Tohle nemusíte číst XXI.

ttnc21_1Občas se zamýšlím nejen nad tím, co budu mít dnes k večeři, ale i nad fenoménem zvaným „Proč lidi nemaj´ rádi Linux ani Windows“, ale zůstávají u Windows, „protože ho maj´ všichni“.

Když tedy pominu racionální důvody, které jsou vázané na profesi resp. program, který v jiném prostředí ještě není portován, tak mi zůstane jen „efekt stáda“.

Být jednotkou či podmnožinou stáda je krátkodobě úplně bezpečná strategie. Stádo nemusí přemýšlet, protože to za něj udělá bača a cestu za potravou mu „vykolíkují“ strážní psi.

Efekt stáda je ovšem posílen i tím, že Linux jako takový, i když je s námi už hodně let, nemá svoji platformu, která by ho všem lidem dennodenně připomínala. Skoro každý „normální člověk“ se denně kouká na televizi, ale tam o Linuxu nepadne ani slovo jak je rok dlouhý. A co nebo kdo není v televizi, jako kdyby nebyl. V praxi to znamená, že třeba já už 25 let „nejsem“, protože to bylo naposledy co jsem v TV a Rozhlase „byl“. Vůbec mi to pochopitelně nechybí, tak jako tomu bylo celou tu dobu potom, protože v současné „žumpě“ plavou nahoře jen ty největší … však víte co. A být vespod, to je jen čekání na fekální vůz, který mě odveze na recyklaci.

Máme ovšem internet a tam je reálná možnost informovat všechny lidi, kteří chtějí a mají zájem být informováni. Překážkou jsou však jazykové bariéry, protože nemůže být každý člověk polyglot. Velká část „skalních“ Linuxáků ovládá alespoň angličtinu do té míry, že si ve své sféře zájmu dokáže něco přečíst. Poněkud horší je to v jiných, u nás používaných jazycích, třeba v ruštině nebo němčině. V každém je totiž ucelená počítačová hantýrka, které nebudeme vždy dobře rozumět.

Tak i proto máme na našem území několik „jazykově kompatibilních“ linuxových webů, které by nás – a nejen nás – mohly informovat o Linuxu a jeho reálném použití v běžném životě. Tolik teorie. O reálné použitelnosti všech těchto „linuxových portálů“ si už psát nebudeme, protože málo lidí bude zajímat, o čem si tam pár programátorů diskutuje a kdy a kde budou mít nějaké sympozium. Přidanou hodnotu pak těžko může zvýšit pravidelný slaboduchý komiks pro autisty nebo jinak mentálně zakomplexované lidi.

Tohle byl zřejmě jeden z důvodů, proč vznikl tento portál, kde od samého počátku jeho vzniku byl cílem čtenář, zájemce o Linux a uživatel Mintu. Česko-slovenská jazyková platforma a srozumitelné vysvětlování tajů linuxového světa.

Výše uvedené je jedna z variant možných odpovědí na to, co jsem napsal v první větě. Jsem rád, že si lidé rozumí s Mintem, že jim poskytne prostor na práci, zábavu i zpravodajství. Je pravdou, že ne všechny aplikace, které můžeme používat v Mintu, jsou počeštěny resp. poslovenštěné, ale tolik snad toho není, aby se pár anglických výrazů nedalo naučit… Při prohlížení internetu si nakonec každý najde tu svou jazykovou mutaci; už podle toho, co jej zajímá. Když potřebuji rychlé zpravodajství, tak si proběhnu několik německých online novin, protože je jich hodně a vše potřebné se dozvím s předstihem. Na druhý den se pak o tom dozvídám v překladech našich „kontrarevolučních portálů“, ale původní zdroj má něco do sebe. V opačném gardu, překroucené verzi a se zpožděním se pak dá příslušná událost sledovat i v televizi – a to nejen naší.

Protože skoro každý z nás má nějakou zkušenost s „JSOS“ – Windows, tak si občas připomeneme jeho existenci nějakou srandičkou, kterou pochopitelně mají na svědomí jeho „nešťastní uživatelé“. Podobnost s „nešťastnými běženci“ je čistě náhodná.

 

tnc21_2

 

Na přiloženém snímku vidíme „startovací stránku“, http://aho.cz/h/wincows, kde si můžeme na vlastní kůži vyzkoušet virtuální instalaci nového očekávaného „systému“ pro všechny ovečky… Na „instalaci“ si vyhraďte dostatek času a hlavně ne před spaním!

Čtenáři pak mohou svoje zkušenosti a projevy VOLE i NEVOLE přidat v komentářích…

Příjemnou instalaci !

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Tohle nemusíte číst XXI.

  1. vxmery říká:

    „Proč lidi nemaj´ rádi Linux ani Windows“, ale zůstávají u Windows, „protože ho maj´ všichni“.
    Doplnil by som, že o ňom takisto vedia všetci.
    Žiaľ, väčšina ovečiek stále ani netuší, že jestvuje aj iný pastier, že si vie aj vymeniť košeľu aby ho ovečky lepšie videli a obuť rýchlejšie alebo pomalšie krpce, aby mu ovečky stačili 🙂