Vytvořte si USB live disk pomocí terminálu

ben1V současné době stále roste počet uživatelů, kteří si instalují Linux přes USB port. Pro tento způsob existuje celá řada grafických nástrojů, které vám mohou pomoci s vytvořením live disku. To je jedna možnost, ale co to zkusit pomocí příkazové řádky?

 

 

Jak vytvořit USB live disk pomocí dd v terminálu

Vytvoření live USB disku je v příkazovém řádku poměrně snadné. Vše, co potřebujete je flash disk a jeden příkaz, tedy příkaz dd, abych byl přesný. Je to příkaz, vytvořený speciálně pro kopírování souborů.

Poznámka: nejprve se ujistěte, že váš flash disk je zformátovaný a všechny soubory jsou z něj odstraněny.

 

Stačí si otevřít okno terminálu a zadat níže uvedený příkaz.

Příkaz terminálu:
sudo dd if=isosoubor.iso of=/dev/sdX bs=4M

 

Nejste jisti, že tento příkaz funguje správně? Pro začátek je nutné změnit část příkazu /dev/sdX, aby přesně odrážel označení flash disku. Proto budete muset opět otevřít terminál a zadat příkaz:

Příkaz terminálu:
lsblk

 

fd1

 

Jakmile zadáte příkaz, zobrazí se vám ve výstupu všechny pevné disky (a podobná média). Pomocí výše uvedeného výstupu pak určíte, která z položek je flash disk. V tomto případě se hledaný USB flash disk nachází v /dev/sdc.

Když jste našli co potřebujete, změňte si v prvním příkazu část if=isosoubor.iso tak, aby odrážel zjištěná fakta. Obecně to vypadá asi takhle:

Příkaz terminálu:
if=/cesta/k/iso/isosoubor.iso

 

Například, pokud je váš iso soubor v adresáři Stažené ve vašem domovském adresáři, bude příkaz vypadat takto:

Příkaz terminálu:
sudo dd if=/home/uživatel/Stažené/isosoubor.iso of=/dev/sdc bs=4M

 

Teď, když je vše v příkazu nakonfigurováno, můžete jej spustit. Jen prosím vezměte na vědomí, že tento  příkaz musíte spustit s právy superuživatele, jinak nebude fungovat.

 

fd2

 

Tím bude proces vytváření bootovatelného USB disku zahájen. Může to nějakou dobu trvat a po zadání příkazu budete dotázáni jen na heslo a nic víc. Nebojte se, to jen příkaz dd dělá svou práci. Po nějaké době uvidíte se vám v terminálu zobrazí řádka, z níž se dozvíte kolik dat bylo zkopírováno a jakou rychlostí. To znamená, že vytvoření flash disku bylo úspěšné.

 

Vrácení USB flash disku do normálního stavu

Chcete změnit váš USB disk zpět na normální? Je to docela snadné. Stačí otevřít terminál a zadat níže uvedený příkaz.

Poznámka: Tento příkaz vynuluje váš flash disk. Potom budete muset použít program pro vytváření oddílů, např. GParted a vytvořit v něm nový oddíl.

 

Příkaz terminálu:
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdc bs=1M

 

fd3

 

Stejně jako v předchozím případě bude provedení příkazu chvíli trvat. Buďte trpěliví a na výstupu v terminálu se posléze zobrazí detaily týkající se uvedeného příkazu. Poté použijte svůj oblíbený program na diskové particie, vytvořte na USB flash disku nový oddíl a vše bude opět jako před započetím vytváření USB live disku.

 

Závěr

Moc se mi líbí vytvářet USB live disky pomocí příkazu dd. Proč? Je to totiž nejrychlejší způsob, jak vytvořit live disk. Osobně jsem nikdy neměl žádný problém s použitím tohoto příkazu při tvorbě svých live disků, což už se tak docela nedá říci o ostatních, pro toto určených linuxových nástrojích.

 

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

13 reakcí na Vytvořte si USB live disk pomocí terminálu

 1. Pavel Kovář říká:

  Proč je potřeba disk před ddčkem formátovat a před formátováním vynulovat ?

  • theseuszn říká:

   Možná má autor na mysli preventivní kontrolu před případným nechtěným smazáním dat. No, nejsem si 2x jist, jestli je to nejrychlejš. Když už bych se měl hrabat s nějakýma kontrolama (u mě nepřipadá v úvahu nikdy), to už si teda rovnou kliknu na unetbootin a nebo na USB formátovač, vždyť tu práci dělá furt stejnou, jen se volí jiný způsob „spuštění procesu“. Imho mám 2 základní „fleše“, jeden na OS a jeden na cosi recovery. Nic víc nepotřebuji a splést se nemůžu a ikdyby ano, tak je to v mém případě v podstatě jedno. Jiní mohou mít samozřejmě jiné poznatky, dělám pouze na desktopu, notesy neuznávám a jenom je „rychtuju“ na požádání a dou hned pryč. Asi bych to přirovnal k Satapouchovu mottu: Nemám rád komerci… (což asi většina z nás taky), já zas nemám rád noťasy (což už za většinu z nás smozřejmě tvrdit nemohu) 🙂

 2. Vlasta Müller říká:

  Funkční!!! Jsem s postupem opravdu spokojen. Je možné instalovat na USB novou distribuci, aniž by se původní odstraňovala. Instalace je rychlá a bezproblémová. Mohu jen pochválit!

  • Pavel Kovář říká:

   Aby nebylo 😀 stačí trefit zdrojový a cílový soubor 😀

   Mě fascinuje jak se z něčeho na jeden odstavec dá vytvořit tolik textu 😀

   • Satapouch říká:

    Omlouvám se Mistře pera, příště napíši jen nadpis a ty příkazy. Mohl byste nám prosím napsat nějaký článek, abychom viděli, jak se to má dělat? Poníženě děkuji.

    • Livan říká:

     pro začátečníka je největší problém napsat správně název iso souboru a cestu bez překlepu. Pokud jsem nejaký příkaz aj cestou a názvem souboru zadával v Norton komandéru ve Windows, tak stačilo mít kurzor na daném souboru a pomocí Ctrl-Enter se název soubou aj s cestou přenesl do příkazového řádku, což eliminovalo chyby. Existuje podobná vychytávka aj v linuxu? Použití tabulátoru na doplňování není úplně to samé.

   • Andreas říká:

    Někdy mě tu fascinují určité komentáře, jako tu napsal Pavel Kovář.. Měli by si tu lidé uvědomit, že jsou tu lidé, kteří se učí orientovat v Linuxu a v terminálu. Každý článek má své plus pro jinou skupinu a jednotlivce. Někdo to zná, tak si to připomene a jiný zkouší, aby se něčemu novému přiučil.. Někdy mi přijde, že komentáře tohoto stylu jsou cílené na autory,aby jim zprotivili další psaní. Jen doufám, že se tak nestane!!

    Za sebe děkuji autorům, že s námi sdílejí své znalosti a zkušenosti..

 3. Arnošt říká:

  Používám Unetbootin… ale toto vypadá jednoduše. Jen bych rád věděl, co znamená to bs=4M/1M na konci příkazu.
  A když jsme u toho příkazového řádku, možná by bylo dobré napsat i to, jak se pomocí něj vytvoří na flash disku nový oddíl.

  • Bedňa říká:

   Arnošte neblbni, to sú speciality 🙂 Sú to veľkosti prenášaných blokov. To číslo si treba odskúšať, sám som to chcel niekedy benchmarkovať aká hodnota je lepšia. Doporučené hodnoty sú od 1M do 8M čo som videl.

 4. Puppy říká:

  Menší dotaz, d příkazem dd už mám své zkušenosti, ale chtěl bych spouštět Linux Mint jako live instalaci z flashky.
  Když si ze sekce ze stažení stáhnu nějaký z obrazů. tak to bude ale instalace systému, ne?
  Jak bych tedy mohl udělat instalaci Mintu na flashku bez Windows a HDD?

  • kamowski říká:

   nie, nerob si starosti
   všetky iso LinuxMintu sú live médiá, všetky verzie aj prostredia
   smelo si ich skúšaj

   • Puppy říká:

    Ok, to jsem rád 🙂 . Ještě jedna věc – když si po nabootování nastavím systém (třeba abych se mohl připojit k netu), tak se to uloží a flashku? Většina iso je jako CD, takže na flashku pak nejde nic ukládat 🙁

    • kamowski říká:

     je to LIVE, je to len na vyskúšanie
     všetky úpravy, nastavenia, vytvorené súbory, …
     všetko sa stratí
     to je vlastne úmysel, neostane po ňom ani stopa,
     teda ak si nerobil zásah do systému, ktorý tam už je nainštalovaný !!!
     sú možnosti aj na to, aby sa zmeny zachovali, to však už nie je LIVE a toto tu nie je miesto na popisovanie How to .. 🙂
     skús fórum