Instalace Linux Mint – 01

Vítám Vás u nového seriálu na těchto stránkách a tím je „Instalace Linux Mint“.  Chtěl bych zde nějak podrobně shrnout možnosti instalace tak, jak je používám já, nebo jak Vám mohu doporučit. Pokud najdete něco, co je lépe udělat jinak, neváhejte se vyjádřit v diskuzi nebo ještě lépe ve fóru. Tam také máte největší šanci na řešení problémů. 

Veškeré níže uváděné postupy děláte pochopitelně na své vlastní riziko. Autor článku nenese za tyto úpravy žádnou zodpovědnost. Snažím se o to, aby postupy, které popisuji byly ověřeny (nejlépe samozřejmě mnou), ale nemohu ručit za to, když se někdo při instalaci překlepne, nebo bude zrovna tím smolařem, který bude mít se svým hardwarem problém, který se u mne nevyskytl. Děkuji za pochopení …

Instalaci se Vám budu snažit přiblížit jak písemně, tak i obrazově. Protože předpokládám, že by se seriál mohl hodit i začátečníkům, tak obrázků občas bude opravdu dost. Aby nedošlo k nějakým omylům, tak rovnou hlásím: V seriálu instalujeme nejnovější (BETA) verzi Linuxu Mint 19 a to s výchozím prostředím LM – Cinnamonem. Jedná se pochopitelně o 64-bitovou verzi.

Jsem také limitován svým hardwarem, takže možnosti pro jiný hw se mohu pokusit popsat, ale vzhledem k tomu, že jsem je nemohl vyzkoušet, tak nemám 100% potvrzení funkčnosti (UEFI apod.)

 

 

Děkuji za pochopení a doufám, že mne nebudete kamenovat.

Záložka pro permanentní odkaz.

24 reakcí na Instalace Linux Mint – 01

 1. Radar říká:

  Hm, super. Takže bude řeč pochopitelně o 64bit verzi, ale bohužel pouze na zařízení s BIOS, které už dneska nikoho kdo to myslí vážně nezajímá. Prosimvás, jestli chcete o něčem psát elaboráty, tak na to za prvé musíte být vybaven hardwareově, poplatně 21. století (UEFI je prostě samozřejmost) a pak znalostně, jinak to bude buď blábol, nebo stokrát vymlácená sláma. Nehledě na to, že nemůžete ani pořádně začít, protože si neověříte (a nepopíšete jak vytvořit) funkčnost UEFI instalačního flash media …

  • Pepan říká:

   Takže podle vás je lepší nedělat a nepsat nic? Taky mě zajímá UEFI, ale
   na druhou stranu je v provozu spousta zařízení s klasickým biosem bez UEFI a to může dost lidem pomoci. Uvědomujete si že je s článkem je hodně práce a stojí to dost času narozdíl od vašich 4 řádků kritiky.

  • Tomáš říká:

   Proč by počítač s BIOSem vybavený např. čtyřjádrovým procesorem měl být vykopávkou, která nikoho nezajímá? Není přeci povinnost mít nejnovější procesor a kvůli tomu měnit základní desku.
   Ale jestli to myslíte vážně, tak se vzchopte a napište článek o instalaci na UEFI sám. Co Vám brání? Leda to, že se na to necítíte. Ale na kritiku zjevně ano, to jste docela silák.

  • Anonym říká:

   Naprostá pravda. O instalaci se starým biosem toho bylo napsáno mraky a internet je plný návodů na vykopávky. Až to vypadá že linuxáci jsou socky co nemají na nový hw a berou šunty ze sběrných dvorů. Taky bych ráda viděla návod na uefi a moderní hw, včetně nvme ssd, nvidia gpu a 4k monitoru, to je totiž v linuxu dost velký problém rozběhnout.

   • lombardo1981 říká:

    Zdravím z 2 roky starého desktopu s nvidia. 😀
    A ak chceš, môžem ťa pozdraviť aj s tohtoročného modelu zenbooku. Dúfam, že s dostatočne novým HW. Vrátane SSD. 😀
    4K monitor síce nevlastním, ale na 4K monitor bol ten zenbook napojený. Prťavé písmenká. HiDPi, Xresources a xsessionrc to vyriešili. Aspoň u mňa. A to neoplývam vymoženosťami ako je DE. 😉

   • Petr říká:

    A čteš to vůbec? klikáš na ty odkazy, co tam autor dává? Info o UEFI je tam bych řekl docela dost.

    • Anonym říká:

     Ne, nečtu a reaguju na něco o čem vůbec nic nevím. To byl sarkasmus mimochodem 🙂

  • dunamenti říká:

   Hm, super! Radare, prosím, nechcete se tohoto ujmout sám, lexikone vševědoucí? Co Vás žere? Zřejmě jste odborník na slovo vzatý ve všem, takový „od všeho má klíče a všude byl“. Pokud si myslíte, že Vás nabídnuté téma nezaujme, tak aspoň nezabírejte místo zbytečnými příspěvky, když už předem víte, že to je mlácení prázdné slámy. Například, moc návodů a rad ohledně instalace Mintu na slabší stroje jsem nenašel, a zřejmě „v tom“ nebudu sám, tak prosím, klid zbraním, a hodnocení až na konci slíbeného seriálu. Děkuji za pochopení.

   • Old Bobby říká:

    Jak jistě víte, jsem ve svých bezmála 80 letech nejstarší redaktor a komentátor tohoto webu. Článků zde mám cca 250 a komentáře raději nepočítám. Proto se nevyjadřuji k současným „také komentátorům“, či spíše kritikům všeho, co zde bylo vytvořeno. Jsou to zřejmě lidé, kteří všude byli a všechno je jim nad slunce jasné: jako Brouk Pytlík. Mnozí z nich už mají i po maturitě, nicméně chápu jejich snahu se předvést. Už i Jára Cimrman říkal, že „když se nepochválím sám, nikdo to za mě neudělá“.
    Za ta dlouhá léta jsem si ověřil, že jak ve slovním, tak i písemném projevu je lepší pochvala, než to že někoho ponížím a veřejně ho znemožňuji. V prvním případě je to povzbuzení a synergický efekt. Neúprosná a bezohledná kritika vede často k znechucení a k pochybnostem o mentálním zdraví kritizujícího.
    Dnes se už mezi „mládež a lidi ve středním věku“ nepočítám, nedá mi ale, abych nepochválil autora tohoto (a nejen tohoto) grandiozního seriálu, tvorba kterého ho stála desítky hodin, které jinak mohl strávit třeba v baru nebo s pěknou dívkou na Tenerife. I když jsem Cinnamon nikdy nepreferoval, vím, že jsou i takoví, kteří by si nedali na desktop MATE nebo XFCE, jako třeba já. Tak pro ty je tu tento seriál, a ještě jednou pochvala před nastoupenou jednotkou!
    P.S. O těch mudrlantech, kteří představují tu nekonstruktivní část komentátorů, jsem už dříve ve svých článcích asi třikrát psal. Kdo chce, ať si to najde. Moudrému napověz…

    • xxx říká:

     k tomu PS.

     presne preto som odtialto zmazal clanky netykajuce sa LM a prestal tu uplne pisat.

     Proste su veci, ktore mi vadia. Clanok, test alebo novinku pisem od 10 minut po niekedy tyzden az 10 dni. Napr. testy + clanok + praca a sme na 10 dnoch. a preco to daat niekam kde to „citatelia“ nechcu.
     holt tak si pisem u seba sozakazanymi komentarmi a riesim si tak grafomansku uchylku.

  • Hobit říká:

   Tyhle rekace vážně nechápu. Co takhle si ten článek napsat sám?
   Že ne? Proč asi? Potom by totiž „radar“ zjistil, že to není tak jednoduchý a nějaký jiný „radar“ by mu v komentáři zkritizoval, že mu tam chybí čárka, nebo že nemá tu správnou grafickou kartu, protože to co on má, je stará vykopávka, která nikoho nezajímá. (nezajímá samozřejmě jen toho „radara“.

   Prosím autora článku, nenechte se odradit od těchto hloupých komentářů. Většinou to jsou lidé, co neumí nic jen kritizovat cizí práci, na kterou oni sami nemají ani znalosti naotž dovednosti a ani odvahu.

 2. Pingback:Instalace Linux Mint – 02 – Linux Mint CZ&SK

 3. Radar říká:

  @ Pepan a Tomáš – Linuxové distro tipu Mint (založeno na Ubuntu či Debian zejména), disponuje tak naprosto BLBUVZDORNÝM způsobem instalace, že k tomu NIKDO žádný manual nepotřebuje a pokud ano, tak si to prostě musí nechat nainstalovat od někoho kdo to už alespoň jednou viděl, nebo si na Google vybrat některý z milionů manuálů, který už na toto téma existuje. Není třeba mlátit prázdnou slámu. Uvědomuji si samozřejmě že s článkem je hodně práce Pepane, proto nechápu, proč má někdo zapotřebí mrhat časem, když k tomu ani není vybaven a úplně stejných manuálů (nic jiného na tom už nevymyslíte) jsou po netu, jak jsem psal miliony. Co mi brání Tome? To, co jsem uvedl výše. Je to prostě zbytečnost. Ale … když už, musí se začínat od začátku, tedy od výroby instalačního media, bootovatelného na strojích s UEFI a tady je to, v Linuxu, nepoměrně složitější než na Windows. Mezitím co tam na to mají jediný, dokonalý nástroj s názvem Rufus, tak pro Linux nic podobného neexistuje (néé, Unetbootin a jeho deriváty mi fakt nedoporučujte, ten je úplně o ničem) a přichází na řadu Terminal … a tady je prostor prio to, vytvořit něco užitečného, něco, co má narozdíl od „návodu“ na instalaci Mint smysl … ale samozřejmě máme demokracii, každý si může mlátit prázdnou slámu a vynalézat kolo jak se mu zlíbí, byl to jenom názor 🙂

  • Tomáš říká:

   Škoda, no každopádně na základě Tvých podnětných komentářů uvažuji, že již nebudu po tomto „zbytečném“ seriálu pokračovat v publikování článků zde na webu.
   Já totiž nejsem ani vysokoškolsky studovaný IT specialista, ani vývojář Linuxu nebo jiných systémů. A chtěl jsem jen poradit začátečníkům a ukázat jim instalaci nejaktuálnějšího Mintu, aby nebyli zaskočeni starým návodem s neaktuálními obrázky apod.
   Snažím se prostě psát o tom, co si myslím, že umím nebo s čím jsem se setkal. To jsem také vždy považoval za skutečný přínos tohoto (nejen) webu. Pomoc s tím, s čím jsem se setkal.
   Pokud řešíš UEFI a připravuješ instalačku apod. , tak to nepovažuj za zbytečné, ale pomoc ostatním tím, že uděláš článek a pár screenshotů. Jednou se Ti ta pomoc vrátí.
   Přeji Ti krásný den.

   • Hobit říká:

    Ahoj Tomáši.
    prosím nenech se odradit od psaní takovýchto článků.
    „radarové“ a podobní jsou jen zapšklí lidé co nikdy nic nevytvořili a umí jen kritizovat. Bohužel poslední dobou je jich v diskuzích nějak víc. Což nechápu, protože i oni začínali a pochybuji, že v začátcích hned věděli jak nainstalovat i ten „blbuvzdorný“ linux.

    Sám jsem velmi rád, že tento článek vznikl a to jsem s Linuxem 15 let. Ale právě hledám informace o nové verzi Mintu 19 a nacházím jen staré návody, které vůbec nesouhlasí. Menu je úplně jiné, nastavení také.

    Je totiž mnohem víc uživatelů, pro které je tento článek velkým přínosem, než „radarů“, kteří jsou ale bohužel nejvíc vidět.

    Kdyby radar napsal info o tom jak to s tím UEFI je tak jsi to mohl do článku doplnit. Ale jak je vidět z rekací, umí jen kritizovat ale nic konstruktivního nenapsal.

    Tak mne napda, že by jsi mohl doplnit na začátek článku, že je to návod pro začátečníky aby „radarové“ dál nemuseli číst a odkázat tyhle lidi jinam.

  • lombardo1981 říká:

   Ja by som v prípade Unetbootin neodporúčala ani vstúpiť na ich webovú stránku, nieto ho ešte použiť na vytvorenie bootovateľného USB. Veď on má také problémy s niektorými distribúciami…

   Ani Rufus, z mojich skúseností, nie je taký dokonalý. S Etcher mám lepšie skúsenosti.

   A keď už sme pri Etcher, tak práve tento program, spolu s SUSE Studio ImageWriter , odporúčam na vytváranie Live USB linuxových distribúcií. Ich použitie s LM nemám vyskúšané, ale s Archom a Antergosom už áno.

   Žeby námet na tvoj článok? LM a UEFI booting, porovnanie Etcher a SUSE Studio ImageWriter.

   • Livan říká:

    SUSE Studio ImageWriter mám na LM a nielen tam odskúšané a funguje i pre UEFI inštaláciu. Jedine čo musí byť splnené, je to, že ISO súbor musí byť hybridný, čo však väčšina mainstreamových distribúcií spĺňa.

    • lombardo1981 říká:

     Díky za doplnenie. Práve kvôli tomu UEFI som tie dva programy spomínala. Že to nie je až také tragické.

  • xxx říká:

   povodne som reagovat nechcel ale…
   Mezitím co tam na to mají jediný, dokonalý nástroj s názvem Rufus, tak pro Linux nic podobného neexistuje (néé, Unetbootin a jeho deriváty mi fakt nedoporučujte, ten je úplně o ničem)

   ..
   no v linuxe ked uz mi nestaci dd a chcem pripravit efi v grafickom mode, tak pouzijem Etcher, rovnako ako vo Windows.

 4. Radar říká:

  … a díl druhý prostě jenom potvrdil to, co jsem predikoval … jenom tady na foru najdete totéž, jen napsáno jinými slovy X krát. Že někdo neumí hledat, to je jiný problém.

  • Pepan říká:

   Radare, že vás to baví kritizovat práci druhých. Tak článek nečtěte, čtěte forum, nebo lépe napište článek který na foru, nebo na internetu není. Berte jako fakt, že autor má doma počítač a podle něho píše své zkušenosti ve snaze poradit jiným. To že vy rady nepotřebujete, nebo si je umíte najít na anglických forech neznamená že to umí každý. Místo aby jste byl rád že po kdysi opravdu skvělých Satapouchových příspěvkcích na tomto webu chce někdo po delší době tyto stránky oživit tak dokážete jenom člověka který tomu věnuje čas otrávit.
   Bohužel nejste sám, v poslední době je takových kritiků všude hodně a tak autorů ubývá…

 5. juhele říká:

  @ Pepan a Tomáš – Linuxové distro tipu Mint (založeno na Ubuntu či Debian zejména), disponuje tak naprosto BLBUVZDORNÝM způsobem instalace ….

  HA ha, s chutí jsem se zasmál, a se slzou v oku vzpomenul na ty vzteklouny v diskuzi, kteří si při instalaci „vedle windows“ práve ty widle smázly a pak nastala trapná chvíle ticha … 🙂

  • Livan říká:

   Rozhodne súhlasím s tým, že inštalácia LM nie je úplne blbuvzdorná, nejaké minimálne skúsenosti s tým človek musí mať. Ja osobne som viacerým ľuďom pomáhal nainštalovať LM po tom, čo sa o to sami neúspešne pokúsili.

 6. lombardo1981 říká:

  Ja to síce nikdy nevyužijem (a v tomto prípade nikdy nehovor nikdy je bezduchá fráza), ale ja nie som celý svet. 😀

  Existuje niečo také ako WoeUSB. Program slúžiaci na vytvorenie USB Windowsu v Linuxe.