Notepas – kompletní editor nejen pro vývojáře

note1Na našem webu již byla popsána celá řada textových editorů (více či méně použitelných v Linuxu), a tak nezaškodí přidat ještě jeden, který se mně subjektivně jeví jako velmi povedený a který v sobě skrývá značný potenciál nejen pro vývojáře aplikací.

Jedná se o textový editor s názvem Notepas, což představuje komplexní multiplatformní textový editor s celou řadou funkcí a grafickým rozhraním, pracujícím s knihovnami GTK nebo Qt.

Notepas je zajímavý open source projekt, napsaný v Lazaru, jehož hlavním cílem je poskytnutí vynikajícího multiplatformního textového editoru. Jak již vyplývá z jeho názvu, základní myšlenkou při vzniku projektu bylo poskytnout životaschopnou alternativu k windowsovskému programu Notepad++ , včetně nástrojů, usnadňujících vytváření webových dokumentů v HTML, navíc obohacený o podporu nejpopulárnějších programovacích jazyků.

Notepas je pro Linux vydán ve dvou verzích, buď s GUI Qt nebo GTK+2 s tím, že může být integrován v jakémkoliv desktopovém prostředí. Ještě je potřeba podotknout, že kromě zdrojů je vydán již předkompilovaný, tudíž je možné používat editor bez nutnosti instalace.

 

note2

 

note3

 

note4

 

Mezi hlavní rysy editoru Notepas patří synchronizovaná editace, možnost vkládání a skrývání komentářů (i v multiline), v souboru kódu rozpozná syntaxi a má také přizpůsobitelné formátování. Navíc si můžete vybrat i jednotlivé sloupce textu. Obsahuje sadu nástrojů anceh, pro aplikaci zdokonalených pravidel formátování ve vybraném textu (kód shaper), podporuje více úrovní transparentnosti jak textu, tak i pozadí. Dále byla zlepšena podpora pro ukotvení a byla přidána řada dalších vylepšení.

Notepas si můžete stáhnout pro Linux i pro Windows přímo z této stránky. Pro náš Linux Mint stačí stáhnout .zip soubor ve verzi Qt nebo GTK pro 32-bit nebo 64 bit architekturu a dvakrát kliknout na soubor Notepas v rozbaleném archivu. Pokud se tak nestane, budete si muset soubor nastavit  jako spustitelný, což provedete kliknutím pravým tlačítkem myši na daný soubor a ve vlastnostech zatrhnete spouštění souboru jako programu. Doporučuji si vytvořit samostatný adresář ve vašem domovském adresáři, kam si stažený archiv rozbalíte (pro přehlednost). V menu si posléze můžete pro snadnější spouštění aplikace vytvořit spouštěč, kde místo příkazu uvedete cestu k souboru Notepas.

Domovskou stránku projektu najdete na https://code.google.com/p/notepas/.

Jako nedostatek se někomu může jevit absence českého či slovenského překladu, což ovšem pro vývojáře a podobné „týpky“ není naprosto žádná překážka.

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Komentáře jsou uzavřeny.