Steam pro Linux je tu tři roky

sflDnes budeme opět trochu bilancovat. Nejen náš web, ale i herní platforma Steam už úspěšně funguje celé tři roky. Dne 8. 11. 2015 tomu bylo přesně tři roky, kdy i Linux získal podporu herní platformy Steam, umožňující instalaci a hraní celé řady her v Linuxu, potažmo i v Linux Mintu. Podpora pro OS Linux zcela změnila směr vývoje her pro Steam a tato událost dala první signál, že i Linux může fungovat jako herní platforma, kde lze úspěšně vytvářet a hrát hry.

Spuštění platformy Steam pro Linux v listopadu 2012 znamenalo mnohem víc, než jen přesvědčit vývojáře her, aby je uvolnili jako open source pro linuxové distribuce. Byl to jasný signál pro celou komunitu (nejen pro hráče), že nastal čas pohlížet na Linux vážně a začít brát platformu open source jako další možnost rozvoje her a tudíž i dalších příjmů.

Vezměme si jako příklad společnosti Nvidia a AMD. Obě vyvinuly vlastní ovladače GK pro Linux, ale jejich kvalita byla tak špatná, že se jejich uživatelům neustále vnucovala myšlenka, kdy už konečně začnou pořádně fungovat grafické karty i pod tímto operačním systémem. Po spuštění klienta Steam pro Linux se v něm začaly objevovat i hry, které byly dříve k dispozici pouze pro Windows, což vedlo k jedné velké pozitivní změně; výrobci grafických adaptérů začali trávit daleko více času vyvíjením ovladačů pro linuxovou platformu. Kvalita ovladačů je čím dál lepší (nejde to samozřejmě všechno najednou), vývojáři ovladačů produkují častěji jejich aktualizace, a tím tomu věnují i mnohem více práce než dříve. Nezbývá než doufat, že tento proces bude nadále pokračovat, což je pro uživatele OS Linux velmi příznivá zpráva. Potvrzením tohoto trendu je fakt, že společnost Nvidia nedávno vytvořila nový repozitář, který umožňuje instalaci jejich nejnovějších linuxových ovladačů – a to je to opravdu hodně dobrá zpráva.

 

sfl1

 

Jaké změny se tedy uskutečnily v platformě Steam pro Linux v průběhu těchto tří let?

V současné době již existuje více než 1600 her (1606) na Steam pro Linux a jejich počet neustále roste. Každý den se přidává více a více vývojářů, kteří volí Linux jako svou prioritu pro vývoj her, mění herní enginy, exportují kód pro Linux. Samozřejmě, dosud počet her pro Linux nedosahuje počtu her pro Windows, ale hodiny tikají a my všichni doufáme, že i Linux brzy získá opravdu vysoce kvalitní podporu OpenGL.

Stále se ještě nedá říci, jaký vliv má vznik platformy Steam pro Linux na finanční zisky, protože společnost Valve v tomto směru zatím nic neoznámila. Je také známo, že tato společnost velmi aktivně investuje do svého vlastního linuxového operačního systému, který je nese název SteamOS, je založen na Debianu a Valve s ním má do budoucna velmi velké plány.

 

sfl2

 

Valve má velmi dobrý důvod pro podporu svých her v Linuxu. Nelze nevidět, že zpočátku tato společnost od této podpory neočekává žádné velké zisky. Valve chápe, že linuxová komunita je velmi slibná a tomu nahrává i skutečnost, že neexistují žádní další výrobci na trhu her pro tuto platformu. I když aktuální počet uživatelů Steam pro Linux se nyní pohybuje okolo 1%, v budoucnu se to určitě změní a pak se to této společnosti bohatě vyplatí.

A co vy? Jaký je váš názor na hraní her v Linuxu? Napište nám to v komentářích.

 

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

9 reakcí na Steam pro Linux je tu tři roky

 1. Štefan Vrabček říká:

  Ten Steam mi bol „čert dlžen“…Tých peňazí čo som tam už nechal 😀

 2. Genetix říká:

  Ja stále čakám, kedy vyjde native client pre League of Legends…. v tom momente končím s Windowsom úplne…

  • jastrab říká:

   Bohuzial musim suhlasit… Len kvoli LOL som momentalne na wine…. Ale uvidime, mozno pod novym zelezom to pojde rozbehat daleko lepsie ako predtym….

 3. Hovoří CML říká:

  Moje dnešní zkušenost se Steamu přímo netýká, ale přesto jsem byl mile překvapen skutečností o které jsem netušil. K věci:
  Nejsem hráč (pařan) a nikdy nebyl, ale oblíbil jsem si kdysi simulátor Richard Burns Rally. Po přechodu na Mint jsem si řekl, no co, tak nic nebude. A ejhle!
  Normálně jsem (dnes) za 76 ká koupil elektronickou verzi (po platbě přes banku jsem stahoval už asi za 15 minut).
  Program Play Onlinux chtěl furt CD a tak mě napadlo, že RBR je přece dost stará hra a třeba mu bude vyhovovat starší verze wine.
  Nainstaloval jsem wine z ofiko repozitáře a světe div se!
  Normální instalačka i volant funguje (Logitech – tam prý podpora na linux je) a já jsem koukal, jak péro z gauče. Navíc mi to jede plynuleji než v XP a nepadá to.
  Od této chvíle není síla, která by mne od mintu (potažmo linuxu) odvedla někam jinam! 🙂

 4. Sam říká:

  Na linuxu hraju spoustu her a většina je ze Steamu. Jednou se snad dočkáme všech titulů na Steamu pro linux 🙂

 5. Asgard80 říká:

  Zdravim , tak jsem zkusil spustit Steam a vůbec nechce naběhnout , nevíte někdo čím to může být ? Mám nahraný Linuxové Jádro verze 4.0.2-27 podlední nejnovější verze co je v seznamu v aktualizacích , myslíte že to může být tím jádrem ?

 6. Asgard80 říká:

  Oprava je to jádro 4.2.0-27

 7. Asgard80 říká:

  nevíte náhodou kdy se bude moci hrát na Linux Mint tahle hra ?
  http://en.tera.gameforge.com/landingpage/freetoplay?kid=a-60907-11831-1602-a5907193

 8. perun64 říká:

  Potřeboval bych radu, s Linuxmintem začínám (spoustu času jsem ztratit zápasem s Ubuntu a ač jako pracovní prostředí OK, s problémy co jsem měl s instalací Steam klienta jsem začínal těžce šedivět, po přechodu na Linuxmint jsem se přestal obávat že moje hlava bude vypadat jko koleno co Fanánek..) Steam klienta jsem bez problémů rozjel jen s hrami mám celkem potíže – buď je to nastavením nebo nevhodnými ovladači, ale hry mi jedou pod Linuxem celkem mizerně – lagy, mizerný framerate, atp. Když už je tu spoustu „hráčů“ ocením jakoukoli radu jak tomu pomoci – budu rozšiřovat RAM, CPU je problém pokud bych nechtěl měnit půl „pecka“ takže tudy asi ne, ale celkem zsadní otázka mám nVidii GT450 pokud bych měnil grafiku bude lepší AMD nebo nVidie? Jeden můj známý mi tvrdí že snad AMD si s Linuxem líp rozumí…