Scribus – Seznámení – 2. díl

Od předchozího dílu seriálu o Scribusu už pár dní uplynulo, instalace se doufám povedla, a tak se s tímto zajímavým programem pro sazbu dokumentů můžeme lehce seznámit.

Ukázky jsou z verze scribus-trunk, zásadnější rozdíly oproti starším verzím by se objevit neměly, případně se na ně pokusím upozornit.

Pokud instalace proběhla zdárně, přivítá nás po spuštění následující dialogové okno:

Přes dialog můžeme rovnou vytvořit nový dokument se zadaným nastavením, případně použít šablonu, nebo otevřít existující soubory. K přesnějšímu nastavení tisku se ještě dostaneme někdy příště, volby ale mluví dostatečně jasně. Pro naše zkoušení můžeme beze změn nastavení potvrdit.

Nastavení

Dokument je sice připraven k práci, ale na poprvé by se hodilo ještě provést několik změn v nastavení. Obecně je nastavení docela přímočaré, zmíním jen několik zajímavých možností. Otevřeme si okno Nastavení:

První věc, která by mohla někoho zaskočit jsou „neviditelné“ ikony. Pro uživatele tmavších témat není nový set ikon optimalizován a práce pak není zrovna příjemná:

V nastavení si můžeme ikony změnit na starší, pestrobarevnější, verzi (1.5.0). Nové ikony vypadají lépe, ale jen pokud je vůbec vidíme. Obecně vzhled do systému docela zapadá a čeština je „téměř“ všude.

Pro rychlejší práci rozhodně doporučuji prozkoumat záložku s klávesovými zkratkami, které jsou definovatelné na spoustu věcí. Běžné zkratky nepřekvapí a jiné si jistě zvládně každý zjistit/nastavit sám.

Pro paranoidní uživatele je velmi užitečné podrobné nastavení ukládání. Osobně se mi automaticky zálohují i dočasné zálohy z Libre Office na Nextcloud server, takže oceňuji možnost zachovávat určitý počet záloh a hlavně průběžné ukládání:

Zálohy jsem ale musel použil pouze jednou, když se mi nedařilo vrátit do správného místa v historii (Scribus v tomto umí někdy potrápit).  I při použití denních verzí mi program nijak nepadá.

Možná jste si všimli, že v úvodním dialogovém okně byl výběr formátu stránky docela chudý. Jedná se o typické chování Scribusu — ukázat jen několik základních možností a zbylé je možné přidat v nastavení. Obdobné chování si ukážeme i u barev. Většina standardních formátů je v menu již obsažena a stačí je aktivovat. Méně obvyklé (jako třeba ořezové formáty SRA) není těžké v nastavení přidat ručně.

Užitečnou funkcí při práci s textem je nadefinování vlastních textových zkratek a předložek. Tuto možnost bych ocenil i při práci v Libre Office Writeru. Text (i obrázky) si ale necháme na zvláštní část.

Pracovní prostředí

Pro samotnou práci se nám budou hodit různá pomocná okna. Jejich (ne)zobrazení lze zvolit z horní nabídky Okna. Jako u jiných programů je lze zasadit do bočních lišt, bohužel však ne všechna.

Ta která se nachází v nabídce Okna, by takto fugovat měla. Je ale sposta dalších, která fungují jen jako běžné dialogové okno. Ty na druhou stranu fungují lépe na jiném monitoru.

Uživatelům starší verze ušetřím marné hledání okna Text properties, protože jej najít ani nemohou. Bylo odděleno z okna Vlastnosti až v současné verzi.

Práce s okny funguje očekávatelně. Okna lze skládat nad sebe, nebo přepínat mezi několika kartami přepínači pod panelem. Občas se ale po načtení programu okna lehce pomátnou — dialogová okna se nezobrazují korektně, nebo nelze celé okno aplikace maximalizovat. Stačí ale okna vytáhnout z bočního panelu a vložit znovu.

Samotnou práci s dokumentem si už raději necháme na příště.

Přeji všem pěkné květnové dny!

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: František Lachman

programátor, student FI MU, fotograf amatér, skaut a lezec || https://gitlab.com/lachmanfrantisek || python | docker | linux  

2 reakce na Scribus – Seznámení – 2. díl

  1. Tom říká:

    Parádní seriál a těším se na pokračování. Jeden dotaz. Jak na jednom řádku zarovnat část vpravo a část vlevo? Např. na jídelním lístku je položka zarovnaná na začátku řádku a cena na konci. Tabulátory ani mezery rozhodně nejsou dobrým řešením (změna velikosti nebo typu písma) a tabulku nevím jestli je k tomu účelu možné použít popř. jak. Děkuji za radu.