Jak nahradit výchozího správce oken v Mate Openboxem

matop1Pracovní prostředí Mate je jedním z mých nejoblíbenějších desktopových prostředí. Jeho nízké zatížení paměti, řada možností přizpůsobení je to, co se mi moc líbí. Jen jedna věc dle mého názoru poněkud pokulhává – správce oken. Má jen málo možností konfigurace a postrádá i některé funkce. Prostě se mi nelíbí.

Proto jsem jej nahradil Openboxem. Je to poměrně populární okenní manažer. Velmi konfigurovatelný a nekonečně přizpůsobitelný. Nemluvě o tom, že je opravdu lehoučký.

 

Instalace Openboxu

Předtím, než si popíšeme jak na to, budete si muset samotný Openbox nainstalovat. Je to jednoduché, v terminálu zadejte příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install openbox

Můžete také použít Správce balíčků nebo Synaptic pro nainstalování Openboxu.

 

Nahrazení výchozího správce oken v Mate Openboxem

Výměna defautního správce oken v Mate za Openbox je poměrně jednoduchý proces. Jediné, co musíte udělat, je stáhnout a nainstalovat jeden jediný program. Tento program se nazývá „Editor dconf„. Ten vám umožní upravovat konfigurovat prostředí MATE. Jelikož je součástí standardních repozitářů, stačí zadat v terminálu příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install dconf-editor

Nebo ve Správci softwaru či v Synapticu zadat do vyhledávacího pole název aplikace a „klikacím“ způsobem nainstalovat. Po instalaci jej spusťte.

 

matop2

 

V otevřeném okně editoru dconf vyhledejte položku „org“ a klikněte na ní.

 

matop3

 

V menu „org“ přejděte na položku „mate“ a klikněte na ní.

 

matop4

 

V rozbalovacím menu „mate“ je více položek. Vy si vyberte tu s názvem „desktop„.

 

matop5

 

Rozbalovací menu „desktop“ má stejně jako „mate“ více položek. Vy vyhledejte položku „session“ a klikněte na ní.

 

matop6

 

V rozbalovací nabídce „session“ je také několik položek. Nás bude zajímat jediná, a to „required-components„. Klepněte na ní a v pravé části se objeví další možností, které už lze editovat. Vy musíme změnit tu poslední s názvem „windowmanager„. Jako výchozí správce oken je nastaven „marco„, stačí ale na něj kliknout a změnit jej na „openbox„, tak jako na obrázku výše.

Po změně správce oken na „openbox“ uložte změny. Dále se odhlaste z vašeho sezení MATE a po opětovném přihlášení by měl být už Openbox novým správcem oken v prostředí MATE.

 

Jak se vrátit k výchozímu správci oken MATE

Pokud se rozhodnete, že už nechcete používat Openbox ve svém MATE, tak řešení je opět snadné. Jednoduše postupujte podle návodu výše a opět přejděte do položky „required-components„. Zde stačí kliknout na položku „windowmanager“ (jako dříve), jen tentokrát klikněte na tlačítko „Nastavení na výchozí“ v pravém dolním rohu editoru dconf. Tím se změní nastavení správce oken zpět na „marco„.

 

matop7

 

 

Konfigurace Openboxu

Chcete nakonfigurovat Openbox, aby to lépe pasoval k vašemu nastavení Mate? Začněte tím, že si nainstaluje konfigurační nástroj Openbox WM. Má název „ObConf„. Je to poměrně jednoduchý program, ale o to užitečnější. S ním si můžete nastavit mnoho aspektů, včetně nastavení vzhledu, témat, atd.

Instalace je opět velmi jednoduchá, stačí v terminálu zadat:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install obconf

Nebo zase ve Správci softwaru či v Synapticu zadat do vyhledávacího pole název aplikace a „klikacím“ způsobem nainstalovat.

 

Závěr

Defaultní správce oken v Mate je samozřejmě velmi dobrý. Nicméně, prostým faktem je, že Openbox WM je mnohem, mnohem lepší. Jeho instalací a používáním získáte výborný, jednoduchý a mnohem konfigurovatelnější přírůstek do vašeho desktopového prostředí Mate. Jeho nasazením si tak otevřete další potenciál pro přizpůsobení prostředí Mate vašim požadavkům a vkusu.

 

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

3 reakce na Jak nahradit výchozího správce oken v Mate Openboxem

 1. juhele2014 říká:

  Všechny 3 příkazy jsem zadal, instalace v klidu proběhla a můžu testovat. Naklikal jsem to klasicky – Menu – Systém – Ovládací centrum – Nastavení plochy – Okna … a sme doma. Openbox je 100% funkční a docela je to rychlý … 🙂

  • Livan říká:

   Otestoval som tento postup aj v Mate verzii Manjara a tiež to bez problémov funguje. Dá sa povedať, že Openbox je rýchlejší ako Marco ale Marco zasa podľa môjho názoru dáva krajší vzhľad okien.

 2. Viliam Hanzel říká:

  Já jsem to dnes nainstaloval do mate 18 a neosvědčilo se to.
  okna se nezobrazila celá musel jsem to vrátit do původního stavu.
  Možná ,že v těch starších verzích to funguje dobře ,ale mate 18
  to nejde spolehlivě.A nebo byla někde chyba.Nedovedu si představit v čem ,mate jsem měl instalovaný taky dnes.