Windows 10 a Secure Boot: Konec Linuxu?

sb1Vrátíme-li se zpátky do roku 2011, nelze si nevzpomenout, jak v té době byla celá řada fanoušků a uživatelů Linuxu vzteky bez sebe při představě, že počítače, kde mají být provozována Windows 8 budou možná zablokovány a zbaveny tak možností instalovat na ně jakoukoliv linuxovou distribuci. Diskuse byla také přiživena tím, že firmware BIOS pro základní desky měl vyžadovat UEFI kompatibilitu pro každý instalovaný operační systém v daném počítači.

Řešením bylo, že hardwarové firmy poskytly uživatelům jakýsi „vypínač“ pro UEFI Secure Boot. Rychle se ale přesuňme do roku 2015, kdy se vztek fanoušků a uživatelů Linuxu vrátil, a to když firma Microsoft oznámila, že u Windows 10 už nebude vyžadovat povinnost výrobců přidávat možnost vypnutí UEFI. Co to znamená? Je Linux takto oslabován záměrně?

 

UEFI dilema

Jak jsem uvedl výše, uživatelé Linuxu jsou pochopitelně znepokojeni vyhlídkami na problémy s počítači se systémem Windows 10. Až do roku 2015 byli výrobci čipů a BIOSu základních desek povinni umožnit uživatelům vypnutí kontroly UEFI tak, aby na nich bylo možné provozovat Linux bez jakýchkoliv omezení. Vydání Windows 10 však vypráví jiný příběh, a to ten, který vyvolává u mnoha lidí značné znepokojení nad tím, že už si nebudou moci nainstalovat svůj oblíbený operační systém na počítači, který si za své peníze koupili nebo postavili.

 

sb2

 

Samozřejmě, že k pochopení tohoto dilematu potřebujeme vědět, co vlastně to „Unified Extensible Firmware Interface“ dělá. Stručně řečeno, kontroluje digitální podpisy na zavaděči a ovladačích operačního systému, aby se zajistilo, že případnou infikací malwarem nedojde k poškození hardwaru. Teoreticky by UEFI mohl být uzavřen jen pro schvalování Microsoftem podepsaného softwaru, takže nebude možné spustit nic, co není od zmiňované firmy.

 

Mohou být Windows 10 spuštěna na počítači z éry před UEFI?

Nastal čas abychom si položili otázku: Může být operační systém Windows 10 bez problémů nainstalován na BIOS před UEFI?

Odpověď je „ano“. Windows 10 jsou schopna fungovat obou systémech, jak s UEFI, tak bez něj. Tím se dostávám k dalšímu bodu: Pokud si postavím vlastní počítač, má výrobce základní desky všechny důvody, aby mi dal možnost nainstalovat si Linux, protože systém Windows 10 bude moci běžet i na hardwaru, který má zavádění UEFI zakázáno. To ale nemusí být pravda u výrobců počítačů, kteří mají specifické partnerství s Microsoftem, ovšem toto téma je už jen spekulací.

 

Je to konec Linuxu?

UEFI je v současnosti globální standard, na nějž nemá společnost Microsoft žádné vlastnické právo. Proto, pokud linuxová distribuce zahrnují kompatibilitu pro UEFI, půjde bez problémů spustit i v prostředí „bezpečného bootování“. Technicky to znamená, že sám o sobě není „uzavřen“. Už Linux Mint 17 neměl naštěstí žádné problémy s instalací na systémech s povoleným UEFI.

 

sb3

 

Budoucnost může sice vypadat neradostně, ale linuxoví vývojáři budou mít vždy motivaci, aby byl jejich produkt kompatibilní s tolika počítači, s kolika je jen možné. To zahrnuje jak vývojáře open-source operačních systémů jako je Linux, tak i různých jeho distribucí. Stejně tak lze předpokládat, že i řada výrobců hardwaru bude i nadále přidávat onen „vypínač“ pro UEFI, i když k tomu již nejsou nuceni. Neexistují žádné překážky, které by jim v tom bránily.

Co si o tom myslíte vy? Napište nám v komentářích.

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

13 reakcí na Windows 10 a Secure Boot: Konec Linuxu?

 1. XYZ říká:

  Právě plánuji nákup ntb a říkám si, jestli tam poběží linux. Bohužel nevýhodou je, že kolikrát se nedočte nic ani na internetu a člověk zjistí až po koupi.

  • Livan říká:

   Bohužel, toto je pravda a často to ani nesouvisí s UEFI. Např. oblíbený Asus X205TA má problém s instalací linuxu a aj se zvukovkou. Vrcholem drzosti je použití 32 bitového UEFI na 64 bitové mašině. Běžné linuxové instalačky s 64 bit. UEFI tam nefungují.

 2. vxmery říká:

  Treba mať napamäti, že M$ neustále vymýšla nové fígle a pastičky ako skomplikovať inštaláciu Linuxu na nové stroje.
  Ja som rovno kúpil notebook s predinštalovaným
  linuxom a bolo.
  Moderné distribúcie UEFI zvládajú a napríklad *buntu aj Mint zvláda takisto Secure boot.
  Keby som bol v predajni, tak sa spýtam, či si môžem nabootovať môj budúci stroj s prineseného USBLive, napríklad.

  • Livan říká:

   Problém s odskúšaním livka v predajni je ten, že väčšinou dotyčný notebook treba objednať, pretože na predajni nedržia všetky modely a k použiteľnosti s linuxom sa personál väčšinou nevie vyjadriť.

 3. romanos74 říká:

  Určitě bych to nevyděl nijak černě, linux je jak voda a ta si cestu vždy najde. S instalací linuxu na zařízení s UEFI nemám zatím problém (to spíš s win7) a věřím že i v budoucnu si s tím vývojáři poradí.

 4. Edmond Redhawk říká:

  no pisal som o tom v 2011 http://www.wug.sk/?name=blog&id=177_Windows_8_s_UEFI,_koniec_dualbootu
  Momentalne s tym problem nie je i ked v 2013 som mal problem s ultrabookom. Riesil som to vymenou HDD za ssd a ide aj W7 aj Mint.

 5. Pavel Kempný říká:

  Nesmysl. Na PC Asus Vivo PC mám secure boot v UEFI zapnutý a stačilo ve widlous zapnout možnost startu do safe mode. S krátil jsem čas na 5s a zobrazenou obrazovku s výběrem ignorují když chci widlous a pokud chci Linux ta cca 2x ESC a je tam Grub. Až jsem čuměl na tu uchylarnu. Linux partition swap,systém, home (3 partition. Dohromady 10 partition na jednom HDD 7 má totiž Widlous 10. Recovery a podobné prasarny.

  • Tomáš říká:

   Jak si to nastavil? Řeším teď podobný „zádrhel“ (chtěl bych aby se standardně načítal Win, ale aby tam byla časová prodleva během které se můžu rozhodnout pro Linux)

   • Tomáš říká:

    Teda přesněji řečeno, jak to nastavit bych asi ještě zvládl, ale problém je, že jsem si nainstaloval Linux Mint a já se teď do něj nemůžu ani nijak dostat …. bootovací menu se mi nezobrazuje (automaticky se zapne Win) a když se přes Win kouknu na nainstalované OS tak vidím jen svůj Win10 :/

 6. Pat říká:

  Linux mint skrze UEFI jede skvěle. Sranda je, že mi přes UEFI nešly nainstalovat ani wokna 7 a ani wokna 10 😀

 7. Zdeněk Horák říká:

  Nejsem odborník, jen laik. Laik,který si poprvé a naposledy koupil Windows. Specielně Windows 10. A to 4.2016. No teď je 7.2016, mám Mint a učím se s linuxem. To asi mluví samo o sobě. Otevřete Linux světu, pokračujte ve své osvětě. Ti pitomci (MS) se utlučou sami.

 8. gejza říká:

  …tomas-a boot loader kde mas nainstalovany???…ALEBOOO AKO SI TO INSTALOVAL???…

 9. Anonym říká:

  VYPLNTE PROSÍM TOTO POLE