Bude Windows 10 v úřadech zakázán?

Windows-10-HomePodle zprávy německého tisku je možné, že Švýcarsko zakáže používání Windows 10, a to kvůli obrovskému poškozování privátní sféry. Zástupce úřadu pro ochranu dat Švýcarska, Jean-Philippe Walter prohlásil v interview pro západošvýcarské noviny „Le Temps“, že jeho úřad zvažuje podání soudní žaloby na Microsoft, jelikož Windows 10 bez souhlasu „odsává“ množství privátních dat. Pokud to bude potřebné, půjde dokonce k Spolkovému soudu, aby chránil privátní sféru uživatelů. Podle Waltera není instalační procedura uživatele dostačující pro standardní nastavení, protože umožňuje „odsávání“ privátních dat přes otevřená zadní vrátka. „Pokud to bude potřebné, tak toto doporučení vydáme“, varoval jako doporučení pro úřady, zakázat ve Švýcarsku prodej Windows 10.

win2I v Rusku je ve všech úřadech nasazení Windows 10 zakázáno, protože nový operační systém by mohl toto PC proměnit na špionážní a odposlouchávací stanici. V ruském parlamentu se otevřeně hovoří o špionáži. Soud proto bude zkoumat, zda Microsoft neporušuje ruské zákony pro ochranu dat. V případě, že by Windows 10 byl instalován na vládní počítače, získal by US koncern přístup k utajeným dokumentům.

Původní zdroj v němčině: http://alles-schallundrauch.blogspot.ru/2015/08/schweiz-wird-windows-10-vielleicht.html.

Záložka pro permanentní odkaz.

20 reakcí na Bude Windows 10 v úřadech zakázán?

 1. kamowski říká:

  Ako prevádzkovateľ eshopu, musím mať zmluvu s prevádzkovateľom prenajatého servera o ochrane dát mojich klientov (okrem iného).
  Celkom rád by som vedel, kde sa ocitnú moje súkromné dáta uložené na serveroch štátnych úradov ale hlavne ďalších inštitúcií ako je napr. mobilný operátor, upc, dpd, pošta (eph), banky, poisťovne (zdravotné, PZP, … ), elektrárne, plynárne, vodárne, polícia, vojenská správa, ….. atď, skrátka u každého, kto má moje osobné údaje v pc a mali by tiež podliehať ochrane !!! Ak je tu závažné podozrenie o možnosti prístupu tretích strán k nim alebo dokonca o priamom predávaní týchto dát tretím stranám, tento OS by nemal byť nasadený na žiaden pc ani do žiadneho systému (siete), kde sú uložené osobné údaje kohokoľvek.

 2. mach říká:

  Než operovat s „dojmologií“ – prosím přečtěte si článek: http://www.root.cz/clanky/windows-10-analyza-probihajici-komunikace/

  • kamowski říká:

   Old Bobby sem dal odkaz na jeden článok, k nemu som napísal svoj názor, že ak je tu závažne podozrenie, potom …
   Vy sem pridáte odkaz na iný článok, ďakujem
   aj k nemu sa mám vyjadriť?
   To ste tak zvedavý na môj názor? lichotíte mi 🙂
   … autocenzúra … 😀

  • Murděj říká:

   Win10 má i EULA možnost přímo hrabat se v datech uživatele a předat třetím osobám. Už toto samo o sobě brání použití tam kde se pracuje s citlivými daty.

 3. Jarda říká:

  Problém je, že ten článek na rootu mi připadá jako účelově napsaný, aby rozptýlil obavy. Tváří se velice seriózně a vědecky, ale přitom zanedbává 99% možností komunikace po netu a nevěnuje se zkoumání licenční smlouvy. Ve skutečnosti by bylo potřeba odposlechnout provoz po síti nikoli proxy serverem, ale druhým počítačem na stejném portu switche. Veškeré proxy i zásah do certifikátů ve Win lze zdetekovat a příslušně upravit chování. To že se sleduje komunikace pouze přes HTTP/S je taky takové polovičaté, když se dá komunikovat i přes ICMP.

  • James Heather říká:

   Tak v tom případě, pokud máte lepší řešení jak sledovat komunikaci ve Windows, tak to udělejte a napište osvětový článek, aby vše bylo podle vašich představ v pořádku.

  • op říká:

   Testovací prostředí:

   Wireshark 2.99.8 (odchycení veškeré komunikace – pro případ komunikace na jiných portech a v rámci jiných protokolů) 🙂

 4. Jozef říká:

  Clanok na roote bude urcite presny v tom co obsahuje ale ano nepokryva zdaleka vsetky moznosti, zabezpecenie nema nastavene defaultne(ako ho ma 99% uzivatelov) pouziva podvrhnuty certifikat na testovanie a ide cez proxy, k tomu uyzivatel pouzival OS dost obmedzene takze nieje zdaleka vypovedajuci, ale nato v akom kratkom case a ako odborne ho napisal si autor zasluzi pochvalu.

  Inac monitorovanie je uz aj pre windows 7 a 8 bez zmeni eula ci grafickej moznosti to vypnut http://www.root.cz/zpravicky/telemetrie-prichazi-z-windows-10-take-do-widnows-7-a-8/

 5. Jozef říká:

  Clanok na roote bude urcite presny v tom co obsahuje ale ano nepokryva zdaleka vsetky moznosti, zabezpecenie nema nastavene defaultne(ako ho ma 99% uzivatelov) pouziva podvrhnuty certifikat na testovanie a ide cez proxy, k tomu uyzivatel pouzival OS dost obmedzene takze nieje zdaleka vypovedajuci, ale nato v akom kratkom case a ako odborne ho napisal si autor zasluzi pochvalu.

  Inac monitorovanie je uz aj pre windows 7 a 8 bez zmeni eula ci grafickej moznosti to vypnut http://www.root.cz/zpravicky/telemetrie-prichazi-z-windows-10-take-do-widnows-7-a-8/

  Tiez sa mi nepaci, ze moje osobne udaje sa systemoch kde su takto zdielane svetu k tomu Microsoft sa oficialne odmietol vyajdrit preco zbiera udaje, ako su ukladane a kto k nim ma pristup.

 6. Johnny říká:

  Stále lepšie ako používať šupácky Linux, kde na jednoduchú vec treba 3 hodiny času.

  • Satapouch říká:

   Hmmm, tak toto je argument jak noha – přesně sedí na uživatele win.

   • Johnny říká:

    Chceš aktualizovať ovládače? musíš update repository, musíš update ovládačov, musíš update grubu, musíš kill Xserveru atď…. to je akože user-friendly?

   • Johnyy říká:

    A nie som iba Windows uzivatel, bohuzial… /praca/

    • Satapouch říká:

     Zůstaň raději u Win prosím, když je ten Linux tak špatný.

    • Tomáš říká:

     Bohužel?
     Tak to sorry, ale ten, kdo se trošku vzdělá, aby aspoň malinko věděl, co se jak dělá, tak nemá s běžnou prací na pc v Mintu moc problémů. Což se zase u Windows nedá 100% říct (i když Win 7 byly docela dobré). Od verze 8 výš už je to zase pěknej shit.
     Ale klidně si piš, co chceš. A klidně Microsoftu bez své kontroly sdílej, co chtěj oni. My naštěstí máme alespoň na výběr :o)))

    • kamowski říká:

     … /praca/
     to určite, iba že by si na tom pc s linuxom lepil obálky 😀 😀 😀
     v opačnom prípade by si takéto kydy nepísal

     poslednú dobu sa vyrojilo množstvo nových „znalcov“, ktorí zahlcujú stránky o linuxe takýmito „perlami ducha“
     nie že by pred tým neboli, ale teraz je to ako útok sarančov, ako by niekto organizoval útok na všetkých frontoch 😀
     no nič, kľudne sa realizujte,
     psi brešú ale karavána ide ďalej 😀

 7. Tux říká:

  Zaujímavé je, že v Rusku je ve všech úřadech nasazení Windows 10 zakázáno. Na Slovensku to bude určite naopak a bude to u nás veľmi obľúbený OS. Otázka je prečo? sme hlúpejší od rusov? alebo sú rusi vedomostne pred nami?

 8. Emanuel říká:

  Bohužiaľ ja neverím žiadnemu OS, ktorý má hromadnú distribúciu.

 9. martin říká:

  by ma zaujimalo ci sa nieco podobne moze aj u nas stat 😀