Instalace Linux Mint – 10

Vítejte u dalšího dílu našeho seriálu o instalaci Linuxu Mint. Máme kompletně nainstalováno, nastaveno, zaktualizováno, fungují nám Windows disky i Numlock. Nastává silně individuální část a tou je instalace jednotlivých doplňků a programů pro potřebu každého z nás. Je jasné, že se těžko shodneme na přesném postupu, co je nutné nainstalovat, co někdo naopak odinstalovává apod.  Proto Vám nejprve napíšu, co instaluji já a případně proč.

Tady je „možná“ vidět pár základních odkazů, které zadávám v Synapticu a z výsledků pak vybírám a instaluji. Pojďme si k tomuto seznamu něco říci:

 

Archive -zde vybírám jednotlivé archivery, které chci mít nainstalované v systému (Lhasa, RAR, UNAR, UNACE, 7-Zip, atd.) – Pro commandery apod.

CFV – Pro Krusader

Kompare – Pro Krusader

Krename – Pro Krusader

MD5 – md5deep – Pro Krusader

Commander – Double commander, Krusader, Gnome commander – Dvoupaneloví správci souborů

Crystal – Crystal cursors – Kurzory myši

Filezilla – FTP klient

Gimp – Doinstalovávám rozšíření apod. – Grafický editor

Inkscape – Pokročilý grafický editor

K3B – Vypalovací soft

Subtitle – Titulkové editory

VLC – Doinstalovávám rozšíření apod. – Pokročilý media přehrávač

x264 – Kodek 

x265 – Kodek 

Neříkám, že je vše toto nutné instalovat, ale já mám takovou instalaci vyzkoušenou jako bezproblémovou …

 

Pokud je to možné, provádím také update jádra. Na tuto činnost jsou dva základní názory:

1. Pokud vše funguje nevrtej se v tom

2. Upgraduj, pokud s tím nemáš problém

Musím se přiznat, že jsem zastáncem druhého bodu. Upgrade jádra je totiž o bezpečnosti (nejen). Zároveň je také možné spuštění nových služeb, vyřešení nějakých problémů z minula. Vzpomeňme například problém s procesory Intel – řešilo se vydáním nové verze jádra. Proto pokud víte, co děláte, doporučuji jádro aktualizovat. Pokud se objeví problém, vyvolejte po restartu v Grubu možnost spuštění se starším jádrem a ono problémové odinstalujte.

Aktualizace standardní cestou:

1) Vyčistěte si adresář /tmp (pokud nevíte jak, pravděpodobně nemáte dostatek znalostí o problému a rozhodně se nepouštějte do instalace jádra!!!)

2) Spusťte Terminál a v něm zadejte:

cd /tmp; wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.17.3/linux-headers-4.17.3-041703_4.17.3-041703.201806252030_all.deb http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.17.3/linux-headers-4.17.3-041703-generic_4.17.3-041703.201806252030_amd64.deb http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.17.3/linux-modules-4.17.3-041703-generic_4.17.3-041703.201806252030_amd64.deb http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.17.3/linux-image-unsigned-4.17.3-041703-generic_4.17.3-041703.201806252030_amd64.deb; sudo dpkg -i *.deb

Po stažení jste vyzváni k zadání hesla a pak se nainstaluje nové jádro.

Proveďte restart a měl by se spustit systém s novým jádrem. Pokud nové jádro nefungovalo, odstraníte ho příkazem v Terminálu:

sudo apt-get purge linux-image-4.17.0.3-*

 

No a to je ode mne asi vše.

Pokusil jsem se pro začátečníky nějak shrnout instalaci aktuálně nejnovějšího Mintu, snad to pomůže i mírně pokročilým. Zkušeným uživatelům nebyl seriál určen – snad jen, aby odhalili nějaké chybky nebo poradili lepší řešení. Což se také stalo a často jsem na základě diskuze do již vydaných článků doplňoval tyto poznatky.

Možná časem vydám ještě nějaký díl tohoto seriálu, ale zatím myslím, že to už stačí.

Přeji Vám s Mintem hodně úspěchů a doufám, že teď zase někdo další vydá nějaký pěkný článek nebo seriál. A nemusí být jen o Mintu. Klidně třeba můžete popsat práci např. v grafickém editoru Gimp nebo třeba střih videa v Linuxu, natavení Firefoxu apod. To už záleží jen na Vás, Milí čtenáři …

Záložka pro permanentní odkaz.

3 reakce na Instalace Linux Mint – 10

 1. broukal říká:

  Slusny vyber, niektore veci som veru este aj ja doinstaloval az teraz, ked som si to precital… K3b je dobry nastroj ale kedze uz nepalim vo velkom ako dakedy tak mi uplne staci brasero na to aby som vyhucal nejaky obraz linuxovej distribucie… 🙂 Popripade sa obcas hodi furius iso mount, kedze sa mi uz stalo ze niektore obrazy mi system nevedel pripojit a pomocou tohto programu to islo raz dva, aj cue aj bin…. Popripade by som odporucil xnview MP, ktory nahradi irfan zo zakladnymi upravami a este k tomu popripade raw therapy, ten je prfektny na upravu fotiek…. Z hudobnych prehravacou najradsej pouzivam audacius a este som vyskusal clementine aj ten ujde, lepsie ako vytvarat stale nejake zoznamy kniznic…

  • Tomáš říká:

   No, pokud bych se rozhodl napsat ještě jeden díl, tak jsem právě uvažoval o nějaké srovnávací tabulce – programy, které nahrazují to, co lidé používali ve Windows. Uvítám i případné návrhy. Příklad je třeba ten XnView MP místo Irfanu apod.

   • broukal říká:

    Uz spominane gimp vs photoshop, rawtherapee vs programy pod win na raw dodavane v baleniach s fotoaparatmi, uz spominane commandery. Este pouzivam tomboy poznamky mieso notepadu. Este by sa dalo pridat clipit na zobrazovanie obsahu kopirovanej schranky, windows ani netusim co pouziva… Rozdieli mozes porovnavat aj v monitore systemu alebo htop to je tiez naparadu… Tak isto mozes porovnat napalovacie softy win vs linux… Spominany audacius je miesto winampu ma rovnaky skin… Libre office miesto ms office…