Vypalování na SD kartu? Ano.

e1Je pravdou, že leckdy jsou CD a DVD média nenahraditelná, leckdy jsou naopak k vzteku a tehdy se začneme poohlížet po nějaké náhradě, např. po USB flash disku. Což ale taková SD karta? Šla by použít jako bootovatelné médium? Do nedávné doby bylo „vypalování“ na SD kartu čirým nesmyslem. Pak však byl vyvinut Etcher, vypalovací program pro SD karty, který je jednoduchý pro koncové uživatele, rozšiřitelný pro vývojáře a funguje na většině aktuálně používaných platforem (Linux, Mac i Windows).

Součástí je i validátor, který upozorní na zdánlivě bezproblémový průběh vypalování, jež ovšem následně selže při nabootování. Aplikace je byla vyvinuta pomocí JavaScriptu, HTML a node.js.

Etcher je tedy nástroj pro vytvoření bootovacího paměťového média, jmenovitě SD karty nebo třeba USB flash disku. Celý proces spočívá ve třech jednoduchých krocích.

V prvním kroku je třeba vybrat zdrojový soubor (obraz disku) ve formátu ISO, IMG nebo ZIP, dále vybrat paměťové médium pro zapisování dat a poslední krok pak zajišťuje samotné zahájení zápisu na diskové zařízení. Aplikace nabízí velmi strohé rozhraní, což je ale spíš plus. Nastavení programu je jen o třech položkách – reportování chyb, automatické odpojení disku po dokončení zápisu a validace zápisu po jeho dokončení – vše spočívá jen v zatržení dané položky.

 

e2 e3

 

Instalace Etcher v Linux Mintu

V podstatě se ani o instalaci v pravém slova smyslu nejedná. Stačí si stáhnout potřebný archiv z domovské stránky programu, rozbalit jej, ve vzniklém adresáři vyhledat spouštěcí soubor Etcher (viz obrázek dole) a na ten poklepat, načež se program otevře. Může se stát, že pro otevření budete potřebovat práva superuživatele, to se však dá napravit změnou oprávnění k souboru.

 

e4

 

Jak vidno, program je velice jednoduchý a nenáročný. Jedná se zatím o beta verzi, takže se může vyskytnout nějaká ta chybička. Přesto je to chválihodný počin.

Vyzkoušejte a sdělte nám své dojmy v komentářích.

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Jedna reakce na Vypalování na SD kartu? Ano.

 1. kamowski říká:

  dnes som si to stiahol, je to súbor Etcher-linux-x64.AppImage
  klik pravým, |Vlastnosti – Práva – Umožniť spustiť ….
  presunul som si to do adresára, ktorý mám na takéto appky /home/USER/.sw
  v xfce podľa článku: http://www.linux-mint-czech.cz/xfce-pridanie-spustaca-aplikacie-do-menu/
  som si pridal spúšťač,
  požaduje to oprávnenia administrátora, takže ako príkaz si dajte:
  gksu /home/USER/.sw/Etcher-linux-x64.AppImage
  (USER zameňte podľa seba alebo teda celú cestu k súboru)
  ikonku som vydoloval odtiaľto:
  https://github.com/resin-io/etcher/blob/master/assets/icon.png
  🙂