Antivirus v Linux Mintu ano či ne?

antivirKaždý zodpovědný uživatel Linux Mintu si již zajisté položil otázku, zda bude potřebovat pro svou práci na počítači nějaký antivirový program. Na toto téma již proběhlo a stále probíhají nekonečné debaty a miska vah, jak se zdá, začíná směřovat k odpovědi – samozřejmě, bude potřeba! Avšak jen v případě, že se viry budou hledat ve Windows.

Mohlo by se zdát a lze to považovat i za samozřejmé, že v případě, že pro danou platformu existují viry, pak antivirový program je potřeba, avšak u Linuxu to není tak jednoduché. Ano, viry pro Linux existují, ale v 99 % případů je to červ, který je schopen využít jednu zranitelnost u určité služby a zpravidla jen u jedné specifické distribuce (verze služby, konfigurace a možnosti kompilace se liší distro od distra). Z toho vyplývá, že nemalou překážkou pro autory virů je fakt, že nemají čas sedět a přemýšlet o virech pro každou distribuci zvlášť.

Obvykle každý výrobce antivirových programů vydává i verzi pro Linux. Avšak nejčastěji je to verze pro poštovní server, gateway nebo pro server ke sdílení souborů, což má chránit především klienty OS Windows. V poslední době ale dochází i k nárůstu počtu antivirových programů pro linuxové desktopy. A výrobci dotčených programů více či méně úspěšně straší uživatele: „exponenciálně narůstá počet malwaru pro Linux“.

To, zda používat nebo nepoužívat antivirus na počítači s Linux Mintem, je jen a pouze osobní záležitostí každého uživatele. Jelikož se ale popularita Linuxu na desktopech pohybuje okolo 2%, tak pro mě (a vývojáři populárních linuxových distribucí si to myslí též) platí, že se není čeho se bát. Ale může přijít doba, kdy budete muset zkontrolovat připojený systém Windows na viry nebo např. USB flash disk, než z něj přetáhnete data do svého počítače. V takovém případě se antivir pro Linux více než hodí.

Proč normální uživatel (nikoliv guru) potřebuje antivirus v Linuxu Mintu?

Mnoho uživatelů naivně věří, že Linux je tak bezpečný, že viry v něm prostě nepřežijí, takže antivirus není třeba instalovat. Můžeme však jmenovat nejméně 4 důvody proč si antivirus  v Linuxu nainstalovat:

 1. Ano virů a trojských koní pro Linux není zdaleka tolik, jako pro Windows a schopnost virů šířit se v systémech Linux je velmi omezená. Ale zničit obsah domovského adresáře uživatele pomocí viru je docela možné. Proto je dodatečná ochrana velmi užitečná.
 2. Ačkoli instalace programů z repozitářů významně snižuje riziko zachycení infekce, existují i ​​jiné způsoby, jak k ní přijít. Například si můžete trojana do systému „nasadit“ přes flash disk, který byl dříve připojen k počítači na některém veřejném místě.
 3. Pokud máte jako druhý systém nainstalován Windows, mohou odtud viry získat přístup k části Linuxu a infikovat škodlivým kódem dokonce i systémové soubory.
 4. Pokud používáte služby jako Samba, mohou viry celkem snadno vstoupit na disk a jen čekat až je ze zvědavosti spustíte.

Osobně jsem nikdy jakýkoliv antivirus na svém počítači s Linuxem neměl a nemám. Avšak pro klid duše a pro další nešíření virů lze obecně antivirus doporučit. Navíc, konfigurace linuxových antivirů je většinou taková, že nezatěžují systém spouštěním zbytečných procesů, a proto nedochází k jeho zpomalení.

Přeji vám, aby se vám viry a podobná havěť obloukem vyhýbaly.

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

16 reakcí na Antivirus v Linux Mintu ano či ne?

 1. Jiří Novák říká:

  Zdravím všechny. Doporučíte nám laikům nějaký antivir, který nejlépe pracuje sám, sám se i obslouží a aktualizuje?

  • baron říká:

   Na linuxu se aktualizace pokud vím nespustí sami, jeho obsloužení nemuže byt taky automatické, všechno ti nabídne volbu a ty se musís rozhodnout, software dnes ještě není inteligentní aby vyhgodnotil jestli daný soubor s virem je neco pro tebe nutného nebo ne a muže to smazat.

 2. Jiří Novák říká:

  Dobře, já vyzkoušel nějaké a zdálo se mi, že spíše je nutné ho čas od času spouštět a nechat projet soubory. U Widlí to funguje přece tak, že daný antivir je jako štít a cokoliv příjde z venku špatného tak hned vyskakuje hláška. Něco takového jsem myslel. To samé pro poštu.

 3. Miro říká:

  Můžete prosím doporučit konkrétní antivir pro linux Mint a odkázat nás na zdroj? Děkuji.

 4. romanos74 říká:

  Dobrý den
  já používám Comodo antivirus, jednou za pul roku ho pustím a proskenuju počítač.
  Ještě nikdy se nestalo že něco jako vir našel, ale dělám to jen tak pro klid duše.

 5. Kebab říká:

  Musím potvrdit a asi po 1 roce přechodu na Linux (Mint) z Windows (ty první používané již od počátku kdy byly jen nadstavbou nad DOS) přímo ozdravný balzám na duši: jsou totiž pryč také nekonečné pochyby a proto střídačky jaký antivir používat protože vždy po čase se nějak různě ten současně používaný „pokazil“ a s tím byla také spojená překvápka se zpomalováním a zatuháváním počítače.
  Jenže jsem také zjistil, že za ten asi 1 rok v Mintu jsem ztratil onu tehdejší nutnou pozornost a pud sebezáchovy nutné pro Windows: přece jen jsem byl nucen nedávno a nějakou podstatou zbytečnost udělat v dual bootu pod W7 … a okamžitě spolu s funkčností, kterou jsem potřeboval, jsem si nainstaloval do W7 hromadu nepříjemného smetí a u kterého, než jsem se ho s nadáváním zbavil, tak jsem strávil asi 5 hodin navíc a abych si připomenul také to, že třeba ze skenovacích programů problém zachytily jen některé a v naprosté menšině a když ano tak co potom, skončil jsem obvykle u nějaké placené verze odstraňovače u kterého opět není jistota, že tam nenasadí vlastní smetí nebo že nesmaže navíc to co nemá … a tak dále a dále.
  A protože pevnosti se nejlépe dobývají tzv. zevnitř, tak tady u Linuxu se já obávám něčeho podobného, buď lidského selhání některého tvůrce distribuce nebo tlaku až nátlaku Velkého Bratra a který si sofistikovaně skrytě prosadí svou v nějaké třetí a často používané aplikaci a la LibreOffice nebo Chrome nebo v nějaké driveru … a to, než se případně věc provalí a až když bude pozdě protože budou škody, ty na smetí skenovací programy to nezachytí.
  Mám teď v Mintu ClamTk ale stejně, když jsem ho z Mintu potom zvědavě spustil na výše popsané „zasviněné“ W7 resp.na příslušný diskový oddíl … tak to prošlo a jakoby nic 🙂

  • Tux říká:

   Ani ja nemám rád microsoft, jeho platené produkty a jeho politiku vnucovania windows do computerov užívateľov. Mám rád slobodu a free……..

 6. S.T.E.A.K. říká:

  To je sice hezké, jenže jste nikdo nezmínil, že všechny antiviry pro Linux jsou postavené tak, aby vyhledávaly jen viry pro Windows (z toho důvodu je také doporučováno je používat na poštovních serverech nebo v „záchranných distribucích“). Tyhle viry ale Linuxu neuškodí. Není žádný antivir, který by hledal malware pro Linux. Nehledě na to, že i ty antiviry pro Windows jsou schopny zachytit jen asi 45% útoků (viz http://www.pcworld.com/article/2150743/antivirus-is-dead-says-maker-of-norton-antivirus.html). Proto je mnohem důležitější mít software bez bezpečnostních děr a nespouštět bezhlavě každou blbost než mít sebelepší antivirus.

 7. Marp říká:

  Už jsem to tu psal v podobné diskuzi pod podobným článkem: Antivirus v Linuxu pro běžného uživatele je naprosto zbytečná věc a zbytečné strašení uživatelů, resp. ne moc unikátní reklama výrobcům pochybného SW.

 8. 5kacerov říká:

  Len tak pre zaujimavost. Napriklad ESET ma v aktualizacii 11915 http://www.eset.com/us/threat-center/threatsense-updates/ 10 Linuxovych vzoriek (Linux/Agent.CG (2), Linux/Exploit.Agent.B (3), Linux/Exploit.Agent.CI, Linux/Exploit.Agent.CJ, Linux/Exploit.CVE-2009-2692.F, Linux/Gafgyt.AN (9), Linux/Shellcode.W, Linux/Svat.E, Linux/Tsunami.NEX, Linux/Tsunami.NEY) Az tolko to nebyva vzdy, ale skoro kazdy den sa nieco najde. Detekovat teda asi je co, alebo nie?

 9. Tux říká:

  Dobrý deň, pracujem na Ubuntu 1404 Mate. Používal som dlho Comodo antivirus pre linux. Našiel mi len trochu windows malware na starších diskoch windows.
  Ale najlepšie recenzie má Bitdefender antivirus scanner for unices. Funguje bez problémov. Kedže ho používam krátku dobu prosím Vás o návod ako prejst z 30 dnovej trial verzie na plnú free verziu pre domáce použitie. Ďakujem za Váš starší návod ako inštalovať Bitdefender cez terminál…je super.