Instalace Linux Mint – 05

Takže Linux Mint jsme si nainstalovali. Koukám, že diskuze pod články se rozproudila, což je jedině dobře. Pokud jste si všimli, snažil jsem se dle Vašich poznatků a dotazů doplnit i již vydané části seriálu. Vidím, že jednou z hojně diskutovaných otázek je velikost oddílů pro Linux Mint. Samozřejmě platí to, co jsem psal – velikost si určujete sami. Ale klidně můžete vycházet i z uvedených příkladů na obrázcích – tyto velikosti jsou vyhrazeny pro LM již několik verzí a jsou relativně bezproblémové. K jejich úpravě došlo před lety v okamžiku, kdy se jednou zaplnil oddíl se základem Linuxu „/„.  Od té doby po úpravě velikosti (do té uvedené na fotkách) se tento problém již neopakoval. Takže takové malé shrnutí:  20GB pro „/“ ,  25GB pro „/Home“ a 1,5 násobek operační paměti pro „Swap„. V případě 4GB RAM se tedy jedná o 6GB Swap. Shrnuto a podtrženo celkem cca 50 GB+- (51GB). Přibližně stejný prostor obvykle věnuji i instalaci Windows 7 (bez her), takže v tomto případě je to podobné. Opakuji, že uvedené velikosti jsou bezproblémové a vyzkoušené, nikoliv ale nutné. I se 20 GB si samozřejmě můžete (ale nemusíte) vystačit.

No, to jen taková malá odbočka. Pojďme se teď podívat, co nás čeká dál …

Nainstalovaný a spuštěný systém máme. První, co Vám vyskočí po zobrazení plochy je zbrusu nová uvítací obrazovka.

Jak vidíte má několik záložek, tak se na ně podívejme …

 

Takto vypadá nabídka skrývající se pod záložkou „První kroky„.

Začneme s menu „Zachycené stavy systému„.

Ano, jedná se o integrovanou funkci umožňující snadné zálohování a obnovení systému. Kdysi jsme o ní již psali. A to dokonce dvakrát. Program je integrován od verze 18.3 v základech distribuce, ale teprve v LM19 se na něj takto viditelně upozorňuje.

Další záložkou tohoto menu je „Správce ovladačů„. Zde je možnost povolit instalaci nesvobodných ovladačů (např. grafické karty).

Původní svobodný ovladač grafiky.

Výběr a instalace nesvobodného ovladače.

Po nainstalování nesvobodného ovladače je nutno počítač restartovat.

Kontrola ve stejném menu nám potvrzuje, že používáme uzavřený ovladač.

Pak následuje menu „Správce aktualizací„. Pochopitelně se jedná o jedno z nejdůležitějších nastavení. Systém Linuxu Mint je totiž spravován centrálně. To znamená, že se Vám průběžně aktualizují nejen základy systému, ale i nainstalované programy. Což je něco, co dnes ve Windows se pokouší hlídat například AVAST antivirus. Tedy opět systém Windows (nebo některé bezpečnostní programy) přejímá (i když jen vzdáleně) část, kterou Linux má již dávno. Tyto aktualizace probíhají poměrně rychle (záleží na rychlosti Vašeho připojení). Každopádně po instalaci systému Linux Mint a spuštění tohoto „Správce“ máte aktualizovaný systém k aktuálnímu datu během pár minut. Tedy něco, co pod Windows trvá několik hodin (někdy i dní). To jak se na nainstalované aktualizace a doplňky nalézají další a další aktualizace.

 

Vše by pak mělo skončit hláškou:

Pak následuje okno nastavení systému. Na to se ale podíváme příště, neboť tam bude obrázků opravdu hodně …

 

Záložka pro permanentní odkaz.

3 reakce na Instalace Linux Mint – 05

 1. broukal říká:

  Tak vlastna skusenost z dnesneho dna time shift neni az taky dobry ako sa prezentuje… Dal som z neho obnovovit system a po obnove vyhadzoval tu istu chybu ako pred obnovou… Ked poriadny nastroj tak systemback, ten na 100% vrati system a nezanechavaj nic z povodneho systemu…

 2. Jirka říká:

  Tak Timeshift, je náhodou perfektní. Ale je potřeba už při instalaci vybrat, že budu používat souborový systém BTRFS a ne ext4. Pak je vytvoření bodu obnovení záležitostí sekundy, vrácení k předchozímu bodu taktéž, když je to /@ tak i plus ještě restart systému.

  • broukal říká:

   Tak smola pri instalacii este LM 17 to nebolo sucasotu a tak som formatol disky klasika na ext4, takze uz smola… Ale jednalo sa mi to ze niektore veci z pred obnvy ostavaju v systeme co sa mi u systemback nestalo…. Ale zas system back co obraz to cca 30 giga…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.