Linux Mint 20 “ULYANA” Cinnamon, Mate a Xfce (beta)

Linux Mint 20 bude vydán ve 3 edicích (Cinnamon, MATE and Xfce) ale pozor jen 64-bitový. Bude postaven na Ubuntu 20.04 LTS a použije jádro Linux 5.4

To jsou všeobecně známá fakta.

Co je ale novinkou je, že předevčírem tým vývojářů schválil  Linux Mint 20 “ULYANA” Cinnamon, Mate a Xfce v beta verzi a finální verzi můžeme očekávat koncem června. A my si již nyní můžeme z některých webů betu stáhnout a otestovat.

Stahovat můžete například ZDE nebo ZDE.

64-bitový obraz ISO je doporučeno použít pro všechny moderní počítače (x64) – (téměř všechny počítače prodávané od roku 2007 jsou vybaveny 64-bitovými procesory). 32-bitový (x86) již nebude k dispozici. V případě, že by Váš HW nebyl 64-bitový a chtěli byste používat nové verze Mintu i nadále, budete muset přejít na verzi založenou na Debianu, která je a bude dostupná ZDE.

Doporučuji provádět čistou instalaci + obnovení zálohovaných dat raději, než jen formát systémového disku / + použití neformátovaného /Home.

Důrazně nedoporučuji instalovat v automatickém režimu, který na oko pomáhá začátečníkům a nově příchozím, ale použít volbuNěco jiného„. Problematika je vysvětlena ZDE. Pokud se tím nebudete řídit, budou opět dotazy na fóru, jak to opravit / upravit apod.

Instalační obraz si nezapomeňte ověřit!

Je velmi důležité odesílat zpětnou vazbu vývojářům.

Jak se to správně dělá popsal Redhawk, díky:

Pokuď chcete poslat vývojářům zpětnou vazbu nejlépe přímo na git. nebo mailem s popisem
1. nejlépe výpis z inxi -F ohledně systému
2. přesný popis chyby v angličtině / francouzštině nebo němčině
3. úplně nejlépe i poslat screenshot chyby

Mint 20 Beta – Cinnamon verze – jen v jiném rozložení (moje nastavení)

Ostatní verze: MATE a XFCE jsou již také dostupné.

Záložka pro permanentní odkaz.

12 reakcí na Linux Mint 20 “ULYANA” Cinnamon, Mate a Xfce (beta)

 1. broukal říká:

  Po precitani tohto clanku, kde je zhodotenie ubuntu 20.04 dost biedne neviem ci pojdem na vyssi LM…

  „Zaujímavá otázka by mohla byť na to, či je Greenie 20.04 lepšie ako 18.04. Odpovedám, že 18.04 je podľa mňa lepšie Ubuntu a teda je aj Greenie 18.04 šikovnejšie a rýchlejšie. Taktiež menej náročné na HW. Ak by si sa spýtal na 22.04, tak som zvedavý, s čím Ubuntu prijde. 20.04 ma veľmi sklamalo a najviac sa mi páčili staršie verzie, kde sa dalo viac vecí meniť a na CD sa dal vložiť plnohodnotný systém.“

  Upadok ubuntu je v poslednej dobe zjavny a neustala kritika je do oci bijuca….
  Cely clanok, ak by niekoho zaujimal je tu
  https://www.root.cz/clanky/nekolik-tydnu-s-greenie-linux-20-04-a-take-s-kubuntu/

  • labeent říká:

   No za mě je Mint také mnohem lepší než Ubuntu… Nebál bych se toho. Hlavní je hlásit případné chyby. Když je nenahlásíme, nemůžeme se divit, že jsou a neopraví se.

  • Livan říká:

   Nemám pocit, že by v článku bol LM 20 hodnotený vyslovene negatívne. Navyše sa bavíme o beta verzii. Konečná verzia môže byť lepšia a navyše budú k dispozícii tri spiny a záleží aj od konkrétneho hardvéru, ako si spolu sadnú. Takže treba vyskúšať a až potom hodnotiť.

 2. Livan říká:

  Nemám pocit, že by v článku bol LM 20 hodnotený vyslovene negatívne. Navyše sa bavíme o beta verzii. Konečná verzia môže byť lepšia a navyše budú k dispozícii tri spiny a záleží aj od konkrétneho hardvéru, ako si spolu sadnú. Takže treba vyskúšať a až potom hodnotiť.

  • broukal říká:

   Na LM fungujem uz dobrych 8 rokov a som snim spokojny, ale je postaveny na ubuntu a to robi jednu chybu za druhou a teda si to odnasa ja LM. Nieje to hodnotenie, ale jednoduche konstatovanie, toho co sa da docitat uz z hodnoteni inych v roznych clankoch ci forach….
   A povedzme si na rovinu Ubuntu je taky trojsky kon medzi linuxom, postavenym na zarabanie a presadzovanie digitalnych kodovani za ucelom zisku, je to skratka komercia zabalena do pozlatka slobodneho softweru.

   • labeent říká:

    Tak Ubuntu udělalo spoustu chyb, o tom žádná, ale zase na druhou stranu není úplně fér tady komentovat Ubuntu v článku o Mintu, který jsi nevyzkoušel. Mě třeba Ubuntu Mate 20.04 fungovalo dobře, ale ne vše. A v Mintu to běží, neběžela mi jiná věc, ale na to už jsem přišel, takže zatím super.
    Zkoušel jsem už Debian i Devuan, ale není to ono. Prostě mi tam chybí to, s čím přišlo Ubuntu a tím to vylepšilo.
    Bylo by fajn mít nějaký team, který by vzal Devuan, vylepšil ho některými zlepšeními z Ubuntu a pak se na tom postavil poctivý Mint. Ale to je utopie, to nikdo dělat nebude.

   • Nazor říká:

    Broukal: Chápu že jsi na Canonical právem naštvaný, ale stále je to nejpřístupnější cesta k Linuxu pro začátečníky. Nakonec drtivá většina odnoží je na *buntu založená včetně Mintu. Když přestane Canonical podporovat 32bit instalační obrazy, přestanou je podporovat všechny odnože. To samé bude i s 32 bit knihovnami což pevně doufám pěkně klepne Canonical přes prsty. Ale v současné době bych si nedovolil napsat že je to do pozlátka zabalená komerce svobodného softwaru…
    Co ale doporučit jako alternativu k normálnímu používání? Např. Manjaro při zapnutí AURu stráví celé své mládí uživatel aktualizacemi(kompilováním některého sw). MX Linux jako LDME funkční a stabilní, ale docela zastaralý. No nic nezbývá než čekat jak se situace bude dále vyvíjet. MS se podle mě snaží svým WSL přitáhnout uživatele Linuxu a např. Canonical útokem na 32bit knihovny pro Wine lidi odradit. To samé situace okolo Snapu

    • labeent říká:

     Ale na druhou stranu je to pochopitelné s tím 32-bitem. Kdo dnes ještě provozuje nějaké vykopávky, které nezvládnou 64-bit? Vždyť vše od Core2Duo a Atlon 64 už zvládne 64-bitové instrukce. A přestože to vypadá snadně, uvědomte si, že pokud např. Mint vydává 3 prostředí, tak jestli máte vyvíjet 6 vydání nebo 3 vydání je velký rozdíl. Snad to pomůže zase k něčemu lepšímu, že bude více času na opravy případných problémů …

     • labeent říká:

      A druhá věc je samozřejmě, že pokud někdo nenávidí Ubuntu, tak co zvolit, aby to fungovalo alespoň tak, jako Ubuntu, bylo to jednoduché a nemusel jsi to kompilovat apod.? Ani MX linux není 100%, já osobně jsem se z něj rychle vrátil k Mintu. Nefungoval, jak jsem si přál. A přitom bych se rád zbavil systemD apod.

 3. Anonym říká:

  jestli to bude vypadat tak k***** jako je na screenshotu tak nevim ale mit listu na hore je reci ubuntu shit.

  Tak pokud neumíš číst, že je to moje úprava, jak to používám já a do toho musíš být sprostý, tak bude lépe, když nebudeš psát komentáře. Na to tady není nikdo zvědavý. Pokud bude nějaký komentář sprostý nepustí ho buď ochrana webu nebo já, jako autor, který musí komentář k článku schválit.

  Upraveno autorem článku + ochranou webu, jak jsem si všiml + rovnou napsána odpověď.

 4. Old Bobby říká:

  Pokud má člověk něco posuzovat, je třeba s tím mít osobní zkušenost.
  Těch verzí Ubuntu jsem vyzkoušel mnoho, nicméně stále tam „něco nefungovalo“, tak jsem se vrátil k Mintu; verze 17.3 a 19.3 v XFCE provedení. Mám ovšem i MX-19.2 a s tím jsem spokojen; od těch předcházejících verzí je to velký krok dopředu… V každém systému je třeba něco dodělat, doinstalovat a vylepšit; je to už běžná rutina…