Čekání na Godota

981__150x110_lmobr2Dnes to nebude žádný nový nebo staronový program, ani žádná nová finta. Jsme ve stavu očekávání, máme chvilku čas na zamyšlení.

Čekání na Godota je klasické absurdní drama Samuela Becketta.

Na konci každého dějství se dovídáme, že pan Godot dnes nepřijde, ale že se určitě dostaví zítra.

Hra má mnoho významových rovin. Chápejme ji jako tragické podobenství absurdity lidského údělu, jako důkaz, že jediným možným smyslem života je nesmyslné očekávání (jméno Godot připomíná anglický výraz pro Boha: „God“) a jediným způsobem, jak si svůj úděl ulehčit, je zabíjet čas, jenž je mu vymezen. A zabíjet jej je možno a nutno jakkoliv. Hlavní protagonisté si odrážejí slova jako míčky, jejich úkolem není tomu druhému něco sdělit, ale jen zaplnit co nejvíce ubíjejícího času. (Wikipedie)

Je to něco jako si pustit televizi, v domnění, že se dozvíme něco zajímavého.

Proč psát na Mintím serveru o divadelní hře ? Pokusím se krátce poukázat na to, že i v linuxovém světě se často objevuje tendence stále na něco čekat. Na nový Linux, na novou verzi, na převratnou technologii atd. Jako bychom byli nespokojeni s tím, co už máme na disku. Jsme prostě národ nespokojených, neukojených a uremcaných lidí : Čekáme, že nová vláda odstraní korupci, že nový prezident pomůže národu obnovit morální hodnoty, že konečně EU zkrachuje, že už nebude nezaměstnanost atd. Všechno je jinak.

Mintí komunita čeká na Godota, na svého Godota. Na rozdíl od toho klasického pan Godot přijde a ten pán, co byl na jeho místě předtím, bude přesazen z lóže do poslední řady? Snad to tak rychlé nebude, doufejme, protože jsou i starší Mintí verze, před kterými se stále s úctou skláním (9) ale jsou i takové, které jsem si nikdy na disk neinstaloval.

Každý, kdo měl v životě nějaký velký cíl ví, že ta poslední míle je nejtěžší. Mint ve své téměř dokonalosti má při každé nové verzi před sebou tu poslední míli znova a znova. Všem jeho tvůrcům patří náš obdiv a poděkování. Čekejme, určitě přijde !

Záložka pro permanentní odkaz.

3 reakce na Čekání na Godota

 1. oudrnicky říká:

  Asi patřím do národa národa ‚nespokojených, neukojených a uremcaných lidí‘,také jsem čekal že dojedeme na konec tunelu kde spatříme krásnou přírodu se spokojenými lidmi. světlo Bohužel to světlo na konci tunelu EU, politiky a korupce bohužel zhaslo úplně a nevěřím že ho ještě někdy spatřím.
  Mint je opravdu povedené distro, bohužel podle mě naprosto závislé na Canonicalu (samoshřejmě mimo LMDE).
  Docela mě znepokojuje budoucnost Mintu právě kvůli tomu že Canonical všechno svoje úsilí vrhnul na mobilní zařízení a desktop pomalu přesouvá na vedlejší kolej. Proto v Canonicalu začali vyvíjet místo starších X-ek Mir. Dokonce ani Wayland nebyl vzat na milost. Vůbec se tedy nedivím např. Nvidii že na to nechce a nikdy nebude dělat uzavřené ovladače. Asi budu osamocený v názoru že bez podpory uzavřených ovladačů např. Nvidie distro bude pro spoustu lidí daleko méně použitelné… Holt patřím mezi nespokojené neukojené uremcané lidi. Nejhorší je že se toho pocitu pořád nedokážu zbavit.

 2. Kagkouro říká:

  Já o budoucnost Mintu strach nemám,právě proto že se jistě ne bezdůvodně dělá i s LMDE,taková pojistka vůči Canonicalu,a naopak bych i bral kdyby se LMDE stalo hlavní verzí Mintu.Narozdíl od jiných dister které vycházejí z Ubuntu a jsou zcela závislé na Canonicalu,Mint má již svojí vlastní druhou cestu.

 3. Pingback:Čekání na Rafaelu 17.2 - Linux Mint CZ&SK