LibreOffice 7.xx

Před časem jsem tady psal o nových LibreOffice 7. Byl to článek, který udělal i trochu neplechy, a kterým ve mě také dospělo rozhodnutí, že s publikováním zde na webu skončím.

Bylo to i proto, že jsem neměl čas postup, ve článku zveřejněný, vyzkoušet a některé postupy ve článku zveřejněné nefungovaly, jak měly.

Od té doby jsem instaloval několik pc a LO jsem tam aktualizoval. A onen původní článek prostě už zastaral a je úplně nepřehledný. Proto jsem se před chvilkou rozhodl, že zveřejním aktuální postup upgradu, který mám vyzkoušený, a tím splatím dluh komunitě a svému svědomí, které mě vždy hryzlo, když jsem si na tu kauzu s nepovedeným postupem vzpomněl. Nerozhodl jsem se tedy publikovat tady nové články, ale opravit to, co bylo pokaženo.

Proč vůbec instalovat novou verzi? Je toho více. Nové verze LO samozřejmě přidávají nové funkce, což je fajn. Co je ale určitě důležitější, odstraňují nalezené chyby, a to je ten důvod, proč je dobré aktualizovat. A v neposlední řadě mi přijde dost ulítlé, že v systému Windows můžu mít aktuální verzi a v systému Linux na takovou změnu mám čekat třeba 2 roky? To jako vážně?

A to vůbec nemluvím o uživatelích (kódové slovo šílencích (berte s rezervou a humorem)), kteří by snad ještě dnes používali OpenOffice nebo Apache OpenOffice. Tento zastaralý balík je, dle mého názoru, opravdu bezpečnostním rizikem. Na rozdíl od moderních verzí LO totiž stále používá zastaralý kód a obsahuje staré chyby, které už LO nemá. A také nepodporuje mnohé nové funkce. A nedejte se zmást, že vydali novou verzi. Ta staví stále na starém základu. Více si o tom můžete přečíst ZDE.

A tak tedy doporučuji přechod na novější LibreOffice. A je na Vás, jestli chcete verzi 6.4 obsaženou v instalátoru Mintu, nebo máte raději aktuální verzi.

Postup, jak si zařídit aktuální verze LibreOffice je přitom velice jednoduchý a snadný. Stačí otevřít Terminál (ctrl+T) a do něj zadat následující:

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
apt update && apt upgrade -y && apt full-upgrade -y

Tím si do systému přidáte zdroj pro LO a budete tak mít LO stále aktuální.

Pokud jste uživatelem *BUNTU systému, tak tam se instalace chová trochu jinak. Za objasnění děkuji Petrovi F. :

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
sudo apt update && sudo apt upgrade -y && sudo apt full-upgrade -y

Doufám, že tento článek vezmete jako moji omluvu, a že jsme tak srovnáni.

Mějte se

Labeent

Otestováno na LM 20 a LM 20.1 Cinnamon 64-bit

Záložka pro permanentní odkaz.

19 reakcí na LibreOffice 7.xx

 1. Pingback:LibreOffice 7.0 vydáno, nabízí akceleraci Vulkan – Linux Mint CZ&SK

 2. alojz říká:

  …na 18.04.5 ubuntu MATE sa vratilo s chybou,ktoru som opravil prikazmi
  sudo apt-get -f install
  sudo apt-get dist-upgrade

  …a bez sudo to neslo…

 3. alojz říká:

  …ubuntu mate 18.04.5 sa vratilo s chybou,ktoru som opravil…a bez sudo to neslo,ani na 20.04.2-ke…ubuntu budgie…

 4. broukal říká:

  Tak som to vyskusal a mal zas chvilu problemy… Po pridani ppa a pokuse o instalaciu ta skoncila chybou, nezaznamenal som si akou a vypisalo to nieco v zneni ze je vykonana iba ciastocna aktualizacia a potom zoznam aktualizovanych casti… Skusil som spustit LO, ale bez uspechu… Tak som to zadal znovu a to uz system vypisoval hlasku ze ma poskodenych 22 repozitarov tak som zas chvilu patral ako na rucnu opravu kedze Synaptic sa tvaril ze nieco robi, ale vysledok opravy ziadny, pomohlo az „sudo apt-get -f install“ po ktorom system prekopal poskodene zapisy v „source.list.d – presny nazov som si neni isty“ a potom uz konecne prebehla aktualizacia a libre office sa rozehol…

  • labeent říká:

   To mi mrzí, ale já to mám skutečně na několika pc odzkoušeno a to v průběhu času. Všechny jsou Cinnamon edd. s češtinou a verze 20 a 20.1, čili Ubuntu 20.04.
   Na starších jsem to nezkoušel. Snad není také problémem slovenská lokalizace, protože oba, jak píšete, jste z SK.

   Skutečně příkazy tak, jak jsou, mi vždy fungovaly, sudo pak už přece jste …
   Každopádně příkaz sudo apt update && apt upgrade -y && apt full-upgrade -y asi nic nezkazí.

   Pokud někdo objeví chybu, tak ji opravím, ale musíme vědět, co je špatně.

   Po všech těch úpravách a opravách máte jakou verzi LO?

   • broukal říká:

    Tak este doplnim, mam LM 19.3 cinn., to je postavene na Ubuntu 18.04, takze tam je mozno pes zakopany… Mavam castejsie obdobne problemy, je to nejaky problem s pravami, nie vzdy sa zapise to co sa ma zapisat do systemovych suborov alebo to zapise iba vyhradne na SU…

   • Petr Fiedler říká:

    Ahoj labeent,
    apt update, apt upgrade, nebo apt full-upgrade bez nutnosti psát před to sudo je specialita Mintu. V *buntu se sudo před jakýkoliv z těchto příkazů sudo psát musí. Podle mého názoru je to v Mintu uděláno lépe, protože systém si pak o heslo stejně řekne, ale nemusíš to zbytečně psát. V tomto konkrétním případě už ani to heslo pro apt update && … zadávat nemusíš, protože jak víš jsi je zadal při sudo add-apt-repository … a systém si to defaultně pamatuje myslím 5 minut. To heslo by se nemuselo zadat ani v *buntu, protože už také bylo zadáno před vykonáním minulého příkazu, ale otrocky to tam musíš 3x zbytečně psát – sudo apt update && sudo … Takže za tohle díky vývojářům Mintu.

    Jinak myslím, že tě to zbytečně trápilo. Nic zase tak hrozného se nestalo.

    Jinak v mém případě byla poslední verze LO nestabilní a musel jsem se vrátit k distribuční verzi. Tak uvidíme, kdy dostane Mint LO7 oficiálně.

 5. labeent říká:

  Do článku jsem raději doplnil, že odzkoušeno na LM 20 a LM 20.1 Cinnamon edd.

 6. alojz říká:

  ,,,18.04 verzia 7.0.4…

 7. alojz říká:

  …20.04 verzia 7.11.2…

 8. Honza říká:

  NA mém LM 20.1 S Mate 64 bit. to funguje. JEN MI TO NAPSALO, ŽE NEJDE SMAZAT starý adresář /usr/share/fonts/truetype/openoffic .

 9. redhawk75 říká:

  hm ppa je pre len ubuntu a jeho forky.
  pre ostatne je mozna instalacia z baliku alebo z repo
  problem je s bugmi.
  Debian ma 7.0 v testing a 7.1 experimental, kvoli problemom zo zavyslostami.
  tie mozu sposobovat pad systemu

 10. werygood říká:

  Pokud si přidám ppa do Mintu, budu mít možnost stáhnout Fresh nebo Still větev? Dá se to nějak zvolit?

 11. alojz říká:

  …teraz je hamletovská otazka…instalovat???či…neinštalovat???…asitaknijak…

  • labeent říká:

   Tak máš tam postup pro Mint i pro *Buntu systémy. Takže instalovat :o)))
   Bylo by dobré napsat ještě třeba tady, jak to udělat v MX Linuxu, rád bych to dopsal do článku.
   Co se týče funkcionality si musíš vyzkoušet. Mě běžely 7.1.2 všude mimo Win 7, tam jsem dal starší verzi.
   Už jsem se taky setkal s dost softwarem, který už na W7 nejde nainstalovat, tady to šlo, ale neběželo. Přiznám se, že takový problém jsem na LO viděl asi podruhé, poprvé to bylo někdy na začátku vývoje …