Šest linuxových mýtů

linZpůsob, jakým uživatelé reagují na používání operačních systémů v počítačích se přízračně podobá tomu, jak lidé přistupují ke konzumaci zmrzliny: Někdo dává přednost a nedá dopustit na vanilkovou (jiný jí nemůže ani cítit) další miluje čokoládovou, jiný zase pistáciovou atd.. Příčin může být několik, ale jednou z nich může být strach, že budu zklamán z nové chuti zmrzliny. Windows a Mac OS X jsou určitě nejpopulárnějšími operačními systémy, ovládající více než 98 procent trhu, přesto však je v záloze neméně chutná alternativa – Linux.

Linux se může pochlubit všemi výhodami těchto operačních systémů a má i něco navíc. Nicméně nedělám si iluze o tom, že by oněch 98 procent uživatelů počítačů přešlo na na jednoznačně nejlepší OS, zejména proto, že jej obepíná celá řada pověstí a mýtů a nedá se na něm příliš „vyrejžovat“ (bohužel – peníze jsou v dnešní době tou nejvyšší modlou). Namísto obav a výmyslů by se ale tito uživatelé měli pokusit o Linuxu dozvědět něco více a poté přes jeho jednoznačné výhody tyto mýty vyvracet. My se v dnešním zamyšlení pokusíme vyvrátit alespoň některé z nich.

 

Mýtus první – je pouze pro odborníky

Většina uživatelů počítače předstírá, že je počítačově zdatná, ačkoliv většina z nich ani nezná rozdíl mezi příkazovým řádkem a vyhledávacím polem. Naštěstí uživatelé dnes opravdu nepotřebují žádné zvláštní technické znalosti pro pohodlné spuštění Linuxu. Zhruba deset let zpátky tomu bylo trochu jinak – uživatelem Linuxu mohl být skutečně jen počítačově zdatný jedinec, avšak dnes se tento OS může pochlubit atraktivním grafickým rozhraním, stejně jako Windows a Mac OS. Samozřejmě, složité výpočetní úkoly vyžadují jisté úpravy pro přechod z jednoho operačního systému na druhý, ale společné akce – vyhledávání souborů, spouštění aplikací, atd., budou obdobné.

 

Mýtus druhý – imunita vůči virům

To je mýtus, na který většina vývojářů OS ráda slyší, protože to dělá jejich produkt přitažlivější. Pravdou ale je, že každý OS má nějakou náchylnost vůči malware. Nicméně, nadbytek počítačů se systémem Windows prostě způsobuje, že je tento OS přitažlivější pro hackery. Linux (i OS X, když na to přijde), je obecně lépe chráněn proti virům, zaměřeným na určité typy souborů.

Je ale nemožné udržet připojení k jakékoli síti, včetně internetu, bez nějaké zranitelnosti, takže spolehlivé opatření k zabezpečení internetu je nutností i při používání Linuxu.

 

Mýtus třetí – v rozporu se zákonem

Protože pojem duševního vlastnictví je v naší kultuře tak hluboce zakořeněn, má mnoho lidí potíž přijmout politiku Linuxu, a sice, že je open source a svobodný. Linux je zcela zdarma a bez dalších licenčních omezení, takže to u některých uživatelů může způsobit obavy z potenciálních soudních pří. Nicméně, je to právě ona svoboda volby a možnost experimentovat s linuxovým kódem, která dělá tento OS tak žádoucí; miliony uživatelů pracují každý den – zdarma – aby byl Linux lepší.

 

Mýtus čtvrtý – postrádá zákaznickou podporu

Bez ohledu na to, jaká je technická podpora pro jiné operační systémy – „Je kabel připojen? Ano. Počítač je zapnut? Ano“ – se řada uživatelů obává pustit do nového operačního systému bez záchranné sítě služeb pro své zákazníky. Je pravda, že Linux nemá žádnou linku, na kterou mohou noví a zmatení uživatelé volat, ale to je prostě proto, že existuje mnoho a mnoho webových stránek, na které se tento uživatel může obrátit o pomoc. Téměř každý dotaz o Linuxu je řešen a vyřešen na tom či onom fóru, takže není třeba se obávat jakési izolace při práci s tímto operačním systémem.

 

Mýtus pátý – nestabilní a nespolehlivý

Zmrznutí, spadnutí, pomalé načítání a další zoufale zdlouhavé příznaky nestabilního počítače jsou vlastně jen problémy u Windows a Mac OS. Nejen, že jsou tyto operační systémy náchylnější k malware, který může výrazně ovlivnit jejich výkon, ale jsou to i zásadní nedostatky v kódu, které způsobují jejich nejrůznější problémy a prostoje. Na druhé straně Linux je do značné míry od těchto nedostatků v kódu oproštěn, což znamená, že skoro nikdy nespadne.

 

Mýtus šestý – dražší provoz

Linux je volně ke stažení – ale jako každý OS, není úplně bez nákladů. Jakákoliv počítačová síť bude mít určité náklady na provoz, což zahrnuje školení, speciální aplikace, případnou placenou podporu atd.. Mnoho firem se obává, že přechod na Linux je bude stát víc, než očekávaly. Přesto bylo většinou studií zjištěno, že Linux poskytuje značnou finanční výhodu oproti jiným operačním systémům, pokud je plně nasazen ve firemním provozu.

Linux má daleko k vzdálenému, ​​neproniknutelnému a naprosto děsivému OS, o čemž je značná část uživatelů počítačů přesvědčena. S trochou učení, experimentování a pokory si dokonce můžete vypěstovat lásku k Linuxu – koneckonců, všichni zde jsme toho důkazem.

 

Tak a teď pojďme diskutovat, nepochybuji o tom, že to bude stát za to. 🙂

 

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

89 reakcí na Šest linuxových mýtů

 1. Jiří Novák říká:

  Zdravím všechny.
  Jediná věc, která je pořád špatná je to, že pro mě jako pro projektanta chybí podpora autocadu a dalších vývojových podpor od výrobců udělat pomůcky pod linux. Velmi velká chyba je, že ještě není plnohodnotná verze Microsoft officu pod linux. Všude mám nařízeno pracovat s docx, který v OO není kompatibilní. Jinak Linux moc chválím a pokud můžu, využívám jej.

  • Allconius říká:

   Ahoj, no a to je právě ono, že si lidé to, že v linuxu něco nefunguje se samotným linuxem. AutoCad je jednoznačný problém firmy Autodesk, že nenaprogramovala verzi pro linux, ale jen MAc a Win, právě z výše uvedeného důvodu rejžování. Je to jak když si koupíš mobil a chceš na něj zelenej obal, ale zelenej obal dělají jen na jinej typ mobilu. Tak nejdeš za výrobcem mobilů, ale musíš mlátit do výrobce obalů ať už konečně udělají zelenej obal i pro tvůj mobil 🙂 JInak LibreOffice v pohodě otevírá i ukládá docx …

   • Martin říká:

    Namieto Auto cadu a Catie mozete kludne pouzit free cad.Je super a otvara aj uklada rovnake formaty

  • Jiří Trnka říká:

   A doplním, že na CAD používám DraftSight – v práci na win, doma na Mintu. V pohodě, cokoli vytvořím a kompatibilita s autodeskem apod je 100%

  • Vojtěch Trčka říká:

   Jak piše p. Trnka DraftSight je hodně nástroj popř. pod wine ProgeCAD celou VŠ bez problémů. Já měl jiné problémy Solidworks a Edgecam (simulace cnc obrábění) nakonec to vyřešila virtuálka W-XP, když je potřeba zapracovat. Ono straší Edgecam spustit pod W7 taky nejde, respektive jde, ale simulace je nepoužitelná, nedokáže přenást výstupy ze simulace…Office pod wine poměrně slušně frčí, záleží na verzi…Situace u Autodesku je trochu nedomyšlená, když si uvědomíte, že profesionální 3D SW Maya, 3ds Max, Mudbox a mnohe další Linux verzi maji a na strojařské a projektantské ne…a je to škoda.

  • Dodo říká:

   Pro Jiřího Nováka:
   Víte o virtualizaci, wine, dualbootu?

  • Sonic X říká:

   Jeden čas mě štvalo, že CAD/CAM systémy, které potřebuji pro práci pod linuxem nešlapou. Vadilo mě to vlastně jen v době kdy jsem ve škole používal školní verze těchto SW. Nicméně faktem je, že pořizovací cena HW a woken jsou drobné vzhledem k pořizovacím nákladům CAD/CAM softu. Tučňáka mám na všech mašinách doma ke spokojenosti všech.

  • perun64 říká:

   Použij Libre office má podporu všech novějším formátů MS Office xlsx, docx,…. navíc hodně velkých producentů software postupně doplňuje podporu formatu ODS a dalších open source formátů..

 2. old říká:

  Já se s linuxem setkal poprvé asi před 12 lety – ubuntu (4 nebo 5?). Tehdy skutečně šlo o systém, který než se vychytal a nainstalovaly se všechny programy, byla to docela fuška.
  Dneska? Pffff … strčím CD do mechaniky a vůbec nic neřeším. Dokonce mám na starém pádle (NTB z r. 2002) LM 17.2 Rafaela XFCE. A normálně funguje! I LibreOffice 5.
  Na doma, na kraviny, …. ideální. Jenže spousta lidí o tom ani neví. Vynechme lidi 70+. Tam se skutečně dá jen těžko něco měnit, ale znám spoustu lidí v produktivním věku, kteří řeknou: Tomu bych já nerozuměl.
  Přitom pomalu každý týden řeší, že se jim ztratily ikony, že jim nejde to a támhleto …
  Samozřejmě u speciálních programů, jak píše pan Novák, je situace jiná. Tam je podpora vázána přímo na systém a hlavně na peníze.
  Nedávno chtěli v jednom městě v Německu ušetřit a nasadit na obecní PC linux. To bylo najednou řevu. Politici a spol. by přišli o své prebendy, které z obecních zakázek na podporu pravidelně mají.
  Zatím jsem přesvědčil jednoho člověka a říká stejně jako já. Ty vole, kdybych to věděl dřív, tak jsem si ušetřil spoustu nervů i peněz! 🙂

  • Radek Dr říká:

   Před pár lety jsem jako člověk 55+ neustále bojoval v nejmenovaném PC servisu s techniky 28- . Stále argumentovali, jak je ten linux blbej, nic neumí, padá… Až jsem jim na stůl postavil notas se spuštěným programem v Ubuntu, pak jsem přesunul myš na levý okraj obrazovky, „kostka“ se otočila a na horní liště jsem z menu spustil jiný program v Ubuntu a na stejné ploše na spodní liště spustil widlácký program v plnohodnotném W-XP (ve Virtualboxu – bezešvý režim), pak mi teprve dali pokoj. Nakonec jsem zjistil, že proti Linuxu je očkovaly naše „odborné školy“. No comment.

 3. old říká:

  Ještě bych se chtěl na něco zeptat. Já nejsem bůhvíjak zkušený uživatel a proto by mě zajímalo:
  1. Myslím si, že viry jsou vázány především na prohlížeč. (Ano-Ne)?
  2. Mám zkušenost, že když mi ve win vlezl vir do systému – konečná. Když se mi v mintu objevila nějaká hláška (třeba o zablokování PC policií apod.) stačilo jen zavřít prohlížeč a klid. Otázka:
  Kam se vir v linuxu může dostat, když nezná heslo root?
  3. Jak je možné, že RAM je u plnotučného mintu využita asi jen z 1/3 oproti win?

  Děkuji za případné odpovědi.

  • Allconius říká:

   1. Spíš na neznámou přílohu v mailu, nebo na instalaci neznámé aplikace, prohlížeč je nebezpečný hlavně pokud někam zadám nějaké citlivé údaje o sobě, do nějakýho neznámýho formuláře třeba
   2. Když je to vir pro windows tak nikam, když je to vir do linuxu tak se musí natáhnout nějakou tou instalací neznámého *.deb balíčku třeba, bez zadání root hesla se nedostane nikam, resp. máš stažený neznámý *.deb balíček ale neprovedl jsi jeho instalaci (aktivaci viru)
   3. Protože je to špatně naprogramovaný systém, protože platí – čím lépe naprogramovaný systém tím zabírá méně paměti, prostě jak když programuješ, buď optimalizuješ dotazy pro rychlost, nebo to tam naflákáš bez ladu skladu a než se ti program provede tak čekáš půl hodiny 😀

   • old říká:

    Děkuji. Asi budu v pátek v hospodě dělat machry. 🙂

    • Allconius říká:

     Nejlepší je mít základní systém nic moc tam neinstalovat, jen aktuální jádro a aktualizace a základní prohlížeč bez pluginů, nějakej známej aby byla velká komunita a brzo se přišlo na chyby a jen na něm se přihlašovat do internet bankingu a nikam jinam nelézt 🙂 a pak mít ve virtualboxu virtuální pc a na něm vrtat o 106 a až se rozpadne tak ho smáznout

     • old říká:

      Osvědčilo se mi nedělat se systémem extra velké vifikundace a brikule. Mému desktopu nejlépe vyhovuje Rebecca, klídek, rychlost vyhovující, Chrome jede jako blesk. Ve win s Chrome furt nějaké problémy (používal jsem raději Operu).
      Mám Operu rád, ale proti Chrome umí hovno. V Chrome se nic neřeší a všechno funguje. Tedy na plnotučném mintu.

   • Grs říká:

    ad 3:
    Nechci trollit, ale todle je zas jeden z Windowsových mítů. Obsazení paměti ve Windows Vista a novějších je způsobeno mimo jiné službou superfetch, která ve volných chvílích přednačítá často používaná data do RAM, aby se zrychlila odezva. V případě potřeby je pamět uvolněna. V tomdle případě se Windowsů zastávám, neboť se snaží využít drahou RAM líp než zející prázdnotou.

    • martasbncz říká:

     v tomto bodu nesouhlas,
     osvědčilo se mi už mnohokrát a dělám to dodnes… ve všech systémech MS-WXP až W8.1,že složku Prefetch v adresáři Windows mažu,
     má sice jen pár kilo,ale rozdíl je znatelný při náběhu
     (to,že si zakážu v registru i vytvoření této složky má na start systému blahodárný vliv a efektivita systému roste)
     pro mne jako uživatele má výkon přednost před nějakým prediktivním načítáním co „snad budu požadovat“
     to,že paměť bude uvolněna kdykoli je konina…mnoho z nás ví,
     jak které knihovny to místo žerou naprosto zbytečně
     a promiň dodatek…jestli by mi měl Windows 10
     do budoucna ukrojit 14G prostoru,znám mnoho operačních systémů,které to i s office zvládnou za polovic
     btw:přednačítání nezačalo dobou Win-Vista,ale dříve

  • perun64 říká:

   1. ne – emaily, spustitelné soubory, některé knihovny, java (nejen jako součást prohlížeče, prostředí využívají i některé programy), keyloggery, aj. zkrátka jsou to mrchy 😀
   2. Ani Linuxový distra nejsou zcela imunní ale i pro Linux existují antiviry i když nečekej podporu u standartních CZ vývojářů (AVAST, AVG) zkus třeba Comodo, BitDefender (ale ten tuším že pro Linux není zadara, ale ber mě s rezervou)
   3. Že jsou Widle žrout RAM není nic nového, po hrách a některých grafických aplikacích jednoznačně…

 4. Allconius říká:

  Mýtus první – je pouze pro odborníky
  – v podstatě se jen jedná o lenost něco měnit a hledají se důvody. Problém je v tom „sezení u počítače“. Jakmile někdo zjistí, že celý den sedím u PC tak už jsem automaticky odborník. Přitom jediný co umím je vyhledávat na internetu to co potřebuji zjistit a to je celý. Ale nějak se mi to těm lidem nepodařilo vysvětlit, nevěří mi, že je to tak jednoduchý 🙂 Když sem jim chtěl nainstalovat linux, tak to v žádným případě nechtěli, ale když jim něco nejede ve wydlích tak mi hned volají a mám chuť jim říct, že mají co chtěli ať mě tím neotravujou když si nedají poradit. Zajímavý je, že když jsem měl taky wydle tak to nikdo neřešil, že je mají taky i když jsem podle nich odborník, ale když mám linux tak ho najednou mít nemůžou 🙂 Prostě je to podle mě ve většině případů lenost u běžných uživatelů a hrabání na zakázkách u firem a jen v mizivém případě závislost na nějakým speciálním SW, který jede jen na wydlích

  • old říká:

   Ale já jsem donedávna byl přesně ten typ. Prostě jsem byl línej se o tom více dozvědět. Přitom je to vlastně všechno mnohem jednodušší. Instalace přes terminál nebo z repozitářů? Minutová záležitost. 🙂

   • Allconius říká:

    já taky, já to chápu, já se k linuxu dostal tak, že sem si poskládal z komponent novej PC a chtěl sem na něm mít jen legální věci a když jsem viděl kolik stojí licence na W7, tak už jsem jen hledal kterou distribuci linuxu si nainstaluju 😀 A byl hned ráznej konec s wydlema. Samozřejmě, že s tím taky mám problém – v práci jsou W7 a vzdálené připojení z LM do W7 furt nějak blbne, protože je to řešené jen pro W7, ale co mě nepojede tak nepojede, se nezblázním, zatím jsem si dycky nějak poradil, třeba sem si pustil Teamviewer, nebo kamoš co má w7 tak mi ho pustil 🙂

 5. TOmas Kral říká:

  Linux je skutečně jenom pro velmi zkušené uživatele, kteří jsou ochotni věnovat dostatek času ladění a zjišťování různých věcí – říkat, že to tak není je spíše romantické snění.
  A možná to tak má být – argument pohodlné spuštění OS a hezké GUI je trochu naivní…tuhle nejde nový typ USB modemu, potom třeba nějaká děsně důležitá hra, Libre office vs. MS office dokument, pdf editace je rozhozená atd.

  • Satapouch říká:

   Zato ve Win vše funguje naprosto bez problémů….. Co se týká nového HW – proč se asi neustále aktualizuje linuxový kernel?

   • old říká:

    A tady bych měl otázečku:
    Je třeba povyšovat kernel (jedu třeba na 3.16-37), když je s tím stávajícím můj „tátoš“ i já spokojen?

  • old říká:

   V tom případě musím být asi geniální blbec. Děkuji za pozvednutí ega. 🙂

  • Allconius říká:

   Aby něco fungovalo tak se tomu musí nějakej čas věnovat, vzpomeň si na přítelkyni 🙂 Ve win taky musíš hledat ovladače, aktualizovat antivir, čistit registr, instalovat aktualizace a stejně ti to nakonec nepomůže a celý se to sesype

   • TOmas Kral říká:

    tomu windowz rozumím :), ale zkus nainstalovat linux typickému ‚pouze‘ uživateli, kdo bude chtít hrát hry, koupí si výhledově zařízení podporované možná až v posledním jádře (což třeba ani nestačí, protože ještě pak potřebuješ poslední verzi usb modeswitch atd.)
    1) necháš ho s tím, ať si poradí (neporadí, nebaví ho to)
    2) budeš to jednou měsičně seřizovat a kutit a poslouchat, jak to ve windows není problém

    Z těchto a jiných důvodů považuji za lepší řešení doporučit danému člověku pořídit si windows, je to lepší pro obě strany.

    • Allconius říká:

     jj máš pravdu přesně to se mi stalo, ale blbý na tom je, že mě pak otravují i s tím windows, předtím sem se aspoň hrabal v tom co mám rád (linux) a teď ještě navíc musím řešit co nesnáším (wydle) 🙂 Ale u tvýho komentu mě napadlo, že je zajímavý, že když tam má někdo wydle tak nadává „Blbej počítač“ ale když tam má linux tak nadává „Blbej linux“ 😀 Asi je to tím že to koupil už s windows takže se to pak do podvědomí lidí dostává tak, že to tam jakoby patří a je to součást a ty jsi mu ten počítač rozladil tím že jsi mu tam narouboval nějakej linux 😀

     • TOmas Kral říká:

      máš si sednou před počítač, prohlásit že ty novější verze windows než W2K už moc neznáš, chvíli bezradně klikat na tlačítko Start a budeš mít pokoj …

      • old říká:

       Já jen z pohledu BFU:
       1. Ubuntu 14.04 – Launcher se dá ještě překousnout, ale Dash je pro běžného uživatele čistokrevná hrůza.
       2. Win + metro – nic nepřehlednějšího všichni BFU ještě neviděli. To musel navrhnout šílenec. Win 10 je jen přemalované metro ve verzi 8.1
       3. Microsft Office. Má cenu se vyjadřovat k něčemu, co není kompatiblní ani samo se sebou? Např. spousta BFU má verzi 2003. S těmi novějšími to nekomunikuje.
       BFU nezajímá, že se to vše dá sladit, že si může doinstalovat programy, na které je zvyklý a které v základu chybí. Nemluvě o ovladačích, aplikacích …
       V novějším Mintu se nic takového neřeší. BFU vloží CD do mechaniky a žasne, že všechno funguje. Akorát si zkontroluje ovladač grafiky a nainstaluje si oblíbený prohlížeč. Hotovo, vyřízeno. 🙂

       • vxmery říká:

        Amen 🙂

       • perun64 říká:

        Jak už zmiňoval u někoho dalšího – pokud potřebujete kompatibilní soft s MS Office použijte Libre office pro Linux (otevře bez problémů i soubory pro Office 2013 a klidně zachová formát xlsx nebo docx) Není co řešit, jen uživatelsky příjemnější prostředí než v Office 201x 🙂 A jen na okraj tuším že Office 2010 a výše umožňuje používat formát ODS a ekvivalenty…

    • Pišta říká:

     Trošičku bych odporoval, sousedku k smrti vyděsily hlášky o ukončení podpory WXP a přesně ve stylu dříve napsaných reakcí přinesla PC, abych „s tím něco udělal“ ale data aby zůstala. Tak jsem udělal to, že jsem její data vypálil na 2 DVD, nainstaloval jsem ji MINT, data jsem jí nakopíroval zpět a čestné slovo, že kdyby jí kolega z práce neprozradil, že již nepracuje s Win ale má úplně jiný OS linux, tak na to dodnes nepřišla, jen jí bylo divné, že se to všechno jmenuje jinak…

 6. TOmas Kral říká:

  to je právě to – korektní instalaci nového kernelu do stabilní verze distribuce nezvládne nezkušený uživatel, zato ovladače ve windows na jakoukoliv usb věc, co si kde přinese asi ano. Neříkám že to je lepší anebo horší, ale je to tak.

  Jsou samozřejmě i případy, kdy konkretnímu člověku stačí web browser, mail a prohlížeč fotografií a je velký předpoklad, že to i tak zůstane – typicky např. instalace u rodičů. Potom není důvod nic měnit a je to lepší řešení, než windows pokud si to sedne s daným HW.

  • Jiří Trnka říká:

   Otázkou je, jestli je nutné kernel za každou cenu aktualizovat, když vše funguje. A jednou za půl roku stejně proběhne aktualizace vydání a s ní i ten kernel. Když nechce jednou za půl roku, tak bývá zvykem mít dva roky stabil verzi, podporovanou další dva roky…
   Možná jsem blbej uživatel, ale už cca deset let to nechávám na systému, „vono se to vždycky samo nějak“ a nemám problém, to je pro mě ta největší výhoda Linuxu. ( nejsem ten uživatel co mu k životu stačí chrome a prohlížeč fotek, ale pracuju v CAD, fotky z RAW, takže trošku specializovanější sw, wine jsem nikdy nepoužil a rejpat se do systému přes terminál radši ani nezkouším) 🙂

   • TOmas Kral říká:

    samozřejmě jádro vůbec není nutné upgradovat, pokud vše funguje k plné spokojenosti – to je často kontraproduktivní a vhodné tak pro kutily.
    Ber to, že máš štěstí, je to tak půl na půl, možná až si koupíš nějakou novou tiskárnu na ty fotky … 🙂

    • Kebab říká:

     tvá premisa a cituji „korektní instalaci nového kernelu do stabilní verze distribuce nezvládne nezkušený uživatel“ ale přece a na beton z čehož potom ty vycházíš … už delší čas neplatí!
     Dokladem je třeba zdejší distribuce Mint a jeho podpora, do terminálu se jednoduše nakopíruje (jednodušeji to už asi nejde) aktuální verze příkazů pro verzi 32 nebo 64 bit … a když to v novém kernelu po natažení systému nejde tak se i nezkušený uživatel (při dalším natahování systému) vrátí na ten předešlý a který mu fungoval,
     a až bude mít za týden chuť a čas tak začne opatrně pro zábavu pátrat proč,
     jedině snad aby vždy počkal a nevrhal se bezhlavě do práce hned v prvních vteřinách po zveřejnění návodu a počkal na první diskuze,
     i dobrý tesař se totiž utne a tady překlepem (ten se opraví) nebo se objeví komplikace v návaznosti a třeba s ovladačem (to se vysvětlí),

     domácí použití Linuxu včetně dosažené kompatibility LibreOffice na Microsoft Office a navíc při nainstalovaném Adobe Reader 9 je dle mne bez problémů (v porovnání s Windows) i pro právě ty nezkušené, v případě Windows takový nezkušený uživatel systém zase rychle zaprasí právě kolem akcí ohledně zabezpečení, jen o tom po nějaký čas bláhově neví a potom se třeba diví,
     ano problémem jsou hry a můj plný šuplík starších provedení CD a DVD ze starých počítačových časopisů, proto mám pořád dual boot s W7 … ale za ten asi poslední1 rok a 1/4 co jsme přešel na Linux jsem toho nevyužil, nějak se mně to už hrát ani nechce a začínám přemýšlet co s tím, jako že si to šuple uvolním pro jiné věci 🙂

     • Allconius říká:

      já na playonlinux rozjel všechny hry které jsem chtěl hrát, jen občas třeba blbnul zvuk 🙂 Ale nějak mě to už stresovalo ty online hry, a nějak sem to začal brát jako ztrátu času, tak jsem si řekl, že přestanu hrát úplně jestli to vydržím a jde to líp než jsem myslel resp. platí čím víc člověk hraje tím víc ho to láká hrát a opačně 🙂

      • perun64 říká:

       To já jsem herní závislák… Jenže není problém rozjet Steam pod Linuxem (víte že Steam OS je na bázi Linuxu?) a z cca 200 her co mám pod Widlemi mi cca 60 jede pod Linuxem a nejsou žádná béčka (L4D 2, BL 2, atp.)

 7. old říká:

  Ještě jedna otázka:
  Ve win jsem používal různé čističe a optimizéry (Advanced System Care …). Čištění vždy trvalo asi 5 minut.
  V mintu používám Bleachbit. Našel jsem si doporučená nastavení a čištění trvá (včetně Chrome) asi 3 (slovy TŘI) sekundy!
  Jak je to možné?!! 🙂

 8. theseuszn říká:

  Za sebe jen souhlas v podstatě se vším, co je už výše uvedeno. Co se na „poli dění“ u MS děje, to je otřes, to je jedna „past na lidi“ za druhou a ty obštrukce vždy před vydáním nových verzí a ve finále uživatel v podstatě zjistí, že má pořád ten samej systém, jen jinak namalovanej s čím dál horší orientací uvnitř. Každý,kdo už na trvalo od widlí utekl, by o tom mohl psát asi stohy emocí, ale to nemá smysl. Za minulého režimu, kdo byl na vojně, kolovalo přísloví: „Janovice nikdy více, radši kulku do palice“. Tak nějak podobně s těma widlema, jen s tím rozdílem, že kvůli widlím bych tu kulku vynechal, asi tak nějak 🙂

 9. vxmery říká:

  Mýtus první – je pouze pro odborníky
  Podľa mňa pravda. Pretože pre dnešných bfu je čítanie návodov „věcí hlubokého opovržení“ keby som parafrázoval Sinuheta. Vyrástla mnohopočetná generácia klikačov a tupých konzumentov. Z ich pohľadu je každý, kto si prečíta návod odborník. Všimnite si fóra, kde sa tínejdžer dozvie o Linuxe a samozremne prvé čo urobí? Správne, predsa ide inštalovať a hneď do dualbootu a keďže má výkonný počítač na hry, tak samozrejme v UEFI. A diví sa prevelice, že medzi partíciou a Patríciou sú nenápadné rozdiely. A keď sa mu to samozrejme nepodarí, kto je na vine? No predsa ten blbý Linux.

  • Allconius říká:

   jj přesně měl jsem tak problém třeba u jednoho CD, že výrobce to udělal jen pro wydle, tzn. dal tam nějakej prohlížeč pps *.exe a v linuxu to samozřejmě nejelo, tak jsem se marně snažil vysvětlit, že je to chyba toho výrobce CD, že neudělal multiplatformní verzi ale zbastlil to jen pro win

  • redhawk75 říká:

   no problem klikacov je hlavne medzi mladymi adminmi pre Windows server.
   Casto netusia co to robi okrem bublinovej informacie….
   A potom volaju nas vysluzilych ze nieco sa pokazilo.
   Aby si skusili cosi vo virtuale to nie, a ked maju server s aixami…. no comment.

 10. Kohák říká:

  Ahoj. Dneska někomu z běžných uživatelů windows, kteří klikají na všechno co se objeví, oknům říkají tabulky, varovná hlášení nečtou a neví jaký je rozdíl mezi souborem a adresářem, nabízet Linux je jako házet perly sviním.
  Linux mne od začátku nadchnul. Bohužel jsem začínal blbou distribucí Mandriva, kde byl pak vývoj ukončen a přešel na Mageiu. Trochu jsem na něj zanevřel, ale s ukončením XP jsem hledal náhradu pro stařičký NTB pro dědu a babi na chalupu. A objevil jsem Mint. To byl balzám. Na tom starým šrotu to jelo pěkně rychle (MATE) a staříci ani nepoznali rozdíl od widlí. Dědovi je přes 80 a pracuje tedy s linuxem statečně. Teprve pak jsem objevil to zázemí kolem mintu. Skvělé stránky s návody, fórum (vše česky) a ochotné lidi pomoci nám začátečníkům. Widle znám tam i zpátky a Linux stále objevuji. Jeho výhody jsou obrovské, věci které jsem rozchozoval několik dní ve win, byly tady hotové za pár minut a nemusel jsem pořád courat po netu a něco hledat.
  I banka nejela bez problémů.
  Čekal jsem, že linux začne bodovat potom, co vyšly W8 s tím podělaným metrem. Ale asi nic moc. Lidi o linuxu skoro neví a pak se bojí změn. Asi to chce začít s osvětou u mladejch na školách. Telefon s androidem má skoro každý.
  Takže asi tak. Chtěl bych poděkovat všem, co se starají o tento web, a tím vlastně o šíření linuxu. Jen tak dál!!! I microsoft musí jednou odsmrdět.

 11. old říká:

  Jen tak pro zajímavost. Takto si já představuji elegantní, přehledný a RAM málo zatěžující operační systém:
  http://jabadu.rajce.idnes.cz/nastenka#LinuxMint17.1Rebecca.jpg

 12. Win říká:

  Slobodný software je ok, je zadarmo, je veľa typov OS linux, až príliš moc. Ale je tu aj monopol windows a maximálna spolupráca výrobcov hardware a software s microsoft windows.
  Načo mi je dobrý OS linux, keď nedokážem v linuxe vytlačiť dokument v 2 roky starej tlačiarni? Prečo výrobcovia hardware a software uprednostňujú windows? Dokedy tu bude tento monopol windows? Kedy konečne zvíťazí rozum nad hrabivosťou firiem?.
  Už ma nebaví dual boot windows/linux. Už ma nebaví ignorácia OS linux – výrobcami PC hardware a software.

  • Allconius říká:

   Problém není jen v hrabivosti firem, ale v lidské hrabivosti obecně. Muselo by se změnit myšlení lidí, ale to je závislé na výchově, ale výchova u nás přebírá americké trendy a jde do kytek a pak se to samozřejmě odráží v celé společnosti. Výrobce se dá donutit jen jedním způsobem a to tím, že se přestanou kupovat jeho výrobky, protože nepodporují linux. To bys koukal jak rychle by byl ovladač 😀 Pokud budou lidi kupovat jeho výrobek tak bude spokojen a nebude nic řešit.

  • Pepa říká:

   To je nesmysl, na Mintu chodí tiskárna jako divá a to mám daleko 7 chodí tisknout ke mě, protože tam mu nechce makat.

   • Pepa říká:

    Sorry nějak se mi nezobrazila část textu, má být: daleko starší tiskárnu, synek má win 7 a chodí tisknout….

  • anmaton říká:

   Viacerí píšu aké je to s Linuxom super, jednoduché…OK
   ALE:
   už som párkrát mal boot USB (napr. z DVD Chip-u) a vždy po naštartovaní – jedno aká to bola distribúcia, mi nenormálne bežal ventilátor CPU. Vo Win to takto hrozne naplno frčí akurát keď robím video v Power Directore v HD kvalite. Po dokončení náročných operácií – zase tichúčko. V Mint sa ako tak ukľudní keď NIČ nerobím – akonáhle pohnem kurzorom zase sa rozbesní. V Process Exploreri vo Win hneď zistím, čo robí fofry a ak treba, killnem to. Je nejaká funkčná varianta Process Exploreru aj v Mint?
   Poraďte. Ako korigovať otáčky FAN? Mám NTB AcerExtensa 7630G 2jadrá, 4GBRam, 1TB HDD

 13. Libor Matela říká:

  S Windows 10 může být všechno jinak. Tak jak asi před 20 léty Gates sliboval místo operačního systému jen terminál, máme ho mít. A i podpora AutoCadu může být reálna a s tím i rozšíření Linuxu bude velmi naléhavé. Pokud jste nepřehlédli článek „Na Windows 10 pozor,…“ (někde tu byl) je prvním varovaním před Windous 10, které jsem četl. Důkladnější a jistě ne poslední, je přímo zpráva „Analýza Windows 10“ na AENews. Ve výsledku bude Windows 10 ve velkém měřítku přechod firemních agend na Linux.

 14. Petr Valach říká:

  Já jsem léta nevěřil. A teď léta věřím. Prostě ze zkušenosti vím, že výše uvedený článek je pravdivý. Proč různí živlové tvrdí, že ne, když se o to ani nepokusili???

  • Cigydd říká:

   Problém může být v politickém pozadí. Lidi uvažujou černobíle a když fandí Americe a ne Rusku, tak automathicky zavrhují informace z AENews a Aeronetu, protože to je hlásná trouba ruské propagandy. Žel, obávám se, že tentokrát byli blízko pravdě. Ale nechci se pouštět do politiky, jen vidím souvislost s politikou.

   • Win říká:

    Samozrejme že je to politika a peniaze. Ak by tu existoval ruský, rumunský, bulharský, hocijaký windows a bol zadarmo urcite by som ho vyskúšal ja aj množstvo dalších užívatelov. Ale tu nám tlačia do hlavy len ten americky brakový systém od mrkvosoftu s nekonečnými poruchami za ťažké doláre. Naozaj si niekedy pripadám ako zajac v zelenine ??!!.

 15. Old Bobby říká:

  To máte tak, hoši, mýty tu vždycky byly a budou. Je na nich postaven i vědecký obor – mytologie – takže jsme za ně vděčni. Aspoň se diskutuje a lidé přemýšlí, což je dnes dost nedostatkové zboží. Dělám s Linuxem celkem asi 12 let, s Mintem od verze 7 Gloria, což je dost dlouho na to, abych s ním uměl dělat. A o tom, co s ním dělám, píšu stále několik článků do měsíce – a už jich je bezmála 180 – a ještě k tomu se honosím titulem MASKOT naší webové stránky. A právě tato webová stránka otevírá oči všem těm, o kterých píše Bible – mají oči a nevidí… Patří za to dík Satapouchovi a všem z jeho týmu, protože bez jejich práce bychom nebyli tam, kde jsme – na vrcholu !

 16. Pepa říká:

  Mě se ten Mint velice líbí, mám ho už dlouho a za celou dobu žádný problém nebyl, žádný kolaps jsem neřešil. Moje ženuška je s ním na svém kompu taky velice spokojená, neboť je vyhlášenou „ničitelkou systémů“ a tento jí jede už dlouho bez problémů. Windousy vydržely její řádění pouhé dva dny.:-(

  • old říká:

   Tvá ženuška je přesný cílový typ mintu. Pokud se nebude vrtat např.:
   1. v aktualizaci ovladačů grafické karty
   2. v aktualizaci jádra
   3. nevypne ikony na ploše
   není tam co zprasit. Při hlášce v prohlížeči (třeba ten vir od jako policie … atd.) stačí zavřít prohlížeč a znovu ho otevřít. Pokud se něco náhodou sekne, není potřeba restartovat celé PC, ale stačí jen restart cinnamonu (pravým dole na panel – řešení problémů).
   Viry prakticky nehrozí (ledaže si je tam člověk sám nainstaluje zadáním hesla root), antivir je přepych pro lázeňské šviháky.
   🙂

  • Tux říká:

   Obdivujem vašu manželku. Ten jej talent treba využiť – napríklad môže robiť krash testy pre OS Microsoft.

   • perun64 říká:

    Tam mají celé divize krash mistrů… Jenže se tam pracuje jinak – našel jsem kritickou chybu, šéfe jak ji zamaskujeme?? :-DD

 17. Simon říká:

  Linux je Ok, používám Debian, běhá mi na něm vše, co potřebuje. Skoro vše – až na jedno, problém je všude s WiFi. Rozchodit ji je vždy na odborníka, tady si nikdo z běžných uživatelů sám nepomůže. Takže nezbývá než UTP.

  • kamowski říká:

   „až na jedno, problém je všude s WiFi. Rozchodit ji je vždy na odborníka, tady si nikdo z běžných uživatelů sám nepomůže“
   Nedávno som čítal jedno vyjadrenie, ktoré tu pasuje „ako riť na šerbeľ“
   Ak sa to deje na pc s win, je to chyba hw, ovládačov, prístupu, medzi stoličkou a pc, …
   Ak sa to deje na pc s linuxom, je to jasné, je to chyba OS

   Priateľu, nainštalujem LM, zadám heslo na wifi a fungujem, moja žena tiež, môj syn tiež, môj zať tiež, moja dcéra tiež, …..
   Mohol si tam dopísať, že sa to deje na tom tvojom konkrétnom pc, nb,
   poprípade, čo musí riešiť stále ten odborník

   • Win říká:

    Je to tak, ovládače wifi blbnú len vo windowsoch. V linuxoch neni problem s wifi, ide to tam bez problemov.

    • kamowski říká:

     to som nepovedal, sú problémy s ovládačmi na niektoré wifi karty ale je to skôr chyba výrobcu ako samotného linuxu
     ja som mal šťastie s mojím terajším hw, ovládače sú v jadre, predtým som mal asus s broadcom kartou, tam som si ich musel ručne pridať z repozitára
     len sa mi nepáči to zovšeobecňovanie, nie je to správne

 18. Martin říká:

  Zajímavé, kde je diskuze o Linuxu, všude se objeví samí CAD pracovníci, nebo Photoshopaři :-)….
  „Mýtus čtvrtý – postrádá zákaznickou podporu“ – Linux zákaznickou podporu samozřejmě má, kde vám pomůžou – od toho jsou distribuce, které nabízí placenou podporu (např. Fedora, SUSE,…)

 19. Martin říká:

  Jeden môj kamarát, ktorý pracuje v linuxovej firme RedHad, hovorí, že na Linuxe nemôžu byť žiadne výrusy/malware. Takže nesúhlasím s týmto autorovým názorom

 20. Edmond Redhawk říká:

  S niečím podobným ako týchto 6 mýtov som bojoval v známeho malej firme (reklamka, fotostudio) ktorá mi väčšinou rieši vydávanie a tlač vecí.
  Tak som došiel s ntb (HP G6-1270ec) s mint 17.1 a pripojil sa na ich HP ploter cez LAN. Našlo mi to hneď, vrátane nastavení, v scribus som otvoril PDF na tlačenie vybral ich ploter a tlačil.
  Týždeň pred tým tam reinštalovali 2 PC s Windows 7 a trvalo im 2 dni kým to fungovalo.
  Teraz majú celú firmu (20pc) na Mint a server na Ubuntu server.

  a nebranili sa tomu, keď videl aké problémy mali s windows ludia s firmy co im to zastrešovali.

 21. Anmaton říká:

  Viacerí píšu aké je to s Linuxom super, jednoduché…OK
  ALE:
  už som párkrát mal boot USB (napr. z DVD Chip-u) a vždy po naštartovaní – jedno aká to bola distribúcia, mi nenormálne bežal ventilátor CPU. Vo Win to takto hrozne naplno frčí akurát keď robím video v Power Directore v HD kvalite. Po dokončení náročných operácií – zase tichúčko. V Mint sa ako tak ukľudní keď NIČ nerobím – akonáhle pohnem kurzorom zase sa rozbesní. V Process Exploreri vo Win hneď zistím, čo robí fofry a ak treba, killnem to. Je nejaká funkčná varianta Process Exploreru aj v Mint?
  Poraďte. Ako korigovať otáčky FAN? Mám NTB AcerExtensa 7630G 2jadrá, 4GBRam, 1TB HDD

  • Poutnik říká:

   Přes příkazovou řádku je postup zabití zde:
   http://www.linux-mint-czech.cz/jak-zabit-proces-v-linux-mintu-kill-killall-pkill-xkill/

   Přes grafické rozhraní teď z hlavy nevím, nejsem v práci na Linuxu :o).

  • kamowski říká:

   Je nejaká funkčná varianta Process Exploreru aj v Mint?
   A vy máte doma teplú vodu?
   Vy máte doma televízor?
   Nie, ani tí západniari nás nechcú uraziť, im sa len z tej výšky, z ktorej sa na nás dívajú zatočila hlava a nevedia sa ani normálne opýtať.
   Isteže je tu nejaká varianta a dokonca aj funkčná:
   gnome-system-monitor
   mate-system-monitor
   task-manager ….

   • anmaton říká:

    Sorry za hlúpučko položenú otázku, ale som v Linuxe pár dní tak sa pýtam 🙁
    Menu – Správa – Sledování systému som vyskúšal a proces NEMO šiel na hodnotách 98, 106, raz dokonca 112%, ventilátor frčal ako helikoptéra; keď som Nema uspal bol (relatívny) kľud – ale ťažko porovnateľný s tým ako je to teraz keď to píšem pod Win – neviem že mám ventilátor;
    Keď som mal spustený LM – manželka sa z vedľajšej izby opýta – čo to je, čo vonku prší? Taká záťaž HW hneď od nabootovania sa mi nezdá v poho; a pracovať pri tom hodinu – bolesť hlavy.

    • Poutnik říká:

     To je docela divný, u mne Nemo na 0% a to jak na stolním PC, tak i na malém nijak výkonném (spíše podprůměrném) netbooku.

    • vxmery říká:

     „už som párkrát mal boot USB (napr. z DVD Chip-u)“
     Ja s týmito pribalenými DVD nemám dobré skúsenosti ani pod Win (hra mi nefungovala) ani Pod Linux (vyzeralo to ako nejaká beta verzia). Stiahni si distribúciu z ofiko zdroja, doporučuje sa LTS verzia a malo by byť všetko ok.
     Šupni sem výpis z terminálu:
     inxi -F
     a uvidíme čo tam máš a ako tam máš 😉

     • anmaton říká:

      Díky, urobím a pošlem

     • Anmaton říká:

      pri bootovaní sa udiali zaujímavé veci
      posielam link na screenshoty, pretože LM mi tentoraz ani nechcel nabehnúť
      ani v recovery mode, ani v normal 🙁

      má to 4,2 MB
      http://www.uschovna.cz/zasilka/HHK56ARKSA7X59E6-Z2Z/

      • Anmaton říká:

       Díky, za koment; s tým vekom NTB máš pravdu je z roku 2009 a preto chcem prejsť z XP na Linux; pred chvíľou som si stiahol linuxmint-17.3-mate, lebo som sa dočítal, že MATE je menej náročné na HW;
       ináč nejedná sa o silné točenie DVD (bootujem vždy radšej z USB)
       písal som o VENTILÁTORE CPU;
       Najprv som myslel, že je to kvôli tomu, že ide o LiveUSB, tak som urobil klasickú inštaláciu – dualboot s xp, a pár dní všetko šlo cez grub OK (teda okrem toho šialeného ventilátora) no a včera tie hlášky, čo sú na screenshotoch. Tak skúsim install Mate a uvidíme

 22. vxmery říká:

  Páni, to je folklór, také som ešte nevidel 🙂
  Navrhujem toto:
  1. Stiahni si 64b verziu, odtiaľto:
  http://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/
  LM 17.3 Cinnamon, 64bit cez Torrent
  2. Znova si urob LiveUSB, ale predtým si pozri relevantný návod podľa toho, či ho robíš vo Win alebo Minte.
  3. Ak sa ti to zas nepodarí, založ tu na Fóre novú tému, popíš svoj stroj a postup ako si robil Live a budeme pokračovať aj s pomocou ostatých, ku komentáru článku nepatrí tech. podpora. Ok?

 23. anmaton říká:

  update:

  64bit verzia nainštalovaná – a čuduj sa svete – ventilátor v pohode – žiadna „helikoptéra“, takže problém zrejme robil 32bit MN
  Super. Díky za pomoc

 24. Abby říká:

  Co se týče pátého mýtu a OS X, nemohu souhlasit. OS X je stejně stabilní jako Linux, koneckonců vycházejí oba ze stejného základu. OS X je na tom ale o trochu lépe, protože Apple má zákaznickou linku, kde dokáží problém vyřešit (jednou jsem tam volala). Na druhou stranu, zatím všechny problémy s Linuxem se mi podařilo vyřešit díky fórům zde na na ubuntu.cz.
  Co však jednoznačně platí je, že Windows jsou nejhorší OS a nepochopím, proč jsou nejrozšířenější.

  • perun64 říká:

   Proč ve videorekordérech vyhrála VHS když Beta byla lepší? Lidské plémě je nevyzpytatelné.. 😀