TimeKpr – snadné zavedení rodičovské kontroly

tkpr1Trávení svého volného času u počítače je jakousi metlou moderní doby. Sám tomuto „moru“ podléhám už dlouho. Naštěstí už jsem dost velký abych věděl, že dlouhodobá, bez přestávek vykonávaná práce na počítači se odrazí na mé produktivitě a také už vím, jak to vyřešit. Ale co děti? Děti někdy potřebují přemluvit – rychle nasměrovat k tomu, co je pro ně nejlepší. A zvlášť, když jde o počítač a omezení množství času, které může váš potomek strávit lepším způsobem, než zíráním na podsvícený displej.

Samozřejmě, že to neznamená, že by všechen čas strávený u PC nebo u notebooku byl k ničemu. Svědomití rodiče dobře vědí, že je třeba dítěti dopřát ukojení jeho zvědavosti na Wikipedii, vylepšení jeho počítačových dovedností na fórech a nechat ho také vybít např. na Steamu. Proto je třeba přistupovat k omezování doby trávené u počítače obezřetně a v dlouhodobém horizontu.

Ale někdy „dost“, musí znamenat „DOST“. A to je situace, kdy musí přijít ke slovu ta často nenáviděná aplikace rodičovské kontroly.

 

Jak omezit času trávený na počítači

Platformách Windows, Android a Apple je k dispozici řada aplikací k omezení, nastavení a sledování množství času, po které je daný uživatel přihlášen, nebo jaké aktivity provádí na webu.

Pro Mint a obecně Linux je výběr menší, to však neznamená, že nějaká aplikace pro tento účel neexistuje.

Chcete-li tedy určit svému potomku hodiny nebo mu nastavit určité množství času za den, vyzkoušejte program TimeKpr. Na rozdíl od většiny aplikací pro rodičovskou kontrolu, které jsou k dispozici, TimeKpr není blokátor webu a ani nefunguje jako monitor aktivit. Má mnohem jednodušší cíl: umožní vám zvolit, kdy může být počítač používán a kdy nikoliv.

Pokud jste již někdy v minulosti hledali aplikaci, limitující čas trávený u počítače, pak jste na TimeKpr už museli narazit. Je smutné, že se její vývoj na několik let zastavil a poslední „oficiální“ verze byla aktuální před pěti lety.

A protože je škoda nechat (do značné míry) funkční aplikaci nazmar, našel se nový vývojář, který TimeKpr oživil. Eduards Bezverhijs pozvedl vývoj, setřel prach z kódu a přidal do něj několik elegantních doplňků.

Osobně říká, že „v žádném případě nejde o novou aplikaci“, a že jen chce „sdílet tuto aplikaci pro nejnovější verze Ubuntu a jeho deriváty.“ Eduards je trochu skromný. Přidal do ní podporu pro LightDM, podporu pro systemd a představil indikační applet pro snadné ovládání.

 

Používání

TimeKpr pracuje s jednotlivými uživateli. Načte seznam jejich účtů ze všech populárních správců sezení (včetně GDM, KDM a LXDM), a uživateli root umožní:

  • Nastavení omezení přístupu po určitou dobu (např. 1 hodina) pro vybrané uživatele
  • Nastavení časového rámce přístupu (např. od 15 hodin do 18 hodin) pro vybrané uživatele
  • Konfiguraci omezení na celý týden nebo na určité dny

Po otevření aplikace se zobrazí okno se dvěma kartami. V první kartě „Status“ se zobrazí přehled vybraného účtu, jaká omezení má vybraný uživatel a vy zde můžete konfigurovat dobu nebo časový rámec přístupu a také to, zda daný účet bude zcela uzamčen. V okně je také několik tlačítek pro rychlé změny ve vybraném účtu. Tlačítko „Clear all restrictions“ resetuje všechna omezení a je to nejrychlejší způsob, jak vypnout rodičovskou kontrolu pro daný účet. Tlačítko „Reset time“ umožňuje vrátit hodnotu zbývajícího času na tu, co byla původně nastavena na den To můžete použít v případě, že se něco pokazilo nebo chcete-li pro daný účet něco přidat. Tlačítko „Add Time Reward/Penalty“ může být použito pro odměnu nebo potrestání dítěte přidáním nebo odebráním času, který má k dispozici pro ten který den. Tlačítko „Bypass for today“ umožňuje vypnout omezení časového rámce na den a tlačítko „Lock“ umožňuje uzamknout účet tak, že se daný uživatel nemůže přihlásit vůbec, a to i v případě, že mu ještě zbývá čas v rámci časového okna.

 

tkpr2

 

Na kartě „Limits & Boundaries“ můžete nastavit dobu přístupu a časový rámec omezení prostým výběrem požadované hodnoty. Také umožňuje konfigurovat přístup pro dny, kdy má mít jiné hodnoty, např. tedy pro víkendy.

 

tkpr3

 

Instalace v Linux Mintu

Bude probíhat naprosto stejně, jako v mnoha předchozích případech. TimeKpr je k dispozici v oficiálním PPA, ale ten už nebyl řadu let aktualizován (viz výše), avšak pro vaše pohodlí existuje i neoficiální repozitář.

Chcete-li si tedy aplikaci TimeKpr nainstalovat a vyzkoušet, otevřete terminál a postupně zadejte tyto příkazy:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:mjasnik/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install timekpr

 

Ikona pro spuštění programu se vám poté zobrazí v Menu > Nastavení > Timekpr Control Panel.

Potřebujete-li kočírovat své ratolesti v době strávené u počítače, je aplikace TimeKpr v Mintu asi nejlepší volbou. Sice jí chybí český i slovenský překlad, ale ovládání je poměrně intuitivní a nemělo by to až tak vadit. Třeba se po přečtení tohoto článku najde někdo, kdo se o překlady pokusí.

Jaký je váš názor? Je třeba potomky krotit v čase, věnovaném počítači nebo jim ponecháváte volnou ruku? Pojďte diskutovat v komentářích.

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

2 reakce na TimeKpr – snadné zavedení rodičovské kontroly

  1. Ravenheart říká:

    Akurát mám 6 mesačného syna, ale už rozmýšľam, že od okoľkých rokov by som mu mal dovoliť byť na PC. Takýto program je dobá vec, keďže deti si to samé nevedia kontrolovať ale lepšie je im to asi rozumne vysvetliť, prečo tam nemôžu stále sedieť, aj keď to asi nepochopia 😀 Ja ho plánujem skôr učiť, na čo všetko a ako sa dá PC poúžívať a samozrejme si aj niečo zahrať na odreagovanie 🙂 Ale keďže je to moje prvé dieťa, tak neviem, ako to bude s tým učením, či ho to vôbec bude zaujímať a nebude sa chcieť iba hrať 😀

  2. PJN říká:

    Díky za tip. Můžu vysvětlovat, hrozit, nadávat, ale nic z toho si můj 10 lety kluk nedělá. Tohle bude dobrá zbraň, nemít s toho našeho DNA blbečeka