VPN nástroj Fruho

fru1Chcete si nastavit VPN připojení na svém počítači s Linux Mintem? Jste frustrovaní a nevíte, jak na to? Tak to dnes popisovaný program může být tou správnou volbou pro vás. Jak je přívětivý, tak má i přívětivý název – Fruho.

Fruho je lehký správce VPN pro Linux. Jeho vývojáři se mohou pochlubit tím, že nevyžaduje žádnou konfiguraci navíc. Cílem tohoto programu je, aby připojení k různým poskytovatelům VPN bylo co nejsnadnější. Je postaven na OpenVPN a ve výchozím nastavení využívá různých šifrovacích standardů (256-bit AES a 2048-bit RSA).

Jedním z plusů je, že při připojování jsou přístupové klíče generovány místně, bez žádné komunikace se vzdálenými servery. Další plusem je pak je silné GUI rozhraní. (a to má ještě i slušného klienta).

Jak si aplikaci nainstalovat v Linux Mintu a jak to asi funguje? Pojďme to zjistit!

 

Instalace v Linux Mintu

Pro instalaci vývojáři vytvořili .deb balíčky, takže samotná instalace není nijak náročná. Neexistují žádné repozitáře, čili pokud budete chtít mít aktuální verzi, musíte častěji navštěvovat domovskou stránku projektu a opětovným stahováním program aktualizovat.

Zatím poslední verzí, vydanou cca před 14 dny, je Fruho 0.0.23. K dispozici jsou .deb balíčky podle architektur:

Podle své architektury si stáhněte potřebný balíček a „klikacím“ způsobem jej nainstalujte. Pokud vám pochybí nějaká závislost, zadejte v terminálu příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install -f

 

Proč to používat?

Nastavení VPN na počítačích (bez ohledu na operačním systém) je zdlouhavé a složité. To je to, co se Fruho pokouší řešit – nedostatek uživatelské přívětivosti při nastavování VPN v Linuxu.

Po spuštění této aplikace se vám prezentuje mnoho možností od poskytovatelů komerčních VPN. Tito poskytovatelé jsou SecurityKISS, VpnBook, Mullvad, HideIpVPN, CactusVPN, VyprVPN, ibVPN, AirVPN a CyberGhost VPN.

 

fru2 fru3

 

GUI u Fruho je v tomto ohledu velmi přímočaré. Když hledáte připojení k některé z těchto služeb, je vše co potřebujete jen zadání uživatelského jména a hesla, které jste obdrželi při zakoupení dané služby.

Navíc s Fruho je velmi jednoduché připojení k polo-hostované virtuální privátní síti (jako je OpenVPN apod.). Není to opravdu nic složitého. Vše, co budete muset udělat je zkopírovat váš klientský .ovpn soubor klepnutím na From file, najít soubor a potom klepnout na tlačítko Import configuration. Po tom se Fruho automaticky připojí a máte hotovo.

Celkově lze říci, že Fruho je jednoduchý nástroj na připojování k poskytovatelům VPN. Dokonce padají i bariéry, kvůli nímž byly tyto služby pro uživatele Linuxu víceméně zapovězené. Opravdu je potěšitelné vidět program bez přílišných ozdůbek – něco, co dělá sice jen jednu věc, ale dělá jí dobře.

Ve Fruho nenajdete další zbytečné funce, a to je právě ono. Není třeba se obávat o své soukromí, stačí stáhnout, nainstalovat a připojit se.

Není to perfektní program, zdaleka ne. Uživatelské rozhraní je někdy neohrabané a vývojáři dosud vytvořili jen balíčky pro DEB a RPM tábory. Ale jak vyplývá z výše uvedeného; těžko najdete jednodušší použitelný program pro interakci s VPN pro Linux.

Jste uživatelem VPN? Jaké služby používáte? Povězte nám v komentářích.

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

7 reakcí na VPN nástroj Fruho

 1. hostasta říká:

  nebylo by špatné mít jednoduché VPN, bohužel v 17.3 Cinamon mi nejde .deb pro architekturu amd64 nainstalovat 🙁

  • Satapouch říká:

   A co to při instalaci píše?

   • Mac říká:

    Mě to taky nešlo,ale přes terminal to v cinnamonu funguje
    wget -O fruho.deb https://github.com/fruho/fruhoapp/releases/download/fruho-0.0.21/fruho_0.0.21_amd64.deb

    sudo dpkg -i fruho.deb

    • mibo říká:

     Důvodem je, že posinst script obsahuje „/usr/local/bin/fruho.bin –generate-keys“ a pokud se instalace spustí přes sudo dpkg … tak v té chvíli je proměnná $HOME nastavená na toho uživatele jež spustil sudo, zatímco normálně je při instalaci na roota a tak se program nakonfiguruje do /root a pak nejde pod uživatelem spustit, dokud ten nedá také „/usr/local/bin/fruho.bin –generate-keys“. Autory z tohoto nedořešení omlouvá jen to, že je to verze 0.0.X.

  • Broukal říká:

   Nainstalovat nebol problem, problem nastal pri jeho spusteni kde hodi error Cou;d not retrieve client id. Try to reinstall the program. Please check ~.fruho/fruho log for details.
   A vypis z logu:
   2016-05-07 15:49:48 ERROR: extract-cn-from csr: /home/doma/.fruho/profile/fruho/ovpnconf/default/client.csr does not exist -code 1 -level 0 -errorstack {INNER {returnImm {ERROR: extract-cn-from csr: /home/doma/.fruho/profile/fruho/ovpnconf/default/client.csr does not exist} {}} CALL {extract-cn-from csr /home/doma/.fruho/profile/fruho/ovpnconf/default/client.csr} CALL memoize CALL memoize CALL {extract-cn-from csr /home/doma/.fruho/profile/fruho/ovpnconf/default/client.csr} CALL main} -errorcode NONE -errorinfo {ERROR: extract-cn-from csr: /home/doma/.fruho/profile/fruho/ovpnconf/default/client.csr does not exist
   while executing
   „error [log „ERROR: extract-cn-from $filetype: $crtpath does not exist“]“
   (procedure „extract-cn-from“ line 4)
   invoked from within
   „extract-cn-from csr /home/doma/.fruho/profile/fruho/ovpnconf/default/client.csr“
   („eval“ body line 1)
   invoked from within
   „eval $cmd“
   (procedure „memoize“ line 4)
   invoked from within
   „memoize“
   (procedure „extract-cn-from“ line 2)
   invoked from within
   „extract-cn-from csr [ovpndir fruho client.csr]“} -errorline 90
   2016-05-07 15:49:48 Could not retrieve client id. Try to reinstall the program.

   • mibo říká:

    No on jim ten balík tu konfiguraci totiž vytvoří pod rootem a tak je třeba před prvním spuštěním dát příkaz:
    /usr/local/bin/fruho.bin –generate-keys
    a bude to chodit.

 2. hostasta říká:

  jj … přes terminál to v Cinnamonu jde nainstalovat a startnout, Díky za radu