Windows 8.1 versus Mint

konkurenceTolik zábavy!
Teď je ideální okamžik na seznámení se všemi novými i stávajícími funkcemi v aktualizovaném Windows. Přináší mimo jiné nové možnosti vlastního nastavení, skvělé integrované aplikace nebo nové inteligentní hledání. Přečtěte si o nich víc přímo tady, nebo můžete klepnout na dlaždici Nápověda+tipy na úvodní obrazovce.

Tolik zábavy!
Teď je ideální čas zamyslet se nad, zda nám všechny ty funkce stojí za neustálé poplatky za antiviry, nákup proprietárních her, které nás většinou zaujmou na dva měsíce. JE TO SVOBODNÁ VOLBA. Někteří čtenáři našich stránek si snad ani neuvědomují, jak fantastickou volbou je Linux. Koupíte si nový počítač, přijdete s ním k nám do servisu, vyberete si zdarma distribuci, prostředí a následuje výběr z obrovského množství programů, které vám nezaneřádí systém. Inteligentní hledání možností je na vás.

Windows víc podle vašich představ
Teď si můžete zamykací obrazovku proměnit v prezentaci fotek, která vás potěší ještě před přihlášením. Jak na to
Navíc je teď k dispozici víc různých pozadí a velikostí dlaždic, které si můžete vybrat pro svou úvodní obrazovku.
Užitečný tip: Velikost dlaždic záleží jenom na vás. Když chcete změnit dlaždici, klepněte na ni a podržte prst nebo klikněte pravým tlačítkem. Pak klepněte nebo klikněte na Změnit velikost.

 

starticon

 

Linux nejen Mint podle vašich představ
Vždyť on je k tomu stvořen. JE TO SVOBODNÁ VOLBA. Již léta je tu X-screensaver, který vám umožní si vybrat tu podle vás nejzdařilejší prezentaci obrázků.
Ke klepání nemám, co dodat, tam je Windows evidentně napřed, my si jednoduše ikonu připneme na panel a neproklikáváme se přes trojí kliknutí k vypnutí, které trvá i hodinu, neboť se zrovna aktualizuje systém.

Multitasking je teď ještě lepší
Díky aktualizaci Windows 8.1 máte rychlejší a jednodušší přístup ke všemu, co vás nejvíc zajímá. Protože nový Windows prakticky nijak neomezuje jejich velikost, může každá aplikace na obrazovce zabírat, kolik místa chcete. Pravým tlačítkem myši nebo touchpadem můžete taky vyvolat nabídku příkazů, která se vysune na úvodní obrazovku.

 

Ano, vždy je co zlepšovat.

Oni na to přišli, že lidem podstrčili betaverzi. Touchpadu jeden můj kamarád říká Tačmúd, užasl poté, co jsem mu nainstaloval Mint. „On ten Tačmúd nikdy tak rychlej nebyl.“ Zkuste prostředí Cinnamon, jak je moderní a rychlé, tam už se nejedná pouze o práci na více plochách, jak je v Linuxu běžné.

 

tucnaci

 

Užitečný tip: Příčku mezi aplikacemi můžete posouvat a nastavit tak jejich požadovanou velikost.

Užitečný tip: Příčku mezi kuchyní a koupelnou posouváte zhruba jednou za život, nejfrekventovanějších linuxových distribucí jsou desítky, stačí si vybrat.

Soubory vždycky u sebe
Automatické sdílení souborů na OneDrivu je teď ještě jednodušší. Teď můžete fotky a soubory posílat z každého zařízení. A i když ztratíte svůj počítač, nepřijdete o svoje soubory ani nastavení. Další informace.

Soubory vždycky u sebe
Cloudy jsou dnes již běžnou záležitostí, Ubuntu One sice bude končit, ale proč nevyužít například Google Disk s jeho 15 GB. Jsou i větší prostory na webu také zdarma.

A k tomu všemu velice inteligentní hledání
Díky Bingu teď najdete všechno, co hledáte. A nezáleží na tom, co to je a kde to je. Takže jestli hledáte dokument v počítači, písničku v cloudu, aplikaci nebo dokonce web, inteligentní hledání vám to pomůže najít. Přesvědčte se.

Inteligentní hledání, hledání bez inteligence je na nic
Já nemusím, já už ho našel.
Nikdo nic nevyhledá za vás. To že právě čtete tento článek, znamená, že jste hledali. Zbytek je na vás. SVOBODNÁ VOLBA.

 

distribuce

 

Aktualizovali jsme i aplikace
Prozkoumejte nová skvělá vylepšení integrovaných aplikací a spoustu novinek ve Windows Storu.

Tak přesně k tomuto my používáme Správce softwaru a nikdo za to nechce znát náš aktivační kód.

Společenský život

Zdraví a fitness
Nové možnosti, jak se udržovat v kondici, upravit životosprávu a najít lékařské rady

Rozhodně užitečné, při dlouhém koukání do počítače trpí páteř i zrak, proč si nanajít rovnou doktora?

Společenský život

Gurmánský svět
Plánování chutných pokrmů, nákupní seznamy a skvělé recepty

Taky mám rád dobré jídlo, ale probůh proč z dlaždice?

Společenský život

Fotky
Jednoduché úpravy, ořezy a retuše vašich fotek

O tom jsme již já i mí kolegové napsali několik článků. Tady couvnu a přiznám, že odborníkovi asi nejlépe poslouží práce ve Photoshopu, ale to už musí být profesionál, ono aby se to i vyplatilo. Pro amatérské fotografy je svobodný software užitečnou volbou.

Společenský život

Společenský život, a zbývá někde ještě prostor pro soukromí? Šifrujte v Linuxu svou domovskou složku již ve výchozím nastavení při instalaci.

K přečtení
Ukládání zajímavých článků pro jejich pozdější čtení na libovolném zařízení s Windows

A nejenom s nimi je přeci můžeme číst. Kupujeme hardware, proč platit za něco, co mohu mít zdarma. Navíc dnes lidé bohužel nečtou, dnes surfují.

Společenský život

Skype
Chatování bez přepínání aplikací
Skype
Je dostupný zatím i pro Linux. Vlastněný právě Microsoftem vám umožňuje více společenského života, než byste si přáli. Píšete kamarádce a čte to nějaký Rob.

Společenský život

Fotoaparát
Nová funkce panoramatických snímků umožňuje dělat úžasné fotky.

Fotoaparát
Poskládáte je stejně dobře i pomocí neplaceného softwaru. V Redmondu pravděpodobně vynalezli i fotoaparát.

Další nápověda pro Windows
Obrázkové heslo

Tak tady máme nejspíš co dohánět, heslo má být totiž heslem, a ne obrázek naší Aničky. Jen ten kdo ví, co znamená su a sudo, jaké možnosti v sobě ukrývají při práci v operačním systému, ocení sílu hesla. Naopak Windows umožňují instalaci všeho bez znalosti hesla.

Online kurzy
Naše užitečné ukázky pro Windows vám poradí se vším, co chcete vědět o úvodní obrazovce, instalaci a nastavení zařízení a dalších možnostech.
Podívejte se….

 

Aplikace Nápověda+tipy

Dívejte se, čtěte a učte se, s tím se nedá než souhlasit. Nějaká hezká baba na videu, kdyby na tom Mintu byla natočená na videu, třeba by všichni souhlasili, ale to by mě nebavilo.

Aplikace Nápověda+tipy
Skvělá aplikace pro nové uživatele Windows, kterým nabídne spoustu užitečných tipů na jednom místě. Stačí jenom spustit tuto aplikaci z úvodní obrazovky.

Aplikace k nápovědě
Každá aplikace se odkazuje na svou domovskou stránku, Mint má sám o sobě jednu z nejdynamičtějších komunit. Tip za všechny, pokud si nevíte rady, nechte si něco na zítra.

Ať vám slouží zdraví a tímto děkuji společnosti Microsoft za její podnětný email.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

73 reakcí na Windows 8.1 versus Mint

 1. Ondřej Kolín říká:

  Poměrně pěkné srovnání … Ergonomie Linuxu (myslím konkrétně třeba Cinnamon) je na daleko vyšší úrovní (například Alt+F2 ve windows nenahradí nic pořádně) … Jen s tím G drive to je trochu střela vedle, pořádnej klient pro Linux bohužel od googlu není … 🙂

  Ale nejlepší jsou ty užitečné tipy 😀

 2. yeti říká:

  Jj, výstižné, úsměvné, pravdivé… Mrkvísoft dobře podstrkuje svůj „mrkvový salátek“, to je běs. Pěkně popsaný a bylo by toho určitě na seriál…
  Zrovna jsem dneska obnovoval 2 tučňákovský stroječky, u kterýjch jsem známým dal předem na zálohy skvělej nástroj „Aptik“, to je nářez a přitom tak logická věc, na to mrkvaři nemohou pomýšlet ani v těch „sebeduhovějších dreamech“. Zhruba za hoďku i se zálohama jsem neměl co dělat. Při zavádění jsem si na daných stroječcích ještě stihl pustit online muziku, o tom se „mrkvařům“ může taky jen zdát. Ať si kdo chce říká co chce, stále mnoho lidí si neuvědomuje, jakou „daň“ odvádí za tzv. „pohodlí“ a hloupými triky obalené v „mrkvým rouše“ a tvrdě zaplaceném…

 3. Ronoath říká:

  Případá mi to občas vtipné, občas je to takové zbytečné vymezování se před někým, kdo má prostě jiný pohled na věc.

  Zrovna v případě Cinnamon souhlasím s tvrzením „moderní“, ale určitě ne „rychlé“ a teprve ne jako „user-friendly“. Možná jsem na učení se novému starý pes, ale u Xfce jsem si zvyknul daleko rychleji.

  A co se týče her, souhlasím, že existují dnes hry, co brzo omrzí, ale staré fláky, které mě bavily a dobře si u nich odpočinu dodnes, rozhodně bez potíží pod Wine nespustím… Má úspěšnost je 50:50, což mi připadá slabé… (namátkově to, co funguje tak špatně, že mě to odrazuje, či nejede vůbec – NfS3, Road Rash, CMR2, Air Conflicts, Rally 2000)

  Takže ano, můj Mint spokojeně používám, ale rozhodně to není všelék!

  • Satapouch říká:

   Také tu nikdo netvrdí, že je to všelék. Je však rozhodně lepší než Widle, a o to jde v článku především.
   Co se týká Cinnamonu, tvrdím pravý opak, je moderní, je rychlý a je i user-friendly, ono totiž záleží, na jakém hardwaru je provozován. Je-li staršího data, tak prostě bude pomalý, jako každé moderní prostředí.
   Jestli se Ti zdá nastavení vzhledu systému na 4 kliknutí moc, tak potom nevím…. Xfce mám také rád, ale nastavení je tam o dost méně user-friendly, zejména menu je mírně řečeno za zenitem (i když po nainstalování Whisker Menu je to o dost lepší).
   Co uživatel, to názor, neb Linux je svoboda (ve všem), takže ať si každý používá co chce, jak chce, kdy chce a NIKDO, opakuji nikdo nemá právo mu to hanit ani rozmlouvat.

   • ZeRen říká:

    souhlasím, sám mám noťas starší kde cinnamon jede pěkně sekaně, ale pak jsem zkusil NATE a vše je v pořádku, jsou to dvě mé oblíbené prostředí, jen mě mrzí že u složek v zobrazení v seznamu nejde vybírat složky tažením, tak jak to jde v ostatních dvou zobrazení, já totiž používám převážně seznam
    trochu sem odbočil 🙂

    • Pepa říká:

     Tak tomu moc nevěřím, že se to seká, já mám úplně historické kousky doma a jede ten Cinnamon naprosto plynule a rychle na všech třech kompech.:-)

   • petr říká:

    Říkáte ať si každý používá co chce, jak chce, kdy chce a NIKDO, opakuji nikdo nemá právo mu to hanit ani rozmlouvat.

    Proč se tím tedy sám neřídíte a místo toho sem neustále píšete infantilní bláboly o tom že je všecko od MS špatné, zatím co linux je spásou všehomíra? Statistiky rozšířenosti operačních systémů tomu jaksi neodpovídají že?

    • Pavel Daníček říká:

     když budeš investovat do propagace tak prodáš téměř všechno
     linux jsem se učil používat po ukončení podpory win98
     v roce 2007 já měl 2 možnosti nový počítač na který chyběly peníze
     nebo linux já si vybral Linux a ono to šlo
     a bezplatně
     taky je možnost používat „dual bot“ Windows nebo Linux na jednom PC prostě oba systémy při startu pc si vybrat co si dnes pustím a pomalu se rozhodnout zda příští počítač bude s Windows

   • mintuser říká:

    Na internet ano, na multimedia (přesný seek u videa o 1 rámec tam a zpět*) a hry (windows) stále ne.
    * neexistuje takový přehrávač který to zvládne. Přehrát video umí vlc i na windows.

  • yeti říká:

   „(namátkově to, co funguje tak špatně, že mě to odrazuje, či nejede vůbec – NfS3, Road Rash, CMR2, Air Conflicts, Rally 2000)“….
   … a z těch 50:50 těch druhejch 50 jou ty hry?
   Tak pak jsou vlastnosti Cinnamonu potvrzeny a je pravdou, co vypovídá nejen Satapouch… 🙂
   Kolipak je „starému psu“ asi? Mě je 54, su po 2 mozkových mrtvicích, po operaci na srdci a po těžkém úraze s omezeníma na celou levou stranu těla a na linuxu se pomalu učím (zvykám si) a snažím se dostat do nějakého „použitelného stavu“ a Xfce nemá tu logiku, kterou bych potřeboval, ale neodsuzuji, jen vyzdvihuji zkušenost a Cinnamon jednoznačně na ovládání, stabilitu i jakousi „čipernost“ vítězí. Ale jinak všeobecně mi dává linux víc času i prostoru na reálné sebevzdělávání, než widle“, což je samozřejmě zásada č.1 Tleskám všem lidem, co se na tomto distru podílí aktivně! Šlapu a děkuji za to, že tohle tady existuje a že pomocí tohoto skvělého OS a s ergonomií, kterou má, jsem tam, kde jsem, bez ohledu na to, jak daleko jsem, ale jsem spokojen a Mint Cinnamon mi dělá radost a to přeju z celého srdce všem, kdo se názorově odklání od komerční doktrýně Mrkvosoftu…

 4. Ronoath říká:

  Smyslem mého komentáře nebylo všechny rozladit, ale jen upozornit, že prostě není vše dokonalé, a může se stát, že člověk bude zklamaný.

  Osobně nejvíce oceňuji na Linuxu drobné věci, které vytvářeli lidé, kteří s nimi dnes a denně pracují – jak je skvělé, že vestavěný prohlížeč pdf otevře soubor na stejném místě, kde jsem ho zavřel, a pokud jsem ho zavřel na konci, tak příště ho otevře na začátku; nicméně, potom mě rozčílí, že když si stahuji z internetu obrázek a chci automaticky jej psaním přejmenovat, tak mu měním příponu; tohle třeba widle měly ošéfované a nenašel jsem návod, jak to změnit.

  Nejde ani tak o nastavování prostředí; třeba práce s plochami mi připadá na Xfce přirozenější. Což je normální, i v autě někomu vyhovuje, že ho Saab nutí k vytáhnutí klíčku zapalování zařadit zpátečku, jinému ne.

  Takže ačkoli práce s Linuxem mi na 95% vyhovuje, ale o zbývajících 5% je třeba se také zmínit, a to mi v článku chybí, nic víc. Možná jsem to sepsal trochu nešťasně, tak se omlouvám těm, komu jsem zvýšil tlak lépe než kafe:-)

  (No a ke komerci widlí – osobně jsem většinu programů měl free, a třeba k Irfanview jsem doposud nenašel alternativu.)

  • labeent říká:

   Osobně jsem IV používal kdysi, pak jsem přešel na XnView. A ten je dostupný jako XnView MP i pro Mint. Takže doporučuji. Na větší grafické úpravy Gimp, na hromadné Phatch nebo XnConvert.

   Snad jsem Ti pomohl …

   • Ronoath říká:

    Díky za tip, XnView je jediná rozumná alternativa. Jen mi vadí jeho občasné sklony k pomalosti, ale zase při ořezu a podobné činnosti se chová inteligentněji, než Irfan.

    Hlavně mi u něj chybí dávkové úpravy, což stále řeším IV přes Wine.

   • mintuser říká:

    Nic proti ale takováto hraní s obrázky přijdou usměvné lidem z profi branže, kteří požadují profi programy které jsou intuitivní, v nichž provedou úkony rychleji (méně kroků) a s většími možnostmi jako nástroje od Adobe.
    Takže na doma ano, ale profi použití kde čas hraje roli jinak si člověk vydělá méně a byl by jinak sežrán konkurencí opravdu ne.
    Já osobně profesionál nejsem ale rozumím lidem na profi úrovni s takovými výhradami. A v neposlední řadě ve windows je konfigurace systému na jiné úrovni a hlavně to také funguje což mnohdy v linuxu není pravidlem.

 5. yeti říká:

  Jj, taky to tak beru, ale psát moc slohově nemumím, takže omluva bnamé straně… Přeju všem hezký zbytek dne.
  Psaní je na prd, nevystihuje myšlenky přesně, aspoň to moje určitě ne
  🙂

 6. tonyen říká:

  Vše je krásné a funkční pokud nepodnikáte. Nejen státní správa na linux neslyší. ISPOP a hlášení odpadů – nejde. ČSOB BusinessBanking, FÚelektronická podání, ČSSZ a vše ostatní, kde potřebujete podepisovat certifikátem – nefunkční nebo s problémy. Pokud máte certifikát na čipové kartě, v linuxu ho nepoužijete. Kdo podniká v ČR a musí komunikovat se státní správou (a to musí – zaměstnavatelé, stavebnictví), bez windows se bohužel neobejde.

  • Satapouch říká:

   Ale to přece není vina Linuxu… Je to jen zaslepeností, ale hlavně % provize pro odpovědné z každé zakázky jak na HW, tak na SW. Tento stát si totiž na svobodu jen hraje….

   • yeti říká:

    Tenhle „stát“ NEVÍ, co to svoboda je. Tenhle „stát“ by potřeboval tvrdou lekci bez obalu. Prosím nevztahovat osobně či na veřejnost (považuji za stát pouze tu chamraď, která dostala od voličů moc a zneužívá ji)

  • Vojtěch Daněk říká:

   Co to plácáš za nesmysly? ČSOB BB standardně na Ubuntu funguje již nějakou dobu. Znám několik podnikatelů, kteří mají svobodný software a zcela standardně, bez problémů fungují. Takže teď o té červené karkulce prosím pěkně.

 7. Sam říká:

  Ahoj všici.
  Když jsem podnikal, měl jsem několik kalkulaček na pojištění – a přes wine mi jela jenom jedna. Proto jsem byl nucenej mít na svým laptopu ve virtuálu win 7. Ale to jsem odbočil..
  Už jsem vyzkoušel dister – Ubuntu, Debian, PcLinuxOs, Lubuntu, Slax.. Každý má nějaký pro a proti, a z každým jsem něco zažil 😀 Samozřejmě, vyzkoušel jsem i všechny windows, o 8.1 nemluvě. To, že Mrkvosofťáckej tým dělá, co dělá, je pochopitelný – dělají operační systém za dost peněz, s novými „trendy“, a zadními vrátky po nejmenované agentury. Nemluvím o stabilitě, ikdyž 8.1 už je o dost stabilnější, než byly předchozí verze windows. Modré obrazovky smrti taky krásně vyladili na modrou smrt se smajlíkem 🙂 Už jen z filozofie, že nám budou cpát jejich „bezchybné, moderní a nadčasové“ systémy za docela velký prachy, kde si nemůžu ani vypnout metro bez nějaký 3rd party app, tak to sorry, to nechci. Nechci jejich microsoft účet, jejich věčné „upgradujte svůj systém, poznejte nové funkce..“ antiviry, aktualizace ručně všech programů vč. půlhodinovejch win. update 😀 Ne, já si zvolil Linux a to je to, co chci. Když mám problém, google poradí stejně jako u winu, + komunita, smažim na kompu hry na steamu a jsem spoko. Systém zadarmo, stabilní bez modrejch smrtí, potřeby antivirů, píčovin. Po instalaci Linuxu netřeba instalace ovladačů. Možná to lidi někdy pochopí a Shitosoft krachne.

  • Morgast říká:

   Úžasné co vymyslí duševně přítomný člověk! Praxe je někde bohužel jinde, že?! Dvě lži, vůči kterým je nutno se důrazně ohradit! Linuxová distra mají bohužel také proměnlivou stabilitu OS v běhu! A kravina volající do nebe je téma „nepotřebuji“ antivir. No jasně ubožáku, že při 5% nasazení ve světě (a to se raději nebavme o desktopu, kde je totální propadák, že?!) jej nepotřebuješ! Přijď se stejnou pohádkou až prolomíš 30 a více procent! Mám rád Linux, ale ne magory!

 8. Pavel Daníček říká:

  win 8.1 jsem zálohoval na usb disk
  oddíl promazal a zmenšil
  a používám linux
  mám víc času a nemusím platit antivir
  akorát když někdo vyrobí software
  tak linuxová verze se vyrábí trošku později
  a musí se čekat
  ale já si raději koupím jídlo než antivir
  (neplacený antivir nenabízí pohodlí)

  • Morgast říká:

   A na ty pohádky o neplaceném antiviru jste přišel kde Dane? Testy Vás bohužel usvědčují ze lži!

   • Martin říká:

    Drahý příteli. Nepotřeba antiviru není v procentech nasazenosti, ale v tom, jaká je struktura linuxových a UNIXových systémů. Jde o to, že systém sám je schopen účinné ochrany proti virům tím, že to není paskvil, kde se dá všude dostat jak je libo a už vůbec zasahovat do systémových oblastí. Adresářová struktura je totiž striktně daná a vir, kdyby se tam už nějak dostal, což si dost dobře neumím představit kudy (samovolně), tak je velmi snadno odhalitelný. Nejde o žádný procenta nasazenosti a věřte, že pro tvůrce viru je mnohem zajímavější terč velký server, než Vaše domácí PC a pokud vím, tak linux má drtivou většinu nasazenosti právě na takových serverech, takže prosím, jak sám píšete, ne bláboly. 🙂

 9. ukulelevalmvoci říká:

  dobry den nevim jak bych mnel zacit snad omluvou za mou cestinu ale od prirody jsem lenivy vyhledavat slozite diakriticke znaky po cele klavesnici tak se omlouvam a nyni bych vam rad zdelil svuj a to podotykam pouze vuj nazor na wydle a linuxy po koupi meho prvniho pocitace ze zastavarny sem jel na originalnich wydlich zezacatku spokojenost nez zacalo standardni a slozite proklikavani ruznyma odkazama tabulkama odpovidani na ruzne hloupe otazky no zkratka sem si pripadal jako ve hre chcete byt milionarem chcete to opravdu to chcete a nechcete neco jineho se doed divim ze tam neni nabydka napovedy pritel na telefonu a jak sel cas tak mi jeden dobry kamarad nainstaloval muj prvni linux ubuntu myslim to bylo10.04 bez pripojeni k netu sem jen koukal co kde je bum prvni prihlaseni na wifine a zamnou po prvnim pouziti prvni uspesne zvladnuta aktualizace myslim na 12.04 sem normalne zustal cucet jako tele na nove vrata ta ucelnost jednoduchost chces to tak tady to mas bum a ja to mnel promin to nejde sorry a hotovo sem opravdu hledelod te doby sem frcel jen na ubuntu do wydli sem sel jen na stazene filmy no a konecne sou tu ty vanoce 2014 tak sem si rekl ze si udelam radost novym notasem a ted to zacalo jaky by mnel bit a na co a hlavne s cim po asi mnesicnim hledani premisleni sem si poridil funglovku me oblibene znacky len.s herni konfiguraci a to nejdulezitejsi bez os je to jasne nacpu si tam linuxy tak tam mam ted po nahode najite mentolku17.1 a frcim si jen na mentolu wydlove mrkvace uz sem nevidel dobre pul roku a vubec mi nechybi tim myslim pro bezne uzivatelske pouzivani je podle mne linux plnohodnotnym zastupcem wydli

 10. Josef říká:

  Krásné infantilní srovnání, ale bohužel…v podnikání je Mint nepoužitelný.

 11. Josef říká:

  A to píšu z Mint 13. Koukám, UA si to dává jaký chce :-/

 12. Josef říká:

  Na podnikání mám Windows a JE TO SVOBODNÁ VOLBA. Ty rádoby vtipné ataky Linuxu moc nepomáhají. Raději tuto energii investujte do pozitivní kampaně a kvalitní podpory než tohle poplivávání zhrzeného vývojáře.

  Zrovna teď mi na Mint 13 nejdou balsamiq Mockups, které ještě donedávna šly. Prostě zničehonic nefunkční (žádný update v poslední době) a to je opravdu nepříjemné, když se za pár hodin s klientem potřebujete dohodnou na návrhu UI. Ještě že na těch strašných Windows už roky fungují…

  • Satapouch říká:

   Nikdo Ti Tvou volbu nebere, neber nám tedy tu naší. Nikdy není nic zničehonic nefunkční, většinou si nefunkčnost způsobí sám uživatel (ač bude vehementně tvrdit, že on s tím nic nedělal) nebo to mohla způsobit nějaká aktualizace (nejen daného programu) atd..
   Mimochodem, co jsi udělal proto, abys danou apku v LM opět rozchodil? Zkoušel jsi třeba naše forum? Ono říct, že něco zničehonic nefunguje je totiž náramně pohodlné, že?

   • mintuser říká:

    Ono říct, že něco zničehonic nefunguje je totiž náramně pohodlné, že?
    Ono říct, že vše funguje je totiž náramně pohodlné, že?

    • Satapouch říká:

     Někdo tu říká, že vše funguje? Zkus si přečíst to, co je napsáno nad tímto konstatováním. Třeba je to návrh jak na to……

  • kamowski říká:

   v LM13 mi pekne fungovala virtuálna tlačiareň cups-pdf, kde som si pomocou Zenity vedel zadať názov a určiť adresár výstupného súboru
   a tiež nastala situácia „Prostě zničehonic nefunkční“
   No ako píše Satapouch, tak „zničehonic“ to nebolo,
   mal som nastavené „backport“ v zdojoch a tým sa niektoré súbory aktualizovali a to spôsobilo nefunkčnosť
   pozri sem:
   http://www.linux-mint-czech.cz/virtualna-tlaciaren-cups-pdf-ii/
   možno aj u teba nastalo niečo také

 13. Josef říká:

  Diky za tip. Reseni chyb vyvojaru si necham na vikend, protoze to evidentne nebude na par minut. Co jsem se ale odvazil, byl update balicku. Zcela automaticka zalezitost, mela by byt bezpecna, nedestruktivni. Dopadlo to tak, ze mi navic naprosto zmizelo VLC a instalovat zpet nelze („you have held broken packages“ bez ohledu na obsah sources.list). Puvodni Media Player zpusobuje vytuhnuti celeho systemu (zacne se sypat obraz, zrejme se v nem neco nesnasi s GPU od nVidia). Vazne tohle musi uzivatel systemu (nikoliv progamator, admin…tedy odbornik) resit? Bohuzel opet musim sahnout po Windows, kde VLC funguje (a nezmizi!!!) i po updatech…

  • Satapouch říká:

   Opět jenom konstatování problému, ale žádná snaha udělat něco pro jeho vyřešení. Ještě, že máš ty Windows, které jsou naprosto dokonalé a bez problémů…..

 14. Josef říká:

  A co podle vas ma delat obycejny uzivatel? Hodiny googlit radky pro svou distribuci, vkladat je do terminalu, aniz by jim jakkoliv rozumel, a doufat, ze mu to nejak zacne fungovat? To je vazne user-friendly, efektivni a bezpecny, opravdu. Nemuzete chtit, aby uzivatel zehlil chyby vyvojaru. Po takove zkusenosti (a ze velice brzy prijde, viz instalace software, nedostupne zdroje aktualizaci, „zahadne“ mizeni balicku) se drtiva vetsina Windows BFU velice rychle vrati k tomu jednoduchymu, do jiste miry blbuvzdornymu klikacimu systemu, se kterym se tu snazite merit. Hra na „svobodnou volbu“ bezneho uzivatele neoslni. System, co ho nevydesi, da se efektivne pouzivat (nikoliv opravovat!) a bude pro nej intuitivni, ano. Z meho pohledu to Mint bohuzel zatim nejsou.

  • Satapouch říká:

   Vážený, velice se mýlíš a vůbec nechápeš, co jsem chtěl oním komentářem říci. Nehodlám zde vést flame a Tebe prosím o totéž. Chceš-li někde vychvalovat Widle, tak prosím, ne však na tomto webu.
   Na rozdíl od Widlí si v Linuxu mohu přizpůsobit co chci a jak chci (pokud to samozřejmě umím), nesvazují mě žádné licence a v tom je ona svoboda.
   Jen připomenu, co jsem zde už psal vícekrát – počítač není pro každého, zrovna tak jako auto. Ne každý umí postavit dům, napsat román, řídit raketu (záměrně nadsazuji) ……Myšlenku, že tomu tak je, světu vnutila jistá firma, která si díky tomu řádně namastila kapsu.A jestli si myslíš, že oné firmě jde o BFU, tak mi nezbývá než konstatovat; svatá prostoto….

  • Kagkouro říká:

   Ha,ha,ha…já naopak jsem naprosto spokojený tím,že jsem před lety přešel z Woken na Mint,konečně vše funguje vše po instalaci!Žádné chybové hlášky a stahování hodin ovladačů.Jak píše Libor,kdo chce používat horší OS,jeho volba,u mě je jasno,po tom co jsem poznal Linux,wokna už nikdy,pro mě velký rozdíl v kvalitě,ten wokenský balast už mi na PC nesmí!A přesně jak i bylo řečeno,kdo se nechce ani trošku učit,pro toho není žádný OS,i když u woken je ta potřeba větší se učit,Linux naproti tomu je spolehlivý,jednoduchý na ovládání atd.Kdo řešil problém někdy ve woknech,ví o čem mluvím,v Linuxu když už někdy náhodou,řešení se najde hned…..a taky je pravda,většinu si uživatelé způsobí sami…

  • Pačula říká:

   Já bych jenom doplnila, že ne všechno na Windows funguje tak jak má, a už vůbec to není spolehlivější systém.. mnohokrát jsem řešila a řeším problémy na Windows. A co potom? No potom taky musím vzít do ruky klávesnici a sledovacího strýčka Googla a musím začít hledat řešení na fórech, soc.sítích apod. Také se to z čista jasná nevyřeší.. Takže rozdíl naprosto nevidím 🙂

  • kamowski říká:

   kolega mal NB s W7, kupil si novy NB s W8,
   prve zapnutie NB bolo ako prefackanie,
   a teraz? kde je co? ovladanie absolutne nepochopitelne (ze vraj intuitivne)
   nainstalovana demo ver. office, antiviru, …., po case vyzva na zakupenie
   nainstaloval som mu LO ale co s firewallom a antivirom?
   no len nejaka okliestena free verzia
   a co s tym ovladanim? nasiel som nejaky patch na shell a tak tam ma akoze menu z W7 ale ostatne?
   vravim, dam ti tam linux, ktory ja pouzivam, v ovladani, teda v pristupe k sw a datam nie je taky velky rozdiel, rychlo sa zorientujes, zial stratil by zaruku na cely pc, sikovna obchodna politika 🙂
   na mojom pc antivir nemam, firewal si nainstalujem par kliknutiami, vyberiem si distro, na ake mam prave naladu a prostredie tiez, viem si ho vyskusat live a rozhodnut sa, mozem si to preinstalovavat podla pocasia alebo mat viacere ako dualboot, ….. ved to tu aj inde bolo popisane nespocetne krat, nosim drevo do lesa
   ***
   a moja otazka do fora:
   kolko uzivatelov win v dnesnej dobe FB pouziva len web prehliadac a filemanager aby si ulozil fotky?
   niekto sem tam spusti office aby napisal ziadost do zamestnania alebo zivotopis a to je tak vsetko
   ake su teda vyhody zakupenia si win pre velke percento uzivatelov?
   … jaaaaj, hry
   to fakt len tolko? ……. kupte detom loptu

  • caopyp říká:

   Použi dual boot (už to bolo všade 100-krát napísané) win-linux, to je sice všetko pekne ale zamysli sa nad tím že win. MUSÍŠ aktualizovať po 3 odkladov to je dosť brutálna taktika da sa to obísť ale ti nato neprídeš pretože si obyčajný užívateľ, neviem čím som iný ale keď si pokazím svoj linux tak si ho vždy aj opravím (tak ne ja ,skôr to opravia na forku a ja tam len skopirujem par riadkov ).

 15. robert ladislav říká:

  Pekny den, Vazene Damy a Pani. Podival jsem se na Vase diskuse.
  Vubec nechapu proc tu resite Linux kontra Kajkrosroj s jeho Woknama.
  To jako by jste dokazovali, ze Muz je lepsi jako Zena. Teda pro mne Hetero je Zena lepsi. Ale kdyz potrebuji maknout na vykopu radeji Kolegu :-).
  Osobne jsem se k linuxu dostal diky Netbook kde jsem mel Susse, ten mi moc nesedel tak mi majitel IT obchodu doporucil Ubuntu, sam ho uzival. Jiz od 10.x uzivam Ubuntu k takove spokojenosti, ze Wokna jedu jen kdyz potrebuji Zonera. RAW mi upravuje a bezi pod Linuxem jako kolibrik. Nyni mi rekl, ze jde na Mint i s firemnimi vecmi. Tak jsem zacal studovat a opravdu mam do Mintu Cinamon chut a tesim se. Vzdyt, kdo chce placeny OS necht si ho koupi. To je Demokracie a Svoboda. Kdo chce volne siritelnou distribuci Linuxu necht jede na te , kterou si vybere.
  V zasade jsem s Ubuntu tak spokojeny, ze bych ani nemusel, ale ta zvedavost :-)) V notebook mam W7 (kvuli Zoneru cca 10 hodin mesicne) a Ubuntu a jsem spokojeny . Pokud mi na Mint pojede Zoner tak uz W7 vubec nepotrebuji. Mam 60 let a mohu rici, ze budu podporovat Linux, nebot si myslim, ze jiz vydelavaji tim, ze nam prodavaji predrazeny HW a jeste chteji nehorazne finance za SW, ktery je jen na dobu urcitou. Ale opakuji, kdo si chce koupit OS placeny, necht ma svobodnou volbu. Kdo nepotrebuje Wokna od Majkrosrotu a dokaze to jinym zpusobem bez financi, tak ma svobodnou volbu a vybrat si nejakou distribuci Linux. Preji Vam mnoho krasnych diskusi jdu si palit Mint Cinamon :-). Pekny den a at Vam to fici na tom Vam to nejlepe fici :-)) R.L.PECH

 16. Kicco říká:

  No pridam sa aj ja. Mam doma vsetky 3 zname systemy. Win, OS X a aj Linux. Linux je v pohode, jedine co mi na nom vadi je presne ta namyslenost zbehlych pouzivatelov a vyvojarov. Ked som mal nejaky problem, spytal som sa na fore a miesto pomoci ma vysmiali a poslali k Windowsom. Nic som nekritizoval, skratka som potreboval pomoc. Nesla mi OKI tlaciaren a z Linux fora som pochopil ze som asi teda blbec vhodny len pre Windows. Kupil som si iMac s retina displejom a i7 procesorom za 3000 EUR super stroj, ale tiez ho nebudem vychvalovat ma aj chyby, tak ako ich ma Windows a tak ako ich ma aj Linux. Ak chcete pani, aby sa Linux masivnejsie rozsiril a natrel to Microsoftu a Applu moja skromna rada znie – menej arogantnosti a viac ustretovosti, nevie kazdy z nas pisat strojovy kod, ale vieme mozno ine veci, ktore zasa neviete vy…
  PS: Linux sa da pouzivat aj na podnikanie, mam s tym pozitivnu skusenost a nemal som problem zo ziadnym software, ktory som k mojej oblasti podnikania potreboval.

  • Allconius říká:

   Ahoj, problém je v tom, že všechno je pořád jen o lidech. Jen jsi měl na fóru smůlu na blbý lidi. Každej je prostě úplně jinej bez ohledu na to jaký používá OS. Taky je potřeba uvážit, že psané slovo je nedokonalá forma komunikace a snadno dochází k vzájemnému nepochopení. Taky to, že psaní na internetu tím že je anonymní tak se tam člověk chová trochu jinak než při osobním setkání. Prostě pokud jsem na netu, tak už s tím tak nějak dopředu počítám, že mi kdokoli může nadat do pitomců a neudělám s tím nic. Všechno má prostě + a – a na tobě je jen sehnat všechy dostupné informace a rozhodnout jestli je to + natolik zajímavé, že vyváží to –

 17. Petr Valach říká:

  Ať už Cinnamon nebo jiný desktop, ať už LinuxMINT nebo jiná distribuce, pořád je to Linux a musím říct, že je to fakt o něčem jiném než – řekněme Windows 8. Proboha, to se ani nedá srovnávat…. A článek teda dobrej 😀

 18. Petr Ježek říká:

  Osobně Mint doporučuji do veřejné správy. Pro tu je totiž tato distribuce tím, co uživatele neodradí a státu ušetří bez výkonnostních a funkčních kompromisů. Pamatujete na osmívané snahy zavést Wintext místo MS Word? Co jen ty MS Office stály zbytečných peněz pro práci veřejných služebníků…

 19. Zdeněk říká:

  Tři problémy, které mi na Mintu znepříjemňovaly život. Na libre office nešel zvuk u souborů PPS, nutno doinstalovat libre office avmedia gst. Při instalaci office by zároveň automaticky se mělo nainstalovat výše uvedené, tak jako na Chromnium pepper flashplugin-nonfree. Na chromnium se sekalo internetové vysílání ČT a ejhle problém byl při aktualizaci chromnium odstraněn ! Kdyby při stažení bylo Skype, Libre Office a Chromnium, ten kdo vidí Linux poprvé v životě by určitě jásal a nemusel doinstalovat většinou nic. Chromnium má v aplikacích gigantickou nabídku her, vybral jsem si internetové TV – 1.500 TV stanic, piano – na klávesnici hraju jako na elektrofonické varhany. Doplňky na Firefoxu – překladač, flash video downloader a screenshot a už mi nechybí vůbec nic. Taková drobnost, do Chromium na Mintu Xfce mi nejde protlačit čeština, na Lubuntu to jde.

  Zdeněk – důchodce, Dominikánská Republika.

  • kamowski říká:

   add libreoffice: v synpticu je viac doplnkov, ktoré si vieš pár kliknutiami doinštalovať a nie sú v základnej inštalácii, aj to je o slobodnej voľbe
   ***
   add chromium: že vývojári chromia niekde urobili chybu, je mrzuté, bola však, ako sám hovoríš rýchle odstránená, myslím, že to o niečom hovorí
   ***
   add: „Kdyby při stažení bylo Skype, Libre Office a Chromnium, ten kdo vidí Linux poprvé v životě by určitě jásal a nemusel doinstalovat většinou nic. “
   hneď po inštalácii je v LM plne funkčný FF, LO aj Pidgin, náročnejší a skúsenejší užívateľ si jednoducho doinštaluje doplnky, ktoré potrebuje, ten neskúsený o nich ani nevie a ani ich nevyužíva, tým pádom ich ani nehľadá
   ***
   add.:doplnky pre FF
   tebou vymenované vôbec nepoužívam a chcem dostať čistý FF, kde si pridám to, čo ja chcem, aj to je o slobodnej voľbe
   ***
   že prečo v základnej inštaláciitu nie je skype, proprietárny sw, no to snáď netreba rozoberať
   ***
   čaština pre chromium:
   synaptic: pridaj chromium-browser-l10n
   terminál: sudo apt-get install chromium-browser-l10n
   ***
   ak to boli tvoje najväčšie problémy, tak je to ok 🙂
   ak by si sa tu na fóre opýtal, pár kliknutiami je po nich
   a možno to tak aj bolo 🙂
   ***
   k diskusii všeobecne:
   roky som používal win a ak niekto hovorí o tom, aké je to jednoduché a užívateľsky prívetivé, aaaaa…., tak jednoducho klame, na každej piatej webstránke sa riešia problémy s win
   kto vie a chce, nájde riešenie na win aj linux, kto nevie alebo nechce, tomu je to aj tak jedno
   ani jeden OS nie je dokonalý, ale určite je jeden z nich lepší ako ten druhý, komu ktorý, to je subjektívne
   ale ak chce niekto hodnotiť, mal by spoznať oba a nie vysloviť verdikt po prvom kontakte

   • vxmery říká:

    amen

   • Kebab říká:

    Říká se že ten kdo se nastěhuje do nového domu tak první noci těžko spí protože uši má podvědomě našpicované a každý šelest ho ruší a rozčiluje. Protože to je neznámé prostředí.
    Podobně jestli někdo roky používal Windows povinně nařízené v práci a potom (už naučen) navíc i doma na vlastním PC tak s přechodem na něco jiného a tady na Linux to je podobné: bude se zpočátku ošívat u systému ale také u některých aplikací které nemají portaci do druhého systému a musí hledat náhradu a také u Linuxu, a to je/bylo pro mne nejvíc nepříjemné, potíže mohou nastat při kontaktu s naší vrchností tedy se státem a zde především s finanční správou, zdravotní pojišťovnou a se sociálkou/důchodovým pojištěním, ale i to se dá zvládnout protože LibreOffice už schroustá i dobře napsanou aplikaci pro původně Microsoft Office tedy provázané tabulky pro podání daňového přiznání a poslední zádrhel s formuláři, co jsem měl, jsem dořešil dodatečnou instalací Adobe Reader 9 a nebylo co řešit.
    Prošel jsem od systému na velkém sálovém počítači přes první DOS a první Windows jako nadstavbou nad DOS i tím potom dalším, myslel jsem že jsem byl hodně spokojený s XP ale potom jsem byl mile překvapen W7 … ale po asi více než 1 roce s Mintem jsem zjistil, že raději nějak přetrpím drobné neduhy a kolize vyjmenované příkladem výše a s kterými si nakonec nějak poradím a nikoli sám, než se do Windows vracet a ať se ten jejich operační systém bude jmenovat po novu jakkoli. Teprve teď vidím, jak to tam bylo/je už šílené kvůli neustále řešení zabezpečení počítače a kdy je jen stejně otázka času než tam nějaká havěť (i vlastní nepozorností) přece jen vleze a co potom, že, dříve jsem před lety a dost bez obav instaloval stažené programy jak jsem potřeboval a kde našel od pohledu z důvěryhodného zdroje, to ale už nyní zcela padlo a je to prostě hrůza. Hrůza! Jsem proto rád na Linuxu a tu příkazovou řádku jednoduše okopíruji, když je třeba, ze zdejších návodů a článků.

   • Zdeněk říká:

    Děkuji za vyčerpávající odpověď. Přesto si myslím, že prkotiny které jsem uvedl by nemusely vůbec existovat. Mám plno přátel po celém světě, posílají soubory PPS a proč nešel zvuk při přehrávání těchto souborů na Libre Office mě trápilo ze všeho nejvíc. Dlouho jsem ani na internetu nenašel odpověď na tento problém. Jen konstatování, že to je známý problém na Linuxu. Zvuk jsem si pouštěl na VLC + Libre Office obrázky. Také jsem zkoušel nainstalovat cosi jiného např. Apache. Na některé soubory byl potřebný doinstalovat Claws-mail.
    Mám 3 staré stolní bedny Dell. Do Dominikány se dováží po tisících. Mají malou OP a tak na jednom PC mám PClimuxOS, na dalším LM Xfce a Lubuntu. LM je spolehlivá jednička nanejvýš vhodná náhrada za Windows. Moje manželka byla schopná okamžitě fungovat na výše zmíněných Linuxech. Na Vánoce si koupím pořádnou bednu a nainstaluji Cinnamon, už teď se nato těším.
    Zdeněk – důchodce Dominikánská Republika

    • Tom říká:

     Mám také pár Dellů, jsou to opravdu super pc. Není problém si OP dokoupit, případně můžeš i vyměnit procesor (po nainstalování nejnovějšího BIOSU a ověření kompatibility s deskou – např. místo C2D tam dát na stejné FSB frekvenci C2Q) a mašina poběží ještě pár let.

   • Tux říká:

    Aj ja som dlho používal windows. Neustále zlyhával, malware si plnil normy na 100%, bola to strata času.
    Môj prvý linux bol Ubuntu 1104 a zostal som verný linuxu. Najnovšia verzia Linux Mint 17.2 Rafaela mi na 90% vyhovuje. Mám to, čom som dlho hľadal. Chcelo by to rozšíriť linux po úradoch, firmách a domácnostiach.

    • Umiyaki říká:

     Zřejmě každý žije v jiném paralelním vesmíru, kdy v jednom MS permanetně vytváří Windows, co neustále padají a jsou nepoužitelné a v jiném vesmíru fungují bez padání měsíce. Myslím, že o Win 7 třeba nelze mluvit jako o padajícím OS. Pokud si je člověk vyladí, trošku se stará o drivery a není prase co klikne na vše, co se mu dostane pod kurzor myši, nebude mít naprosto problém. Na Mikrotiku jsem nastavil firewall, FF + uBlock + HTTPS Everywhere + Badger, na emaily TB a pro jistotu KAV. Ten antivir mám jako pojistku, ale i tak jsem problém neměl. Na win pracuji každý den + bonusem je bezproblémové hraní, utilita pro Suunto hodinky, RadeonPro utilita pro grafiku atd. Každý cloud má program pro Win. Ano, mám placený OS, který není „svobodný“. Na druhou stranu se svobodně cítím, když si volím službu, program, hru a většinou nemusím jako první řešit, jestli vůbec na mém OS bude možné ji používat.

     • Tux říká:

      Ahoj. Moje zlé skúsenosti boli s windows xp. Preto 5 rokov pre istotu pracujem na linuxe,
      Zaujímajú ma Vaše ročné náklady na ten platený software. Hardware musíte mať vymakaný aby utiahol takú záťaž na systém…

      • Kebab říká:

       Těžko diskutovat s někým kdo zjevně pořád nechápe podstatu věci:
       a) současný stav na W je takový že smetí už strkají pomalu do každého instalátoru, to před ještě 5 – 10 lety v takové míře nebývalo, někdy se jedná o dost agresivní záležitosti než se toho v počítači člověk potom zbaví a hodiny utíkají bádáním co s tím, protože pořád dělat čistou instalaci W už člověka opravdu nebaví protože nejde jen o tu instalaci,
       b) ten dotyčný žije obvykle v bláhových představách že když si tzv. pravidelně testuje počítač včetně použití aparátu od Microsoftu a „ono“ to nic nehlásí a tak tedy že je čistý, tak ono to ale nebývá takto pravda,
       třeba já vir/malware co opravdu sbíralo ode mne info k účtům co vedu v bance tak jsem pro mé podezření zjistil až aparátem, který mně odkázala sama banka, pro ostatní programy „testéry“ a bylo jich hodně to bylo v mých očích velká facka protože ty nezjistily nic, ani ten od Microsoftu,
       c) myslet si že se člověk sám neuklikne je velmi bláhové, je to jen otázka času a dřív nebo později se uklikne … a co potom, že, opět nastupuje ta ztráta času o které píšeš.
       Já se proto raději smířil s tím, že vynaložím nějaký u sebe časový náklad na učení a na upravení Linuxu (Mint s Xfce ale i s výpůjčkami třeba z KDE) a je to opravdu proti tomu, co jsem zažíval denně i s těmi W7 (ano sám o sobě se mně to jevilo jako zatím nejlepší zatím W), balzám na duši.

 20. Tux říká:

  Mám na to rovnaký názor aj podobné skúsenosti ako Vaše. Vo Windows sa dá pracovať za predpokladu, že užívateľ ovláda prácu so systémom deravým na všetky strany a má na toto všetko čas a peniaze. Ale dajte windows do ruky dieťaťu alebo neskúsenému užívateľovi a problémy nenechajú na seba dlho čakať. Budúcnosť ukáže ako neslávne skončí aj windows 10.
  Mne osobne sa neoplatí kupovať drahý software, odstranovať každý deň malware ani babrať sa stále s opravami windows. Nemám na to čas ani nervy. Dávam prednosť stabilite Linuxu. A strašne nerád platím za nekvalitný tovar…

 21. Supino říká:

  Co si budeme nalhávat. Windows přežívá už jen díky zkonstnatělým státním institicím a hernímu průmyslu. Některé renovované firmy už dokáží i do podniků dodat plně funkční ERP systém postavený na linuxu, kdy odpadá přemrštěná cena za lincence Mrkvosoftu. I když viry existují i pod Linux, tak jich je daleko méně než pod Windows. Je jenom otázkou času, kdy herní průmysl přesedlá na linux. Pak už padne Mrkvosoft úplně, protože domácí uživatele Windows tvoří zhruba 80% celého využití Windows ve světě.

 22. Dušan Beláň říká:

  Ja len par skromnych pripomienok:

  1. to, ze si niekto vypyta za svoju pracu peniaze, neznamena nic zle…plati to rovnako pri sw („nemam rad komerciu“ je vtipne…pan asi pracuje za pekne slovo)
  2. pouzivam win, ios aj linux…so ziadnym z nich nemam vazne problemy a zaroven mam problem so vsetkymi..
  3. uz win xp som pokladal za os ktory stoji za to si zaplatit…to, ze ustal taku dobu hovori za vsetko.. win7 detto…pre bezneho uzivatela vyborny os (vista, 8 a zatial aj 10 mi pridu ako nepodarky…uvidime ako to ustoji 10-ka)
  4. pravdou je, ze 90% beznych uzivatelom (domacnosti) by uplne postacila akakolvek distribucia linuxu
  5. mint s cinamonom na 8 GB ram, i7 procesor (T520, lenovo notebook) ma sklamal…cakal som podstatne rychlejsie reakcie
  6. akakolvek linux distrubucia kt. som mal nainstalovanu, bola krasna a bavila ma
  7. na bezne kancelarske pouzitie v sucasnosti nevidim problem pouzivat linux (duplovane v trende cloudovych aplikacii)
  8. fotografi/grafici…zatial bez ios/win sa nezaobidu (patrim k nim)

  • Edmond Redhawk říká:

   @Dušan Beláň
   dovolím si nesuhlasiť.
   som profesionalny fotograf (zivym sa tym a som zamestnany ako fotograf)

   2. pouzivam win, ios aj linux…Taktiez pouzivam MacOSX (iOS je mobilny) Windows aj Linux i ked windows uz len zo zvyku ako tester.
   3. tu plne suhlasim. Tiez XP a Win7 su podla mna v poriadku. A taktiez 90% problemov robia patche (cracky) na programy vo Windows.
   5. mint s cinamonom na 8 GB ram, i7 procesor (T520, lenovo notebook) ma sklamal…cakal som podstatne rychlejsie reakcie – Nie je i7 ako i7, napriklad stary Intel Celeron 1007U 1.5GHz je podstatne vykonnejsi ako moderny Intel Celeron N2840 2.6GHz.
   (ide o notebookove procesory) jedine kde vedie novy procesor je spotreba a podobne to Intel spravil aj s vyssimi radami i3-i7

   8. – tu sa trochu rozpisem ako aj vyssie:
   stačí použiť GIMP s importovanymi kupenymi pluginmi a stetce z PS. Namiesto LightRoom pouzivam RawTherapee s importovanymi camera profile NIKON D700, D800 a D80 plus objektivy a DarkTable (uz ma v sebe CameraProfiles aj profily objektivov). Niekedy je lepsie DarkTable niekedy RawTherapee pre export z RAW do jpg a pod. Pri pouzivani ako katalago je to jedno, respektive staci i Shotwell. Ten mi napriklad vyhovoval isty cas kym som ukladal len JPG kopie a o ostatne sa starala redakcia.Vsetko komplet pod Mint Mate.

   Chce to napriklad poguglit a pozriet
   http://graphicssoft.about.com/od/gimptutorials/ss/Photoshop-Plugins-In-Gimp.htm
   http://graphicssoft.about.com/od/gimptutorials/ss/install-photoshop-brushes.htm

   ale je absolutne jedno ci sa pouzije PS alebo GIMP, ked si clovek zvykne na 3 monitory (Eizo ColorEdge CX271) tak mi vhodnejsie príde aj viac oknový GIMP pod Windows

   Inak aj nasi grafici co chystaju do tlace pouzivaju pod Mac OSX Photoshop aj GIMP. Udajne nieco robi lepsie gimp s CMYK.

   Problem mam napriklad s tabletom pod Windows 7 to slo ale pod W8 a vyssie vobec. cez virtual to tiez nejde (Wacom intuos pro 4 XXL z 2009) pritom ho windows vidi

 23. Rado říká:

  Uz dlhsie pouzivam linux, napriek tomu, ze mam legalny Win7 k notebooku. Bolo tam kvantum predinstalovaneho balastu, ktory aj po odinstalovani kontaktoval Cinske a USA servre (rozumej cisty OS). Linux dostala aj manzelka, prvy den trosku frflanie (bolo treba doinstalovat podporu pre ntfs a exfat koli externym diskom a fotaku) ale potom rychlo pochopila, ze aj NB s 2GB RAM funguje stabilne uz 5 rokov, update aj upgrade prebehol hladko. Moj NB s Linux mam aj na podnikanie. Poznate aj iny ako MO/LO/OO? Ja ano, s 99% kompatibilitou, ovela rychlejsim spustanim a zadarmo 🙂 A teraz to podstatne: pri browsovani sa mi objavila reklama od MS „rozdiel je len v office“ tak toto ma vazne pobavilo, je to ako by sam MS komunikoval, ze linux je vyrovnany super! Ja si to myslim tiez: https://sk.saveyour.biz/linux/

  • kamowski říká:

   cit.:“Moj NB s Linux mam aj na podnikanie. Poznate aj iny ako MO/LO/OO? Ja ano, s 99% kompatibilitou, ovela rychlejsim spustanim a zadarmo :)“
   Mohol by si sa trochu rozpísať?
   Aký sw používaš k podnikaniu?
   Aká je iný office?

   • Edmond Redhawk říká:

    v podstate v beznej firme staci:
    LibreOffice
    Thunderbird + addon Lightning
    TUX Commander
    a na ucto Flexibee alebo ak stacia faktury tak LO.

    No ten iny office by ma tiez zaujimal

    • kamowski říká:

     viem o jednom čínskom produkte: http://wps.com/
     ale neskúšal som ho, plne si vystačím s tým, čo ponúka LO
     a vlastne nie celkom rozumiem ani snahám o inštaláciu mso do linuxu, dovolím si tvrdiť, že 99,9% užívateľov by si vystačilo aj s abiwordom a nejakým gnumericom, čo sa využívania možností týka (a keď si pozriem si formátovanie, ….., možno aj texťák by stačil 🙂 ) a táto snaha je v tom lepšom prípade len o tej „železnej košeli“ a v tom horšom, o … 😀

 24. Rado říká:

  https://www.slovensko.sk/sk/faq

  vid bod 6 a nizsie. Blyska sa na lepsie casy? 😉

 25. Antonin Pavlas říká:

  Zdravím,
  1) čerstvě zkouším Sáru se zobrazením Cinnamon, ale rád bych měl nějaké zobrazení, které je co nejvíce podobné novějším Windows (např. 8.1). Která z verzí Linux Mint by byla nejpodobnější? Cinnamon, Mate, Xface nebo KDE. Přiznám se, nechce se mi zkoušet všechny.

  2) A dál by mě zajímalo, co bych jako uživatel měl jako první provést na Sáře po instalaci? Předpokládám, že zprovoznit firewall. Ještě něco důležitého?

 26. DavidEvil říká:

  Zdravim všechny, (sry za češtinu jsem trochu rozhozen)
  pochvala autorovi článku (opravdu dobrý článek)
  Píšu na z widlí (bohužel můj zaměstnavatel nic jiného nepovoluje), ale linuxu fandím, je to úžasný OS na kterém jsem rozjel už řadu projektů a opravdu to byla hračka. Skoušeli ste někdo upravovat živý stream z dvou fHD kamer, zobrazovat ho, kódovat do h264 a ještě stereamovat do sítě skrze RTSP?? na Linuxu velmi jednoduché (Gstreamer) se zpožděním do 80ms, pod widlema od mrkvosajrajtu kvůli jejich tupému kernelu a nemožnosti sáhnout na výkon holého HW zpoždění 3000ms to je hnus a ještě za to chtějí 3 000 kč sry Linux vede a důkazem je tisíce serverů na linuxu