Linux Mint 18 bude založen na Ubuntu 16.04 LTS, nabídne lepší podporu hardwaru

1013__100x100_linux-mint-15Vedoucí projektu Linux Mint Clement Lefebvre 6. května 2016 anoncoval přehled změn (je jich celá řada), které nás čekají v nadcházejícím vydání operačního systému Linux Mint 18 Sarah.

Hlavním „lákadlem“, na které jsme všichni zvědaví a z kterého jsme až dosud neviděli nic konkrétního (jen drobné prvky u nadpisů oken a tlačítek) je nový vzhled Linux Mintu. Dosud se vývojáři Linux Mintu stále rozhodovali o jeho konečném názvu a také o tom, na jakém motivu by měl být nový vzhled založen. Výsledek je takový: Nový motiv pro Linux Mint 18 se nazývá Mint-Y a má plochý design.

„Mluvili jsme o novém tématu a všimli jsme si dvou věcí: Tou první je, že někteří z vás byli velmi nadšení. Tou druhou je, že někteří z vás mají strach ze změn, které budou zavedeny. Myslím ale, že mám dobré zprávy pro všechny.“ říká Clement Lefebvre. „Rozhodli jsme se nastoupit nový trend a skočit rovnou, jak se říká, do rozjetého vlaku s novým zploštělým motivem s názvem Mint-Y, založeném na velmi populárních motivech Arc a Moka.“

Tento motiv však nebude výchozím pro Linux Mint 18, nadále bude použit starý motiv Mint-X. Budete-li chtít Mint-Y používat, budete si ho muset nastavit.

 

sarah1 sarah2

Na obrázcích vidíte nový motiv Mint-Y v pracovním prostředí Cinnamon

Nyní se podívejme, co bude ukryto pod kapotou Linux Mintu 18 Sarah, který bude vycházet z nedávno vydaného operačního systému Ubuntu 16.04 LTS (Xenial Xerus), postaveném na dlouhodobé podporovaném linuxovém kernelu větve 4.4. Dále dojde i na aktualizaci grafiky pro Linux Mint 18.

„Základní balík pro Linux Mint 18 je Ubuntu 16.04, což je nedávno vydané Ubuntu s čerstvě synchronizovanými repozitáři Debianu,“ říká Clement Lefebvre. „Tato nová základna nám dává hodně aktualizovaného softwaru, nové systémové a hardwarových položky, novější verzi X.Org a novější jádro a ovladače.“

 

Podpora dalších hardwarových zařízení a komponent

Výsledkem vývoje má být kompletní operační systém Linux Mint 18 na základě Ubuntu 16.04 LTS, které obsahuje velké množství aktualizovaných technologií, a také podporu více hardwarových zařízení a komponent. Nový operační systém by měl fungovat mnohem lépe zejména na systémech, kde Linux Mint 17 nefungoval až tak úplně správně.

Pro tuto chvíli Clement Lefebvre potvrdil podporu Nvidia Optimus pomocí out-of-the-box, což poskytne uživatelům plnou 3D akceleraci a také šikovný applet, se kterým půjde snadno přepínat mezi specializovanou a integrovanou grafickou kartou. Také se podařilo úspěšně nainstalovat Linux Mint 18 na Pro notebook Apple MacBook.

Zatím probíhá vývoj Linux Mintu 18 „Sarah“ podle plánu. Beta verze bude vydána na začátku června, a tím se spustí rychlé veřejné beta testování. Finální verze Linux Mintu 18 pak vyjde v nadcházejících měsících, s největší pravděpodobností v červenci nebo počátkem srpna, avšak zatím nebylo stanoveno přesné datum.

Myslím, že je na co se těšit!

Zdroj: https://blog.linuxmint.com?p=3026

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

10 reakcí na Linux Mint 18 bude založen na Ubuntu 16.04 LTS, nabídne lepší podporu hardwaru

 1. skrob říká:

  No dost mi to Ubuntu připomíná, mint-x je originálnější.

 2. Abby říká:

  Zajímalo by mne, v jaké verzi bude KDE a jak bude probíhat aktualizace, zvláště když mám nainstalované jádro 4.5.x. Nechce se mi instalovat načisto a všechno nastavovat znovu.

  • Hovoří CML říká:

   Já jsem si KDE také oblíbil a mám pocit, že ve všech linuxových distribucích vypadá tak nějak stejně.
   Přivítal bych větší zobrazovací možnosti v menu (Kickoff) – aby se více podobal cinnamonu. Pak by to bylo ideální.
   Jinak mi KDE přijde takřka dokonalý a vychytaný systém.
   Pro zajímavost jsem zkoušel Kubuntu beta 15.10 a systémové požadavky byly děsivé. Jistě, je to beta, ale 3x větší alokace RAM a CPU mne nepotěšily.
   Snad jádro 16.04 bude vyladěné a přívětivé i pro starší desktopy.

   • Abby říká:

    Přiznám se, že i když můj notebook není nejmladší, tak stále je to i3, 4 GB RAM a 250 GB SSD, takže všechno běhá svižně 🙂 A desktop je novější, tam máme dokonce 16 GB RAM a SSD bude tak za měsíc. Každopádně KDE mi přijde nejhezčí a asi i nejlepší i když Gnome mám taky ráda. Ale je tam pár věcí, které mi hodně vadí a nepřekousnu je. A i když KDE také není dokonalé a má tu pár nedodělků nebo nelogičností (třeba já mám problém s kolečkem myši, 1. na notebooku mám myš i touchpad a než jsem přišla na to, že stačí nastavit přirozený posuv jen u myši a touchpad to převezme, tak mi to nějakou tu chvilku trvalo 😀 a 2. Chrome změnu směru kolečka nerespektuje, ale prý to je chyba přímo Chrome, nicméně ve Fedoře Gnome to fungovalo normálně. Ale celkově jsem s KDE a Mintem asi nejvíc spokojená a jak Mazlík (desktop) tak Prcek (notebook) s ním běhají skvěle 🙂
    Jen by mne zajímalo, jak to bude s tou aktualizací 🙂

 3. McKay říká:

  Hodně se těším, je to určitě pro Cinnamon velký krok vpřed. Asi nejstabilnější prostředí se kterým jsem se setkal. Je inuitivní a pro každého uživatele kreativní. Další prostředí, které se mi líbí je KDE, ale na mě asi moc přeplácané funkcemi, Unity a Cinnamon je pro mě nej. Držím palce a mnoho úspěchů.

 4. marecek01 říká:

  Beta verze je už venku http://mirrors.kernel.org/linuxmint/testing/
  Zatím není KDE takže si budu muset počkat.
  Už tam je SystemD???

 5. marp říká:

  No, zatím vypadá LM 18 se Cinnamonem 3.0.5 dobře, jen mě mrzí nedodělané ikony Mint-Y, polovina je nová, druhá polovina je z Mint-X a navíc při použití Mint-Y-Darker jsou u některých aplikací stavové ikony tmavé, takže nejdou vidět skoro (např. u Evolutionu). Snad to tedy do finální verze dají do pořádku 😉

 6. Orin říká:

  Ubuntu 16.04 LTS neinstalovat já to ze zvědavosti zkusil a je to havárka, systém je na mém pc nestabilní a na to že mam celkem dobrou konfiguraci pc, tak je šíleně pomalí,,,To ubuntu 12 je tryskáč, že by se chtěli vyrovnat win10 ? Kdo ví? Nic méně jsem max-spokojen s Mintem a osobně nehodlám tento systém měnit:-) šlape i na zabržděném asusu EeePC 🙂