Pinta & Broučci

pin1Tak jsem se nedávno opět setkal s Broučky a Hillary, no ti rošťáci stále na něco přijdou:

tnc15_1„Poslyš generále, mluvili jsme se nedávno s týpkem, se kterým jste prý spolu studovali teologii, a že jste tam získali i nějaký titul..? Třeba jako Mgr. et Mgr. et Bc. Marian Vylulaný, DiS, MBA, atd.“
„Ano, Broučci, ale o tituly nám tenkrát nešlo, ale hlavně o tu odbornou kvalifikaci: Inženýr, evangelista, šéf zpravodajství – práce jako práce. Začínáš u rozvědky, následně u kontrarozvědky, pak jiné zpravodajství a tak pořád dokola. Teď právě dělám „PR v IT“ – Linux Mint Cz&Sk – v „hvězdném Satapouchově týmu…“

Johnny Broke pokýval hlavou, pohladil si krovky a povídá: „Generále, dnes je taková doba, že každý, kdo se chce zviditelnit, musí mít aspoň dva tituly před, a jeden titul za jménem, tedy příjmením.“
„Je to tak“, dodal Jim Pütlick – „u nás v Lídlu pracuje u pokladny chlapík, doktor přírodních věd, má magisterský titul ze sociálního inženýrství, učí se arabsky, a po večerech si ještě dělá kandidátskou práci…“
pin2„Měl bych nápad, generále“ ozval se Johnny Broke, „co by´s řekl takovému čestnému doktorátu z teologie, my bychom tě navrhli…?“
„To je dobrý nápad“, povídá Jim Pütlick, „uděláme si spolu jako neziskovka výlet na Floridu, tam si normálně ten čestný doktorát koupíš; za těch mizerných 150$ ti to snad stojí?“
„A přijedeš jako VIP osoba, kněz-nekněz; budeš v TV, a můžeš kandidovat i na prezidenta“, doplnil Johnny Broke.
„To by mi tak ještě scházelo“, povídám, „co když se mě nějaký novinář bude vyptávat na rozdíly mezi Biblí a Koránem?
Bibli jsem studoval řadu let, ale Islám a Korán – snad jen dva roky. Abych pak nedopadl jako „BIOMASA“?
„Pošleš každého novináře do háje, co si to vůbec dovolují, póvl“, vyjel Jim Pütlick, „a ať nám řekne, kdo ho za to platí“!
„To my si stejně rychle zjistíme“, poznamenala Hillary.
„A bude po ptákách“, ukončil debatu Johnny Broke.

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

pin3Jelikož jsem ale neprojevil dostatečný zájem být samozvaným čestným doktorem teologie, nemohu nevzpomenout na dobu, kdy jsem se volky nevolky stal samozvaným grafikem. To jednou za mnou přišel pastor z místního církevního sboru, a povídá, jestli bych mohl dělat a redigovat náboženský časopis pro mládež.
„Zkusme grafické studio, oni se tím živí,“ povídám.
„Je to pravda, ale my se tam nedoplatíme; ty navíc jako tajemník sboru ovládáš problematiku i práci s mládeží, a hlavně, v Bibli se vyznáš,“ namítl, „a proslýchá se, že pokud jde o DTP, jsi prý „General purpose„. ( česky asi: použitelný na všechno – všeho schopný.“)

pin4Nedal se odbýt a přemluvil mě; měl jsem tenkrát Windows 3.11 a textový procesor Lotus AmiPro, na obrázky Photostyler a slabší počítač, – a zas až tak moc purpose jsem nebyl. Ale nejen chybami, ale především prací se člověk učí, tak nakonec z toho byl celý ročník ČB časopisu – a měl úspěch. Opět jsem se něco naučil, co se mi pak později hodilo, takže OK. Napsal jsem o tom v roce 2014 i seriál „Barevný svět“.

pin5Naše čtenáře ovšem bude zajímat, zdali by se něco podobného dalo dělat i v Linuxu, protože „čo bolo, to bolo – ale terazky už som – (jak mi říkají Broučci) – generál„.

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

pin6V Linuxu se dá dělat skoro vše, máme zde i DTP programy, ale protože papírové časopisy se amatérsky už tak moc nedělají, jelikož jsou drahé, stále se dá požadovaná téma zpracovat jako webová stránka.

Podrobněji jsem se touto tematikou zabýval už před léty ve svých miniseriálech – „…snadno, rychle a vesele„, a „Barevný svět“, což by pro běžnou informovanost mohlo stále stačit. Nebo Spisovatelem snadno, rychle a vesele – kde jsem už vyhledával další talenty…

Dnes ale nebudeme nabízet jak dělat časopis, ale připomeneme si něco z grafiky; současně dodávám, že na podobnou činnost není jen Scribus nebo GIMP, ale i jednodušší a rychlejší varianta s názvem

 

Pinta

První článek o Pintě jsem u nás publikoval před více než třemi lety, proto si o ní povíme znovu.
Bude to pro všechny, kteří rádi fotografují, a vůbec rádi si hrají s obrázky. Těm zkušenějším neujde, že se trochu podobá na zjednodušený Photoshop, který se ovšem na naší platformě nedá použít přímo. Máme tu ovšem GIMP, dokonce přizpůsobený vzhledu Photoshopu, což je ale větší kalibr a my nechceme střílet na vrabce s dělem.
Velmi často se podaří udělat snímek, který nemá v dokonalé harmonii vyvážení bílé, kontrast, jas a barevné odstíny. Ti, co používají kompakty nebo jen mobily, o tom ví svoje, prostě dokonalé to bývá málokdy, i se zaostřením při slabém světle nebude výsledek ideální. Běžný „fotograf“ to nesleduje, ale kdo už je s (foto)grafikou spřízněn, vidí hned po expozici spoustu nedostatků. V prostředí Windows jsou na globální korekce obrazu různé editory, resp. král editorů Photoshop. Linuxáci mají v repozitářích na výběr z několika programů; já nejraději používám Pintu. Pinta je multifunkční, dá se proto používat jak ve Windows, Mac OS X i BSD. Vedle jiných, někdy lepších, jindy horších grafických editorů, má svůj nárok na to, aby byla „na bedně“.

 

pin7

 

Pinta je rychlá, má jednoduché ovládání, dá se s ní vylepšit hodně snímků v krátkém čase. Disponuje slušnou řadou efektů – namátkou uvedu zaostření, rozmazání a odstranění/přidání šumu. Rovněž není problém změnit velikost obrázku nebo plátna, vše funguje bez problémů. Velké obrázky se dají snadno oříznout, což používám když udělám screenshoty v MATE přes Print Screen, a pak si je v Pintě „vykuchám“. Schopnost pracovat s obrázky ve vrstvách zvyšuje její užitnou hodnotu. Nemá svůj vlastní grafický formát, ale podporuje ukládání obrázků až v 7 rastrových formátech, pro běžnou praxi stačí „png“ a „jpeg“, kde je možno nastavit stupeň komprese (standardně je 85%).

Uživatel se rychle zorientuje, navíc je Pinta pěkně přeložená do češtiny a neskrývá v sobě žádná větší úskalí. Nicméně tak jako každý program má svoje zvláštnosti, sem-tam něco nefunguje, ale pokud si práci průběžně ukládáme, tak není důvod k panice.

V Terminálu se instaluje příkazem:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install pinta

 

Pinta se nachází v našem repozitáři v sekci Grafika – jedná se o starší verzi 1.3

Pokud chcete nejnovější verzi, http://www.pinta-project.com/releases/1-6

nebo nejprve přidat repozitář:

Příkaz terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:pinta-maintainers/pinta-stable

 

Poté aktualizovat databázi softwaru:

Příkaz terminálu:
udo apt-get update

 

A nakonec nainstalovat nejnovější verzi:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install pinta

 

Následně se vám ikona pro spuštění programu zobrazí v Menu > Grafika > Pinta.

Stránky projektu jsou na http://www.pinta-project.com/releases/1-6

Dá se doporučit, aby si uživatel ověřil, zda si nainstaloval nejnovější verzi (momentálně asi 1.6), vývoj aplikace stále pokračuje, není proto vyloučeno, že se mezitím už pokrok nezastavil…

 

pin8

 

Obrázky pro publikování i archiv jsou stále potřebné, proč je ale nevylepšit, když to potřebují ? Určitě si tento příjemný editor najde nebo už dávno našel svoje příznivce i mezi uživateli Mintu.

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na Pinta & Broučci

  1. Pepa říká:

    Pinta je postavená na Mono – zbytečné technologii, vyvinuté a tlačené Microsoftem. Do budoucna hrozí patentové vydírání.

    Pinta podle mého názoru krok do slepé uličky. Pro základní úpravy fotek je možné použít např. editor v prohlížeči gThumb. Tomu, kdo se chce naučit více, se vyplatí investovat trochu času a naučit se pracovat s GIMPem.

  2. Bedňa říká:

    Mono hoci je od MS, stále je to slobodný softvér a skôr ako softvérové patenty (v EU inak neplatné) tu hrozí svojvôľa firmy, že ho ďalej nebude podporovať, to nijak nebráni hocikomu projekt ďalej vyvíjať. Inak to Mono je aj celkom slušne prevedené, tá jednoduchosť chýba aj QT a podobne.

    Hoci sám používam najčastejšie Gimp, sám si hovorím, že by som presedlal na niečo viac user friendly.