i pro ta Windows a případně další jiné možnosti.
     Ona totiž potíž byla a je a bude v individuálních nárocích a zkušenostech každého dotyčného, který ovšem až příliš směle (asi se tomu nelze vyhnout?) zevšeobecňuje a tím paušalizuje a třeba argument, o prý projití dlouhé cesty, nemá vlastně tu vypovídající sílu jak by se na první pohled mohlo zdát:
     a) ona dlouhá cesta ještě totiž neznamená, že byla vždy ta správně vbraná a že sám poutník byl na cestu připraven a i vybaven, vybaven také potřebnou vůlí jít,
     b) dlouhá tedy jistě minulá cesta ale nevypovídá nic o tom, jaký je ten současný skutečný stav a výhled (pravděpodobnost rizik) nejbližších kroků kudy a kam dál.
     Už vůbec je zavádějící u některých argumentů jakoby zevšeobecňovat ve vztahu k Linuxu, když ale ony výtky spíše platí pro konkrétní desktopové prostředí. To především platí pro vždy asi subjektivnější posuzování prý uživatelské přívětivosti. Takže klíčová je volba, pokud není nějaké omezení třeba slabším hardware, vyhovujícího desktopového prostředí a také distribuce ve vztahu právě ke správci distribuce: potom jsou problémy se závislostmi věc prakticky neznámá a totéž platí i pro nutnost použití terminálu.

  • manjaro je best říká:

   Co ty seš za debila?

  • Pája říká:

   Toto je klasický výkřik jak píšeš dementa, který si ani nepřečetl vo-co-gou. V IT pracuji již šílených 39 let, takže i o win něco vím 🙂 Každopádně je dobré se u těhto výkřiků zamyslet kde jak, proč a za co SW používáme.
   1./Ne vždy je potřeba MSO, využíváme LO kromě ředitele a sekretářky už jen proto, že v současnosti je rozdil mezi multilicencí a jednotlivou verzi je cca 40,- takže je to ca 400 litrů úspory
   2./Nevím, proč musí být na každém PC Photoshop, který je zpravidla cracknutý a na co ho potřebuji, když grafiku dělám na novoročenku a možná na něco do fotoknihy.
   3./Ano, bez diskuzí, většina ERP a CRM systémů je pro majoritní system i když je (pokud budu chtít) cca 10 systémů pro linux navíc prakticky vždy běží nad linuxovým serverem.
   4./Nevím v kolika domácnostech se profesionálně střihá video, jinak viz. 2 BTW Titanic byl dělanej na linuxu, už jen proto, že v té době win NEUMĚLY multiprocesing a de bylo myslím použito 32 procesorů
   5./Nikdy jsem hry nehrál, můj život není tak dlouhý, abych ho mohl marnit honěním panďuláků po obrazovce. Líbí se mi letecké simulátory, ten existuje a funguje a to zadara..
   6./Tak tuhle firmu bych chtěl vidět… Jak tam účetní opraví každý druhý problém.
   7./Na linuxu nepotřebuji, to je věc aplikací win
   8./To bývával opravdu problém a několikrát odsunul můj přechod na Linux o pár let. V současnosti to není problém, pokud si nekoupím exotickou GDI tiskárnu nebo jiné exotické zařízení. Osobně mám barevnou MFP, AD podavač, duplexor atd. Instalace přes USB zastrčením kabelu (stejně nemám v NTB mechaniku na ty 4 CD) síť byla horší, musel jsem se podívat na video na trubce.
   9./Nevím, kopíruji soubory mezi sebou na všech OS, FS mne nezajímá
   10./Nějak nerozumím, pokud používám terminál, tak píšu příkazy na které jsem zvyklý, někdy je lepší napsat 2 příkazy v terminálu než instalovat kvůli drobnosti program a pak půl hodiny klikat. Navíc je zajímavé, že u W10 začíná být terminál víc potřeba než u předchozích verzí. Já mám spíš problém s mojí sklerotickou hlavou, kdy jednou pro totéž píšu v terminálu něco jiného podobného např. ifconfig/ipconfig.
   .
   Pokud jsem pochopil, tak šlo v článku spíš o toto: před týdnem jsem dodával mladým manželům i5, 8GB RAM, TB HDD Požadavek byl W10. Mohli ušetřit pár tisíc a dát SSD (zamítli) a mít linux, protože provozují pouze bankovnictví, net, text. editor fotky, videa a pár dalších drobností jako 99% lidí. Takto budou zbytečně bojovat s viry a dalšímy problémy atd. atd….

 39. Roman říká:

  Jen malá poznámka ke stabilitě Windows. Což zde bývá jeden z hlavnícg argumentů pro přechod na Linux. Pokud je pravidelně, nejlépe denně čistíte, tak fungují bez problémů léta. Byl jsem překvapen, kolik odborníků toto nezná a nedělá. To raději systém celý po čase přeinstalují. Takhle odnesla dcera mého kamaráda Ivana notebook k odborníkovi.
  Můj kamarád přišel o všechny aplikace a nastavení. Neumí si to sám nastavit a plakal nad tímhle přetrhdílem. Bylo to zbytečné a hloupé. Ale děje se to často.
  Tvrdím, že rozchodím čistícími programy zdánlivě mrtvý počítač. Přeinstalovat windows není nikdy nutné.
  Čisticích programů je mraky, ale nedám dopustit na wisecare 365. Ve verzi zdarma zcela postačí pro plynulý a trvalý chod windows. Používám na mnoha počítačích doma, v práci a u kamarádů.
  Používám léta. Zatím bez výjimek.
  Ještě doplním, že hodně zasrané windows čistím opakovaně. Současně s restarty. Klidně 10x provedu plné čištění.
  Až už čistící program fakt nic nenajde.
  Pak systém zase šlape. Jako po přeinstalaci. Wisecare nabízí zdarma další prográmky pro plynulý chod Windows. Před lety jsem chtěl zachránit poškozená videa z kamery. Zřejmě došlo k selhání flašky. Zkoušel jsem psí kusy a nic. Pak jsem si všiml, že Wisecare nabízí zdarma apku Záchrana dat.
  Videa jsem zachránil asi z 80%.

  • redhawk75 říká:

   no on Windows vie byt stabilny, hlavne ak tam uzivatel ma legalne programy, neinstaluje mnozstvo „doplnkov“ a sprava sa na internete normalne a neklika na odkazy.
   Zo stabilitou a kompatibilitou to bohuzial od Windows 8 je horsie.

  • takyradějianonymně říká:

   Roman: to je pochopitelně pěkné jak to píšeš s tím čistěním Windows a zvláště potom a la prográmky prý zdarma a které navíc nabízí zdarma prý další a další prográmky a pro prý plynulý chod systému: já dodám že nabízí obvykle a už delší čas takovým způsobem, že se při jen troše nepozornosti nainstalují tyhle dodatky jakoby samy a s dalšími reklamami nebo samy vůbec tj. bez ptaní. A potom je různé divení.

   Ano, já v těch dřevních začátcích a dlouho na Windows postupoval také tak podobně, pořád jsem čistil a čistil a čistil až bylo, ano ne tak často, třeba „vyčistit“ i program a kterým jsem čistil protože se v další verzi jaksi pokazil, ejhle nezdvořák autor jeden a cha, chááá.

   No a když se při tom čistění narazí na něco závažnějšího, že, tak zadat problém tedy špínu nejlépe do google a zase najít a „zadarmo“ další Windows program a který to odčistí prý speciálně, no a opět při tom a jak zjistí zase další čistič potom tam zanese zase on své nečistoty.

   Šmááárjááá to je přece a jak jsem já už zjistil cesta do pekel!
   Linux ve slušné distribuci (slušní a odpovědní správci) a pro desktop je těchto potíží ušetřen svojí podstatou a doufejme, že to tak ještě dlouho bude.
   Tu hrůzu pro mne panující na Windows je nejlépe vidět, když se asi po roce práce s Linuxem tam do těch W10 zvědavě já na čas přihlásím a chci tam něco najít a udělat. Nemám také poslední novátorský výkřik hardware a tak vidím, co na Windows mně sežere ve výkonu použití všech těch paranoidních cerepetiček a na prý ochranu. Jak píšu, je to hrůza a kdo si to nesrovná tak to žel nepochopí: a bude o tom Windows pořád psát dokola a jako o tom jediném co prý je.

   • redhawk75 říká:

    ako vravieval moj kolega z istej slovenskej banky:
    Windows je horsi ako tamagochi, to staci odkliknut jest, pit a sr*t.
    Kdezto na Windows to chce este aj zadok vytriet.

  • Tomáš říká:

   Částečně souhlasím, co se týče stability byl je a pravděpodobně i bude na tom nejlépe Windows 7. Jenže od té doby je to jenom sešup dolů.
   Dokonce jsme se někdy dostali do stavu, kdy na specifickém stroji (kreslící profi mašina) jsme se dostali do stavu, kdy se bezpečně pozná, že proběhla aktualizace – ten systém zkrátka nejede. Vyřeší se to až cca po 3. restartu pc.
   A to to má být stabilní systém…

 40. Peter říká:

  Pekna debata.
  Ja pouzivam jedno aj druhe.
  Kazde ma svoje plus aj minus.
  Preco win:
  1. sloboda
  2. softy – slusny vyber
  3. kludny zivot – klikni a hraj
  4. rychlost – ked je ssd
  5. cena – vazim si svoj cas
  6. kvalita – je to tak.
  7. bezpecnost – neviem preco s tym niekto stale zapasi
  8. pritulnost a intuitivnost
  9. flight simulator 🙂
  10. putty 🙂

  a preco lnx:
  1. cli 😉
  2. stabilita
  3. jednoduchost

  • Klaykap říká:

   sloboda – Nejak som nepochopil?

   bezpecnost – Na Linux v praxi neexistujú životaschopné vírusy a preto je bezpečnejší. Aj na Windowse sa dá byť celkom bezpečný ale musíš mať dobrý platený antivirák.

   pritulnost a intuitivnost – Mne osobne sa omnoho lepšie pracuje na Linuxe ako Windowse, ale to je osobný názor každého.

 41. Jirka z Brna říká:

  Jen bych zde rád shrnul svoje osobní dojmy, při nuceném krátkém přechodu na Windows 10…

  Na toto téma jsem narazil, při svém váhání, jestli nepřejít po cca 9ti letech zase jenom na Windows – to jsem se těžce rozloučil s Window XP – několikrát jsem je instaloval zpět, ale pozitiva Linuxu po čase zvítězila. Momentálně jsem se dostal do situace, kdy jsem byl nucený příležitostně použít SW, který je pouze pro Win – tak jsem si nainstaloval i legální Windows 10 OEM – jestli to vyšlo na 300,- Kč, nebo co – cena nepodstatná.

  Musím konstatovat, že mě velice mile překvapily – internetový prohlížeč Edge je celkem přívětivý (neinstaloval jsem svůj oblíbený Firefox, abych poznal co je to vlastně zač) – nechci předem odsuzovat něco, co neznám, ale velice rychle jsem si zvykl a myslím bych neměl potřebu měnit – co mi tam chybělo, tak byl FB Messenger, ale našel jsem si ve Windows Store funkční aplikaci – takže spokojenost. S integrovaným emailovým klientem jsem neměl také žádné problémy – takže Thuderbird jsem také neinstaloval.

  Za MS Office jsem pochopitelně neutrácel a okamžitě instaloval LibreOffice, které znám a jsem s nimi spokojený – na to moje málo mi opravdu stačí a nemám žádné výhrady. Navíc jsem na ně víc zvyklý než na produkt od MS, se kterým příjdu do styku podstatně méně.

  Synchronizace s mým Google diskem, na kterém mám vždy potřebné dokumenty a hlavně aktuální fotografie ze svého telefonu – ty potřebuji jak v práci tak i v osobním životě – než si něco překreslovat, nedejbože pamatovat, jak to bylo, před tím, než jsem to rozebral, abych to dal zase dohromady – no zkráka potřebuji. Tak ta synchronizace byla jednodušší než na Linuxu, kde používám placený Insync s podobnými výsledky, ale zdarma.

  Teď, koncem roku přichází moje perioda třídění a promazávání fotografií, které jsem nestihl zařadit během roku – víceméně fotografie z dlouhodobé renovace svého oblíbeného automobilu, vývoj a progres v mých několika menších akváriích a v neposlední řadě i fotografie pracovní. Nic složitého – pojmenovat podle EXIF, promazat a roztřídit do patřičných složek. Tak jsem si řekl, že to zkusím pod W10 – poznám něco nového. No to jsem si dal! Zvyklý na svůj Ubuntu MATE s několika snadno přepínatelnými plochami a ovládáním znásobeným dobře nastaveným okením správcem Compiz byla tato jednoduchá činnost pod W10 pro mě vyloženým utrpením! Možná je to o zvyku, ano, udělal jsem co jsem chtěl, ale příjemné to nebylo – všechno sice intuitivní, ale tak moc zdlouhavé, nepřehledné, zamotané a sice rychlé, ale kostrbaté, skákavé a matoucí reakce operačního systému, stejně jako jeho nejednotný vzhled mi drásaly nervy! Takového zbytečného proklikávání se vším možným a neskutečná nepřehlednost!

  Práci s W10 a Linuxem, i když musím říct, že se W10 svými ergonomickými funkcemi snaží dohnat linuxové distribuce, bych přirovnal k ovládání víc než 10 let starých mobilních telefonů: Nokia (jako W10) a SonyEricsson nebo Siemens (jako Linux). Nokie měla uživatelskou převahu, ovládání bylo tak jednoduché, až bylo velice zdlouhavé, zato s ní žádném případě nešlo udělat to, co s jejími konkurenty (vytáhnout obrázek z MMS a uložit jako *.jpg, vyzváněcí melodie, stahování, instalace her,…), kteří měli ovládání údajně složité, ale pro toho kdo přístroj poznal bylo daleko rychlejší a výsledek lepší – některé funkce byly telefonům Nokia zapovězeny.

  A jinak jsem také velice hravý, ale zase s přihlédnutím k časovým možnostem, mám kromě práce a povinností i spousty koníčků: rybyčky, kytičky a autíčko… Takže hry jenom na zpestření. Na Linuxu jsem si našel a baví mě DiRT Rally, Shadow of Mordor a Everspace. Asi by mě bavil i Hitman a některé další tituly, ale to už bych nezvládal. Nicméně zkusil jsem srovnat jejich Linux a W10 verze skrze výkon – na Linuxu jsem neklesl ve Full HD a téměř nejvyššími detaily pod 30 FPS, na tom samém hardware a totožným nastavením s W10 to bylo rychlejší – nešel jsem pod 40 FPS – takže hratelné obojí. Co mě ale na W10 potrápilo, tak složitá instalace Steam Game Padu (Logitech F710) – na Linuxu vše bez problémů.

  Takže stále váhám, jestli se více zaměřit na Linux, ve kterém mám skvělou ergonomii práce, ale v žádném případě tam neudělám vše, co bych chtěl – musím mít i ty Windows, nebo přejít úplně na W10 (nechci mít 2 operační systémy), ve kterém sice udělám vše, co potřebuji, zato s nižším komfortem a vyšším vynaloženým úsilím.

  Co se mi velice líbilo (ne co nutně potřebuji), z hlediska uživatele Linuxu na Windows 10? Velice mě zaujal tolik zatracovaný Edge (jediné rozšíření jsem použil překladač) – ve srovnání s Firefoxem (kanón na vrabce) je dle mého názoru daleko ovladatelnější, kompaktnější a příjemnější a moc se mi líbil předinstalovaný emailový klient – místo Thunderbird (hrozný moloch) – pěkně integrovaný do pracovního prostředí, nikde nezavazí, velice jednoduchý, co víc potřebuji? No a vyšší herní výkon je spíše číselným údajem než subjektivně pozorovatelnou změnou – od 25 FPS výše je to dobré. Zaujala mě též, řekl bych parodie, možnost přepínání pracovních ploch a oken, které je řešeno velice neobratným, matoucím a zdlouhavým způsobem, který zajisté vede k dezorientaci uživatele, který chvíli vůbec neví, kde se vlastně nachází. Všiml jsem si i drobných vizuálních efektů – mám levé a pravé okno – to neaktivní je tmavší – už na to i Windows přišel 🙂

  Nic to ale nemění na faktu, že ergonomie práce je nahony vzdálená dobře přizpůsobenému a ovladatelnému prostředí Linuxu (klikací, myší systém velice dobrý a ještě lepší klávesové zkratky) – je to fakt tragédie – jestliže se mám dívat na operační systém, jako na něco, co mi zprostředkovává 1. spouštění programů, 2. ovládání periférií a 3. práci s různými programy, tak jedinou praktickou výhodou Windows je to, že jsou na něj jsou k dispozici programy, které v Linuxu nerozjedu ani pod Wine, a proto si jej nechám nainstalovaný jako druhý systém, i když se mi krajně nelíbí mít v jednom PC systémy dva. Sice jsem věnoval relativně velké úsilí si na systém W10 zvyknout, poznat jej, ale z uživatelského hlediska je výrazně horší – je to jak sednout ze Superbu do Trabantu (obrazně řečeno – rozdíl je bohužel větší – obojí jsem řídil :-/ )

  P.S.: Ostatní připomínky ohledně Photoshopu, Solidworksu, atd. mi nepřijdou relevantní – já jakožto bezúhonná fyzická osoba, manuálně pracující, s průměrným příjmem bych stejně používal na Windows programy jako GIMP, LibreOffice, LibreCAD, FreeCAD, atd.

  • Míra, ok1ufc říká:

   Se zájmem jsem si přečetl Váš komentář, protože jsem také řešil podobnou situaci. Používal jsem oblíbené Win XP, které mám na několika noteboocích jako druhý systém dodnes. Používal jsem Win 7 a mám je jako druhý systém na jednom stroji také. Používal jsem rovněž Win 10 na 2 strojích a začaly mi problémy – v roce 2017 mi na prvním stroji vždy něco přestalo po aktualizacích fungovat. Dopálilo mě, když to byly ovladače pro USB3. Později jsem si všiml, že nemohu vypnout program Defender, rovněž nešly vypnout aktualizace. Prostě jsem trpěl neskutečně tím, že jsem neměl PC pod kontrolou. Bylo to v době, kdy jsem nemohl kvůli Win 10 dělat pořádně své hobby. Jsem radioamatér. Při této činnosti záleží na mnoha věcech, dobrých podmínkách šíření vln, aktuální poloze satelitu, poloze měsíce, atd. prostě podmínky nepočkají, ale já jsem musel čekat, než se neskutečně dlouhé aktualizace provedou. Prostě jsem trpěl s Win10Home. Rozhodl jsem se vzít vše do svých rukou. Jak jsem se s tím vypořádal, popsal jsem zde: http://ok1ufc.nagano.cz/Linux_stranky/articles.htm
   Měl bych uvést konkrétní podmínky:

   1. nehraju na PC hry,
   2. Používám však různé CAD nástroje. Všechny jsem rozchodil pod Linuxem.
   3. Měl jsem mnoho aplikací, které jsem si psal sám. Šlo o jednoduché programy, pomocí kterých jsem řídil různé přístroje z PC. Původně stvořené ve Windows (Visual Studio) a pro Windows. Podařilo se mi je neobyčejně rychle přepsat pro Linux.
   4. Používám Oracle VirtualBox a Wine.
   5. Pro kancelářskou práci mi stačí LibreOffice. Dokumenty, které jsem psal v MS Office byly editovatelné i pod Linuxem. 6. Používám běžně na jednom PC více operačních systémů. Např. pro ovládání moderní amatérské stanice mám jednoduchou instalaci Linuxu se vším potřebným. Je to naprosto stabilní věc. Na kancelářské práce mám jinou instalaci. Podobně na psaní softwaru. Pro testování SW obvykle nainstaluji panensky čistou verzi do formátovaného oddílu.
   7. Vedle různých Linuxů mám instalované i Win10. Ale všiml jsem si, že mi vlastně slouží jen k testování toho, jak MS ramluje disky aktualizacemi a nebo, když mi kamarádi napíšou, co všechno po aktualizacích nefunguje. Naposledy si to MS vyřídil se servery pro časovou synchronizaci. Jen ta od MS byla správná. Bohužel, pro radioamatéry je nepoužitelná, já synchronizuji čas např. každých 15 minut ze serverů Cesnet. Musím však říci, že verze Win10 Pro, kterou testuji je úplně jiná, než to, co mě trápilo před rokem a v home edici. Jenže právě ty jediné „správné“ věci, které viděl Microsoft, byly pro mě tím, že už jsem Win 10 nechtěl nikdy více. S ergonomií Windows pokulhávají. Jednak jsou zasekané nepotřebným sajrajtem, ale také jsem viděl ovládací panely různých generací. Některé docela utajené a dlouho jsem nastavení musel hledat.
   8. Nové verze Linuxů mě překvapily ergonomií i stabilitou. Také však tím, že mi většina zařízení, na rozdíl od Win, pod Linuxy fungovala. Včetně externích zařízení a např. USB/RS232 převodníků.
   9. I když mám účet např. na OneDrive nebo Úschovně, moc to nepoužívám. Používám vlastní server s veřejnou IP adresou, rychlým přístupem z Internetu i z místní LAN. Sdílím tak všechny potřebné dokumenty kdekoliv, mám synchronizované každé zařízení, …
   10. Stejně však za největší výhodu Linuxu považuju to, že mohu mít na jednom PC více operačních systémů, každý dokonale přizpůsobený svému účelu. To s licenční politikou MS nikdy nebude možné a sdílení skutečně různorodých aplikací bude vždycky buď problémem nebo to povede k neudržovatelnému monstru, se samým sajrajtwarem.

   • Pepan říká:

    Míro pěkně jsi to popsal. Taky jedu na Linuxu, občas jednou za řas v PC vyměním disky (1xssd,1x wd) s koupenými W10 home fpp, ale je to opravdu hrozný systém, nebo jsem si odvykl nevím hi. Před Vánocemi jsem vydržel celý týden, ale hned druhý po nadílce je tam zpátky Kde Neon. Zatím 73 GL Josef

  • Míra, ok1ufc říká:

   Ještě jeden postřeh. Rovněž jsem měl na Win10Pro zpočátku jen Edge browser. Jednou přišel okamžik, kdy jsem na serverech Google potřeboval něco najít. Bohužel, pro hledače od MS ten obsah neexistoval. Dalším překvapením bylo, že i stránka s instalačním souborem Google Chrome byla blokovaná. Tenkrát jsem stáhnul Chrome na jiném PC, nainstaloval do Win10 a pomalu jsem na tuto příhodu zapomněl. Ale nevěřím, že MS bude jiný. Často mě přesvědčil nějakou zlomyslností.

  • Klaykap říká:

   “ tak jedinou praktickou výhodou Windows je to, že jsou na něj jsou k dispozici programy, které v Linuxu nerozjedu ani pod Wine“
   Aké programy a aké problémy? Ja sa celkom špecializujem na rozbehávanie programov pod Wine a mám skúsenosť že na wine rozeháš 99% windowsových programov ale na niektoré sa treba trošku pohrať s nastaveniami.

   „Takže stále váhám, jestli se více zaměřit na Linux, ve kterém mám skvělou ergonomii práce, ale v žádném případě tam neudělám vše, co bych chtěl – musím mít i ty Windows, nebo přejít úplně na W10“

   Prosím, napíš nejakú kratučkú sumarizáciu všetkých problémov aby som ti mohol poradiť.

   Edge:
   Ja som si tiež Edge vyskúšal a získal som dojem že je to Opera ktorá je obraná o trištvrte funkcií a tak somsa ďalej Edgeom nezaoberal.

   • Heřmánek Jirka říká:

    Klaykap: Tak tomu nevěřím že pod Wine rozběháš 99% win programů. Netroufám si napsat počet procent ale ani čtvrtina to nebude! Ono záleží jaké programy, nějaké malé, neobsáhlé možná, ale ty velké používající starý MS Jet je docela problém a o nových ani nemluvě

    • Míra, ok1ufc říká:

     Také nevěřím, že lze pod Wine rozchodit 99% programů. Co mě však mile překvapilo, kupodivu jsem rozchodil CAD programy nejrůznějšího druhu, které používám. Z novějších, licencovaných, ale levných a velmi ergonomických např. s-Plan 7.0 a Sprint-Layout. Nerozchodil jsem např. Smith Chart od Fritze Dellspergera nebo Microsoft Front Page poslední verze. Naštěstí mi výborně chodí Oracle Virtual Box. Pravdou tedy je, že jsem se nesnažil o žádné nastavení a natáhl si během pár minut virtuální applianci, kde už jsem měl potřebné programy pro Windows instalované a nastavené.

    • Klaykap říká:

     Hovorím že 99% ale na 49% to potrebuje nejaké nastavenia. Tiež som si myslel že pod Wine nič nespustím kým som neprišiel na tých pár nastavení. Ak máš s niečím problém – napíš, skúsim poradiť zo svojich skúseností.

     • Heřmánek Jirka říká:

      Dobrá tedy, věděl by jsi poradit jak rozchodi třeba : https://www.hamradiodeluxe.com/downloads/ ? Pokud by jsi to dokázal (poradit) aby program byl funkční rád by se s tebou vyrovnal 🙂

      • Klaykap říká:

       Hm, potrebujem trošku viac poznať o tom ako na program reaguje Wine. V každom prípade skús napísať do terminálu

       winetricks jet40 mdac28 art2kmin

       To stiahne niekoľko DLL súborov ktoré Ham Radio Deluxe potrebuje na spustenie. Pokiaľ by ti to ani tak nešlo, napíš prosím verziu wine, aký problém s programom máš a výpis z terminálu na príkaz „wine exesuborprogramu.exe“ .

      • redhawk75 říká:

       namiesto hamradia skusit FLdig?
       https://alternativeto.net/software/fldigi/

       • Heřmánek Jirka říká:

        redhawk75 : tak to hamradio byl jenom příklad programu pro který je Wine zcela nepoužitelné. Těch programů je veliká spousta a tak tvrzení že 99% lze byť s krkolomným nastavením rozchodit nemůže být ničím podložené.
        Samotný HRD je primárně logovací program s velikým množstvím statistik atd. To fldigi je primárně hlavně určeno ke komunikaci samotné stejně jako např. Wjstx. Logovací program s velikými možnostmi pouze pro Linux je např. Cqrlog. Ve Wine některé Logovací programy jedou zcela obstojně jako např. Dx4Win nebo Swisslog

       • Klaykap říká:

        No dobre, dajme tomu že 90% ale rozhodne trvám na tom že sa vo Wine dá spustiť naozaj veľa programov.

        Ak chceš aby som ti skúsil poradiť s tým hamradiom, stačí mi keď mi dáš napr na pastebin výpis z týchto príkazov:

        WINEDEBUG=err+all wine exesuborhamradia.exe

        WINEDEBUG=warn+all wine exesuborhamradia.exe

        WINEDEBUG=fixme+all wine exesuborhamradia.exe

        Ja na to pozriem a skúsim ti dať návod ako to spusiť(ak to pôjde).

     • Klaykap říká:

      Hm, potrebujem trošku viac poznať o tom ako na program reaguje Wine. V každom prípade skús napísať do terminálu

      winetricks jet40 mdac28 art2kmin

      To stiahne niekoľko DLL súborov ktoré Ham Radio Deluxe potrebuje na spustenie. Pokiaľ by ti to ani tak nešlo, napíš prosím verziu wine, aký problém s programom máš a výpis z terminálu na príkaz „wine exesuborprogramu.exe“ .

    • Klaykap říká:

     Hm, potrebujem trošku viac poznať o tom ako na program reaguje Wine. V každom prípade skús napísať do terminálu

     winetricks jet40 mdac28 art2kmin

     To stiahne niekoľko DLL súborov ktoré Ham Radio Deluxe potrebuje na spustenie. Pokiaľ by ti to ani tak nešlo, napíš prosím verziu wine, aký problém s programom máš a výpis z terminálu na príkaz „wine exesuborprogramu.exe“ .

  • Livan říká:

   to: Jirka z Brna citace: „Teď, koncem roku přichází moje perioda třídění a promazávání fotografií, které jsem nestihl zařadit během roku – víceméně fotografie z dlouhodobé renovace svého oblíbeného automobilu, vývoj a progres v mých několika menších akváriích a v neposlední řadě i fotografie pracovní. Nic složitého – pojmenovat podle EXIF, promazat a roztřídit do patřičných složek. Tak jsem si řekl, že to zkusím pod W10 – poznám něco nového. No to jsem si dal! Zvyklý na svůj Ubuntu MATE s několika snadno přepínatelnými plochami a ovládáním znásobeným dobře nastaveným okením správcem Compiz byla tato jednoduchá činnost pod W10 pro mě vyloženým utrpením! Možná je to o zvyku, ano, udělal jsem co jsem chtěl, ale příjemné to nebylo – všechno sice intuitivní, ale tak moc zdlouhavé, nepřehledné, zamotané a sice rychlé, ale kostrbaté, skákavé a matoucí reakce operačního systému, stejně jako jeho nejednotný vzhled mi drásaly nervy! Takového zbytečného proklikávání se vším možným a neskutečná nepřehlednost!“
   Když jsem četl tento text, tak jsem se dobře bavil. Dělám podobnou činnos ve windows dost často a proto jsem s úžasem četl, co všechno musíš v linuxu dělat a mát nastaveno, abys jenom promazával a přesouval soubory. Ve windows si spustím svúj dvojpanelový Multicommander, v jednom okně si otevřu cílový, v druhém zdrojový adresář a kopíruju, nebo přesouvám stlačením jedné klávesy (F5, F6). Vytvoření nového adresáře je taky maličkost, stačí stlačit F7 a napsat název nového adresáře. Rozhodně u toho nepotřebuju přepínat žádné plochy nebo něco podobného. Ten program je free, takže je zadara. Ta Tvoje ekvilibrika, při takto jednoduché činnosti, jakou je přesouvání souború do adresářú je na smích.

   • Klaykap říká:

    V Linuxe máš namiesto commandera gnome-commander ktorý vyzerá aj funguje rovnako dobre.

 42. Vladimír říká:

  Je dost věcí, co mi na Windows 10 vadilo, ale býval bych je překousl – všechno to šmírování, aktualizace co nejdou vypnout, hromada balastu, nemožnost systém normálně ovládat (neskutečné množství rozdrobených ovládacích panelů) a hlavně celkový pocit, že počítač patří a slouží Microsoftu a já ho mám tak nějak jen půjčený a nemám do čeho co mluvit. Co mě zlomilo, byl prozaický důvod – Win 10 prostě a jednoduše nefungují. Na novém notebooku mi během dvou měsíců aktualizace způsobily třikrát nepoužitelnost počítače: jednou wifi nefungovala když byl počítač na baterce (a nebylo to klasicky jen správou baterie – musel jsem komplet reinstalovat drivery), jednou se Win rozhodly, že nepotřebuju dedikovanou grafickou kartu, pak znovu přestala fungovat wifi, tentokrát úplně, baterka nebaterka. Pokaždé mě to stálo několik hodin frustrace, hledání na fórech…to všechno neočekávaně, bez varování, místo práce kterou jsem měl dělat. Nový ntb už nemá ethernetový port, čili výpadek wifi je konečná. Vše jsem hledal z Android telefonu za pár šupů, který se kupodivu připojí kdykoliv kdekoliv bez problémů. Ne tak notebook za 50 tisíc s nejrozšířenějším OS na světě. Podotýkám že jde o zcela standardní HW od mainstream výrobce, používám jen zcela běžné programy, nepokoušel jsem se systém nijak nestandardně tweakovat. Nakonec jsem zkusil Win reinstalovat do továrního nastavení, což vůbec nepomohlo, a když jsem si uvědomil, co všechno bych musel vypínat, zapínat, jaký všechen balast bych musel odinstalovávat, abych Win vrátil do původního stavu, řekl jsem si, že to můžu rovnou zkusit Linux…

  Je zajimavý paradox, že Linux je pořád vnímaný jako něco pro pokročilé uživatele, geeky. Přitom mi zatím připadá jako velmi jednoduchý, přehledný systém, kde vše funguje samo. Naopak jsou to Windows, co potřebují neustálé zásahy a opravy. Já tedy po 25 letech práce na PC ve Win prostředí sportovně uznávám, že už nejsem dostatečně počítačově gramotný, abych si Windows mohl dovolit používat. 🙂

  • kamowski říká:

   @ „Je zajimavý paradox, …“
   veľmi pekne a jasne napísané

  • Míra, ok1ufc říká:

   Vladimíre, předpokládal jsem, že těmi nefunkcionalitami Win10 a neskutečným otravováním si musí projít každý uživatel. U mě tomu byl právě rok, když jsem se snažil ty neskutečné aktualizace vypnout. Zvažoval jsem různá pro a proti u Win10, napsal o tom i článek, když jsem byl velmi naštvaný (http://ok1ufc.nagano.cz/UHF_Small/win10/w10.htm), ale vrátím se k faktům. První skutečností bylo, že jsem Win10 zkoušel a pro mé účely snažil rozchodit na HW, který sice měl splňovat podmínky MS, ale ruku na srdce, nebyl nejnovější. Takže jsem si vyžral různé nefunkcionality (sice mi WiFi šla, ale zase nešly např. řadiče USB). Druhou skutečností bylo, že Win10Home nejsou Win10 Pro, čímž chci říci, že celá řada věcí, které byly typické jenom pro Home edici se v edici Pro neprojevila. Třetí skutečností bylo obtížné hledání problému. S kdejakým prdem Win10 skončí u číselného kódu chyby, který vede tak rozsáhlým diskuzím s milióny uživatelských nářků a ještě většímu konání v registrech Window, pokud problém umí vůbec někdo opravit. Byl jsem v situaci, kdy jsem se rozhodl alespoň část uvedených komplikací vyřešit jinak. Protože už jsem starší člověk, nedělám si iluze o svých kombinačních schopnostech, ale nespěchal jsem. Nyní si neodpustím poděkovat autorům Linux Mint, na kterém jsem se začal nové věci učit. Chtěl jsem umět Linux správně nainstalovat, mít počítač pod kontrolou, umět si opravit to nejběžnější, např. bootování a obnovu systému, když si elektroničtí trpaslíci postaví hlavu (to se nestalo) nebo když si něco pošahám (to se stalo mnohokrát a vždy jsem snadno opravil). Také jsem měl štěstí s HW, pod Linuxem mi ihned fungovaly např. tiskárny, mobilní zařízení, převodníky USB na RS232 (kupodivu všechny, i ty, které šly jen pod WinXP). Ejhle, zjistil jsem, že většinu potřebných admin. úkonů udělám z grafického prostředí, objevil jsem repozitáře i PPA úložiště, rozchodil Oracle VirtualBox i Wine a po roce jsem zjistil, že mi Win10, sice již na moderním HW fungují, ale že je používám vlastně jen k testování, co MS po aktualizacích pošahal. Mezitím mi kamarádí, kteří se s Win10 trápí stále, psali o tom, jak jim ten jejich zázračný systém tu přišel o driver optické mechaniky, dokonce i HDD, ale také přestala fungovat např. časová synchronizace z NTP serverů, která je pro určité činnosti docela důležitá. Kindermanagement MS si prostě vzal do hlavy, že ta MS, týdenní stačí. Kindrákům určitě ano 🙂 Ale proč se tu zabývat nářky? Těch jsou o Win10 plná diskuzní fóra. Raději zmíním tu neskutečnou přehlednost Linuxu (mám rád Cinnamon a Mate, i když mám i standardní Ubuntu), jednoduchost a spolehlivost (před pár měsíci jsem si pustil úložiště s různými protokoly, např. http, ftp), odpojil klávesnici a monitor a ani jednou jsem na to nesáhl. Pořád to jede. Takže já jsem nadšen mnohonásobně, zbavil jsem se trápení a povinností a dokonce se naučil něco nového. Také např. to, že když nemusím platit každou licenci, mohu mít na svých PC více instalací, každou poupravenou svému účelu tak, aby vše bylo jednoduché a přehledné. A také jsem zapomněl. Na antiviráky, defragmentace disků, registry, spoustu nepotřebného sajrajtwaru, který mi otravoval život.

 43. Tomáš říká:

  To samé dělám v Linuxu i Windows stejným programem – Double commander.

 44. Jirka z Brna říká:

  Jejda, to je komentářů díky za ně, velice pěkné počtení 🙂

  Klaykap: Děkuji mnohokrát za nabídku pomoci! Krátká sumarizace problémů – velice krátká: jenom jeden jediný firemní prográmek k přístupu na objednávané skladové materiály a jejich spotřeba ve výrobním procesu – bylo to pro jednorázové použití, nad rámec mých pracovních povinností (jsem pouhý manuál, který se snaží ve výrobě něco zlepšit – dostupnost běžného materiálu), vše potřebné mám hotovo, kdyby něco, spustím si W10 (je nainstalovaný, jako druhý systém), hrabat se v tom už dále nebudu, myslel jsem si, že to rozchodím ve Wine nebo VirtualBoxu – navíc naočkovaný od kolegů z práce, abych šel do Win, že budu bez problémů. Ne, ne, ne… Takže ještě jednou děkuji – s ničím problém nemám jenom s W10 😉

  Několik dalších postřehů z přechodu na Windows 10:

  – článek původně pojednává o tom, proč přejít z Windows 10 na Linux. Já jsem to zkusil naopak, snažil jsem se je nezavrhnout, ale poznat, jestli by se to dalo… nedalo…

  – PC používám jako nástroj, nejsem žádný IT odborník – normální uživatel, chci si udělat co potřebuji, občas si zahrát a jinak se věnovat svým povinnostem a zálibám. Dobře si vzpomínám, že přechod na Linux z Win XP nebyl vůbec jednoduchý, ale po několika letech by byl návrat k Windows opravdu složitý, daleko horší.

  – sice je několik věcí, které se mě, jakožto obyčejnému uživateli na Windows dělali lépe: Nastavení Emailu, jehož notifikace se mi zobrazují, aniž bych spouštěl Thunderbird, jednoduchý přístup na Google disk a daleko lepší překlad stránek v Edge (podobný jako v Chromu, který nepoužívám kvůli jeho specifickému GUI – ze systému bere jenom okraj okna), než ve Firefoxu. To je tak asi vše.

  – jelokož místo monitoru používám LED TV 32′ a sedím od ní cca 1,5 metru, tak využívám zobrazení s větší velikostí písma. Systém Windows doporučuje zobrazení písma s předvolbou 100%. Doporučuje… Zkusil jsem zvětšit na 120%- zvětšily se cca 2/3 textu, který je na obrazovce k dispozici. Každý program si myslím používá svoje GUI, jediné co respektuje je velikost okna a to né vždy. Nejvíce mě zaujaly velice drobné texty různých rozhraní všelijakých aplikací, které nabylo možno nijak zvětšit – já jsem nahnutý přes stůl mžoural, co že to po mě žádá.

  – orientace na pracovní ploše je velice tristní, jak jsem psal výše, tak vůbec není pravidlem, že by programy používaly nějaké systémové motivy, nejen ohledně velikosti textu, ale i různé scroll bar, widgety, nabídky, karty a jiné – absolutně neexistuje žádné jednotné GUI. Každý program si dělá co chce a díky tomu dochází k velké nepřehlednosti.

  – že si Windows, podobně jako jsem zvyklý zavedl velice omezenou možnost rozdělení oken je sice pěkná, ale ne moc funkční – kolikrát jsem musel z oknem dost bojovat (zejména při textu zvětšeném na 120%) abych se dostal na jeho obsah. Ale to už souvisí s výše uvedeným nejednotným řešením aplikací.

  – přepínání ploch to samé – komplikované, pomalé, skákavé, trhané, zdlouhavé – vše jenom ne použitelné. Jak jsem psal minule je to parodie na funkční systémy přepínání ploch.

  Fuj, to jsem se zase nasr… ..ee.. …rozepsal no zkrátka přechod na Windows 10 z Linuxu, jako na použitený systém pro obyčejného člověka asi ne – je to celé slepené hůř než vlaštovčí hnízdo, spíše něco jako když Pejsek a Kočička vařili dort – ohromný balík jakéhosi tragického balastu, který s podivem snad nějak funguje – ovšem co si čtu ostatní zkušenosti, tak ani to ne!

  Takže ještě jednou děkuji za nabídku pomoci, vážím si jí, ale výsledné řešení mi dostačuje, i když není ideální. Když jsem si rozdělil disk a instaloval Windows, tak jsem předpokládal, že co udělám v Linuxu, tak zvládnu i na Windows, za 300,- navěky pokoj, rozloučím se s Linuxem a budu jenom jako spokojený uživatel používat W10 – ne ani z hlediska běžného uživatele, který zkusil několik let s Linuxem a nedělá na PC žádné zázraky, se mi toto řešení vůbec neosvědčilo.

  Hledal jsem nějaké odkazy, co je vlastně na tom Linuxu lepšího, než na Windows – všude jsem se dozvěděl, že je zdarma, že je svobodný, že je zdarma, že je svobodný, že je zdarma… Hledal jsem nějaké výraznější problémy s W10, také jsem nic podstatného nenašel a dle slov mých kamarádů také nemají s W10 výraznější problémy. Vzpomněl jsem si, že jsem na XP taky žádné problémy neměl, problém jsem měl zvyknout si na Linux. No a tak jsem do toho šel.

  Tato stránka mi utkvěla v paměti a jelikož jsou různé články plné komentářů o tom, jak bylo komu zle, když přešel na Linux (taky jsem měl problém – že jsem nevěděl), tak jsem se chtěl jenom podělit se svými zkušenostmi, jak mi bylo při přechodu na Windows – ještě hůř – teprve teď vidím, proč Windows nechci!

  • Míra, ok1ufc říká:

   Zasmál jsem se formulacím „je svobodný, je zdarma“ … ano, to je pravda a možná to Linuxu uškodilo úplně stejně, jako když byly kdysi novým začátečníkům s Linuxem prezentované výhody příkazového řádku nebo jim vnucovány plochy bez ikon a možností toho neskutečnýho „bordýlku“ na který byli windowsáci zvyklí. Po cca půlroční zkušenosti jsem však sám začal objevovat nejen výhody Linuxového terminálu, např. když jsem byl schopen dvěmi třemi řádkami nainstalovat a spustit http server Apache2 nebo nainstalovat z PPA repozitáře nejnovější verzi oblíbeného SW. Každý musí dorůst. Mě to potkalo i s tím, že licence je zadarmo. Nevadí mi za licenci zaplatit, jsem odhodlán poslat drobné rovněž na podporu Linuxu. Jenže jsem zjistil výhody malých, přehledných instalací pro konkrétní a specifické účely. Např. pro ovládání měřící ústředny (mám LMDE) nebo radioamatérských stanic (Ubuntu 16.04, protože tam autor testoval funkčnost). Pro kancelář mám nepatrné monstrum, jednak LM18.3 a také LM19.1. Monstrum v tom, že je instalováno Wine pro CAD programy a Oracle Virtual Box. Další Linux mám na domácím serveru (Debian), na mini jednodeskáči s ARM, na oddílech s „digitálními pískovišti“, kde zkouším programy a píšu si vlastní programy, zejména pro řízení různých udělátek s jednočipáky. Proto si nesmírně vážím toho, že licenční politika Linuxu je jiná, než Windows. Upřímně, pokud mi na Windows opravdu něco vadí, tak skutečnost, že už po instalaci je to „monstrum plné nepotřebného sajrajtwaru“. Pokud bych však měl jako senior platit pro osobní účely deset nebo dvacet licencí, které by mi měly skončit proti mé vůli po nějaké aktualizaci, kdy už se MS na můj HW vykašle, tak to pro mě opravdu není.

 45. Klaykap říká:

  No, ja si osobne myslím že tento článok je trochu nelogický. Ja necítim žiadnu potrebu niekoho presviedčať aby prešiel z Windowsu na Linux. Pokiaľ sa niekomu dobre pracuje vo Windowse 10, kľudne, nech na ňom aj zostane. Linux je pre tých ktorým sa Win10 nepáči a hľadajú alternatívu. Rovnako to bolo aj so mnou. Nepáčil sa mi Win10, a tak som našiel Linux na ktorom som aj ostal. Viem v ňom robiť všetko čo vo Win10 a ešte ku tomu má Linux nad Win10 aspoň u mňa tieto výhody:

  1) Rýchosť
  Veľmi pociťujem že počítač reaguje rýchlejšie.

  2) Bezpečnosť
  To že mám počítač bez vírusov a antiviráku tiež hodnotím veľmi pozitívne.

  3) Internet
  Vo Windowse 10 išiel rýchlosťou 300KB/sek v Linuxe 1.5MB/sek !!! Nechápem ako je to možné ale 5 násobná rýchlosť internetu ma úplne presvedčila. Neviem ako je to možné že som mal vo Win10 taký pomalý internet a tiež neviem či to je aj u niekoho iného, ale na mňa to zabralo.

  Moje problémy z Win10 boli takéto:

  1) Pomalý internet ako som napísal (aj keď som to vtedy necítil lebo som to nemal z čím porovnať).
  2) Neskutočne časté mrznutie.
  3) Dva krát sa Win10 sám od seba vypol – napísal že má nejaký problém a že sa musí vypnúť a aj sa vypol.
  4) Nepodarilo sa mi spustiť kopu starších programov – napísalo to len že sa nedajú spustiť na tomto počítači.
  5) Neustále aktualizácie mi tiež liezli na nervy(možno oni spomaľovali internet?)
  6) Pomalé reakcie Win10 na čokoľvek.

  Takže, myslím si že naozaj, komu sa nepáči Win10, je tu Linux. Komu sa páči Win10, nech na ňom zostane.

  PS: Mňa by celkom zaujímalo to že cez Wine nejde ten firmový programík. Mohol by si mi to prosím trošku popísať? (verzia Wine, chybová správa Wine, výstup terminálu) Mohlo by to pomôcť ku zlepšeniu Wine.

  • Míra, ok1ufc říká:

   Osobně souhlasím s Vaší filosofií – pokud někomu vyhovuje Windows 10, ať je využívá. Já jsem si např. vědom toho, že na PC nehraji žádné hry. Jenže hry, to je samostatná oblast i byznys. Věřím, že bych určitě nepřesvědčil. Ale reagovat jsem chtěl na úplně jiné věci. O aktualizacích jsem se zmínil mnohokrát (i jinde), ale mě vadilo to, že jsem měl PC jednak nepohotový v době, kdy jsem ho potřeboval a také v poruše právě po těch aktualizacích (jednou to nebootovalo, jindy nešly řadiče USB, bylo toho mnohem víc…). Ale projevily se mi rovněž tyto věci – samovolné vypnutí. Později jsem zjistil, že to byl přehřátý SSD disk, upravil jsem proudění vzduchu a už je to OK. Jenže u Linuxu lze teplotu snadno sledovat např. v aplikaci Disky a tak se na to přišlo. Pomalé reakce – domnívám se, že to je složitostí Win10 a také skutečností, že jde o systém plný nepotřebného sajrajtware a s rozsáhlými registry. Nicméně, Linux jde přizpůsobit potřebě a udělat jeho instalaci maličkou. Já mám např. hodně oškubanou instalaci pro řízení měřící ústředny nebo pro ovládání rádií. S pomalým Internetem jsem se také setkal. Jenže jsem na to dávno zapomněl. Smazal a vyhodil jsem Win10home. Na nový HW jsem však instaloval Win10Pro a problém jsem neměl. Připomněl jste mi toto zapomenuté chování Vaším příspěvkem. Kde je skutečná příčina, to netuším a už se to asi nikdy nedozvím. Nicméně, edice home a pro se pravděpodobně chovají velmi odlišně.

   • Horáček říká:

    To že jste neměl problém problém s Win10Pro v žádném případě nemohlo být způsobeno instalací této verze. Protože pro domácí použití home / pro až na několik drobností totožné změna k lepšímu mohla nastat jak píšete použitím nového hw, nebo čistou instalací pro

    • Míra, ok1ufc říká:

     Tohle jsem se také domníval, i teď je to pro mě neuvěřitelné, ale zbývá pouze HW. V obou případech byla provedena čistá instalace. Přechod z Win7 na 10 se sice na starém Lenovo podařil, ale radost trvala krátce, potíže začaly velmi rychle s aktualizacemi. Takže jsem udělal čistou instalaci, dokonce na nový disk, Win10 znovu aktivoval. Druhý případ byl Dell Vostro, nová instalace (loňská jarní edice, číslo sestavení si nepamatuji) vedle více Linuxů do jediného vymezeného oddílu a vše stále funkční a svižné. Všechny ovladače si Win 10 někde sehnaly. Jenže v té době už jsem přestal Win10 k práci používat, mám je jen jako hračku, takže šly doslova mimo mne např. ty potíže s NTP servery na časovou synchronizaci, které potkaly kamarády, atd. Proto ani nechci být neobjektivní, nikomu Win10 nerozmlouvám, sám je však nepotřebuji. Licenci 10 home jsem vyhodil, druhou licenci Win10Pro mám aktivovanou na virtuálu na záložním notebooku, kdybych náhodou musel něco s Win dělat na cestách. Na virtuálu proběhla aktivace bez problémů a nikdy jsem neměl žádný problém.

 46. Šimon říká:

  Kebyže chcem editovať videá, fotky, modelovať v 3D, naprogramovať hru 2D – 3D (v Jave) a mám linux:

  1. Je to všetko možné?
  2. Je to user-friendly?

  Nikdy som Linux nepoužil a neviem či sa mám na to dať alebo nie. Z toho čo som sa dočítal a počul viem usúdiť že väčšina vecí ktoré väčšina OS zvláda automaticky musím v Linuxe robiť ručne. Nerozumiem, čo je na tom výhodné, ale tento názor som počul asi 4 roky dozadu a mohlo sa to zmeniť.

  Čo dokáže Linux (a laický používateľ), v čom iný OS zlyháva? Už som sa v komentároch dočítal, že nedokáže stiahnuť vírus. A tu prišli moje obavy, či budem môcť pozerať filmy online, alebo či mi Linux vôbec dovolí pesničku stiahnuť 😀 . Neviem čo mám od toho očakávať. Povedzte mi o tom viac

  • redhawk75 říká:

   1. ano
   2. co to je?
   k dalsim veciam, odporucam vyskusat
   co je robit rucne?
   linux je OS ktory dodrziava POSIX pravidla (na rozdiel od Windows, ktory sa k nim vracia pomaly ale iba z donutenia) cize dokaze rovnake veci ako ostatne OS

   rovnako ako @takyradejianonymne si myslim ze je to troling, odporucam zostat na genialnych oknach s nelegalne kradnutym i programami a hrami

  • Livan říká:

   Odkiaľ si Šimon, ak z okolia Nitry, v stredu o 16:00 sa bude v Nitre konať stretnutie priaznivcov Linuxu v Trafačke, tam by si sa dozvedel odpovede na všetky otázky, ktoré ťa trápia a mohol by si si ten Linux aj ošahať. viď http://linuxos.sk/forum/23386/

  • Livan říká:

   Predstav si Linux len ako pozadie, na ktoré ti dovoluje púšťať programy s ktorými pracuješ. Programy pre Linux sú často tie isté ako vo windows, napríklad thunderbird, Firefox, chromium, VLC, libre office atď. Potom sú programy, ktoré robia tie činnosti ktoré potrebuješ, avšak sú odlišné od programov vo windows. Takže, pokiaľ nájdeš programy, ktoré ti budú vyhovovať na tebou požadované činnosti, budeš spokojený. Na tie oblasti, ktoré si vymenoval, by mali pod Linuxom programy existovať. Napr. Blender pre 3D modelovanie, JDK pre programovanie Javy atď.

 47. takyradějianonymně říká:

  Nezlob se na mne: tak pokud ty nejsi tady tím dalším trollem a provokatérem v pořadí tj. na schválně živení nekonečných už dohadů jestli to nebo tamto a co má být prý lepší, tak z totál neznalostního charakteru tvého dotazu raději asi zůstaň tam kde jsi a protože zjevně nemá zatím smysl cokoli tobě tady vypisovat, nepochopíš a navíc to jak je zřejmé překroutíš.

  *** Nic přece tobě nebrání, abys sobě tu kterou distribuci Linuxu a se slušným uživatelským desktopem ty nezávazně(!) odzkoušel v živé verzi (klíčenka USB, DVD), to je odzkoušíš bez instalace na disk, zkusil ji právě na svém počítači nebo notebooku a co máš, přitom se i prověří právě detekce tvého hardware.
  Různé linuxové distribuce mohou detekovat hardware navíc různě takže když se objeví potíže tak se zkusí (jako laik) něco jiného, záleží totiž na tom jestli nemáš doma nějaké podivné, nestandardní od výrobce vylevněné harampádí.
  Třeba zkus právě do začátku Mint s desktopem Xfce a nebo potom Kubuntu (desktop KDE5).

 48. Adam říká:

  Vyzkoušel jsem oba světy a spoustu distrubicí. Nakonec jsem skončil u Manjaro + KDE. Avšak zrovna na mém laptopu svobodné ovladače fungovaly z poloviny a způsobovaly neustálé padání aplikací a nekonzistenci souborového systému. Nakonec jsem přesídlil zpět k Windows a vše funguje, jak má. Nejvíce mě ovšem bolí větší HW nároky – pocitově je Windows o dost pomalejší v náročnějších operacích jako například během kompilace zdrojového kódu. V mém případě má Windows více výhod – mám díky Dolby lepší zvuk, dostupný upgrade BIOSu, utilitu od WD pro SSD disk, o dost lepší výdrž baterie a programy na všechno, na co si vzpomenu. Soukromí mě netrápí, pokud vlastníte mobil, tak stejně žádné nemáte. Pokud bych měl laptop podporovaný výrobcem pro OS linux, pak bych asi zůstal u Manjaro. Principiálně však nelze konkurovat svobodným ovladačům. Ty sice fungují, ale v mém případě jsou nedostatečné a než abych brouzdal fóra, diskutoval, upravoval konfiguráky a domáhal se pomoci, tak jsem raději zvolil jistotu.

  • Míra, ok1ufc říká:

   Také jsem vyzkoušel celou řadu operačních systémů a používám Windows 10, různé Linuxy a dokonce Windows XP na virtuálu. V roce 2017 mě donutil od Win 10 odejít Microsoft. Neznal jsem Win 10 detailně, potrápila mě edice home, nedokázal jsem zastavit mor zvaný vynucené aktualizace. Poslední kapkou bylo, když mi Microsoft po aktualizacích naramloval disk na GPT z původní MBR organizace. Nicméně, Win 10 fungují, aktualizace umím zastavit. Důvěru však nemám, protože Microsoft je nevyzpytatelný. Např. netuším, jak se budou Win 10 chovat po ukončení podpory buildu. Jsem kritikem způsobu, jakým MS provádí aktualizace a nejsem nadšený z krátké doby života buildu, jen směšných 18 měsíců. Kdyby to alespoň tři roky byly. Nová instalace přeci jenom trvá přes půl hodiny (u buildu 1903 mě to překvapilo), jenže potom se asi 3 hodiny prováděly aktualizace. LM 19.2 mi běhá spolehlivě na několika strojích. Upgrade z předchozí verze proběhl hladce, aktualizace jsou parádní. Za velkou výhodu Windows považuji množství aplikací, z nichž mnoho jsou velice ergonomické a obtížně se od nich odchází. A také dlouhodobou kompatibilitu k dříve napsaným programům. Až MS povolí používat jen aplikace z repozitářů Store, nebude pro mě zajímavý. U Linuxů mi vadily právě ty repozitáře, zejména, když neměly potřebné verze aplikací. Na dvou servříkách mi běží Debian. Nepřetržitě, v jednom kuse, déle než rok, bez mé péče.

 49. Petr Hanák říká:

  Tak zrovna Mint a Ubuntu chce v budoucnu zcela zaříznout 32 bit knihovny. Ve Wine přestanou chodit 32 bit aplikace a bez nich je pro mě jakýkoli Linux na desktopu nezajímavý

  • kamowski říká:

   no veru, 64 bitová architektúra je tu s nami už takých 10 rokov,
   ak stále používaš sw pre 32 bit, zrejme to bude niečo , povedzme, že, „nie bežné“
   možno by si mohol ostať na verzii distra, ktorá to ešte podporuje a o nič neprídeš

   • redhawk75 říká:

    no ono je toho dost, napriklad hry.
    alebo ovladace pre plc ci specificky hw (u mna napriklad scanner negativov pod wine)
    nastastie su tu okrem buntu distier aj ine, ktore 32bit podporuju (myslim kniznice)

    edit: reakcia na Petr Hanák
    tak Mint a Ubuntu nie je cely GNU/Linux svet