Bledý měsíc & Old Peoples

pn1Američtí vědci zjistili až desetkrát vyšší úmrtnost starých lidí ve srovnání s mladými. Zatímco pravděpodobnost úmrtí dnešních náctiletých je v příštích 50 letech poměrně nízká, současní šedesátníci tak světlé vyhlídky nemají. Podle studie je úmrtnost v této věkové kategorii stoprocentní. Vědci doporučují rizikového věku vůbec nedosáhnout. 😀

Vědci v roce 1975 zařadili do výzkumu dvě skupiny po 5000 účastnících. První skupinu představovali lidé staří 15 let, do druhé byli zahrnuti tehdejší 65letí. Selekce probíhala tak, aby zdravotní stav participantů co nejvíce reflektoval rozložení americké populace. Za každým účastníkem poté denně docházel pracovník a ověřoval životní funkce jedince. Zatímco do konce pokusu v listopadu 2015 zemřelo pouze 8,89 % účastníků z mladší kategorie, nevratné změny v organismu znemožňující obnovení životních funkcí postihly celých 100 % účastníků ve starší kategorii. Proč se tak děje, dosud není známo. Výzkum má dále pokračovat příštích 40 let, aby se zjistilo, proč je tomu tak.

V době digitálního věku je v prostoru tolik informací, že udělat si ucelený obrázek o dané situaci není zas tak složité. Stejně tak počet „vědeckých pracovišť“ a výzkumných ústavů. Doufejme, že lidé se naučí s postupem času informace aktivně vyhledávat, třídit a kriticky je hodnotit. Pak možná skončí nadvláda ohlupovacích praktik z televizní obrazovky a monopol na virtuální pseudo-realitu korporátních lži-medií.

O monopolu na operační systémy jsme publikovali už dost informací, aby se nad nimi hloubavý čtenář nemohl nezamyslet. I když úvodní odstavce vyznívají dílem komicky a dílem morbidně, jedná se o celkem přirozený proces. V posledních letech se ukazuje, že i softwarové produkty jisté nejmenované americké firmy začínají trpět určitou „sešlostí věkem“, jak s oblibou říkají lékaři svým starším pacientům. Takže pokud uživatel PC konstatuje, že „nejlepší OS pro jeho PC je Windows 7, tak v lidském životě to může znamenat věk okolo 40 let. Za příznivých ekonomických podmínek to může být pro W_7 i pro muže to nejlepší, co se zatím dá dosáhnout. U Mintu jsem sešlost věkem nepozoroval, alespoň v posledních dvou letech; používám však nejnovější verzi…

Příjemným zjištěním je i to, že některé aplikace se dají používat jak ve Windows, tak i v Linuxu. Dnes si povíme o jedné z nich:

 

Pale Moon browser

Pale Moon jsem si přeložil jako „bledý měsíc“, což představuje i jeho logo. Palemoon si nemusíte instalovat, pokud ho stáhnete jako archiv. Protože není extrémně velký, stačí ho rozbalit do domovského adresáře. Pak si v něm najít soubor „palemoon.bin“, z něj si udělat spouštěč třeba na plochu a je vymalováno.

Browser na stažení si najdete tady: https://software.opensuse.org/download.html?project=home%3Astevenpusser&package=palemoon

Domovská stránka je : https://www.palemoon.org.

 

pm2

 

V případě že chcete použít instalátor, tak je k dispozici balíček „palemoon_26.2.1-2_amd64.deb“, který instalujeme klasickým způsobem. K dispozici jsou i ostatní architektury.

Majitelé slabších PC jistě ocení jeho lehkost a zdánlivou jednoduchost.

Palemoon je multiplatformní prohlížeč, běhá rychle a nepadá. Tím pádem i ten, kdo chce, si jej přidá např. do Windows; k dispozici je instalátor *.exe.

 

pm3

 

 

Český ani slovenský překlad jsem nenašel, nicméně pokud jde o prohlížeč, tak na angličtinu jsme už zvykli. Dokonce ani spotřeba paměti není tak vysoká jako u Firefoxu, což jsem si ověřoval na zobrazených německých stránkách, které normálně „hodně žerou“.

Výchozí vyhledávač je DuckDuckGo, ale pokud skutečně chci něco najít, je tam i Google.

 

pm4pm5

 

U webových prohlížečů má uživatel velký výběr, nicméně každý má jinou představu a nároky na jeho používání. Rozhoduje však kvalita a rychlost.

V dnešním povídání jsme se mohli seznámit s browserem, který se poněkud liší od Vivaldiho, o kterém tu bylo pěkné pojednání a který též patří mezi moje oblíbené, zvláště po poslední verzi. Nicméně můj stroj preferuje lehčí varianty i desktopové prostředí.

Takže Mint 17.3 XFCE a Pale Moon !

Uvítáme konstruktivní a doplňující komentáře.

 

pm6

 

 

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

12 reakcí na Bledý měsíc & Old Peoples

 1. Simon Hart říká:

  Zdravím, používám Pale Moon asi rok. Jedná se o klon Firefoxu. Více na jejich domácí stránce. Má jak své doplňky tak i z Firefoxu (https://addons.palemoon.org/). To platí o Themes. Což mě se zalíbila možnost používat klasická vzhledy jako například „Past Modern Revisited“.
  A jak napsal „lomabardo1981“ čeština i slovenština je dostupná.

 2. pjnowak říká:

  Dnes jsem si prodloužil život o pěkných několik hodin. Po přečtení prvních dvou odstavců jsem se lámal smíchy tak, že jsem skoro nemohl chodit a přes vydatně propláchnuté oční kanálky jsem nepoznával své okolí.
  Úžasný vědecký výzkum. Zkusím na oplátku bledý měsíc ve woknech i v mátě.

 3. Jano_TN říká:

  Naistalovane. Je o polovicu rychlejsi ako firefox. Slovencina naistalovana, maximalna spokojnost. Asi ho budem pouzivat ako primarny prehliadac. Dik za typ. Inac clanok fantazia, tiez som sa zasmial, lebo mam 65.

 4. hostasta říká:

  zkusil jsem instalovat palemoon přes terminál do Cinnamonu, ale dostal jsem vždy takovou hlášku:
  # apt-get install palemoon
  Čtu seznamy balíků… Hotovo
  Vytváří se strom závislostí
  Čtu stavové informace… Hotovo
  Některé balíky nemohly být instalovány. To může znamenat, že požadujete
  nemožnou situaci, nebo, pokud používáte nestabilní distribuci, že
  vyžadované balíky ještě nebyly vytvořeny nebo přesunuty z Příchozí fronty.
  Následující informace vám mohou pomoci vyřešit tuto situaci:

  Následující balíky mají nesplněné závislosti:
  palemoon : Závisí na: libdbus-1-3 (>= 1.9.14) ale 1.6.18-0ubuntu4.3 se bude instalovat
  Závisí na: libfontconfig1 (>= 2.11.94) ale 2.11.0-0ubuntu4.1 se bude instalovat
  Závisí na: libstdc++6 (>= 5.2) ale 4.8.4-2ubuntu1~14.04.1 se bude instalovat
  E: Nelze opravit problémy, některé balíky držíte v porouchaném stavu.

  poradíte, co se s tím dá udělat, pls

 5. hostasta říká:

  díky za radu, sudo apt-get install -f jsem zkusil hned jak mi to napsalo, že chybí závislosti – to nepomohlo, dokonce jsem našel .deb balíček v Software Manageru – odmítl se instalovat, zkusím ten tar.bz2 a dám vědět – i pro ostatní

 6. hostasta říká:

  tak problém bude asi úplně někde jinde – selhává mi stažení. tar.bz2 přes Firefox, nenajde ho ani Terminál a v Software Manageru je balíček .deb, ale nejde nainstalovat – prostě se brání 🙂 budu mít asi někde něco hooodně zmršené – přitom apt-fast update a apt-fast upgrade probíhá korektně

 7. hostasta říká:

  díky, za radu kamowski – dnes jsem měl na to více času a všechno klaplo, jak jsi napsal – Palemoon jede – SOLVED

  • kamowski říká:

   super 🙂
   mohol by si potom napísať svoje postrehy z práce s týmto prehliadačom

 8. Pingback:FossaMail – Moderní pošťák – 1.díl - Linux Mint CZ&SK

 9. hank říká:

  Trochu to tady zresuscituju.
  Pro PaleMoon už je k mání i čeština zde:
  http://addons.palemoon.org/language-packs/
  Po stažení a instalaci je ještě nutno upravit v about:config hodnotu
  general.useragent.locale
  na
  cs-CZ

  Toť vše.

 10. lombardo1981 říká:

  Možno to niekoho bude zaujímať. Nový projekt od vývojárov Pale Moon… prehliadač Basilisk.
  Lokalizácia do SK ani CZ zatiaľ nie je. Projekt je zatiaľ v relatívne plienkach.
  https://www.basilisk-browser.org/