Proč Linux nikdy nebude desktopem roku

1104__100x130_tux_logoPracuji na počítačích s operačním systémem Linux už drahně dlouho, bohužel už ale vím, že tento systém nikdy nebude nejpopulárnější – i když možná ne z důvodů, které si asi představujete.

Mám rád Linux a jak jste si už asi všimli, nedám na něj dopustit. Pro mě jsou Linux Mint 17.2  a Archlinux nejlepšími desktopovými operačními systémy. Za celý dlouhý čas, co s těmito operačními systémy pracuji, jsem si tuto „kacířskou“ myšlenku nepřipustil. Dnes už však vím, že se bohužel nikdy nestane, aby se Linux někdy stal nejpopulárnějším desktopovým operačním systémem.

Ano je to pravda. Nebude nikdy ověnčen cenou „Desktop roku“.

 

17_1

Linux Mint se Cinnamonem je skvělý, ale bohužel nikdy nebude tak populární jako byla Windows.

 

Prosím, nechápejte mě špatně, tablety a chytré telefony s Androidem či ChromeOS Chromeboocích (jsou založeny na Linuxu) se již stávají nejoblíbenějšími operačními systémy pro koncové uživatele. Ale co desktopy? To je jiný příběh.

Zařízení s Androidem, ba i Chromebook jsou bezpochyby skvělé. Sám jsem byl asi před čtvrtrokem donucen přejít na smartphon s touto platformou. A je to opravdu naprosto o něčem jiném, než práce se starým mobilem. Ano, doba pokročila.

ChromeOS, stejně jako Windows 10 sice mohou pracovat bez připojení k internetu nebo ke cloudu, ale tím se stávají polovičními. Oba jsou to hybridní operační systémy desktop/cloud.

Ať se nám to líbí nebo ne, je toto i budoucnost desktopových operačních systémů. Teď už asi víte, kam mířím. Linux nemůže být nejpopulárnějším desktopovým operačním systémem, protože tradiční desktopy jsou na ústupu.

Není to jen tím, že tržby za prodeje PC již po celá léta klesají, i když to je pravda. Vstupujeme do doby, kdy se internet stává zásadním pevným diskem, používaným jak pro PC, tak pro notebooky.

Ostatně, podívejte se na Chromebooky: Většina z nich má pevné (SSD) disky s kapacitou pouhých 32 GB. Proč asi? Je to proto, že společnost Google nabízí minimálně 100GB volného diskového úložiště na dva roky pro každé zařízení. V případě cloudu Pixel, dokonce dostanete terabajt prostoru pro vaše data po dobu tří let.

Místní úložiště? Kdo dnes potřebuje a používá místní úložiště? Google a Microsoft ve vzácné shodě říkají, že oni ne a že oni jsou vítězové. Apple přechází s Mac OS X do cloudu, ale to každý, kdo používá iCloud ví, i Apple už zná způsob kudy vede cesta.

Při pohledu do budoucnosti vidím jak asi 90 a více procent uživatelů pracuje s hybridními operačními systémy desktop/cloud. Většina lidí již přestává používat konvenční stolní počítače a notebooky nadobro. Tento trend (ať se nám to líbí nebo ne), i když prodeje tabletů rostou pomalu, bude pokračovat dál.

Avšak stále tu bude ještě dost lidí, kteří používají konvenční desktopy i notebooky. A to jsme my, kteří chceme neustále mít skutečnou kontrolu nad svým hardwarem i softwarem. Jsme to my, kteří chceme skutečnou svobodu a bezpečnost. Krátce a stručně řečeno, jsme to my, uživatelé Linuxu.

Takže, do roku 2020 může být Linux ve velmi omezené míře nejlepším „desktopovým“ operačním systémem. Až na to, že v provozu už nebude moc tradičních desktopů. Všichni ostatní budou pracovat s jednou nohou v cloudu a s druhou v celé řadě zařízení, z nichž některé, jako např. Chromebooky, budou vypadat jako stolní počítače.

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

13 reakcí na Proč Linux nikdy nebude desktopem roku

 1. Allconius říká:

  Občas přemýšlím jestli vlastně chci aby byl linux populárnější, na jednu stranu ano aby bylo více vývojářů a větší komunita uživatelů, na druhou stranu ne aby se nezačly množit různý rootkity a malware a viry i pro linux 😀 Co se týká různých tabletů, dotykových telefonů a podobných kravin tak to mi nesmí přes práh 🙂 Nechci se stát dalším magorem co bude celej den ťukat prstem do destičky. Spíš bych se nejraději zbavil veškeré elektroniky. Občas přemýšlím jestli jsem se už nezbláznil. Ale dělám prostě přesnej opak než co vidím okolo. Čím víc něčeho je tím víc to nechci. Prostě věřím ve vyváženost něco jako je jing-jang. Ale myslím tím zbytečnosti bez kterých se dá obejít. Abyste si nemysleli, že příjdu k jídelně kde se všichni cpou řízkem a odejdu se postit 😀

  • Win říká:

   Otázka je, čo sa stane ked to všetko elektronické….. spadne. ľudia sú na to naučení a predstava že nemajú funkčný tablet, notebook, pc……mrazí z toho…

 2. Messo říká:

  Pekne napísane. A smer, ktorý sa v článku spomína vnímam rovnako. Nikto nechápe, prečo nepoužívam claud, a prečo vyžadujem maily, namiesto FB messengeru. Čím menej som závislý na spojení z internetom a mám čo potrebujem lokálne, tým som kludnejší. Moj jediný Cloud je moj vlastný SVN server na zdrojáky alebo ownCloud na dáta. Teda nič neopusťí moju LAN.

 3. Kohák říká:

  Ahoj. S tímto názorem se dá než souhlasit. Se slzou v oku pozoruji jak všichni šoupou prstem po skle za každé situace. Pro nás projektanty je však kvalitní desktop a velký přesný monitor nutností. Přesnost špičky kurzoru nemůže nahradit sebešlechtěnější a hubenější prst. Klávesové zkratky a vícetlačítková myš přece úžasně zvyšují produktivitu naší práce. Jenom mi vadí, že vývojáři našich stěžejních SW, které nás živí, na Linux kašlou. Velké aplikace CAD a MKP výpočty o Linuxu téměř neví. Soukromě využívám Linux k velké spokojenosti mé, mé rodiny a blízkých kamarádů, kterým jsem ho tak trochu vnutil. Pracovně však musím jet stále na woknech. Ale dal jsem si dlouhodobý cíl – dostat moje pracovní programy pod Linux. Tak snad se toho dožiju. Pak už se třeba Linux povznese z chudého bratříčka „divných lidí“ na uznávaný sytém.
  Musíme si držet palce a občas se taky pochválit, nikdo jiný to za nás neudělá. Takže vás chlapci chválím za to, co pro Linux děláte. :-))

 4. theseuszn říká:

  Říká se: „Nikdy neříkej nikdy“. Je jasné, že v současných tendencích a v tom „zakydaném stavu“, kdy je svět komerčně naporcován, to je realita. Tudíž nelze jinak, než souhlasit jak s autorem článku, tak s názory nade mnou a pravděpodobně i většiny linuxových uživatelů. Ale ať to tady nevypadá jak „s pláčem nad hrobem“: pro mě je Linux na desktopu už dávno No.1. A komu se to nelíbí, ať si… ale to už znáte z každodenního života… 🙂

 5. Joska říká:

  Pěkná úvaha. Docela bych souhlasil kdyby doba nebyla taková jaká je. Proto si myslím, že postupem velice krátké doby bude přibývat lidí, kteří přestanou používat cloud.

 6. Poutnik říká:

  Výborný článek :o)! Souhlasím s jeho autorem a rovněž se všemi, kdo přispěli pod ním. A jsem nesmírně vděčný Linuxu a konkrétně Linux Mintu a jeho zdejší komunitě za to, co pro nás začátečníky dělá! Mým snem je být jednou na takové úrovni jako oni a být také schopen někomu pomoci a poradit. Ač to kdysi byla Fedora, co mi otevřela vrátka do světa Linuxu, je Mint pro mne dnes srdeční záležitostí.

  A drobná otázka pro Libora, jak jsi udělal, že v Menu nabídce je vidět Tvá profilová fotka a i její členění je trochu jiné, než ve standardní Menu nabídce :o)?
  Snad můj dotaz není příliš opovážlivý a drzý :o).
  Petr

  • Satapouch říká:

   Není opovážlivé, neboj. To menu je applet Configuration Menu a pokud máš fotku u svého uživatelského účtu, tak se Ti tam zobrazí automaticky. V tom appletu je dispozici řada motivů, stačí si jen vybrat. Jen nevím, zda je kompatibilní s nejnovějším Cinnamonem.

 7. forseti říká:

  Hmm pěkný článek, ale mám na věc trochu jiný názor:

  1. Dá se souhlasit s tím, že je tendence umísťovat data mimo samotné zařízení, ale tohle snad není pro Linux jako takový problém. Pokud někdo důvěřuje třetím stranám, už dnes exitují služby pro ukládání dat (Dropbox, Google Drive, One Drive, …), pokud ne, dá se to zařídit tak, že budou buďto na externím disku nebo na nějakém domácím serveru, odkud se budou data tahat (a to i z mobilních zařízení).

  2. Co se týče smartfonů a tabletů: smartfon sice nemám (a jsem za to rád), ale co se týče tabletu, ten si nemůžu vynachválit. Jelikož dělám celý den s počítačem, večer už opravdu nemám chuť zapínat velký počíač, pokud tam opravdu nepotřebuju něco vytvořit. Navíc do práce dojíždím vlakem, takže je to ideální prostředek jak si přečíst články na které jsem jindy neměl čas (uloženo a synchronizováno přes Pocket: https://getpocket.com/ ) – na to je těch 7 palců ideálních – akorát do ruky ani velké ani malé.

 8. XYZ říká:

  Máš to pěkně upravené a vypadá to hezky. Chtěl bych se zeptat, co používáš za motiv, ikony a co je to za aplikaci místo horního panelu? Předem díky.

  • Poutnik říká:

   Ten „horní panel“ je Conky a zbytek by mne zajímal také :o)).

  • Satapouch říká:

   Asi Tě zklamu, ten screen je staršího data a já už v současnosti Cinnamon nepoužívám, jelikož dávám přednost lehčím desktopům. Takže si bohužel použitý motiv ani ikony už nepamatuji. Navíc jsem si většinou motivy ještě sám upravoval. Tak se nezlob, ale nepomůžu…..

 9. Old Bobby říká:

  V poslední době je výraz „hybridní“ dost populární. Tedy v mainstreamu jako „hybridní válka“, jako by to bylo něco nového, v IT pak hybridní operační systémy „desktop/cloud“. Ještě pak v občanském životě hybrid „muž/žena“ nebo sofistikovanější hybrid „křesťan/muslim/žid“, což je synonymum pro „Nového Evropana“.
  Koneckonců „být nejpopulárnější“ ani nedává velký smysl: Pokud jde o popularitu a rozšířenost, matematik Gauss už před dvěma sty lety objevil statistické zákonitosti, které popsal známou křivkou, která má tvar jakéhosi zvonu a dává do souvislosti určitý jev s četností jeho výskytu. Křivka je po něm pojmenována a není důvod pochybovat, že by v tomto případě nemohla platit.
  Pluralita je o hodně lepší než hybrid, pokud se nemíchá a neprolíná s ostatními. To bude i náš – desktopový problém…