Derniéra, a co dál?

der1Člověk se k současnému dění vyjadřuje zpravidla proto, že už má něco za sebou: Dnes je dost frekventované téma konec podpory Windows XP (dále jen W_XP) a jeho možná náhrada Linuxem. Je dost uživatelů W_XP, kteří jsou postaveni před úlohu brzo změnit svůj stereotyp, a ti si možná myslí, že taková změna je „historická událost“ snad i pro Linux. Ale důvody nevelkého rozšíření GNU/Linuxu na desktopech by se asi daly stručně shrnout konstatováním, že Linux nemá snahu kopírovat vlastnosti W_XP. Je to něco jako když z důvodu recese učíme psa nežrat maso ale sojové řízky.

 

der2Pokud vycházím z tvrzení, že na špatné věci v životě by měl člověk rychle zapomenout, stále se mi do toho plete ponaučení, že jen srovnáváním se dá odlišit dobré od špatného a naopak.

Když použijeme starý marketingový trik, že zboží, které se už málo prodává, zabalíme do nového, atraktivního obalu, a s jiným názvem, tak tohle zřejmě bylo použité, když spatřila světlo světa naparáděná Vista. Nicméně tento trik se používal občas i v prostředí Linuxu, u Mintu jsme s tím nebyli tak postihnutí, snad jen nepřímo.

der3Na IT webech se to dnes hemží návody, jak si upravit Linux na vzhled W_XP resp. W7. Připomíná to návody na to, jak si předělat Audi na starou škodovku. Přebarvování ovšem nedává žádnou přidanou hodnotu, protože vzhled a struktura OS jsou dvě rozdílné věci. Vznikne kočkopes, který navenek sice der4vypadá jinak, ale v principu je matoucí a BFU se v tom ztratí. Stále bude hledat „nabídku Start a disk C:\“. Všechno to, co je určené pro mainstream, je pro většinu lidí „to nejlepší“. Jako třeba chodit k volbám, které stejně nemohou nic změnit. Málokdo proto přijme změnu, protože, jak tvrdí zlomyslné jazyky „každá změna je jenom k horšímu“. Nicméně změna jednou musí přijít, protože kdyby tomu tak nebylo, tak bychom neměli na sídlištích krabice z betonu oplácané polystyrenem, ale „jednu gotickou katedrálu vedle druhé“, což by mohlo být docela efektní, ale k bydlení by to moc nebylo.der5

Takže raději něco mezi tím, pokud jde o mě, neměl bych nic proti secesi :°)  –>

Málokdo si však uvědomí, že kočkopsa tu máme už dávno a je to Android, což je v podstatě distribuce Linuxu, se všemi nevýhodami Windows. O rozšíření Androidu je zbytečné diskutovat, nebylo to ovšem možné, kdyby se jmenoval tak, jak se jmenuje, ale měl v názvu slovo Linux. Lidé jsou všeobecně zatížení na slova resp. populární značky a žádný předsudek jim není cizí.

der6der7Protože jsme si v uplynulých letech několikrát povýšili svůj systém, upravili pracovní prostředí, vyměnili ikonky a kurzor myši, zbývá než pomocí různých triků vyzkoušet, kolik toho ten náš Mint vydrží. Bez toho, abych přeháněl nebo agitoval, mohu jen konstatovat, že se mi mnou používané distribuce Mintu při běžné práci nepodařilo shodit, dokonce ani manželce. Nicméně určitá hardwarová omezení a jejich neakceptování mohou způsobit těžkopádnost a letargii systému, editace velkých pdf-souborů nebo velké grafiky „sežere“ všechnu paměť a tak si na to příště snad každý dá pozor. Ti, co si ještě v tomto prostředí hledají svoje místo, nováčci a lehce středně pokročilí uživatelé mohou žít v představě, že aby jim Linux bezchybně fungoval, potřebují silný PC. Je to pravda jen zčásti, protože jak sleduji Fórum, tak vidím, že mnozí majitelé PC, které jsou minimálně „dvojnásobně a víc silné“ oproti sestavě se kterou běžně dělám já, řeší mnohé nesrovnalosti, které jsem vyřešil před 6-7 lety s mnohonásobně slabším železem. Mohu proto konstatovat, že dobrá mašina není k zahození, ale hlavní je mít „know-how“, Terminál a „elastický způsob myšlení“.

der8Že se tento způsob může dát naučit, mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, neboť po zpětném ohlédnutí nemohu nepřiznat, jaký jsem býval blbec. Míru své vzdělanosti nemohu nyní posoudit, jsem jen (podle Lenina a NKVD) „užitečný idiot“, ale zdá se mi, že důležité je neopakovat své vlastní chyby a často zkoušet dělat věci jinak. Platí to pro mnoho variant lidské činnosti, namátkou si vzpomínám, když jsem si před mnoha lety koupil svůj první výtisk Kámasútry, byl jsem nesmírně překvapen, jaké umělecké dílo se dá z „běžné kopulace“ udělat.

der9Při všech experimentech je ale potřebné neztratit cíl s očí, totiž skutečnost, že ke své práci potřebujeme spolehlivý přístroj, protože v případě nedostatku času by se nám nespolehlivost mohla škaredě vymstít. Že je počítač používán jako hračka, o tom dnes už víme svoje, nemá ale každý povahu hračkáře a hráče, proto o případných operativních opravách nemusí mít vůbec ponětí. Musí to prostě fungovat vždy a za každou cenu. Většina lidí, jak jsem si všiml, nemá tendenci „dělat věci jinak“, ale dělat věci pořád stejně. Proto máme pořád „blbou vládu“, žijeme stále v nějakém protektorátu a jindy zase tvrdíme, že „za komunistů bývávalo líp“. Jistě, děláme dnes mnoho věcí jinak, nesleduje nás NKVD a StB ale NSA, ale že by to bylo pro běžný lid lepší, o tom se dá s úspěchem pochybovat.

 

°°°°°oooo000O000oooo°°°°°

 

Vývojářská skupina Nostalgic Guys se rozhodla, že připraví velkolepý návrat XP na scénu.

Pár dní potom, co jsem měl napsán tento text, (1.dubna 2014) se objevily na webu zprávy, že „uživatelé Windows XP jsou tak nadšení touto distribucí“, že skupina zapálených dobrovolníků se rozhodla pokračovat v udržování tohoto modelu a vydávat dál bezpečnostní záplaty a náležitosti pro normální pokračování. Viz Windows reloaded. O nějaké jiné alternativě než o Windows prý vůbec neuvažují. Linux podle této zprávy pro BFU jde snadno nainstalovat, ale nastavit se už „nedá“, snad jen pokročilým uživatelům. Ještě že nezačali s tou mantrou o příkazovém řádku…

http://tech.sme.sk/c/7155721/windows-xp-dostane-novu-verziu-ozivia-ho-nadsenci.html

Vzhledem k datu zveřejnění zpráv je možné konstatovat, že tohle byl skutečně povedený APRÍL !

 

°°°°°oooo000O000oooo°°°°°

 

der91

Windowsí ikony importované do Linuxu (nahoře).

Jelikož jsem povahy zvídavé a v Mintu se toho teď až zase tak moc zdánlivě neděje, tak studuji různé zdroje, abych měl inspiraci pro případné další příspěvky. Zajímalo mě mezi jiným, co mají v programu uživatelé starších šunek, na kterých dosud přebýval W_XP. Nešlo tak ani o uživatele, ti celou věc neposunou dopředu, spíš o tu druhou skupinu, která tlačí na pilu. O tom, že je možné použít Mint, se už u nás psalo, nicméně je ještě hodně takových šunek, které už v dnešních poměrech s Mintem nebudou použitelné. S desktopem LXDE ale určitě ano. Koumáci přišli na to, že instalací Lubuntu 12.0.1 je tato bariéra překonaná, jenže uživatelům budou chybět ikonky, na které byli zvyklí. Windowsí ikonky se dají sehnat na webu, jako balík, ze kterého se pak vykuchají a vloží do nám již známého chlívku /usr/share/icons/.

K dosažení podobného vzhledu, jaký měli předtím, to však nebude stačit a bude ještě potřebná úprava startovacího menu a také by se něco mělo udělat s tapetou. Bez toho, abychom považovali uživatele W_XP za nějakou podřadnou kategorii, musíme vzít do úvahy to, že než se uživatel naučí „customizovat“ linuxovou distribuci, tak to nějakou dobu potrvá a není to zase pro všechny.  Přesně tohle měl na mysli jeden z koumáků a poté, co si uvedené úpravy na svém Lubuntu provedl, udělal ze své práce obraz a zavěsil ho na web, aby si ho ti línější nebo méně zkušení mohli stáhnout a vyzkoušet jako live distribuci. Jelikož patřím mezi jednu z těch skupin, tak jsem si uvedenou distribuci také otestoval. Mám totiž také i nevyužité staré železo, na kterém sice všechno funguje, ale něco rychlejšího by neškodilo.

der92Protože na Mintí stránce nějaké recenze pro jinou linuxovou distribuci nemají místo, jako doplňující informace bez odkazu se krátká zpráva může hodit – tak se informujte :

Uživatelské live Lubuntu s Windowsími ikonami a částečně i přizpůsobením je po dlouhatánském načítání hned schopné provozu. Vzhledem k desktopovému prostředí je rychlé a dá se i trochu doladit. Prohlížení obrázků je bleskové,  i video hraje, přístup na internet přes Firefox funguje rychle. Pokud jde o výběr aplikací, když mám popsat svoje pocity, tak tam je to pro rozmazleného Minťáka bída a utrpení. A protože rozložení klávesnice převzalo model „qwertz“, tak si opět připadám jako za Rakouska-Uherska, kdy se toto rozložení poprvé objevilo na psacích strojích. Důvodem bylo, že jako úřední jazyk byla němčina, která téměř nepoužívá písmeno „Y“ s výjimkou slov Gynekologie a Gymnasium.  Horší zpráva je, že jsem zatím nikde nenašel způsob, jak si tam dát tu „svoji“ qwerty a tak na téhle sestavě bych nic pořádného nenapsal, i když LibreOffice v instalaci je.

Sečteno a podtrženo: Je to jen pro staré a velmi staré šunky a skalní uživatele starých systémů. Krm vlka sebelíp, stejně čumí do lesa…

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

4 reakce na Derniéra, a co dál?

 1. kamowski říká:

  Pri čítaní tohoto článku ma napdalo, ako sa bude v MS vyvájať licenčná politika.
  Kým win xp mali celkovo dlhú „životnosť“, po viste rýchlo nasledovala 7 a hneď potom 8.
  V linuxe je to jednoduché, chcem mať aktuálny systém, tak si ho stiahnem, preinštalujem pôvodný a frčím ďalej.
  U MS, ak sa bude frekvencia nových vydaní takto zrýchlovať, bude zaujímavé sledovať, ako sa k tomu postavia zákazníci. Kupovať si každý druhý rok novú licenciu (alebo možno aj častejšie) je mierne povadané masochizmus. Je možné, že MS bude poskytovať podporu dlhšie ale určite to nebude ako pri xp, kde bol hlavný dôvod dlhoročnej podpory totálny prepad visty.

 2. kamowski říká:

  Ideálne by bolo, keby sa hlavne v štátnej správe zobudili a miesto nákupu nových licencií začali šetriť moje peniaze, ako daňového poplatníka a začali sa orientovať na lacnejšie riešenia.
  Je mi jasné, že je to takmer utópia v našich končinách, ale nádej umiera posledná 🙂

 3. Ondřej Kolín říká:

  Já mám pocit, že se to celé vyvíjí poměrně dobře, viz Steam, apod. I „známost“ linuxu je vyšší, i lidé technikou velmi nepolíbení o tom slyšeli, ale velmi často zkresleně …

 4. Michal říká:

  proč by nešel Mint na staré šunce? Třeba Linux Mint XFCE mám otestovaný na HP Compaq NX6110 (nebo nějaký podobné, nejsem si jistý typem, ale XP se na tom při spuštěném videu sekaly, http://www.czc.cz/hewlett-packard-nx6110-py530es/32940/produkt ) a funguje celkem plynule.