SoundConverter

sc1SoundConverter je jednoduchý a lehký nástroj pro konverzi audio souborů. K dispozici je pro Linux a pro na UNIXu postavené operační systémy. Prosím nezaměňujte jej se SoundConverterem pro Windows a Mac OS X, jedná se o jiný nástroj. Zmiňovaná aplikace je založena na knihovnách GTK+ a na frameworku GStreamer.

SoundConverter je jedním z nejčastěji používaných nástrojů pro konverzi audio souborů. Samozřejmě, pokud potřebujete změnit formát zvukového souboru pouze jednou, je vhodnější využít některou z cloudových služeb pro konverzi. Avšak pokud měníte formáty zvukových souborů častěji, je mnohem jednodušší instalovat některý z programů, který je určen právě pro tyto účely.

A jedním z nich je SoundConverter, který zabírá jen velmi málo místa na pevném disku a rychlostí konverze se vyrovná nebo je i mnohem rychlejší, než většina jeho konkurentů. Nemusíte totiž pokaždé nahrát požadovaný soubor do cloudu a pak stahovat upravenou verzi – stačí jen zadat cestu k souboru a formát, do kterého má být soubor převeden.

 

sc2

 

SoundConverter byl původně vyvinut pro konverzi audio souborů v prostředí GNOME, avšak lze ho s úspěchem používat i v ostatních prostředích, včetně Cinnamonu a Mate. Převádět můžete z formátů Ogg Vorbis, AAC, MP3, FLAC, WAV, AVI, MPEG, MOV, M4A, AC3, DTS, ALAC, MPC, Shorten, APE, SID, MOD, XM, S3M atd.  a vytvářet soubory ve formátu Opus, Ogg Vorbis, FLAC, WAV, AAC a MP3.

 

sc3

 

sc4

 

SoundConverter si klade za cíl hlavně jednoduché užívání a rychlost (což mohu potvrdit – konverze je skutečně blesková). Díky své vícevláknové konstrukci, využívá tolik jader, kolik je možné pro maximální urychlení převodu. Navíc také umí extrahovat audio z videa a je šířen pod svobodnou licencí GNU GPL v.3.

Hlavní přednosti:

 • Čisté a jednoduché rozhraní
 • Rychlá multivláknová konverze
 • Výkonné automatické přejmenovávání

 

Instalace v Linux Mintu

Je velmi jednoduchá, neboť SoundConverter je součástí standardních repozitářů Linux Mintu. Stačí si tedy otevřít Správce softwaru nebo Synaptic, do vyhledávacího pole zadat název aplikace a nekolika kliknutími program nainstalovat.

Druhou možností je instalace pomocí příkazové řádky, kdy si stačí otevřít terminál a zadat příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install soundconverter

 

Chcete-li si nainstalovat nejnovější verzi SoundConverteru, musíte si do systému přidat repozitář třetí strany:

Příkazy terminálu:
sudo sh -c 'echo "deb http://archive.getdeb.net/ubuntu trusty-getdeb apps" >> /etc/apt/sources.list.d/getdeb.list'
wget -q -O – http://archive.getdeb.net/getdeb-archive.key | sudo apt-key add –
sudo apt-get update
sudo apt-get install soundconverter

 

Poznámka: Tato možnost je vhodná zejména pro Linux Mint 17/17.1. Repozitář totiž závisí na verzi Ubuntu, na které je založen váš systém. Například na Saucy.

 

Po nainstalování se vám objeví ikona pro spuštění aplikace v Menu > Zvuk a video > Převaděč zvuků.

Šikovný program. Pro zvukové nadšence v naší komunitě jako dělaný. Český překlad je na dobré úrovni, jak je na tom program se slovenštinou se mi zjistit nepodařilo a prosím naše slovenské kolegy o doplnění této informace v komentářích.

Domovskou stránku projektu najdete na http://soundconverter.org/.

Přeji příjemné hrátky se zvukovými soubory.

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na SoundConverter

 1. kamowski říká:

  šikovná utilitka
  + jeden skoro offtopic:
  http://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?f=29&t=1546

 2. Andreas říká:

  Vyzkoušel jsem tento program a zalíbil se mi. Používám ho místo QWinFF. Nainstaloval jsem ho pomocí příkazu – sudo apt-get install soundconverter – a vše funguje bez problémů jen nemám kompletní český překlad jako autor článků na obrázcích, i když mám doinstalované jazykové balíčky. Ovládání je intuitivní, tak mi to nevadí 🙂 Je to rychlý prográmek. Doporučuji všem 🙂