MultiBoot USB

mbuMultiboot znamená, že lze pomocí sofistikovaného nástroje zvolit z více operačních systémů na USB flash disku takový, který má být načten při zavádění systému.

Jedním z takových nástrojů pro flash disky je Multiboot USB, který umožňuje spuštění více ISO souborů z jednoho zařízení. Soubory ISO lze zkopírovat do zařízení a zavádět přímo bez jejich dalšího rozbalení.

Multiboot USB flash disk má řadu zajímavých vlastností, zde jsou některé z nich:

1. Multiplatformní
Bez ohledu na to, zda budete pracovat v systému Linux nebo Windows, bude MultiBootUSB fungovat stejným způsobem. Bootovatelný USB vytvořený v systému Linux by měl fungovat i ve Windows a naopak. To výrazně snižuje dobu vývoje, neboť základní kód je stejný pro Windows i pro Linux. MultiBootUSB je navržen tak, aby byl od základu samostatný. Což v podstatě znamená, že všechny potřebné soubory a binární spustitelné soubory jsou zahrnuty do jednoho spustitelného souboru. Ten stačí jen stáhnout a dvojitým kliknutím na spustitelný soubor se nastartuje MultiBootUSB.

2. Open Source
MultiBootUSB je šířen pod General Public Licence (GPL). Kdokoliv jej může používat, upravovat a distribuovat, pokud si to přeje. Je také vytvořen s využitím nejlepšího otevřeného softwaru na světě. Ať už je to Python, SYSLINUX nebo 7zip.

3. Zdarma
MultiBootUSB bude vždy zdarma, bezpodmínečně.

4. Linuxové distribuce
MultiBootUSB podporuje mnoho distribucí a jejich počet stále narůstá. Neexistuje žádné přednastavené distro ani konkrétní soubory zahrnuté do MultiBootUSB. Konfigurační soubory jsou během instalace modifikovány dynamicky, takže uživatel získává všechny dostupné možnosti pro své výchozí distro.
MultiBootUSB má binární závislost na konečném spustitelném souboru, což znamená, že můžete spustit samostatnou verzi v každém distru.

5. Syslinux
SYSLINUX se používá jako výchozí zavaděč pro bootovatelné USB. Výběr zavaděče je pečlivý, protože mnoho distribucí používá isolinux nebo syslinux v obrazech ISO. MultiBootUSB se syslinuxem má přispět ke snížení nekompatibility a k přesné instalaci. Také to umožňuje snadno konfigurovat, aktualizovat a upravovat distro a konkrétní konfigurační soubory.

 

mbu1

mbu2 mbu3

 

Instalace MultiBootUSB v Linux Mintu

Není nijak složitá, stačí si stáhnout potřebný .deb balíček z tohoto odkazu a ten následně „klikacím“ způsobem nainstalovat.

Program nemá ani českou ani slovenskou lokalizaci. Ovládání je však poměrně intuitivní, tudíž to není až taková závada.

Domovskou stránku projektu najdete na http://multibootusb.org.

Přeji vám příjemnou zábavu při přeskakování mezi různými linuxovými distribucemi. 🙂

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

7 reakcí na MultiBoot USB

 1. Pepan říká:

  Díky za tip určitě vyzkouším. Vytvoříl jsem si flash disk se spoustou potřebných věcí včetně věcí podporujících opravu Win. Opravdu početný seznam nejenom dister jejichž stažení je přímo podporované tímto skvělým sw: http://www.sarducd.it/

 2. skrob říká:

  Tak to je parádička, naprosto spolehlivé a funkční. Výborný tip.

 3. skrob říká:

  Jenom bych si rád ujasnil nastavení velikosti oddílu, který má asi iso zaujmout při přepisu, část před step. ?

 4. skrob říká:

  step 3

 5. Thelv říká:

  Stránka http://multibootusb.org. neexistuje. Správný odkaz na domovskou stránku je https://sourceforge.net/projects/multibootusb/

 6. Michal Dvorský říká:

  Bohužel od 19.12.2008, mi multibootusb pro windows nefunguje, nefunguje ani yumi, xboot. Kéž by to bylo jen základní deskou …

 7. Michal Dvorský říká:

  Multibootusb funguje musel jsem Flash disk opravit v diskpart.exe /select disk/clean/create partition primary/format fs=fat32/
  Ctěl bych se zeptat mohu-li do flash s obrazy, nahrávat další soubory (vytvářet adresáře)