Jak nainstalovat ovladač Nvidia 352.21 v Linux Mintu

nvidiaPřed necelým měsícem firma Nvidia představila novou verzi z proprietárního ovladače pro Linux – Nvidia 352.21. Jelikož je mezi uživateli Linux Mintu celá řada majitelů grafických karet Nvidia, tak si v dnešním tutoriálu povíme, jak si tento nový ovladač nainstalovat do našeho operačního systému.

 

 

Hlavní změny v ovladači Nvidia 352.21:

  • Byla přidána podpora pro následující GPU: GeForce 720A, GeForce 920A, GeForce 930A, GeForce 940A, GeForce GTX 950A a GeForce GTX 980 Ti
  • Opravena chyba, která způsobovala špatné zobrazení konfigurace v panelu nvidia-settings, které automaticky generovalo rozložení více displejů zabírajících stejnou pozici.
  • V nvidia-settings lze povolit SLI Mosaic.
  • Opravena chyba CONFIG_DEBUG_DMA_API.
  • Přidána podpora protokolu GLX pro následující rozšíření OpenGL: GL_ARB_copy_buffer a GL_ARB_texture_buffer_object
  • Opravena chyba, která způsobovala pád jádra, pokud byly současně použity SLI Mosaic a G-SYNC.
  • Přidána možnost nastavení chování Quad-swapování. Toto nastavení je možné nastavit v nvidia-settings nebo přes NV-CONTROL API.
  • Opravena chyba, která způsobovala zmizení stavu ventilátoru GPU z ovládacího panelu nvidia-settings.
  • Přidáno vykazování chyb ECC do panelu nvidia-settings.
  • Opravena chyba, která bránila vzorovým objektům OpenGL správnému zobrazování obsahu.
  • Opravena chyba, která způsobovala u GLX_EXT_framebuffer_sRGB nesprávnou podporu pro 30 bitovou konfiguraci sRGB framebufferu.
  • Přidána podpora pro G-SYNC. To umožňuje aplikacím používat G-sync pro eliminaci trhání u snímkových frekvencích nižších než maximální obnovovací frekvence monitoru.
  • Povoleno G-Sync ve výchozím nastavení při zakazaném Unified Back Buffer (UBB).
  • Aktualizováno použití vesafb.
  • Opravena chyba v nvidia-settings, která způsobila pád aplikace při ukládání EDID do souboru.
  • Opravena chyba, která bránila utilitě „mkprecompiled“ správnému čtení souborů.
  • Opravena chyba, která způsobovala poruchu XID při ukončení aplikace přehrávání videa pomocí překrytí fronty prezentací ve VDPAU.
  • Aktualizován nvidia-installer tak, aby se zabránilo průniku do stromu kernelu v /usr /lib/modules.
  • Opraveno zablokování při spuštění aplikací, používajících OpenGL ve více vláknech v Quadro GPU.
  • Opraven únik z paměti jádra, který se objevoval při vytváření smyček u hardwarově akcelerovaného videa.
  • Opravena chyba, která způsobovala selhání X serveru, pokud  byl výstup RANDR vybrán jako primární výstup pro X.Org xserver 1.17 a vyšší.
  • Opravena chyba, která způsobovala čekání X Sync Fence objektů v OpenGL.
  • Opravena chyba, která bránila řádnému zotavení OpenGL při synchronizaci objektů.

 

Instalace nejnovější verze ovladače Nvidia v Linux Mintu

Poznámka: Před stažením a instalací nového ovladače se ujistěte, že váš systém podporuje GPU Nvidia. Jak identifikovat a nainstalovat správný ovladač pro vaší grafickou kartu Nvidia v Linuxu Mintu najdete v článku „Jak nainstalovat nejnovější ovladače Nvidia v Linux Mintu 17 Qiana„. V opačném případě riskujete po instalaci ovladače Nvidia 352.21 nefunkčnost systému.

 

A nyní již k samotné instalaci ovladače Nvidia 352.21. Veškeré příkazy musíte zadávat v terminálu při shozeném X serveru. Toho dosáhnete tak, že stisknete kombinaci kláves např. Ctrl + Alt + F2, následně zadáte své uživatelské jméno a heslo a poté tyto příkazy:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-352 nvidia-settings

 

Po instalaci restartujte počítač, čímž aktivujete nainstalovaný ovladač GK.

Dále po novém přihlášení zkontrolujte nainstalovaný ovladač buď otevřením nástroje NVIDIA X Server Settings z menu, nebo v terminálu zadejte příkaz:

Příkazy terminálu:
glxinfo | grep OpenGL

 

Rovněž si po instalaci ovladače raději deaktivujte repozitář xorg-edgers/ppa, jinak si do systému můžete natahat hodně zbytečných balíčků.

Přeji hodně úspěchů při práci s novým proprietárním ovladačem Nvidia 352.21.

 

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

21 reakcí na Jak nainstalovat ovladač Nvidia 352.21 v Linux Mintu

  1. Pajus říká:

    Hoja, tak ja to aktualizoval na tu 352 a v pohodě. Dodám jen že jsem to musel udělat bez shozeni X serveru z důvodu že mi nejdou psát číslice v shozeném X serveru 🙂

    • Satapouch říká:

      To je docela s podivem. A měl jsi zapnutý NumLock?

      • Pajus říká:

        jj měl jsem zapnuty NumLock 🙂 klávesa 4,6,8,2, mi v shozeném Xserveru funguje jako posouváni v textu s kurzorem na psaní 🙂 Divné 🙂 Ale jak sem napsal, ovladače se mi stejně nainstalovaly bez problému a vše funguje dobře

  2. Kebab říká:

    na webu nVidia jsem normálka ověřil, že nový ovladač je i pro moji GeForce GT 730 a potom jsem vyvolal Driver Manager a nový ovladač byl normálka už v seznamu, připravený jako na talíři,
    nic jsem shazovat nemusel(!) a pouze zatrhl tedy tam dal k tomuto ovladači klikem puntík a za nějakou tu minutu bylo hotovo,
    pořád jsem byl v systému a nic mně nespadlo,
    pro jistotu jsem systém znovu natáhl a příkazem ověřil že nový ovladač opravdu používám,
    když jsem kartu instaloval do PC a před tím tam byla konkurence od ATI tak jsem poprvé postupoval podle zdejšího staršího návodu a od té doby mně to ty nové ovladače nabízí samo a žádné krkolomnosti se shazování dělat nemusím

    • Satapouch říká:

      To není žádná krkolomnost, pouze standardní práce bez grafického prostředí.

      • Kebab říká:

        krkolomnost to je proto že ty příkazy bez grafického prostředí nemám před sebou na obrazovce, nemohu je proto ani odtud zkopírovat a přenést do řádku terminálu a pohodlně odmáčknout … ale musím je třeba vytisknout na papír a potom z toho pracně datlovat do příkazové řádky mimo grafický systém a navíc kontrolovat jestli nedělám chyby tedy překlepy a což už a žel čím dál více dělám,
        když bude potřeba a situace mě k tomu opravdu donutí tedy nebude zbytí tak se tomu budu věnovat a včetně dekódování dle vzorů o co v příkazové řádce jde,
        ale u banální změny ovladače to je pro mne ztráta času protože ten potřebuji věnovat učení se něčeho jiného a to slovo učení zdůrazňuji, před tím jsme se učil příkazové řádky pro jiné systémy včetně toho od velkého sálového počítače a o příkazu assgn sys010 atd. by se mně mohlo zdát ještě dnes … ale právě proto že jsme v roce už 2015 tak si myslím že doba pokročila a právě z těch důvodů o kterých jsem napsal, učit se musíme totiž další věci a hlava není nafukovací,

        tak alespoň že máme (já mám) tady tebe a další a kteří se tomu věnují … protože na rovinu kdybych teď byl nucen dělat to co jsem ještě byl ochoten dělat před více než 10 lety u průzkumu Slackware včetně ručních úprav konfiguračních souborů … tak jsem a s velkým skřípěním zubů u těch Waněcozatím zůstal … tady na Mintu už 1 rok a 1/2 jsem spokojený a před známými chválím, ovšem nutit je do standardní práce bez grafického prostředí tak bych nepochodil ani já a to mne osobně znají 🙂

        • Shafa říká:

          ad:
          „ty příkazy bez grafického prostředí nemám před sebou na obrazovce, nemohu je proto ani odtud zkopírovat a přenést do řádku terminálu a pohodlně odmáčknout …“

          A co lynx, links, nebo elinks…?
          Nic nerika?
          Moznosti pro surfovani v terminalu je stale celkem dost…

          • Kebab říká:

            Nezlob se ale to snad nemyslíš vážně a zdůrazňuji že v roce 2015?!
            Já jsem tu napsal svůj názor a ten tvůj ti já přece neberu. Ale hrabat se v podstatou starých vykopávkách a tím starým myslím i formu, která je také často důležitá a dnes je přežilá, já rozhodně odmítám.
            Ano toto co jsi napsal mně ano cosi říká, představ si a dostal jsem se k tomu právě při koumání Slackware a před více než 10 lety a jak jsem důvodně právě pro tobě podobné už nahoře napsal … a vracet se k tomu rozhodně já nemíním.
            Pokud mně někdo k tomu jakoby nutí, v roce 2015 a opět to zdůrazňuji že v roce 2015 a nikoli v roce za krále Klacka, tak se prostě ozvu a což jsem slušně udělal. Nic víc a nic míň a jsem s Linux Mint spokojený. Právě proto, že jsem to co ty doporučuješ nepotřeboval. Proto jsem upozornění nahoře také napsal. A myslím že napsal slušně.

            • Satapouch říká:

              Počkej, Shafa Ti přeci nijak nenadává ani nehaní ani nepodezřívá z neslušnosti, jen dává návrh k řešení přes terminál. Navíc si myslím, že to, jaký je rok nebo jaké století nemá naprosto žádný význam v používání příkazové řádky, zejména v Linuxu. Pro člověka, který se chce Linuxem zabývat hlouběji je znalost alespoň základních příkazů pro práci s příkazovou řádkou naprostou nezbytností. Chtěl bych například vidět opravu nabořeného Cinnamonu v graf. rozhraní – už chápeš, co tím chtěl Shafa říci?

              • Kebab říká:

                A proč jsem se zde ozval?
                Tady je i pro náhodně příchozího na web Linux Mint připravená základní tedy úvodní stránka a která se v čase po zobrazení pravda obsahem mění:
                http://www.linux-mint-czech.cz/

                ale to první(!) provedení stránky a je to tedy výsměch(?) tak je právě ukázka Správce ovladačů (Driver Manager) a kupodivu se zobrazenými ovladači nVidia … a V GRAFICKÉM REŽIMU!

                Tudíž zpět a o co mně jde: místo svícení elektřinou (žárovka, zářivka) jsme tady s vážnou tváří jakoby přesvědčovaní že máme svítit petrolejkou, protože s ní můžeme jít i tam kde nejsou natažený elektrický dráty … ale to mně v roce 2015 připadá absurdní i když, ano uznávám, může se to někdy hodit 🙂
                Také mně nepřipadá fér, berte to také tak z tohoto úhlu pohledu, že když už si udělal někdo tu práci a stálo ho to úsilí aby vytvořil software a třeba pro správu ovladačů v grafickém režimu, tak to takto omíláním příkazového řádku vlastně shazujete! To že jsme jakoby měli rovnou zůstat u té petrolejky a hotovka.

                Je to ano v Linuxu o volbě a tedy o svobodě volby. Ale když na úvodní stránce tohoto webu každý vidí, že ovladač nVidia může ošetřit v grafickém režimu který je obvykle pohodlnější … ale návod ho žene kupodivu mimo grafický režim, tak tu svobodu volby a pokud se jedná navíc o začátečníka nějak postrádám … a záměrně teď dávám smajlík 🙂 protože to nechci hrotit.
                Za ten 1 a 1/2 roku a dělal jsem různé krkolomnosti protože jsem náročně zhýčkaný mně Linux Mint z grafického režimu ani 1 nevypadl, používám Xfce.

            • Shafa říká:

              Hele, to je jen vec nazoru. Neni potreba to hrotit.
              Mne spis vadi takova ta oboustranna paranoia – jak pouzivat prikazovy radek vesmes vyhradne, tak se mu za kazdou cenu vyhybat.
              Uz i deti ucim pouzivat terminal, protoze na tom neni nic tezkeho a ve vysledku to dle pripadu byva rychlejsi a jednodussi, nez se proklikavat oknama a cekat na konfirmace.
              Vzorce v excelu se taky tukaji rucne a nikdo kvuli tomu neblazni, ani ucetni, ze musi rucne psat vnorene funkce. A to je casto mozkove vyrazne narocnejsi, nez natukat par prikazu v terminalu.

              No a ze neco neni plne graficky automatizovane? A co jako?
              Uzivatelum, co jsou na takove urovni, ze nezvladnou pouzivat ani zakladni prikazy v terminalu, podle me vubec neprislusi se babrat s ovladaci.
              To je podle me jen zlozvyk z Win. Kdo ma v pr**** diru, ten muze rozryt cely system. Tim nemirim na tebe, ani na nikoho konkretniho, je to jen takove postesknuti…

              • kamowski říká:

                cit.:
                „Uzivatelum, co jsou na takove urovni, ze nezvladnou pouzivat ani zakladni prikazy v terminalu, podle me vubec neprislusi se babrat s ovladaci. To je podle me jen zlozvyk z Win“

                lepšie sa to napísať ani nedá
                ďakujem

  3. Shafa říká:

    Na desktopu to neni problem.
    Jen ty vykopavkove legacy drivery, ktere jsou casto na notasech, by mohli konecne trochu zaktualizovat…

  4. Štefan Vrabček říká:

    Návod na inštaláciu na LMDE 2 by sa nenašiel prosím? 🙂

    • Satapouch říká:

      Pro 32-bitový systém zadej v terminálu (při shozeném X):

      wget http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/352.21/NVIDIA-Linux-x86-352.21.run

      chmod +x NVIDIA-Linux-x86-352.21.run

      ./NVIDIA-Linux-x86-352.21.run

      Pro 64-bit:

      wget http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/352.21/NVIDIA-Linux-x86_64-352.21.run

      chmod +x NVIDIA-Linux-x86_64-352.21.run

      ./NVIDIA-Linux-x86_64-352.21.run

      Restartuj a mělo by to makat 🙂

      • Štefan Vrabček říká:

        Ako prosím ťa zhodím X?
        Skúšal som to inštalovať cez „safety mode“, ale vypísalo mi to že mám dať nouveau ovládač na blacklist, potom mi to hodilo hlášku že mi inštalátor hodí sám ten nouveau ovládač na blacklist, dal som ok a nakoniec mi to vypísalo že už tam je a inštaláci zlyhala, pritom som ho tam vôbec nedával.

  5. Pingback:Instalace nejnovějšíko ovladače AMD Catalyst ™ v Linux Mintu - Linux Mint CZ&SK

  6. Pingback:Instalace nejnovějšího ovladače AMD Catalyst ™ v Linux Mintu - Linux Mint CZ&SK

  7. Krab říká:

    Vše proběhlo bez problémů a v ovladačích zařízení mám zaškrtlý ovladač 352. Ovšem v Settings NVIDIA mám power saving mode. Co udělat pro Performance mode, když to nejde povolit? Děkujii

  8. broukal říká:

    Tak nejde my to, vcom moze byt problem?
    E: Nedá sa nájsť balík nvidia-352
    Kartu mam GK107[GeForce GT 640] co som pozeral na stranke nvidie tak by mal ovladac podporovat aj moju kartu. Nezobrazuje sa my ani v spravcovy ovaldacov… Ako dalej? Co skusit?…