Cinnamon 2.2

Už je tady to, co se odehrává každého půl roku. Vývojáři finišují, uživatelé jsou v napjatém očekávání příchodu nové verze Linux Mintu. Co nám přinese? V čem bude lepší?

Zhruba měsíc před termínem vydání to vše začíná vydáním nové verze pracovního prostředí, v daném případě Cinnamonu. A tento krůček byl učiněn včera, kdy jménem celého týmu vývojářů oznámil Clement Lefebvre vydání Cinnamonu 2.2.

Tato nová verze rychle se rozvíjejícího desktopového prostředí bude představena v Linux Mintu 17 „Qiana“, jejíž vydání je plánované na konec května, posléze pak bude backportován na LMDE Update Pack 9.

Jelikož jste zajisté zvědaví, co nová verze Cinnamonu přináší, tak níže uvedu stručný přehled některých novinek.

 

Novinky pro uživatele

Lépe vypadající nastavení

Grafické rozhraní pro nastavení systému bylo přepracováno a je nyní více konzistentní. Jednotlivé položky jsou tak nyní lépe rozděleny do dílčích částí.

 

cin21

 Nastavení systému

 

Tím bylo umožněno odstranění přepínače mezi normálním a pokročilým režimem a zobrazovat nyní všechna nastavení najednou.

 

Screensaver a Správce řízení spotřeby

Nastavení screensaveru a řízení spotřeby byly v předchozích verzích velmi matoucí. Některá nastavení chyběla, jiná nebyla jasně prezentována a některá z nich byla popsána způsobem, vedoucím k domněnce, že dané nastavení pracuje jinak, než ve skutečnosti.

 

cin22

 Nastavení zámku obrazovky

 

Nastavení řízení spotřeby a spořiče obrazovky bylo v Cinnamonu 2.2 kompletně přepracováno tak, aby bylo jasně odděleno to, co se vztahuje k zamykání obrazovky a to co patří ke Správci řízení spotřeby.

Bylo vylepšeno i nastavení jasu, přidána některá chybějící nastavení a celá prezentace byla přepracována.

 

Regionální nastavení a rozvržení klávesnice

Modul Místní nastavení byl odstraněn úplně, s výjimkou rozložení klávesnice, které se přestěhovalo do modulu Nastavení klávesnice.

To je v souladu s ostatními desktopovými prostředími, jako jsou MATE nebo Xfce. Je tak umožněno navržení vlastního rozdělení nástroje pro Místní správu s těsnou integraci s jejich zobrazením a správci balíčků.

 

Nastavení data a času

Původní modul pro datum a čas byl navrácen zpět a funguje nyní na bázi policy kitu u nastavení data v celém systému.

 

cin23

 Nastavení data a času

 

Byly také přidány možnosti, vztahují se nejen ke kalendářnímu appletu Cinnamonu a k deskletu hodiny (například „Použít 24hodinový formát“), ale nyní i ke spořiči obrazovky.

 

Horký roh a HUD

Funkce přichytávání a řízení pracovního prostoru v Cinnamonu jsou docela unikátní. Mohou být příliš složité pro začínající uživatele, ale jsou skvělé, jakmile si na ně zvyknete. Proto je důležité zvýšit povědomí uživatelů o těchto nástrojích, aniž by je to však mátlo při havárii prostředí.

HUD je nyní méně rušivé a mělo by a aktivovat pouze tehdy, pokud přetáhnete okno opravdu blízko k okraji. Takže se vám už okno jen tak nepřesune, když se s ním budete pohybovat k okraji plochy.

Horký roh má nyní lepší nastavení. U každého si tak můžete nadefinovat, zda má reagovat na najetí kurzoru nebo na kliknutí na ikonu nebo na obě.

 

cin24

 Nastavení horkého rohu

 

Rohový modul je také méně matoucí a více patrný než dříve. Proto je nyní ve výchozím nastavení zakázáno jeho umístění v levém horním rohu, neboť si neobeznámení uživatelé často mysleli, že při jeho aktivaci došlo k havárii prostředí.

 

Role appletů a systray ikony

V předchozích verzích Cinnamonu se některé ikony kromě appletu zobrazovaly i v systray. Funkčnost ikon, jako je správa sítě nebo Banshee navíc zobrazoval síťový či zvukový applet.

V Cinnamonu 2.2 tyto ikony nejsou a každý applet je schopen registrovat „role“, tedy říci Cinnamonu, které funkce běží, a tak by tyto ikony v systray měly při spuštění appletu zůstat skryty.

Tyto nové role umožňují Cinnamonu dynamicky zobrazovat příslušné ikony v systray, jsou-li z panelu odstraněny applety nebo je naopak dynamicky skrývat, jsou-li applety přidány.

Například, odstraníte-li síťový applet z panelu, … objeví se ikona Správce sítě v systray. Přidáte-li síťový applet zpět do panelu, ikona Správce sítě ze systray zmizí.

 

Vylepšení menu

Applet Menu získal dvě funkce mintMenu:

 • Klepnete pravým tlačítkem na aplikaci a výběrem možnosti „Odinstalovat“ jí odstraníte.
 • Nově nainstalované aplikace budou nyní v nabídce zvýrazněny.

 

MPRIS a zvukový applet

Cinnamon 2.2 získal podporu MPRIS, takže budete moci pracovat se softwarem, kompatibilním s MPRIS nejen u zvukového appletu, ale také pomocí multimediálních kláves.

Zvukový applet nyní umí zobrazit název skladby v samotném panelu. Také umí nyní skrýt nebo zobrazit ikonu multimediálních přehrávačů v systray.

 

Podpora zobrazení HiDPI/Retina

Cinnamon 2.2 nyní podporuje HiDPI. Vývojáři tomuto věnovali hodně práce, víc není co dodat … prostě funguje zobrazení ve vysokém rozlišení.

 

Grafický tablet

Zpět byl vrácen plugin „Wacom“. Byl zafixován, opustil svůj branding a je nyní nazýván „Grafický tablet“.

 

A11y MouseWheel zoom

Zrakově postižení uživatelé mohou nyní využít schopnost přiblížení nebo oddálení obrazu pomocí klávesy Alt + kolečka myši.

Lupa může být aktivována, ale i zakázána, tj. můžete pracovat i při přiblížení 1:1 bez vlivu na cykly CPU.

Poznámka: Tato funkce bude v Cinnamonu 2.2.2.

 

Vylepšení správce oken

Překrývání oken

Nyní můžete měnit stín okna či jejich překrývání pomocí kolečka myši v jejich záhlaví. Rychlé otočení kolečka myši a vaše okno je poloprůhledné, takže můžete vidět, co se děje pod ním bez nutnosti používat dlaždice nebo použití Alt-Tab. Tato možnost je k dispozici v modulu „Okna“.

 

Podpora CSD

Cinnamon 2.2 přidává plnou podporu pro GTK Client Side Decorations (CSD). Vývojáři se tak mohou vyřádit, ale pozor na nadužívání této funkce, protože v jiných desktopových prostředích nefunguje korektně a ani nejde dobře integrovat v některých aplikacích.

 

Další vylepšení WM

Další vylepšení zahrnují:

 • Alt-tabulátory pro modální okna
 • Zlepšení stínů
 • Zlepšení zaměřování
 • Zlepšení zobrazení dlaždic

 

Další vylepšení

Další vylepšení zahrnují:

 • CJS gsettings wrapper
 • Lepší integrace s GNOME na stejném systému (mělo by se zobrazovat GNOME Control Center v Cinnamonu a Nastavení Cinnamonu v GNOME)
 • Lepší podpora pro GDM (zejména pokud jde o přepínání uživatelů)
 • Lepší podpora pro klonování Xrandr
 • Podpora pro vypnutí havarijní sekvence MDM
 • Nové hotkey pro vypnutí
 • Konfigurovatelné cinnamon-session-properties
 • Zvuk při odhlášení
 • Fixována podpora blacklight/brightness
 • Vylepšena podpora systemd/logind
 • Lepší podpora blokování screensaveru pro VLC
 • Kompatibilita s novými rozhraními, jako jsou modemmanager1, upower1
 • Opravy mnoha chyb

 

A to není vše …

Cinnamon 2.2 je opravdu dost dobrý. Toto byl jen malý přehled…

Pro úplný seznam změn přejděte na stránku: https://github.com/linuxmint/Cinnamon/commits/master

 

Zdroj: http://segfault.linuxmint.com/2014/04/cinnamon-2-2/.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Cinnamon 2.2

 1. kupec říká:

  Akorát to zkouším na novým ubuntu. Připadá mi to znatelně rychlejší než předešlá verze prostředí.Už se těším na novýho MINTa.