Alternativa k Photoshopu? – 01

Pokud jste lidé, které zajímá zpracování grafiky, dříve či později narazíte na dva programy: Gimp a Adobe Photoshop. Pokud jste uživatelem nebo bývalým uživatelem systému Windows, bude to spíše tak, že jako první jste zaznamenali právě zmíněný Photoshop.

Photoshop je profesionální bitmapový grafický editor pro tvorbu a úpravy bitmapové grafiky (např. fotografií) vytvořený firmou Adobe Systems. Je k dispozici buď jako samostatný program nebo byl součástí velkého balíku Creative suite, dnes Creative cloud (CC).

Creative Cloud, což je nový obchodní model Adobe, jenž hodlá nahradit Creative Suite. V tomto modelu je k softwaru přistupováno ne jako k produktu, ale jako ke službě, a jako takový má též zcela nový způsob financování – uživatelé nově neplatí za software, ale za možnost v něm pracovat. Za pravidelnou měsíční platbu přibližně 50$ jim je poskytnut přístup ke všem funkcím programu včetně prostoru v cloudu o velikosti 2 GB (s možností připlatit si dalších 20 GB). Pokud přestanou platit, přijdou okamžitě o přístup k softwaru a veškerou svou práci uloženou v proprietárním souborovém formátu, který není zpětně kompatibilní s verzí z Creative Suite. Navíc jim bude zablokován přístup k jejich cloudu. Tato velmi významná změna cenové politiky Adobe byla sice kladně přijata akcionáři společnosti, Adobe samotná ji prezentuje jako optimistickou revoluční změnu, ale mezi dlouhodobými uživateli to vyvolalo negativní reakce, včetně protestů a petic proti této změně, kterou podepsaly desítky tisíc lidí. Viceprezident Adobe Creative Solutions řekl, že sice chápe uživatele, že je to velká změna, ale Adobe je natolik zaměřeno na principy Creative Cloud, že všechny inovace zaměří a aplikuje na tento model. Software je dostupný pro macOS a Windows, Linux není podporován.

A to nemluvím o tom, že tento výborný software je pro naše české poměry slušně nákladnou investicí.I díky tomu to také byl často jeden z nejvíce pirátěných softwarů. Proto lidé, kteří se grafikou velmi dobře neživí, hledají možné alternativy. A jednou z nejlepších, na kterou mohli narazit byl zmiňovaný Gimp. Velmi slušný software, který však minimálně v začátcích byl poněkud „těžkopádný“. Ono když se Vám otevřely najednou 3 samostatná plovoucí okna, tak to moc nepotěšilo. Od doby, kdy Gimp zavedl jednookenní zobrazení se však tato situace podstatně zlepšila …

Přestože už zde bylo více článků o Gimpu, pojďme si o něm něco říci:

GIMP (GNU Image Manipulation Program) je svobodný a otevřený rastrový grafický editor, který se používá zejména pro retušování a úpravy obrázků, fotografií, tvorbu webové grafiky, kreslení rukou, převod mezi různými formáty obrázků, tvorbu webové grafiky a specializovanější práce. Kromě široké škály rastrových nástrojů obsahuje i některé vektorové funkce, které jsou užitečnou pomůckou při práci s rastrovou grafikou (cesty, písma a další). GIMP je dostupný pro operační systémy Linux, BSD, macOS, Microsoft Windows, Solaris pod svobodnou licencí GPL verze 3.

Což je super. Nejen, že je často k dispozici pro mnoho systémů, ale navíc je i zdarma.

Díky použité licenci jej můžete i upravovat. A tak pokud Vám nevyhovuje Gimp jako takový, můžete vyzkoušet i jeho upravené varianty. Ale o tom až příště …

Gimp
Photoshop
Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Alternativa k Photoshopu? – 01

  1. Livan říká:

    Možno by aj nebolo na škodu uviesť v súvislosti so snahou konkurovať Photoshopu nadstavbu gimpu …
    Update: Nepředbíhej, mám to v některém z dalších dílů … :o)))