Take a Break – oddychněte si

tb1Práce šlechtí, jak moudře praví naši předkové. Vzápětí ale dodávají, že všeho moc škodí, a proto je také při pilné práci třeba odpočívat. Samozřejmě, že to platí i pro práci na počítači. Někdy tato práce člověka pohltí tak, že přestane vnímat čas i dění okolo, což může časem vést ke zdravotním obtížím, nemluvě o obtížích rodinných.

Pro takové případy se může hodit prográmek, který uživatele v pravý čas upozorní, že nastala vhodná doba na malou pauzičku. Jedním z takových je program Take a Break (Dej si pauzu), který lze použít právě k „přinucení“ uživatele k odpočinku v nastavené době.

S pomocí Take a Break budete donuceni si chvíli odpočinout – aplikace to udělá tak, že vás dotlačí k odpočinku jednoduchým upozorněním (vyskakovacím oknem, které můžete snadno zavřít), nebo pomocí „efektu“, který si zvolíte v nastavení. Po uplynutí zadané doby efekt zmizí a vy opět můžete pokračovat v práci.

Funguje to tedy takto: Otevřete si Take a Break, nastavte si dobu práce, přestávky a akce. Aplikace provede akci (efekt), kterou jste si vybrali, a tak přeruší vaší práci na počítači.

Jako „efekt“ lze nastavit lze otočení obrazovky vzhůru nohama, zamknout obrazovku nebo jednoduše zobrazit zprávu s oznámením.

Další možnosti Take a Break jsou:

  • Záznam počátku/konce, resetovat a nastavit nadcházející přestávku.
  • Inteligentní funkce: po přestávce lze znovu odečítat čas, kdy uživatel začal znovu pracovat na počítači.
  • Možnost automaticky spustit Take a Break při startu systému.

Pro nastavení spořiče obrazovky nebo zamknutí obrazovky musíte mít nainstalován ve vašem systému gnome-screensaver, pokud chcete využívat tyto funkce.

 

tb2

 

I když je k dispozici řada více či méně podobných programů (například Workrave, který, bohužel, nebyl aktualizován od už roku 2013 a vypadá to, že byl vývojáři opuštěn), tak Take a Break vyniká svou jednoduchostí a lehkostí a řekl bych, že je i velmi efektivní.

 

Instalace Take a Break v Linux Mintu

Je opět poměrně jednoduchá a spočívá v nám již dobře známém přidání náležitého repozitáře, aktualizaci databáze softwaru a instalaci daného balíčku. Otevřete si tedy terminál a zadejte tyto příkazy:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:vlijm/takeabreak
sudo apt-get update
sudo apt-get install takeabreak

Ikona pro spuštění aplikace se vám poté zobrazí v Menu > Ostatní > Take a Break.

Pokud si nechcete přidávat další repozitář do systému, můžete si stáhnout .deb balíčky zde. O jejich instalaci jsme zde psali už nesčetněkrát.

Domovskou stránku projektu najdete na https://launchpad.net/takeabreak.

Takže pracujte a nezapomeňte odpočívat. K tomu vám může napomoci i dnes popsaná aplikace.

 

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Jedna reakce na Take a Break – oddychněte si

  1. Pingback:XFCE – tip – Čas vypršal - Linux Mint CZ&SK