Jak vytvořit .deb balíček ze zdroje

deb1Instalace nějakého programu ze zdroje asi nikdy nebude tou pravou volbou pro méně zkušené uživatele Linux Mintu. Ti budou vždy preferovat předpřipravený balíček. Je to zejména případ těch uživatelů Mintu, kteří mají rádi pohodlí s GUI rozhraním a práce s terminálem je nad jejich síly. Bohužel, vše ve světě Linuxu vznikne nejprve jako zdrojový kód, který je poté přizpůsoben různým distribucím a architekturám, což znamená, že s největší pravděpodobností nikdy nenajdete balíček s absolutně nejnovější právě vydanou verzí softwaru. Naštěstí, pro tvorbu balíčků softwaru existuje v Mintu poměrně jednoduchý postup, který nevyžaduje žádné velké znalosti práce s kódem. A my si v dnešním článku popíšeme dva způsoby, jak na to.

 

Použití nástroje CheckInstall

Nejprve si pro porovnání představíme nástroj příkazové řádky, určený pro výše zmíněnou činnost s názvem CheckInstall. Proto si nejprve musíte nainstalovat balíček s názvem „checkinstall“ zadáním příkazu v terminálu:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install checkinstall

Tento nástroj budete potřebovat pro vytvoření balíčku. Následně potřebujete získat zdrojový kód softwaru, který chceme přetvořit na .deb balíček. V našem případě použijeme zdrojový kód TerminatorX, což je aplikace audiosyntezátoru pro Linux. Můžete ale použít cokoliv jiného, jen se ujistěte, zda budete moci uspokojit všechny požadavky na závislosti.

Rozbalte komprimovaný archiv, vstupte do nově vytvořeného adresáře a otevřete v něm novou terminálovou relaci. První příkaz v něm by pak měl být:

Příkaz terminálu:
Výběr_001./configure

Po stisknutí klávesy Enter by měl terminál vypsat všechny chybějící závislosti.

 

 

Po vyřešení a nainstalování všech závislostí a přidání dalších knihoven do systému, pokračujte zadáním příkazu:

Příkaz terminálu:
make

 

Tato fáze může trvat poněkud déle, závisí jednak na velikosti softwaru, který chcete vytvořit a také na vašem CPU.

Třetím krokem je (a tím vlastně ve skutečnosti postup vytváření balíčku začíná) zadání příkazu:

Příkaz terminálu:
sudo checkinstall

Po vložení hesla superuživatele by se vám měly zobrazit následující možnosti:

 

deb3

 

Před zahájením vytváření balíčku si můžete vybrat jednu ze čtrnácti možností nabízených nástrojem CheckInstall. Například můžete stiskem kláves „2“ a Enter změnit název výsledného souboru, nebo stiskem „8“ a Enter vyberte jiný zdroj umístění než ten, ve kterém je otevřen terminál. Dejme tomu, že chcete změnit architekturu z 64-bitové na 32-bitovou tak, abyste mohli výsledný balíček nainstalovat i v jiném systému. Stiskněte tedy klávesu „7“ a Enter a vložte nový typ architektury.

 

deb4

 

Použití nástroje Debreate

Debreate je přímočarý GUI nástroj, pomocí kterého můžete snadno vytvořit .deb balíčky ze zdrojů. Jednoduše krok za krokem přidáte název balíčku, verzi, udržovací email, krátký popis, kategorii atd.

 

deb7

 

 

Pak jen nastavíte adresář pro soubory a máte v podstatě hotovo. Všechno ostatní je nepovinné.

S Debreate můžete také nastavit požadavky na závislosti (krok 3) s názvy balíčků, detaily verzí, seznam změn (krok 6) a dokonce nastavit i parametry pro vytvoření zástupce v menu. Po dokončení toho všeho, stiskněte tlačítko „Start Building“ a zvolte cílové umístění.

 

 

deb8

 

deb9

 

deb9_1

 

Debreate si nainstalujete stažením .deb balíčku z tohoto odkazu a následným poklepáním na stažený archiv. Spustíte jej pak z Menu > Programování > Debreate.

Debreate je opravdu jednoduše použitelný nástroj pro úplné vytváření .deb balíčků. Nástroj příkazové řádky CheckInstall udělá stejnou práci při vytváření balíčku, avšak Debreate přinese stejně kvalitní výsledek a nevyžaduje žádné zvláštní úsilí ani znalosti.

Takže zkuste a v komentářích nám sdělte své poznatky při použití tohoto nástroje.

Domovskou stránku projektu najdete na http://debreate.sourceforge.net/.

Přeji příjemné vytváření vlastních .deb balíčků.

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

3 reakce na Jak vytvořit .deb balíček ze zdroje

 1. TracThorr říká:

  Díky za jednoduchej a všeříkající návod. Tohle byla jedna z mála věcí, kerá mi ve světě Mintu chyběla ke štěstí. 🙂

 2. lucky7508 říká:

  Prosím o pomoc. Nejsem moc pokročilý uživatel Linuxu. Svou nepozorností jsem si nejspíš změnil zdroje aktualizaci a ted mi to neaktualizuje. Prosím o pomoc. Ano mohl bych přeinstalovat systém, ale raději bych se s tím popral. Děkuji za rady
  To to mi to vypisuje
  E: Typ „”deb“ na řádce 1 v seznamu zdrojů /etc/apt/sources.list.d/skypeforlinux.list není známý
  E: Seznam zdrojů nelze přečíst.
  Otevřete dialog seznamu zdrojů a opravte problém.
  E: _cache->open() failed, please report.

  • xxx říká:

   treba to dat do fora, tu by bola za chvilu zapratana stena. vratane toho o aky program ide