Instalace Linux Mint – 01

Vítám Vás u nového seriálu na těchto stránkách a tím je „Instalace Linux Mint“.  Chtěl bych zde nějak podrobně shrnout možnosti instalace tak, jak je používám já, nebo jak Vám mohu doporučit. Pokud najdete něco, co je lépe udělat jinak, neváhejte se vyjádřit v diskuzi nebo ještě lépe ve fóru. Tam také máte největší šanci na řešení problémů. 

Veškeré níže uváděné postupy děláte pochopitelně na své vlastní riziko. Autor článku nenese za tyto úpravy žádnou zodpovědnost. Snažím se o to, aby postupy, které popisuji byly ověřeny (nejlépe samozřejmě mnou), ale nemohu ručit za to, když se někdo při instalaci překlepne, nebo bude zrovna tím smolařem, který bude mít se svým hardwarem problém, který se u mne nevyskytl. Děkuji za pochopení …

Instalaci se Vám budu snažit přiblížit jak písemně, tak i obrazově. Protože předpokládám, že by se seriál mohl hodit i začátečníkům, tak obrázků občas bude opravdu dost. Aby nedošlo k nějakým omylům, tak rovnou hlásím: V seriálu instalujeme nejnovější (BETA) verzi Linuxu Mint 19 a to s výchozím prostředím LM – Cinnamonem. Jedná se pochopitelně o 64-bitovou verzi.

Jsem také limitován svým hardwarem, takže možnosti pro jiný hw se mohu pokusit popsat, ale vzhledem k tomu, že jsem je nemohl vyzkoušet, tak nemám 100% potvrzení funkčnosti (UEFI apod.)

 

 

Děkuji za pochopení a doufám, že mne nebudete kamenovat.

Záložka pro permanentní odkaz.

13 reakcí na Instalace Linux Mint – 01

 1. Radar říká:

  Hm, super. Takže bude řeč pochopitelně o 64bit verzi, ale bohužel pouze na zařízení s BIOS, které už dneska nikoho kdo to myslí vážně nezajímá. Prosimvás, jestli chcete o něčem psát elaboráty, tak na to za prvé musíte být vybaven hardwareově, poplatně 21. století (UEFI je prostě samozřejmost) a pak znalostně, jinak to bude buď blábol, nebo stokrát vymlácená sláma. Nehledě na to, že nemůžete ani pořádně začít, protože si neověříte (a nepopíšete jak vytvořit) funkčnost UEFI instalačního flash media …

  • Pepan říká:

   Takže podle vás je lepší nedělat a nepsat nic? Taky mě zajímá UEFI, ale
   na druhou stranu je v provozu spousta zařízení s klasickým biosem bez UEFI a to může dost lidem pomoci. Uvědomujete si že je s článkem je hodně práce a stojí to dost času narozdíl od vašich 4 řádků kritiky.

  • Tomáš říká:

   Proč by počítač s BIOSem vybavený např. čtyřjádrovým procesorem měl být vykopávkou, která nikoho nezajímá? Není přeci povinnost mít nejnovější procesor a kvůli tomu měnit základní desku.
   Ale jestli to myslíte vážně, tak se vzchopte a napište článek o instalaci na UEFI sám. Co Vám brání? Leda to, že se na to necítíte. Ale na kritiku zjevně ano, to jste docela silák.

 2. Pingback:Instalace Linux Mint – 02 – Linux Mint CZ&SK

 3. Radar říká:

  @ Pepan a Tomáš – Linuxové distro tipu Mint (založeno na Ubuntu či Debian zejména), disponuje tak naprosto BLBUVZDORNÝM způsobem instalace, že k tomu NIKDO žádný manual nepotřebuje a pokud ano, tak si to prostě musí nechat nainstalovat od někoho kdo to už alespoň jednou viděl, nebo si na Google vybrat některý z milionů manuálů, který už na toto téma existuje. Není třeba mlátit prázdnou slámu. Uvědomuji si samozřejmě že s článkem je hodně práce Pepane, proto nechápu, proč má někdo zapotřebí mrhat časem, když k tomu ani není vybaven a úplně stejných manuálů (nic jiného na tom už nevymyslíte) jsou po netu, jak jsem psal miliony. Co mi brání Tome? To, co jsem uvedl výše. Je to prostě zbytečnost. Ale … když už, musí se začínat od začátku, tedy od výroby instalačního media, bootovatelného na strojích s UEFI a tady je to, v Linuxu, nepoměrně složitější než na Windows. Mezitím co tam na to mají jediný, dokonalý nástroj s názvem Rufus, tak pro Linux nic podobného neexistuje (néé, Unetbootin a jeho deriváty mi fakt nedoporučujte, ten je úplně o ničem) a přichází na řadu Terminal … a tady je prostor prio to, vytvořit něco užitečného, něco, co má narozdíl od „návodu“ na instalaci Mint smysl … ale samozřejmě máme demokracii, každý si může mlátit prázdnou slámu a vynalézat kolo jak se mu zlíbí, byl to jenom názor 🙂

  • Tomáš říká:

   Škoda, no každopádně na základě Tvých podnětných komentářů uvažuji, že již nebudu po tomto „zbytečném“ seriálu pokračovat v publikování článků zde na webu.
   Já totiž nejsem ani vysokoškolsky studovaný IT specialista, ani vývojář Linuxu nebo jiných systémů. A chtěl jsem jen poradit začátečníkům a ukázat jim instalaci nejaktuálnějšího Mintu, aby nebyli zaskočeni starým návodem s neaktuálními obrázky apod.
   Snažím se prostě psát o tom, co si myslím, že umím nebo s čím jsem se setkal. To jsem také vždy považoval za skutečný přínos tohoto (nejen) webu. Pomoc s tím, s čím jsem se setkal.
   Pokud řešíš UEFI a připravuješ instalačku apod. , tak to nepovažuj za zbytečné, ale pomoc ostatním tím, že uděláš článek a pár screenshotů. Jednou se Ti ta pomoc vrátí.
   Přeji Ti krásný den.

  • lombardo1981 říká:

   Ja by som v prípade Unetbootin neodporúčala ani vstúpiť na ich webovú stránku, nieto ho ešte použiť na vytvorenie bootovateľného USB. Veď on má také problémy s niektorými distribúciami…

   Ani Rufus, z mojich skúseností, nie je taký dokonalý. S Etcher mám lepšie skúsenosti.

   A keď už sme pri Etcher, tak práve tento program, spolu s SUSE Studio ImageWriter , odporúčam na vytváranie Live USB linuxových distribúcií. Ich použitie s LM nemám vyskúšané, ale s Archom a Antergosom už áno.

   Žeby námet na tvoj článok? LM a UEFI booting, porovnanie Etcher a SUSE Studio ImageWriter.

   • Livan říká:

    SUSE Studio ImageWriter mám na LM a nielen tam odskúšané a funguje i pre UEFI inštaláciu. Jedine čo musí byť splnené, je to, že ISO súbor musí byť hybridný, čo však väčšina mainstreamových distribúcií spĺňa.

    • lombardo1981 říká:

     Díky za doplnenie. Práve kvôli tomu UEFI som tie dva programy spomínala. Že to nie je až také tragické.

 4. Radar říká:

  … a díl druhý prostě jenom potvrdil to, co jsem predikoval … jenom tady na foru najdete totéž, jen napsáno jinými slovy X krát. Že někdo neumí hledat, to je jiný problém.

  • Pepan říká:

   Radare, že vás to baví kritizovat práci druhých. Tak článek nečtěte, čtěte forum, nebo lépe napište článek který na foru, nebo na internetu není. Berte jako fakt, že autor má doma počítač a podle něho píše své zkušenosti ve snaze poradit jiným. To že vy rady nepotřebujete, nebo si je umíte najít na anglických forech neznamená že to umí každý. Místo aby jste byl rád že po kdysi opravdu skvělých Satapouchových příspěvkcích na tomto webu chce někdo po delší době tyto stránky oživit tak dokážete jenom člověka který tomu věnuje čas otrávit.
   Bohužel nejste sám, v poslední době je takových kritiků všude hodně a tak autorů ubývá…

 5. juhele říká:

  @ Pepan a Tomáš – Linuxové distro tipu Mint (založeno na Ubuntu či Debian zejména), disponuje tak naprosto BLBUVZDORNÝM způsobem instalace ….

  HA ha, s chutí jsem se zasmál, a se slzou v oku vzpomenul na ty vzteklouny v diskuzi, kteří si při instalaci „vedle windows“ práve ty widle smázly a pak nastala trapná chvíle ticha … 🙂

  • Livan říká:

   Rozhodne súhlasím s tým, že inštalácia LM nie je úplne blbuvzdorná, nejaké minimálne skúsenosti s tým človek musí mať. Ja osobne som viacerým ľuďom pomáhal nainštalovať LM po tom, čo sa o to sami neúspešne pokúsili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.