Freemind & Broučci…

tnc15_1Člověk je jen třtina, zmítaná ve větru, jak se údajně píše v Bibli. Bráním se tomu, ale náhody existují: Při zdravotní procházce si dávám pozor, abych se nemusel potkat s lidmi, kterým se dnes korektně říká aktivisté nebo vítači. Vzpomínám si přitom na Jana Wericha, který hlásal, že nejhorší, co může člověka potkat – je blbec. Jdu se projít, abych vyčistil hlavu a rozhýbal vše, co mě ještě drží pohromadě.

Už zdálky ale slyším volání „Generále, generále“ a je jasné, že naši broučci mají oči všude a tak počkám… Broučci dnes přiběhli v rozšířené sestavě, tentokrát s mandelinkou bramborovou, aby tak říkajíc měli mezi sebou i zástupce USA a současně se i genderově vyvážili. Důvodem k tomuto kroku bylo, aby mohli kandidovat do Evropského parlamentu a získali grant od Open Society.

„Mám dojem, že jste zase příliš in, přátelé“, povídám a snažím se jim vysvětlit, jak být užiteční doma a ne pouze parazitovat v Bruselu.

Johnny Broke se zamyslel a nakonec přišel s myšlenkou založení domobrany, protože jak bylo nedávno publikováno,  v Německu každé 4 minuty, dojde ke vloupání, znásilnění nebo ublížení na zdraví. A pachatelé jsou převážně čmoudi z Afriky. U nás to proto bude co nevidět.

Ani Jim Pütlick zásadně nebyl proti, jen měl trochu pochybnosti, zda i tuto aktivitu nám může financovat pan Soros…

„Co na to říkáš generále?“ zeptal se opatrně.

„Neměl bych obavy“, povídám, „pokud jde o zbraně, kšeft je kšeft. Padouch nebo hrdina – dodávky se zabezpečit dají. Do té doby vám půjčím pár svých menších bouchaček, abyste měli na základní výcvik.“

Do debaty se zapojila i mandelinka Hillary: „Mám jisté kontakty v Pentagonu i pár kamarádů v Saúdské Arábii, nebude to problém“.

No tak vidíte Broučci, když se chce, všechno jde – A DOMOBRANA BUDE!

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

O naši bezpečnost je tedy předběžně postarané, viry ani jiné sabotáže v Linuxu neřešíme, podíváme se proto na jednu zajímavost:

Freemind – tvorba myšlenkových map

fr1Freemind usnadní práci programátorům při tvorbě algoritmů, ale najde i jiné uplatnění. Nebude na škodu použít jej při tvorbě podnikové či jiné prezentace. Přece jenom není nad přehledné myšlenkové schéma.

Freemind se nachází v oficiálním repositáři Mintu, proto instalujeme buď ze Správce softwaru, dále v Synapticu vyhledáním příslušného balíčku nebo jednoduše v Terminálu:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install freemind

 

Program Freemind rozhodně není žádný trhák, neznám ani mnoho lidí, kteří by si v myšlenkách chtěli najednou dělat pořádek. Rozhodně však najde uplatnění tam, kde určitý logický myšlenkový postup má sdílet víc lidí. Protože není dost dobře možné přinášet stále nové, často i zbytečné nebo nefungující programy, a jitřit tím naše čtenáře, lepší cesta je zopakovat si něco z dřívějška, co snad neprávem už upadlo v zapomnění. Tímto chci připomenout, že předcházející článek o tomto programu vyšel u nás už v lednu 2015.

Uživatele jistě potěší, že Freemind má dobrý překlad do češtiny, ostatní jazyky jsem nezkoumal. Svým vzhledem připomíná dřívější jednoduché vektorové editory, nicméně ani způsob práce není složitý. Pro ty, co umí anglicky a chtějí se podrobně věnovat tvorbě myšlenkových map, je k dispozici manuál v pdf formátu, kde jsou potřebné podrobnosti. Celá práce je ale zdokumentovaná v prostředí Windows XP a popisuje se tam proto starší verze. Nicméně jako pomůcka „s ručením omezeným“ se to může hodit…

Několik obrázků – vzorů myšlenkových map – pomůžou možná víc, než sáhodlouhé povídání a nastartují inspiraci.

 

fr2

 

…a ještě něco jiného:

fr3

a ještě jeden:

fr4

Sancta simplicita – jednoduché jak facka. A myšlenkovou mapu, se kterou bychom se v kreslicím programu trápili, máme zde za pár minut…

To by tak na úvod stačilo, a teď se podíváme, co se nám na monitoru ukáže, když si Freemind spustíme:

fr5

fr6

I tohle se snad dá udělat, ale obávám se, že bez delší praxe to asi jen tak nepůjde…

Co dodat na závěr – vyzkoušejte si Freemind – může vám pomoci  udělat si pořádek v myšlenkách a potěšit se z vykonaného díla!

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Freemind & Broučci…

  1. Divinek říká:

    Vtipné a trefné – jako vždy (nyní nemyslím freemind – ani já netuším, za jakých okolností bych si měl dělat myšlenkový pořádek (ale časem se může hodit 🙂 )).
    Domobranu (a vůbec všechny ozbrojené hrající se panáčky) taktéž schvaluji, ale vzhledem k intelektu výše zmíněných a nebezpečí vyplývajícího z manipulace s nebezpečnými předměty, tak snad někde v historických filmech nebo na jiné planetě nejlépe v jiné planetární soustavě. Jo, a zapomínat na Wericha by taky nebylo rozumné…